Podpowiadamy, jaki telewizor kupić. Przegląd popularnych modeli

Planujesz zakup telewizora, ale nie wiesz, który wybrać? Zastanawiasz się, czym się różni 4K od Full HD, albo ile miejsca wymaga odbiornik 50”? Ten poradnik ułatwi Ci wybór. Dowiesz się, na które parametry zwracać uwagę, czy warto wybrać Smart TV oraz w jakie akcesoria zainwestować.

W artykule przeczytasz o:

1. Historii telewizora
2. Zaletach telewizorów z płaskim i zakrzywionym ekranem
3. Dobieraniu wielkości telewizora do pomieszczenia
4. Parametrach, które faktycznie decydują o jakości obrazu
5. Smart TV i Android TV
6. Sposobach, jak podłączać inne urządzenia do telewizora
7. Dodatkowych funkcjach telewizora, które warto znać
8. Przydatnych akcesoriach do telewizorów
9. Polecanych modelach TV

 

jaki tv wybrać?
 

Historia telewizora

Pierwszy działający system telewizyjny został wynaleziony przez Szkota Johna Logie Bairda w 1924 roku. W sprzedaży odbiorniki pojawiły się w latach 30. XX wieku. Były wyposażone w ekrany kineskopowe (CRT), na początku czarno-białe, a później kolorowe. CRT zapewniały wysoką jakość obrazu i dobre odwzorowanie barw. Ich jedyną wadą było to, że zajmowały dużo przestrzeni.

To właśnie z tego powodu wyparły je płaskie modele plazmowe, które miały mniejsze gabaryty. Przez kilka lat cieszyły się dużą popularnością. Obecnie nie są już produkowane. Zastąpiły je urządzenia z ekranami w technologii ciekłokrystalicznej, czyli LCD (ang. Liquid Crystal Display).

 

Czy wiesz, że...
Rubin 714 p pierwszy kolorowy telewizor w Polsce
Pierwszy telewizor, który umożliwiał odbiór w kolorze, to Rubin 714p? Znany był również ze swojej skłonności do efektownych awarii. Wybuchał z hukiem, dymił, a nawet ulegał samozapłonowi.

 

 

 

Telewizor z zakrzywionym ekranem czy płaskim?

Z czasem obok standardowych TV z płaskim ekranem LCD pojawiły się modele z matrycą zakrzywioną (Curved). Sprawdź, czym się charakteryzuje każde z tych rozwiązań.

zalety telewizorów z ekranem curved
 
  • Zakrzywiona matryca jest lepiej dopasowana do ludzkiego pola widzenia. Każdy punkt na ekranie znajduje się w proporcjonalnej odległości od Twoich oczu, dzięki czemu obraz jest bardziej szczegółowy i ma większą głębię. Pamiętaj tylko, aby go umieścić telewizor na wysokości wzroku. Wtedy zapewni Ci najbardziej realistyczne doznania w trakcie oglądania filmów i grania w gry.
  • Taki TV świetnie się nadaje do wieczornych seansów filmowych i grania we dwoje. Jego możliwości najlepiej wykorzystają maksymalnie dwie osoby, które znajdują się dokładnie na wprost ekranu.
  • Najbardziej zaawansowane modele TV często są dostępne w wersji zakrzywionej. To wśród nich najłatwiej znajdziesz telewizory o rozdzielczości 4K, z trybem HDR czy funkcjami poprawiającymi płynność obrazu.
  • Dodatkową zaletą telewizorów Curved jest ich atrakcyjny design. Pomyśl o takim odbiorniku, jeśli cenisz sobie nie tylko wysoką jakość, ale także nowoczesny wygląd.

Zobacz telewizory Curved w naszej ofercie

 

zalety telewizorów z płaskim ekranem
 
  • To wciąż najpopularniejsze rozwiązanie. Z ich szerokiej oferty (przekątne od 19 do nawet 75") łatwo dobierzesz model odpowiedni do Twojego domu.
  • Idealny, gdy masz dużą rodzinę lub grasz ze znajomymi w domu. Pamiętaj, aby wybrać TV o większej przekątnej ekranu i szerszych kątach widzenia.
  • Świetnie się nadaje dla osób ceniących klasyczny design.

