Jak wybrać czytnik e-booków? Porównanie czytników
Czytnik e-booków – dla kogo? Najważniejsze zalety czytnika
Kiedy warto kupić czytnik? Oto kilkanaście przykładów jego praktycznego zastosowania:
- Gdy często podróżujesz. Rozkoszuj się lekturą w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Jeden poręczny gadżet, mieszczący się z łatwością w torebce czy plecaku, pozwala trzymać przy sobie zawartość całej domowej biblioteczki. Na dodatek nie musisz pamiętać, gdzie skończyłeś czytać. Czytnik otworzy lekturę w odpowiednim miejscu.
- Gdy nie zamierzasz gromadzić książek. Nieważne, czy brakuje Ci w domu przestrzeni, czy po prostu nie chcesz jej zajmować pokaźnym księgozbiorem. Tradycyjne książki wymagają dużo miejsca.
- Gdy nie możesz lub nie chcesz dźwigać ciężkich przedmiotów. Jak wyżej – niektóre książki są mało poręczne. Niewygodnie się je trzyma, szczególnie, gdy czytasz na leżąco. Jeśli na dodatek lubisz zagłębiać się w kilku tytułach jednocześnie, przy każdym pakowaniu bagażu stajesz przed dylematem: którą książkę zabrać? Czytnik rozwiąże problem – możesz wziąć wszystkie.
- Gdy chcesz czytać taniej. Książki elektroniczne kosztują mniej niż papierowe wydania. Producenci czytników często oferują bonusy w postaci darmowych e-booków. Dostępne są także specjalne platformy oferujące abonament. W ten sposób zyskasz dostęp do dużej ilości lektur.
- Gdy potrzebujesz mieć pod ręką swoje dokumenty. Brakuje Ci w torbie miejsca na notatki ze studiów? Przechowasz je na swoim czytniku. Zmieścisz w nim zawartość wielu teczek i segretatorów.
- Gdy masz wysublimowany gust czytelniczy :). Mniej znane tytuły są często trudno dostępne w tradycyjnej formie. W przypadku e-booków już sam proces poszukiwania jest wygodniejszy. Nie musisz jechać do księgarni, bo książkę znajdziesz w Internecie, siedząc przy filiżance herbaty.
- Gdy brakuje Ci światła. Niezależnie od tego, czy jesteś nocnym markiem, czy czeka Cię nocna podróż. Niektóre modele czytników mają wbudowane podświetlenie. Dzięki temu możesz czytać, nie włączając żarówki i nie budząc śpiącej obok osoby.
- Gdy chcesz ograniczyć kontakt z przedmiotami używanymi przez wiele osób. Na pewno wiesz, jak potrafią wyglądać książki w bibliotekach. Pożółkłe, poplamione strony lub wyrwane kartki… Lepiej sprawić sobie czytnik, prawda?
- Gdy wciąż zachwycają Cię nowe cytaty. W czytniku z łatwością je zaznaczysz i dodasz do nich zakładki. Znajdziesz je w jednym miejscu. Możesz do nich wrócić, kiedy tylko zechcesz.
- Gdy nie lubisz czekać. Marzy Ci się spokojny wieczór z lekturą? W kilka chwil upragniony tytuł jest Twój. Chcesz szybko wrócić do danego fragmentu książki? Już nie musisz jej wertować od początku do końca. Wpisz szukaną frazę w wyszukiwarkę. Wyświetlą Ci się wszystkie miejsca, w których się pojawiła. To kolejna funkcja przydatna na lekcji języka polskiego lub podczas wykładu. Kilka kliknięć i od razu znasz odpowiedź na zadane pytanie.
- Gdy masz problemy ze wzrokiem. W e-czytniku dopasujesz odpowiednią wielkość czcionki, jej krój oraz szerokość marginesów. Zapomnij o szkle powiększającym. Możesz także podarować czytnik dziadkowi lub babci. Będą zachwyceni.
- Gdy lubisz wiedzieć, ile czasu pozostało do końca lektury. Czytnik na podstawie Twojego faktycznego tempa oblicza czas, którego potrzebujesz na przeczytanie bieżącego rozdziału oraz całej książki. Funkcję tę znajdziesz między innymi w Amazon Kindle Paperwhite 4 i Amazon Kindle 10.
