Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Podpowiadamy, jaki telewizor kupić. Przegląd popularnych modeli

Podpowiadamy, jaki telewizor kupić. Przegląd popularnych modeli

·
Zaktualizowano: 3 tygodnie temu

Planujesz zakup telewizora, ale nie wiesz, który wybrać? Zastanawiasz się, czym się różni 4K od Full HD, albo ile miejsca wymaga odbiornik 50”? Ten poradnik ułatwi Ci wybór. Dowiesz się, na które parametry zwracać uwagę, czy warto wybrać Smart TV i HDMI 2.1 oraz w jakie akcesoria zainwestować.

jaki tv wybrać?

Historia telewizora

Pierwszy działający system telewizyjny został wynaleziony przez Szkota Johna Logie Bairda w 1924 roku. W sprzedaży odbiorniki pojawiły się w latach 30. XX wieku. Były wyposażone w ekrany kineskopowe (CRT), na początku czarno-białe, a później kolorowe. CRT zapewniały wysoką jakość obrazu i dobre odwzorowanie barw. Kineskopy miały jednak wiele wad: błędy zbieżności i geometrii, smużenie czy niski kontrast. Do tego zajmowały dużo przestrzeni.

To właśnie z tego powodu wyparły je płaskie modele plazmowe, które miały mniejsze gabaryty. Przez kilka lat cieszyły się dużą popularnością. Obecnie nie są już produkowane. Zastąpiły je urządzenia z ekranami w technologii ciekłokrystalicznej, czyli LCD (ang. Liquid Crystal Display) oraz samoemisyjne ekrany OLED (ang. Organic Light Emitting Diode).

Czy wiesz, że...
Rubin 714 p pierwszy kolorowy telewizor w Polsce
Pierwszy działający system telewizji kolorowej zaprezentowano już w 1928 roku. Jednak sprzedaż odbiorników wystartowała dopiero w roku 1953. Do sklepów trafiły wtedy RCA CT-100 oraz Admiral C1617A – oba z 15-calowymi ekranami. W Polsce natomiast bardzo popularny był Rubin 714p (na zdjęciu obok). Co ciekawe, pamięta się go jako telewizor słynący ze skłonności do efektownych awarii. Zdarzało się, że odbiornik dymił, wybuchał, a nawet ulegał samozapłonowi.

Jak dobrać wielkość telewizora?

Rozmiar telewizora to długość przekątnej ekranu podawana w calach. Na rynku dużą popularnością cieszą się modele od 40″ aż do 75″.

odległość od ekranu telewizora
 

Jeśli nie wiesz, która przekątna będzie pasować do Twojego pokoju, możesz to w łatwy sposób obliczyć. W przypadku telewizorów o rozdzielczości 4K wartość przekątnej pomnóż razy 3. Dla Full HD – razy 5. Uzyskasz wynik podany w centymetrach, który oznacza sugerowaną odległość od ekranu. Przykładowo: dla telewizora 50″ 4K będzie to 50″×3 czyli 150 cm (1,5 m). Dla Full HD 50″ – 50″×5 czyli już 250 cm. Możesz też po prostu sprawdzić optymalne odległości dla telewizorów Full HD i 4K na poniższym wykresie:

wymiary tv
 

Pamiętaj, że masz dużą dowolność w położeniu telewizora. Możesz wybrać model z regulowanymi nóżkami, które pomogą Ci ustawić telewizor nawet na wąskiej powierzchni lub zrobić miejsce na soundbar. Oczywiście możesz też powiesić telewizor na ścianie. Aby dobrze to zrobić, przeczytaj Na jakiej wysokości i gdzie powiesić telewizor?

Kiedy już ustalisz przekątną, zastanów się, do czego najczęściej będziesz używać swojego TV. Chcesz oglądać programy telewizyjne i filmy, czy grać w zaawansowane gry w rozdzielczości Ultra HD? A może zamierzasz korzystać z odbiornika jako dodatkowego monitora do pracy przy laptopie? Od odpowiedzi na te pytania zależy, na jakie parametry powinieneś zwracać uwagę.

Rodzaj ekranu. Telewizor LCD czy OLED?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zrozumieć, czym charakteryzują się telewizory LCD oraz OLED.

Jak działa telewizor LCD?