Zobacz telewizory z płaskim ekranem w naszej ofercie

 
 

Jak dobrać wielkość telewizora?

Rozmiar telewizora to długość przekątnej ekranu podawana w calach. Na rynku dużą popularnością cieszą się modele od 40” do 65”.

odległość od ekranu telewizora
 

Jeśli nie wiesz, która przekątna będzie pasować do Twojego pokoju, możesz to w łatwy sposób obliczyć. W przypadku telewizorów o rozdzielczości 4K wartość przekątnej pomnóż razy 3. Dla Full HD - razy 5. Uzyskasz wynik podany w centymetrach, który oznacza sugerowaną odległość od ekranu. Przykładowo: dla telewizora 50” 4K będzie to 50"x3 czyli 150 cm (1,5 m). Dla Full HD 50” – 50"x5 czyli już 250 cm. Możesz też po prostu sprawdzić optymalne odległości dla telewizorów Full HD i 4K na poniższym wykresie:

wymiary tv
 

Kiedy już ustalisz przekątną, zastanów się, do czego najczęściej będziesz używać swojego TV. Chcesz oglądać programy telewizyjne i filmy, czy grać w zaawansowane gry Ultra HD? A może zamierzasz korzystać z odbiornika jako dodatkowego monitora do pracy przy laptopie?

Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości i najbardziej nowoczesnych funkcjach, zdecyduj się na model o przekątnej 49-50” lub większej. To właśnie w nich producenci stosują swoje najciekawsze rozwiązania, takie jak rozdzielczość 4K czy tryb HDR. Dzięki nim obejrzysz film lub zdjęcia, ciesząc się wyraźnym, jasnym obrazem bez zniekształceń i szumów.

 

 

Parametry, które decydują o jakości obrazu

Jest kilka istotnych kwestii, które wymagają uwagi, jeśli chcesz wybrać odpowiedni model telewizora. Oto najważniejsze z nich:

Jaka rozdzielczość: UHD czy Full HD?

Ultra HD to format 3840 × 2160 px, który potocznie często jest określany jako 4K. Wyświetlany obraz składa się z poziomych oraz pionowych linii pikseli. W UHD w poziomie na jedną linię przypada 3840 px, a w pionie – 2160. W każdej płaszczyźnie jest to 2x więcej niż w Full HD. Ten standard rozwija się i coraz częściej spotkasz go w filmach oraz grach. Większość kamer może nagrywać materiał w tej rozdzielczości, dzięki czemu wideo na YouTube również coraz częściej jest dostępne w UHD.

Z tego powodu warto wybrać telewizor 4K, jeśli chcesz, żeby posłużył Ci przez kilka najbliższych lat. Najwyższa jakość zapewni Ci najlepsze doznania w trakcie rozgrywek na konsoli czy też oglądania filmów i zdjęć. Wymaga również mniejszego oddalenia od ekranu, dzięki czemu sprawdzi się doskonale w nieco mniejszych pomieszczeniach.

Full HD to format 1920 × 1080 px, typowy dla telewizorów ze średniej półki. Gwarantuje wysoką jakość i sprawdzi się, jeśli odbiornik ma Ci służyć przede wszystkim do podstawowych zastosowań: oglądania telewizji i filmów. Bardzo wiele kanałów cyfrowych oferuje standard Full HD. Dzięki temu w pełni wykorzystasz możliwości urządzenia. Jest to też minimalna rozdzielczość zalecana do grania na konsoli. W ciągu najbliższych lat zostanie jednak zastąpiona przez Ultra HD.

HD Ready - stosowane w najprostszych telewizorach o przekątnej do 32”. Format 1366 × 768 px w zupełności wystarcza do codziennego oglądania programów TV nadawanych w naziemnej technologii cyfrowej.

HD Ready, Full HD i 4K

Format obrazu

Dobrze ogląda Ci się filmy w kinie? To dlatego, że proporcje ekranu są dopasowane do Twojego pola widzenia. W przypadku telewizorów możesz korzystać z podobnego formatu - 16:9. Jest on w tej chwili używany w większości kanałów naziemnych i cyfrowych. Producenci chętnie go stosują w nowoczesnych modelach TV.

Wyświetlany format sygnału – 1080p czy 1080i?