- Gdy chcesz się zmotywować do czytania. Kiedyś czytałeś dużo, a teraz nie potrafisz na to znaleźć czasu? Czytnik na pewno Ci w tym pomoże. Zabierz go ze sobą i poczytaj, czekając w kolejce czy jadąc autobusem do pracy. Jeśli wykupisz abonament – Twoja motywacja wzrośnie jeszcze bardziej. Z czasem zauważysz, że nie możesz żyć bez czytnika.
Pasuje do Ciebie choć jedno z powyższych twierdzeń? W takim razie czytnik e-booków naprawdę Ci się przyda. Czytaj dalej – w dalszej części artykułu pomożemy Ci wybrać odpowiedni model.
Czytnik e-booków – zastosowanie
Na ekranie urządzenia, w zależności od modelu, wyświetlisz e-booki m.in. w formatach: MOBI, EPUB czy AZW3. Otworzysz też dokumenty PDF. Możesz zatem uznać, że czytnik jest w stanie zastąpić nie tylko tradycyjne książki, ale kilka innych urządzeń.
Na komputerach z systemami Windows i macOS dostępne jest także oprogramowanie, które pozwala przekonwertować pliki tekstowe (DOC, DOCX, RTF, TXT) oraz PDF do formatów książek elektronicznych (EPUB, MOBI), więc jeśli Twoje urządzenie akurat nie obsługuje dokumentu w danym formacie, z łatwością możesz przekonwertować je na inny format.
Jaki czytnik wybrać? Najważniejsze cechy e-czytników
Na rynku dostępnych jest wiele modeli czytników. Różnią się między sobą parametrami technicznymi, wielkością czy też możliwością korzystania z sieci. Zanim kupisz, sprawdź:
Rozmiar czytnika
Standardowe czytniki są wyposażone w ekrany o przekątnej 6” lub 8”. 6-calowy wyświetlacz ma przekątną, która mierzy około 15 centymetrów. 8" to około 20 centymetrów. Im większy ekran, tym wyższy komfort czytania, ale też i większe rozmiary czytnika. Jeśli dużo podróżujesz, wybierz bardziej kompaktowe urządzenie. Jeśli czytasz głównie w domu, zdecyduj się na model z większym ekranem, np. inkBOOK Explore. Zwróć uwagę, że nawet 8-calowy czytnik wciąż jest cieńszy i lżejszy od standardowej książki formatu A5.
Parametry i typ ekranu
Najważniejsze parametry wyświetlacza to jego rozdzielczość, kontrast oraz liczba poziomów szarości. Jak wybrać czytnik z najlepszym ekranem? Zasada jest bardzo prosta – im wyższe wartości, tym lepiej.
Większość czytników wyświetla monochromatyczny obraz w technologii e-ink. We wnętrzu ekranu znajdują się mikroskopijne, naładowane elektrycznie kuleczki atramentu, które układają się w piksele. Nie potrzebują dodatkowego źródła światła, wymaganego w przypadku wyświetlaczy LCD, które znasz ze smartfonów i tabletów. Niektóre posiadają jednak opcjonalne podświetlenie, dzięki czemu możesz czytać także w nocy.
E-ink to świetny wybór. Wyświetlana strona e-booka wygląda niemal identycznie jak kartka w tradycyjnej książce. Ekran nie wytwarza i nie odbija światła. Nie męczy wzroku przy długim użytkowaniu i jest czytelny nawet w ostrym świetle słonecznym. Dzięki temu możesz usiąść wygodnie na ławce w parku i zagłębić się w ulubioną lekturę.
Podświetlenie
W tę opcję wyposażone są niektóre czytniki. Na górze ekranu znajdują się diody LED, które oświetlają treść książki. Ważne, aby doświetlenie było równomierne i miało kilka poziomów regulacji. Dzięki temu wygodnie poczytasz o każdej porze dnia i nocy. Funkcję podświetlenia znajdziesz w wybranych modelach czytników, np. w Amazon Kindle Paperwhite, Amazon Kindle 10 oraz inkBOOK Calypso.
Możliwość korzystania z Wi-Fi
Jeśli zależy Ci na łatwym pobieraniu książek oraz sprawnej synchronizacji, wybierz czytnik z wbudowanym modułem Wi-Fi. Uzupełnisz swoją biblioteczkę w każdym miejscu, w którym masz dostęp do sieci. W razie potrzeby skorzystasz również z przeglądarki internetowej i zarezerwujesz bilet lub sprawdzisz pocztę e-mail.