W wyświetlaczu ciekłokrystalicznym stosuje się warstwę ciekłych kryształów. Odpowiadają one za przepływ światła oraz zmianę jego polaryzacji, co prowadzi do przepuszczania światła z podświetlenia lub jego blokowania. Kryształy nie świecą, dlatego matryca LCD wymaga zastosowania źródła światła. Kiedyś w tym celu stosowano świetlówki CCFL. Obecnie w telewizorach używa się diod LED, umieszczonych z tyłu ekranu na całej jego powierzchni (Full LED) lub jedynie na krawędziach (Edge LED). Dlatego nazwa „telewizor LED” jest umowna. To po prostu odbiornik z ekranem LCD i podświetleniem LED.

Białe światło przechodzi przez filtr barwny RGB (ang. Red, Green, Blue), dzięki czemu na ekranie pojawiają się czerwone, zielone i niebieskie kropki. Trzy różnobarwne punkty tworzą jeden piksel. W celu wyświetlenia konkretnej barwy mieszane są piksele o różnych kolorach w odpowiednich proporcjach.

przekrój matrycy TV LED
 

Telewizory LCD z podświetleniem LED mają zdecydowanie większe możliwości niż odbiorniki ze wspomnianymi świetlówkami CCFL. Telewizory z diodami LED mogą być wykonane z podświetlaniem bezpośrednim, krawędziowym czy wielostrefowym, co przekłada się na różną jakość obrazu. Telewizory LED są dziś bardzo popularnym wyborem ze względu na zadowalający obraz i niższą cenę (także w przypadku większych modeli o rozmiarze np. 75″) względem bardziej zaawansowanych technologii. 

Zaawansowane modele mają wiele funkcji polepszających obraz. Jedną z najciekawszych jest lokalne przyciemnianie podświetlenia, które zwiększa głębię czerni i daje wyższy kontrast. Warto wybrać telewizor LCD LED wyposażony w tę opcję.

Zobacz telewizory LED

Telewizory QLED do jasnych pomieszczeń

Wyświetlacze QLED to telewizory LCD z podświetleniem LED, które dodatkowo wykorzystuje kropki kwantowe. Technologię tę stosuje się po to, żeby poszerzyć paletę barw i uzyskać bardziej nasycone kolory. Zalety takiego odbiornika szczególnie docenisz, jeśli często oglądasz treści z szeroką paletą barw, np. z serwisów VoD czy płyt 4K UHD.

Jednak intensywne kolory to nie jedyna zaleta ekranów QLED-owych, ponieważ są one z reguły jaśniejsze od ekranów OLED-owych. Dlatego jeśli zamierzasz postawić telewizor w nasłonecznionym pomieszczeniu i często korzystać z niego w dzień, to powinieneś wziąć ten rodzaj ekranu pod uwagę. Duża jasność pozwala także lepiej odwzorować treści w trybie HDR. 

Cena ekranów QLED może być różna w zależności od serii telewizora i zastosowanego wygaszania. Żeby QLED mógł wyświetlać prawdziwie głęboką czerń, to musi mieć wygaszanie strefowe z możliwie jak największą liczbą stref. QLED-y z wygaszaniem krawędziowym są natomiast tańsze, jednak nie dają tak głębokiej czerni i wysokiego kontrastu. Co prawda pod względem wyświetlania czerni wzorem pozostają OLED-y, jednak w przeciwieństwie do nich telewizory QLED nie są narażone na wypalanie diod.

Zobacz telewizory QLED

Na czym polega technologia OLED?

Różnica między telewizorami LCD a OLED polega na wykorzystaniu innych rodzajów wyświetlaczy. Telewizory LCD to wyświetlacze transmisyjne, dlatego transmitują światło z podświetlenia, którego źródłem są diody LED. Telewizory OLED nie potrzebują dodatkowego modułu podświetlenia, ponieważ bazują na wyświetlaczu emisyjnym, który emituje światło powstające w komórkach wyświetlacza organicznego. Można więc powiedzieć, że w telewizorach OLED każdy piksel emituje własne światło. Jak przekłada się to na prezentowany na ekranie obraz?

Telewizory OLED odznaczają się głęboką czernią (dzięki możliwości całkowitego wygaszenia pikseli), niemal nieskończonym kontrastem oraz niewielkim spadkiem jakości obrazu, gdy na ekran patrzy się pod kątem. Z tego powodu telewizory OLED najlepiej sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach, np. w sypialni lub będą doskonałym centrum kina domowego do oglądania filmów w najwyższej jakości.