Zastanawia Cię, czym są tajemnicze oznaczenia 1080p i 1080i? To format sygnału, w jakim wyświetla się obraz. 720 oraz 1080 to po prostu rozdzielczość pionowa telewizora. Litera na końcu określa, czy jest bez przeplotu (p – ang. progressive, przebieg kolejno-liniowy, skanowanie progresywne) czy z przeplotem (i – ang. interlacing, interpolowanie, skanowanie międzyliniowe). Standard „p” zapewnia wyższą jakość obrazów statycznych, natomiast „i” - dynamicznych. Oba mają na celu zmniejszenie migotania, jednak o wiele mniej męczący dla wzroku jest obraz bez przeplotu czyli z oznaczeniem „p”.

obraz z przeplotem i bez przeplotu

 

Rodzaj ekranu. Telewizor LED czy LCD?

W wyświetlaczu ciekłokrystalicznym stosuje się warstwę ciekłych kryształów. Odpowiadają one za przepływ światła oraz ewentualną zmianę jego polaryzacji, która decyduje o ostrości obrazu.

Kryształy nie świecą, dlatego matryca LCD wymaga zastosowania źródła światła. Kiedyś w tym celu stosowano świetlówki CCFL. Obecnie w telewizorach używa się diod LED, umieszczonych z tyłu ekranu na całej jego powierzchni (Full LED) lub jedynie na krawędziach (Edge LED). Dlatego nazwa „telewizor LED” jest umowna. To po prostu odbiornik z ekranem LCD i podświetleniem LED.

Białe światło przechodzi przez filtr barwny RGB (ang. Red, Green, Blue), dzięki czemu na ekranie pojawiają się czerwone, zielone i niebieskie kropki. Trzy różnobarwne punkty tworzą jeden piksel. W celu wyświetlenia konkretnej barwy mieszane są piksele o różnych kolorach w odpowiednich proporcjach. To działa na podobnej zasadzie, jak mieszanie farb – jeśli połączysz czerwoną i niebieską, otrzymasz fioletową.

przekrój matrycy TV LED
 

Telewizory LCD mają szereg zalet. Najważniejsze jest to, że są cienkie, a dzięki temu zabierają mało miejsca, w przeciwieństwie do CRT. Pobierają także mniej prądu. Są dostępne w różnych rozmiarach – od tych najmniejszych po odbiorniki powyżej 50”. Zaawansowane modele mają wiele funkcji polepszających jakość obrazu. Jedną z najciekawszych jest lokalne przyciemnianie podświetlenia, które zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów (w tym większą intensywność czerni), wyższy kontrast oraz wyraźniejszy obraz. Warto wybrać LCD wyposażony w tę opcję.

Współczynnik kontrastu

To ważny parametr, jeśli zależy Ci na najlepszej jakości wyświetlanego obrazu. Określa różnicę między najjaśniejszymi i najciemniejszymi punktami ekranu. Warto wybrać jak największą wartość. Zazwyczaj w specyfikacji danego modelu sprawdzisz poziom kontrastu dynamicznego. Pamiętaj jednak, że producenci w odmienny sposób dokonują pomiarów, dlatego porównywanie tego współczynnika ma sens jedynie w obrębie jednej marki.

Odświeżanie ekranu

Wyświetlany na ekranie telewizora obraz jest regularnie odświeżany. Dzięki temu materiały, które oglądasz, są płynne, wyraźne i dynamiczne. O tym, jak często przeprowadzany jest ten proces, informuje częstotliwość odświeżania. Wyraża się ją w hercach, a liczba jednostek oznacza liczbę aktualizacji na sekundę.

W telewizorach LCD wyróżnia się dwie częstotliwości odświeżania – 60 i 120 Hz. Standardem, który w zdecydowanej większości przypadków pozwala cieszyć się wyrazistym i płynnym obrazem, jest właśnie 60 Hz. Taką częstotliwość oferuje dziś większość dostępnych na rynku urządzeń. Tylko niektóre modele, na przykład z matrycami VA, osiągają wartość 120 Hz. 