Sterowanie czytnikiem
Czytniki mają ekrany dotykowe: pojemnościowe lub oporowe. Taki wyświetlacz sprawdzi się w większości przypadków. Pamiętaj jednak, że łatwiej go zabrudzić. Jeśli lubisz czytać przy jedzeniu, wybierz urządzenie ze sterowaniem manualnym lub dobierz odpowiedni rysik.
Parametry techniczne
W przypadku czytników parametry techniczne mają kwestię drugorzędną. Wprawdzie procesor i pamięć RAM wpływają na szybkość urządzenia, ale to nie jest najważniejsza cecha w czytniku.
O wiele bardziej liczy się pamięć wewnętrzna i możliwość jej rozszerzenia. System i zainstalowane aplikacje zajmują około 1 GB. Jeśli dużo czytasz, wybierz model z największą ilością pamięci wbudowanej i slotem na karty micro SD. Więcej miejsca potrzebujesz także, gdy zamierzasz słuchać audiobooków. Jeden plik MP3 z nagraną książką zajmuje kilkadziesiąt lub nawet kilkaset MB. Upewnij się, że urządzenie ma wbudowane wyjście słuchawkowe – przyda się w autobusie, czy tramwaju.
Bateria
Czytniki to urządzenia, które na jednym cyklu ładowania potrafią działać nawet przez miesiąc. Jeśli pochłaniasz po kilka książek tygodniowo, na pewno zależy Ci na maksymalnie wytrzymałej baterii. W takim przypadku wybierz model z jej największą pojemnością.
Duży wpływ na jej żywotność mają:
- wielkość ekranu,
- poziom jasności wyświetlacza,
- korzystanie z Wi-Fi,
- odtwarzanie plików MP3,
- korzystanie z doświetlenia i innych dodatkowych funkcji.
Chcesz, by urządzenie pracowało dłużej? Ustaw najniższy poziom jasności oraz wyłącz moduł Wi-Fi, gdy nie korzystasz z sieci.
System operacyjny
Czytniki działają zazwyczaj na platformach autorskich, dedykowanych dla konkretnych modeli. W niektórych znajdziesz znany Ci ze smartfonów i tabletów system Android w zmodyfikowanej wersji. Zanim dokonasz wyboru, upewnij się, że Twój czytnik posiada wsparcie dla serwisów czytelniczych, z których zamierzasz korzystać.
Dodatkowe funkcje czytnika
Czytniki e-booków często są wyposażone w dodatkowe funkcje. Te najczęściej spotykane to:
W większości czytników skorzystasz ze słownika. Gdy czytasz książkę w obcym języku, możesz szybko przetłumaczyć nieznane słowa.
Niektóre modele mają też funkcję TTS (Text To Speech), czyli syntezator mowy. Ta opcja pozwoli Ci słuchać e-booków na przykład w trakcie prowadzenia samochodu.
Dostępne są także urządzenia z wbudowanym odtwarzaczem MP3. Za jego pomocą posłuchasz audiobooka, albo włączysz muzykę w tle w trakcie czytania.
Możliwość instalowania dodatkowych aplikacji pozwoli Ci jeszcze bardziej rozwinąć funkcjonalność czytnika: poczytasz e-booki lub posłuchasz audiobooków za pomocą Twojego ulubionego programu.
Polecane akcesoria do czytników e-booków
W naszej ofercie, oprócz samych urządzeń, posiadamy również przydatne akcesoria. Na pewno znajdziesz wśród nich kilka gadżetów do Twojego czytnika.
Polecane modele czytników
Zobacz polecane przez nas czytniki i wybierz model odpowiedni dla siebie.
Amazon Kindle Paperwhite 4 | Wyposażony w 6-calowy ekran e-ink z podświetleniem. Dzięki temu możesz czytać zarówno w świetle słonecznym, jak i nocą. 32 GB pamięci wystarczą na setki, jeśli nie tysiące dokumentów. | |
Amazon Kindle 10 | Lżejszy i bardziej poręczny niż tradycyjna książka. Za pomocą Wi-Fi łatwo uzupełnisz swoją biblioteczkę i pobierzesz upragnione tytuły. | |
inkBOOK Calypso Plus | Prosty w obsłudze, efektowny pod względem wizualnym, z 16 GB pamięci masowej, która da Ci przestrzeń na wiele książek i czasopism. | |
Onyx Note 5 | Czytnik klasy premium z dużym 10,3-calowym ekranem o rozdzielczości 1872 x 1404. Dołączony rysik daje Ci sporo możliwości w zakresie tworzenia i edycji notatek. |