Czy OLED-y mają słabe punkty? Tak, na przykład niższą niż telewizory LCD jasność maksymalną w trybie HDR. Należy też dbać o taki telewizor, nie wyświetlając na nim przez długi czas nieruchomych elementów, ponieważ w skrajnych przypadkach ekran może się wypalić.

Zobacz telewizory OLED

Parametry, które decydują o jakości obrazu

Rodzaj ekranu telewizora jest bardzo ważny, ponieważ w dużej mierze wpływa na wrażenia z oglądania filmów czy grania w gry. Podczas podejmowania decyzji nie kieruj się jednak wyłącznie tym aspektem. Nie każdy telewizor LED, QLED i OLED jest taki sam. W zależności od parametrów danego modelu i serii telewizor QLED może być lepszy od telewizora OLED – i na odwrót. Porównuj zatem ze sobą także poniższe elementy specyfikacji, aby znaleźć odbiornik idealny dla siebie.

Jaka rozdzielczość: Full HD, UHD czy 8K?

HD Ready – rozdzielczość1366 × 768 pikseli wystarczy do codziennego oglądania programów telewizyjnych nadawanych w rozdzielczości SD. Jest to rozwiązanie stosowane w najtańszych i najprostszych telewizorach, które sprawdzi się wyłącznie w urządzeniach o przekątnej do 32″.

Full HD to format 1920 × 1080 pikseli, typowy dla tańszych telewizorów. Sprawdzi się, jeśli odbiornik ma służyć przede wszystkim do podstawowych zastosowań, czyli oglądania telewizji i programów informacyjnych. Wiele kanałów cyfrowych oferuje standard Full HD. Dzięki temu w pełni wykorzystasz możliwości urządzenia. Jest to też minimalna rozdzielczość zalecana do grania na konsoli, ale coraz częściej jest wypierana przez Ultra HD.

Ultra HD to format 3840 × 2160 pikseli, który potocznie często jest określany jako 4K. W UHD w poziomie na jedną linię przypada 3840 pikseli, a w pionie – 2160 pikseli, zatem na każdej płaszczyźnie jest to dwukrotnie więcej niż w przypadku Full HD. Materiały w tej rozdzielczości są już standardem i są powszechnie dostępne w serwisach VoD (YouTube, Netflix, Prime Video itp.) czy w grach.

Z tego powodu warto wybrać telewizor 4K, jeśli chcesz, żeby posłużył Ci przez kilka najbliższych lat. Najwyższa jakość zapewni Ci najlepsze doznania w trakcie rozgrywek na konsoli czy też oglądania filmów i zdjęć. Wymaga również mniejszego oddalenia od ekranu, dzięki czemu sprawdzi się doskonale w nieco mniejszych pomieszczeniach.

Więcej o telewizorach z rozdzielczością 4K dowiesz się z artykułu: Czym jest 4K? Czy to już standard?

8K oferuje 2-krotnie wyższą rozdzielczość niż w przypadku rozdzielczości UHD, bo na poziomie aż 7680 × 4320 pikseli. Żeby jednak zauważyć różnicę między tymi rozdzielczościami należy siedzieć blisko odbiornika, który powinien mieć odpowiednio dużą przekątną ekranu – przynajmniej 85″. Na rynku coraz częściej pojawiają się takie telewizory, ale nie ma jeszcze zbyt wielu treści w takiej jakości, dlatego jeszcze przez jakiś czas będzie to rozwiązanie dla najbardziej zagorzałych fanów technologii. 

HD Ready, Full HD i 4K

Format obrazu

Dobrze ogląda Ci się filmy w kinie? To dlatego, że proporcje ekranu są dopasowane do Twojego pola widzenia. W przypadku telewizorów możesz korzystać z podobnego formatu – 16:9. Jest on w tej chwili używany w większości kanałów naziemnych i cyfrowych. Producenci chętnie go stosują w nowoczesnych modelach TV.

Współczynnik kontrastu

To ważny parametr, jeśli zależy Ci na jak najlepszej jakości wyświetlanego obrazu. Określa, ile razy biel jest jaśniejsza od czerni i zapisuje się go w postaci ilorazu, np. 2000:1. Warto wybrać jak największą wartość, jeśli chcesz stworzyć jak najlepsze warunki kina domowego. 