Producenci nie podają jednak informacji o rodzaju zastosowanej matrycy ani o częstotliwości odświeżania. Zamiast tego posługują się parametrem o nazwie „współczynnik płynności”, na którego wartość wpływają zastosowane technologie upłynniania obrazu, takie jak na przykład generowanie dodatkowych klatek lub odpowiednie sterowanie podświetleniem ekranu. Im wyższa jest wartość współczynnika płynności, tym lepiej prezentują się oglądane materiały. Warto jednak mieć na uwadze to, że różni producenci stosują różne technologie i obliczenia. Dlatego nie powinno się porównywać telewizorów innych marek pod kątem wartości tego parametru.

Tryb HDR

Do tej pory był znany z aparatów fotograficznych. Ostatnio staje się jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem w TV UHD. HDR sprawia, że obraz ma szeroki zakres tonalny (High Dynamic Range), porównywalny z możliwościami ludzkiego wzroku. Dzięki temu oglądane materiały wideo na ekranie telewizora są bardziej realistyczne i szczegółowe. Tryb HDR wymaga wysokiej rozdzielczości, kontrastu i jasności oraz wsparcia dla szerokiej palety barw (w tym także odpowiedniego odwzorowania czerni).

Zobacz telewizory z wbudowanym trybem HDR

Dodatkowe funkcje ekranu telewizora

Na pewno warto do nich zaliczyć tryby:

Dynamiczny/Żywy – zapewnia wyraziste, nasycone kolory. Pokazuje maksimum możliwości urządzenia w zakresie wyświetlanego zakresu barw.

Kino/Film – idealny do oglądania wideo, bardziej przyjazny dla oczu. Kolory są nieco bardziej stonowane, ale dobrze odwzorowane.

Standardowy – wyświetlany obraz ma naturalne, spokojne barwy. Jest dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy chcą obejrzeć wiadomości w TV i nie zależy im na krzykliwych kolorach.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także technologia Ambilight. Polega na tym, że ekran telewizora emituje za pomocą diod kolorową poświatę z kilku stron. Daje to efekt optycznego rozszerzenia obrazu poza matrycę i wypełnia pomieszczenie światłem. Istnieją cztery odmiany tego systemu: dwustronny (obraz rozszerza się na boki), trójstronny (oświetenie LED znajduje się na górze oraz z prawej i lewej stronie), czterostronny (światło z góry, dołu oraz z prawej i lewej strony) oraz Ambilight projekcyjny, w którym diody zastąpiono miniprojektorami. To sprawia, że widzisz nie tylko światło, ale i kontury obiektów. Funkcję tę znajdziesz w telewizorach marki Philips, np.: Philips 50PUS7303 i Philips 55PUS8303.

Jeśli potrzebujesz telewizora, który oferuje możliwie najszerszą paletę barw, wybierz model z oznaczeniami Color Prime, Nano Crystal Color czy też Wide Color Phosphor.

Gdy uwielbiasz kibicować i oglądasz transmisje na żywo, na pewno docenisz funkcje poprawiające płynność ruchomego obrazu – takie, jak np. Motion Plus, TruMotion czy też Motionflow.

Jeśli zamierzasz korzystać z gier wysokiej jakości, skorzystaj z opcji dla gracza, które zadbają o płynną rozgrywkę bez opóźnień obrazu. Chyba nie trzeba Cię przekonywać, jakie to ważne, szczególnie w strzelankach.

 

 

Smart TV i Android TV

Telewizor wyposażony w funkcje Smart to urządzenie, które może być Twoim multimedialnym centrum rozrywki. Większość TV Smart posiada autorskie systemy operacyjne, np. webOS (znajdziesz go w odbiornikach LG). Marka Samsung stworzyła najbardziej rozbudowaną platformę - Tizen OS, który umożliwia obecnie korzystanie z największej liczby aplikacji. Niektóre modele telewizorów działają w oparciu o Android TV (podobny do systemu Android używanego w smartfonach, tabletach i smartwatchach).

Funkcje Smart wymagają dostępu do internetu, dlatego telewizory są wyposażone w moduł Wi-Fi, a często także w gniazdo Ethernet umożliwiające podłączenie internetu za pomocą kabla. Połączenie z siecią pozwala Ci korzystać z serwisów VOD (ang. Video On Demand - dosł. wideo na życzenie), gdzie obejrzysz ulubione programy w dowolnej chwili. Możesz także oglądać najnowsze filmy i seriale za pomocą Netflix lub HBO GO, a także słuchać muzyki, korzystając ze Spotify. Często wymienione aplikacje są już zainstalowane przez producenta.