Odświeżanie ekranu

Wyświetlany na ekranie telewizora obraz jest regularnie odświeżany. O tym, jak często przeprowadzany jest ten proces, informuje częstotliwość odświeżania. Wyraża się ją w hercach, a liczba jednostek oznacza liczbę aktualizacji na sekundę. Większe odświeżanie może zapewnić wyższą ostrość obrazów ruchomych, co ma znaczenie np. podczas oglądania programów sportowych.
 
Większość telewizorów ma matrycę klasy 60 Hz, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie. Bardziej zaawansowane modele mają na wyposażeniu wyświetlacze klasy 120 Hz. Warto jednak zauważyć, że informacja o liczbie herców określa jedynie maksymalny pułap możliwości telewizora. Oznacza to, że odbiornik klasy 120 Hz może pracować w trybie 50, 60 czy 100 Hz w zależności od rodzaju sygnału.

Tryb upłynniania ruchu

Upłynnianie ruchu odpowiada za eliminację pewnych zacięć czy drgań w ruchu obserwowanym na ekranie. Proces ten następuje na drodze interpolacji dodatkowych klatek obrazu. To znaczy, że jeśli występuje sygnał 24 Hz, a kamera szybko porusza się w poziomie (tzw. panning), to na ekranie mogą być widoczne zacięcia. Funkcja upłynniania ruchu w takiej sytuacji wstawia dodatkowe klatki obrazu między klatki oryginalne, sprawiając, że obraz staje się bardziej płynny. Natężenie tego efektu można regulować w zależności od modelu odbiornika w menu ustawień obrazu.

Tryb HDR

Najpierw był znany z aparatów fotograficznych, natomiast dzisiaj jest już standardem w TV UHD. Technologia HDR (High Dynamic Range), czyli szeroki zakres dynamiki tonalnej, umożliwia rejestrowanie i wyświetlanie bardziej szczegółowego obrazu zawierającego większą ilość informacji. Telewizory z trybem HDR mogą zatem pokazać więcej gradientów w jasnych i ciemnych elementach kadru, np. mocno oświetlonych lub ciemnych pomieszczeniach. W efekcie obraz na ekranie jest bliższy temu, co widzi ludzkie oko; jest bardziej realistyczny i szczegółowy. 

Żeby w pełni wykorzystać potencjał trybu HDR w telewizorze konieczna jest wysoka rozdzielczość oraz wysoki kontrast i jasność wyświetlacza. Istotne jest także wsparcie dla szerokiej palety barw – w tym także odpowiedniego odwzorowania czerni.

Więcej o tym, jak działa HDR w telewizorach, dowiesz się z artykułu: HDR – co to jest? Co to w zasadzie oznacza?

Dodatkowe funkcje ekranu telewizora

Tryby wyświetlania obrazu

Każdy telewizor ma przynajmniej kilka różnych trybów obrazu. Do najpopularniejszych należą:

Dynamiczny/Żywy – oferuje wyostrzony obraz o nadmiernie nasyconych barwach; idealny do jasno oświetlonych sklepów, gdzie istnieje potrzeba zwrócenia uwagi kupujących na dany model telewizora.

Kino/Film – idealny do oglądania w warunkach kina domowego, tj. całkowicie lub prawie całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu; kolory są w nim zazwyczaj najbardziej zbliżone do wzorca czy wizji reżysera.

Standardowy – to domyślny tryb, w którym działa telewizor na ustawieniach fabrycznych. Obraz w takim trybie jest mniej agresywny niż dynamiczny i może być nieco zaniebieszczony.

Gra – jeśli zamierzasz podłączyć do telewizora konsolę, skorzystaj z trybu dla gracza, który ma zapewniać jak najpłynniejszą rozgrywkę bez opóźnień obrazu. Chyba nie trzeba Cię przekonywać, jakie to ważne, szczególnie w strzelankach.

Funkcje poprawiające płynność obrazu

Funkcje takie jak Motion Plus, TruMotion czy Motionflow poprawiają ostrość i płynność ruchomego obrazu. Przydają się wtedy, gdy oglądasz materiały z szybko poruszającymi się obrazami, np. filmy akcji czy transmisje ze sportowych wydarzeń.

Technologia Ambilight

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także technologia Ambilight. Polega na tym, że ekran telewizora emituje za pomocą diod kolorową poświatę z kilku stron. Daje to efekt optycznego rozszerzenia obrazu poza matrycę i wypełnia pomieszczenie światłem. Istnieją trzy odmiany tego systemu z oświetleniem LED: 

•    dwustronny – z prawej i lewej strony; 
•    trójstronny – na górze oraz z prawej i lewej strony;
•    czterostronny – na górze, dole oraz z prawej i lewej strony. 

Dowiedz się więcej o tej technologii w artykule Ambilight – co to jest? Czy kolorowe poświaty i kontury budują atmosferę seansu?

Zobacz telewizory z technologią Ambilight

Co to jest Smart TV?

Telewizor wyposażony w funkcje Smart to urządzenie, które może być Twoim multimedialnym centrum rozrywki. Ta funkcja wymaga dostępu do internetu, dlatego telewizory są wyposażone w moduł Wi-Fi, a często także w gniazdo Ethernet umożliwiające podłączenie do internetu za pomocą kabla. 

Połączenie z siecią pozwala korzystać z serwisów VoD w postaci Netfliksa czy HBO Go, a także słuchać muzyki, korzystając np. ze Spotify. Dzięki połączeniu z siecią łatwo także zaktualizujesz oprogramowanie telewizora, poprawiając stabilność systemu i zyskując nowe możliwości.

Smart TV to także szereg ułatwień, które zapewniają wygodną obsługę urządzenia (np. za pomocą gestów lub głosu), logowanie się (także z użyciem kamery) i personalizację wyświetlanych treści. Jeśli zamierzasz łączyć telewizor ze smartfonem lub tabletem, wybierz odbiornik, który wspiera najpopularniejsze funkcje, np. Chromecast. Zagwarantuje Ci to doskonałą współpracę pomiędzy telewizorem a smartfonami różnych producentów.

Autorski system Smart TV czy Android TV?

Część TV Smart posiada autorskie systemy operacyjne, np. webOS w odbiornikach LG czy Tizen OS w telewizorach Samsunga. To właśnie ten drugi system jest najbardziej rozbudowaną platformą wśród autorskich systemów, który obecnie umożliwia korzystanie z największej liczby aplikacji. Zaletą takich systemów są unikatowe rozwiązania producentów, jak np. tryb Ambient+ w Samsungach.

Zobacz telewizory ze Smart TV

Niektóre modele telewizorów działają natomiast w oparciu o Android TV, który jest podobny do systemu Android używanego w smartfonach, tabletach i smartwatchach. Dzięki niemu łatwo połączysz swój smartfon z telewizorem i ściągniesz na niego zdecydowanie najwięcej aplikacji – w tym nawet gry. Wybierz telewizor z tym systemem, jeśli zależy Ci na jak największej liczbie dostępnych aplikacji.

Zobacz telewizory z Android TV

Więcej informacji o Smart TV znajdziesz w artykule: Co to jest Smart TV? Czy warto mieć coś takiego?

Co daje HDMI 2.1?

HDMI 2.0 przez lata było domyślnym standardem przesyłania obrazu między telewizorem a źródłem zewnętrznym, np. konsolą lub laptopem. Coraz popularniejszy staje się jednak standard HDMI 2.1, z którego przede wszystkim skorzystają gracze konsolowi. Umożliwia on bowiem przesyłanie sygnału w rozdzielczości 4K i 120 kl/s lub 8K i 60 kl/s. Dla porównania HDMI w standardzie 2.0 jest w stanie zapewnić „jedynie” 4K i 60 kl/s.

HDMI 2.1 zapewnia zatem dużo płynniejszą rozgrywkę w wyższej rozdzielczości, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla graczy desktopowych. Żeby jednak cieszyć się grą w tak wysokiej jakości na konsoli, trzeba korzystać z PlayStation 5 lub Xbox Series X, które pozwalają wykorzystywać możliwości nowego standardu HDMI. Ponadto na rynku nie ma jeszcze zbyt wiele gier, które umożliwiałyby rozgrywkę na takim poziomie.

Kupno telewizora z HDMI 2.1 jest zatem bardziej jak inwestycja na przyszłość. Jeśli nie zależy Ci na profesjonalnej grze w trybach multiplayer (np. Call of Duty: Warzone), to telewizor z HDMI 2.0 wciąż jest bardzo dobrym wyborem. Wszak oferuje on rozgrywkę w 4K i 60 kl/s, co jest w zupełności zadowalające do korzystania z najnowszych gier singleplayer.

Zobacz poradnik: Pokój gracza. Jak urządzić pokój gamingowy?