Smart TV to także szereg ułatwień, które zapewniają wygodną obsługę urządzenia (np. za pomocą gestów lub głosu), logowanie się (także z użyciem kamery) i personalizację wyświetlanych treści.

Pamiętaj, że połączenie z internetem pozwala również łatwo zaktualizować oprogramowanie. Dzięki temu poprawisz stabilność systemu i zyskasz nowe możliwości. Gdy wypróbujesz funkcje Smart, na pewno je docenisz. Możliwe, że nie będziesz już w stanie się bez nich obejść.

Jeśli zamierzasz łączyć telewizor ze smartfonem lub tabletem, wybierz odbiornik tej samej marki. To gwarantuje doskonałą współpracę pomiędzy urządzeniami oraz dodatkowe udogodnienia (oferowane między innymi przez markę Samsung). Jeśli zależy Ci na dużej ilości dostępnych aplikacji, dobrym wyborem będzie model z platformą Tizen lub Android TV.

Zobacz telewizory Smart TV oraz modele z Android TV w naszej ofercie

 

 

Jak podłączyć komputer, głośniki, dysk zewnętrzny lub internet do telewizora?

Nowoczesne telewizory są wyposażone w liczne złącza. Każde z nich pozwala korzystać z dodatkowych urządzeń. Dzięki temu na ekranie telewizora obejrzysz zdjęcia z pendrive’a lub zyskasz lepszą jakość dźwięku dzięki głośnikom zewnętrznym.

złącza w TV
 

Do połączenia laptopa z telewizorem najlepiej użyć kabla HDMI lub VGA (D-Sub). Dzięki temu wyświetlisz zawartość komputera na ekranie TV.

Głośniki podłącza się zwykle do gniazda audio jack.

Standardem w nowoczesnych telewizorach jest port USB. Możesz podpiąć do niego adapter i obsługiwać TV za pomocą klawiatury bezprzewodowej, siedząc wygodnie na kanapie. Użyjesz także dysku zewnętrznego lub pendrive'a. Nośnik pamięci pozwala Ci także korzystać z funkcji Time Shift, czyli zatrzymywania, wznawiania i cofania oglądanych programów TV oraz nagrywania audycji.

DVD/Blu-Ray najlepiej podłączyć za pomocą kabla HDMI. Starsze modele odtwarzaczy DVD oraz wideo są zazwyczaj wyposażone jedynie w złącze Scart (tzw. gniazdo EURO), którego nie posiadają najbardziej nowoczesne telewizory.

Jeśli chcesz połączyć telewizor z internetem, aby korzystać z funkcji Smart TV, masz zazwyczaj dwie możliwości: bezprzewodowo przez Wi-Fi (dzięki czemu ograniczasz ilość kabli) lub za pomocą kabla sieciowego RJ-45. W takim przypadku telewizor musi posiadać gniazdo RJ-45 (znane inaczej jako Ethernet).

 

 

Dodatkowe funkcje telewizora, które warto znać

Miracast, MHL czy też DLNA to już standard w nowoczesnych telewizorach. Wyjaśnimy Ci, co oznaczają te tajemnicze skróty.

Miracast – dzięki niemu bezprzewodowo połączysz swój telewizor ze smartfonem za pomocą Wi-Fi. Oba urządzenia muszą obsługiwać standard Wi-Fi Certified Miracast. To działa dokładnie tak samo, jak podłączenie monitora. Zobaczysz zawartość swojego smarfona 1:1 i odtworzysz wszystkie pliki, które obsługuje Twój telefon. Już nie musisz patrzeć w 5-calowy ekran, oglądając ulubionego youtubera – zobaczysz jego twarz na 50”. Zwróć uwagę, że producenci różnie tę funkcję nazywają (np. Screen Mirroring w TV Samsung, Kopia Lustrzana w TV Sony). Miracast jest obsługiwane przez urządzenia z systemem Android.