Jak podłączyć komputer, głośniki, dysk zewnętrzny lub internet do telewizora?

Nowoczesne telewizory są wyposażone w liczne złącza. Każde z nich pozwala korzystać z dodatkowych urządzeń. Dzięki temu na ekranie telewizora obejrzysz zdjęcia z pendrive’a lub zyskasz lepszą jakość dźwięku dzięki głośnikom zewnętrznym.

złącza w TV
 

Do połączenia dekodera, laptopa lub konsoli z telewizorem najlepiej użyć kabla HDMI. Dzięki temu wyświetlisz zawartość tych urządzeń na ekranie TV.

Głośniki podłącza się zwykle do gniazda audio jack.

Standardem w nowoczesnych telewizorach jest port USB. Możesz podpiąć do niego adapter i obsługiwać TV za pomocą klawiatury bezprzewodowej, siedząc wygodnie na kanapie. Użyjesz także dysku zewnętrznego lub pendrive'a. Nośnik pamięci pozwala Ci także korzystać z funkcji Time Shift, czyli zatrzymywania, wznawiania i cofania oglądanych programów TV oraz nagrywania audycji.

Odtwarzacz DVD/Blu-Ray najlepiej podłączyć za pomocą kabla HDMI. Starsze modele odtwarzaczy DVD oraz wideo są zazwyczaj wyposażone jedynie w złącze Scart (tzw. gniazdo EURO), którego nie posiadają najbardziej nowoczesne telewizory.

Jeśli chcesz połączyć telewizor z internetem, aby korzystać z funkcji Smart TV, masz zazwyczaj dwie możliwości: bezprzewodowo przez Wi-Fi (dzięki czemu ograniczasz liczbę kabli) lub za pomocą kabla sieciowego RJ-45. W takim przypadku telewizor musi posiadać gniazdo RJ-45 (znane inaczej jako Ethernet).

Dodatkowe funkcje łączności telewizora, które warto znać

Miracast, MHL czy też DLNA to już standard łączności w nowoczesnych telewizorach. Wyjaśnimy Ci, co oznaczają te tajemnicze skróty.

Miracast – dzięki niemu bezprzewodowo połączysz swój telewizor ze smartfonem za pomocą Wi-Fi. Oba urządzenia muszą obsługiwać standard Wi-Fi Certified Miracast. To działa dokładnie tak samo, jak podłączenie monitora. Zobaczysz zawartość swojego smarfona 1:1 i odtworzysz wszystkie pliki, które obsługuje Twój telefon. Już nie musisz patrzeć w 5-calowy ekran, oglądając ulubionego youtubera – zobaczysz jego twarz na 50”. Zwróć uwagę, że producenci różnie nazywają tę funkcję (np. Screen Mirroring w TV Samsung, Kopia Lustrzana w TV Sony). Miracast jest obsługiwane przez urządzenia z systemem Android.

WiDi – odmiana funkcji Miracast, która współpracuje z urządzeniami Microsoft. Połącz bezprzewodowo telewizor z komputerem, smartfonem i internetem oraz przesyłaj obraz 1:1. Jest to standard wprowadzony przez firmę Intel, co oznacza, że wymaga wyposażenia w podzespoły (procesor, kartę graficzną i sieciową) Intel.

Wi-Fi Direct – kolejna funkcja, dzięki której połączysz telewizor i inne urządzenia za pomocą Wi-Fi. Nie wymaga pośrednictwa APN (punktu dostępowego), ani routera. Jest wykorzystywana w technologii Miracast.

DLNA – umożliwia Ci bezprzewodową łączność pomiędzy telewizorem i innymi urządzeniami (komputerem, konsolą), dzięki której wyświetlisz zdjęcia lub filmy np. ze smartfona. To opcja, która pozwala Ci stworzyć wspólną, zdalną bazę danych i obsługiwać pliki z kilku urządzeń w jednym miejscu.

MHL – możesz za pomocą specjalnego kabla podłączyć telewizor i użyć go jako dodatkowego wyświetlacza dla smarfona lub tabletu. Kabel z jednej strony posiada złącze micro USB, a z drugiej – USB. Pamiętaj, że złącze w TV musi być oznaczone skrótem „MHL”. Wtedy masz pewność, że jest kompatybilne z tym standardem.

PVR – nagrasz programy telewizyjne na pamięć wbudowaną, pendrive’a lub dysk zewnętrzny, a później je obejrzysz. Materiały są zakodowane. Odtworzysz je tylko na tym odbiorniku, na którym zostały zapisane.

Przydatne akcesoria do telewizorów

Na rynku znajdziesz wiele interesujących akcesoriów, które ułatwią Ci korzystanie z telewizora i zwiększą jego funkcjonalność. Sprawdź, co polecamy.

polecane akcesoria do tv
Uchwyt

Przyda się, jeśli chcesz, aby Twój telewizor znalazł się poza zasięgiem dziecka lub nie zajmował przestrzeni. Zwróć uwagę na standard VESA (rozstaw otworów w TV) oraz udźwig uchwytu, a także na materiał, z jakiego jest wykonana ściana, na której chcesz zawiesić odbiornik.

Mysz i klawiatura bezprzewodowa

Ułatwią obsługę telewizora. Łatwo wyszukasz programy po ich nazwie, siedząc wygodnie na kanapie.

Soundbar

Niezastąpiony urządzenie, jeśli jakość dźwięki z telewizora nie spiełnia Twoich oczekiwań i nie masz miejsca na ustawienie kina domowego lub kilku głośników.

Głośniki Klasyczne kolumny stereo z subwooferem zapewnią Ci jeszcze lepsze wrażenia w trakcie oglądania filmów. Doskonałe rozwiązanie do każdego TV.
Kino domowe

To zestaw dla Ciebie, jeśli uwielbiasz oglądać nowości kinowe w domowym zaciszu. Dzięki niemu możesz się cieszyć przestrzennym dźwiękiem.

Słuchawki bezprzewodowe

Niezbędne dla gracza i nocnego marka. Możesz oglądać ulubione programy lub grać na konsoli, nie budząc domowników.

Konsola do gier

Zapewni Ci rozrywkę w wolnej chwili. Podłącz konsolę i graj na kilkudziesięciocalowym ekranie swojego TV.

Odtwarzacz multimedialny

Wzbogaca Twój telewizor o funkcje Smart. Od tej pory możesz oglądać seriale online i korzystać z przeglądarki bezpośrednio w TV.

Mini PC

Idealny sposób, by Twój TV stał się multimedialnym centrum rozrywki. Możesz korzystać z internetu i oglądać filmy online.

Pilot uniwersalny

Jeden pilot do obsługi kilku urządzeń jednocześnie. Zaoszczędzisz czas i miejsce.

Kabel HDMI

Za jego pomocą podłączysz do telewizora odtwarzacz DVD, BluRay, konsolę lub laptopa. Dzięki temu obejrzysz filmy i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Kabel RJ-45

Kabel sieciowy zapewnia Ci najbardziej stabilne połączenie z internetem. Wybierz to rozwiązanie, gdy chcesz uniknąć zakłóceń.

Środki czyszczące

Przydadzą się, by wyczyścić ekran telewizora. Z łatwością usuniesz z niego kurz i zabrudzenia.

Porównanie telewizorów. Polecane modele

Znasz już podstawowe parametry i funkcje dostępne w nowoczesnych telewizorach. Czas na porównanie TV. Zobacz, które modele cieszą się popularnością i są warte polecenia w swojej kategorii.

Wszystkie polecane modele telewizorów kupisz taniej podczas Black Month.

Polecane telewizory do 32 cali

Xiaomi Mi LED TV A2 32"

Xiaomi Mi LED TV A2 32"

Telewizor z matrycą o rozdzielczości HD. Pozwala oglądać ostry i jasny obraz z optymalnym poziomem kontrastu i naturalnymi barwami. Oglądanie Twoich ulubionych filmów i seriali stanie się jeszcze bardziej przyjemne. Sprzęt ten świetnie sprawdzi się w kuchni czy na działce, a ponieważ nie zajmuje dużo miejsca, z łatwością znajdziesz dla niego miejsce.

ChiQ L32H7C

ChiQ L32H7C

Kompaktowy telewizor o przekątnej 32 cale idealnie wpasuje się w niewielką kuchnię, sypialnię czy dostarczy rozrywki w domku letniskowym na działce. Filmy i seriale odtwarzane z wbudowanego Smart TV na ekranie Full HD będą ostre i wyraźne.

Polecane telewizory do 43 cali

Philips 43PUS8818

Philips 43PUS8818

Telewizor Philips o rozmiarze 43 cale świetnie sprawdzi się do niewielkiego salonu lub sypialni. Niezależnie, gdzie go umieścisz, będzie stanowił centrum rozrywki i relaksu. Android TV dostarcza takie aplikacje jak Netflix czy YouTube, a technologii Ambilight możesz używać do stworzenia klimatu w pokoju – nawet przy wyłączonym telewizorze.

ChiQ U43H7A

ChiQ U43H7A

To urządzenie oferuje wszystkie najpopularniejsze technologie wyświetlania obrazu w kompaktowym rozmiarze 43 cali. Rozdzielczość Ultra HD 4K i technologia HDR ze wsparciem HDR10 to fundamenty porządnego obrazu, więc nie raz zaskoczą Cię szczegółowością i głębią kolorów.

TCL 40S5400A

TCL 40S5400A

Standard HDR10 poprawia ciemne i jasne sceny, dzięki czemu zobaczysz więcej detali ukrytych w ciemnych scenach, a w tych jaśniejszych łatwiej odróżnisz konkretne obiekty od tła. W połączeniu z rozdzielczością Full HD telewizor TCL zapewni Ci wyjątkowe wrażenia wizualne podczas seansu ulubionego serialu czy filmu.

Samsung The Frame LS03BA 43 cale | QE43LS03BA

Samsung The Frame LS03BA 43 cale | QE43LS03BA

Naszpikowany technologiami telewizor Samsung zapewni Ci rozrywkę w najwyższej jakości. Zadbają o to technologie Dolby Digital +, Quantum Dot, wyświetlacz QLED oraz platforma Tizen. W połączeniu z procesorem AI Quantum 4K telewizor oferuje żywe, nasycone kolory i płynne wyświetlanie dynamicznych akcji.

Polecane telewizory do 58 cali

Sony KD-55X85L

Sony KD-55X85L

Oglądaj treści w najwyższej rozdzielczości 4K, która gwarantuje największą ilość szczegółów i realizmu. Do tego dzięki Dolby Atmos i DTS oraz głośnikom o mocy 10 W usłyszysz wszystko, co dzieje się na ekranie tak, jakbyś znajdował się w samym środku akcji.

TCL 50P635

TCL 50P635

Jeśli jesteś estetą i interesuje Cię nie tylko jakość obrazu, ale też samo wykonanie telewizora, to ten model może być właśnie dla Ciebie. Jego ultra cienka, bezramkowa konstrukcja napełnia zachwytem już od samego patrzenia. Po włączeniu tv jest tylko lepiej, bo oczom ukazuje się jakość obrazu 4K HDR, więc treści wyświetlane z systemu Android TV są w doskonałej jakości.

LG 50UQ79003LA

LG 50UQ79003LA

Procesor α5 Gen5 AI dba o to, żeby wszystkie technologie obrazu ze sobą współpracowały i dawały jak najlepszy efekt podczas oglądania Twojego ulubionego serialu czy filmu. Technologia HDR zapewnia przejrzyste kolory i wysoki zakres tonalny, co w połączeniu z rozdzielczością 4K UHD odsłania niewidziane wcześniej detale w dobrze znanych scenach.

Philips 55PUS9435

Philips 55PUS9435

Poczuj się, jakbyś był w samym centrum akcji ulubionego filmu lub serialu. Nowoczesne technologie oraz rozdzielczość Ultra HD sprawią, że wyświetlany obraz będzie niezwykle realistyczny, pełen pięknych barw, kontrastu i głębi.

Polecane telewizory powyżej 58 cali

TCL 65P638

TCL 65P638

Ten telewizor to inteligentna maszyna, która dzięki technologii Motion Clarity redukuje rozmycia i ogranicza smużenie. A to oznacza, że wszystko, co oglądasz na tym telewizorze będzie wyglądać po prostu lepiej. Jeśli zdecydujesz się na tryb dla graczy, to z kolei otrzymasz obraz, który jest płynny i wolny od opóźnień.

Samsung QE65QN85C

Samsung QE65QN85C

QLED od Samsunga to najwyższa liga wśród telewizorów, która pozwoli Ci oglądać filmy w prawdziwie kinowej jakości. Zadba o to technologia Quantum Dot, która daje większą kontrolę nad podświetleniem ekranu, co przekłada się na lepsze odwzorowanie ciemnych i jasnych scen, w których teraz zobaczysz niedostrzegalne wcześniej szczegóły.

Zobacz wszystkie telewizory w x-kom