WiDi - odmiana funkcji Miracast, która współpracuje z urządzeniami Microsoft. Połącz bezprzewodowo telewizor z komputerem, smartfonem i internetem oraz przesyłaj obraz 1:1. Jest to standard wprowadzony przez firmę Intel, co oznacza, że wymaga wyposażenia w podzespoły (procesor, kartę graficzną i sieciową) Intel.

Wi-Fi Direct – kolejna funkcja, dzięki której połączysz telewizor i inne urządzenia za pomocą Wi-Fi. Nie wymaga pośrednictwa APN (punktu dostępowego), ani routera. Jest wykorzystywana w technologii Miracast.

DLNA – umożliwia Ci bezprzewodową łączność pomiędzy telewizorem i innymi urządzeniami (komputerem, konsolą), dzięki której wyświetlisz zdjęcia lub filmy np. ze smartfona. To opcja, która pozwala Ci stworzyć wspólną, zdalną bazę danych i obsługiwać pliki z kilku urządzeń w jednym miejscu.

MHL – możesz za pomocą specjalnego kabla podłączyć telewizor i użyć go jako dodatkowego wyświetlacza dla smarfona lub tabletu. Kabel z jednej strony posiada złącze micro USB, a z drugiej – USB. Pamiętaj, że złącze w TV musi być oznaczone skrótem „MHL”. Wtedy masz pewność, że jest kompatybilne z tym standardem.

PVR – nagrasz programy telewizyjne na pamięć wbudowaną, pendrive’a lub dysk zewnętrzny, a później je obejrzysz. Materiały są zakodowane. Odtworzysz je tylko na tym odbiorniku, na którym zostały zapisane.

 

 

Przydatne akcesoria do telewizorów

Na rynku znajdziesz wiele interesujących akcesoriów, które ułatwią Ci korzystanie z telewizora i zwiększą jego funkcjonalność. Sprawdź, co polecamy.

polecane akcesoria do tv
Uchwyt

Przyda się, jeśli chcesz, aby Twój telewizor znalazł się poza zasięgiem dziecka lub nie zajmował przestrzeni. Zwróć uwagę na standard VESA (rozstaw otworów w TV) oraz udźwig uchwytu, a także na materiał, z jakiego jest wykonana ściana, na której chcesz zawiesić odbiornik.

Mysz i klawiatura bezprzewodowa

Ułatwią obsługę telewizora. Łatwo wyszukasz programy po ich nazwie, siedząc wygodnie na kanapie.

Soundbar

Niezastąpiony gadżet, jeśli zależy Ci na wyraźnym, czystym brzmieniu. Idealny dźwięk bez plątaniny kabli.

Głośniki Klasyczne kolumny stereo z subwooferem zapewnią Ci jeszcze lepsze wrażenia w trakcie oglądania filmów. Doskonałe rozwiązanie do każdego TV.
Kino domowe

To zestaw dla Ciebie, jeśli uwielbiasz oglądać nowości kinowe w domowym zaciszu. Dzięki niemu możesz się cieszyć przestrzennym dźwiękiem.

Słuchawki bezprzewodowe

Niezbędne dla gracza i nocnego marka. Możesz oglądać ulubione programy lub grać na konsoli, nie budząc domowników.

Konsola do gier

Zapewni Ci rozrywkę w wolnej chwili. Podłącz konsolę i graj na kilkudziesięciocalowym ekranie swojego TV.

Przystawka do telewizora

Wzbogaca Twój telewizor o funkcje Smart. Od tej pory możesz oglądać seriale online i korzystać z przeglądarki bezpośrednio w TV.

Mini PC

Idealny sposób, by Twój TV stał się multimedialnym centrum rozrywki. Możesz korzystać z internetu i oglądać filmy online.

Pilot uniwersalny

Jeden pilot do obsługi kilku urządzeń jednocześnie. Zaoszczędzisz czas i miejsce.

Kabel HDMI

Za jego pomocą podłączysz do telewizora odtwarzacz DVD, BluRay, konsolę lub laptopa. Dzięki temu obejrzysz filmy i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Kabel Display Port

Możesz użyć TV jako dodatkowego monitora do laptopa. Dzięki temu na ekranie telewizora wyświetlisz zawartość komputera: filmy i zdjęcia.

Kabel RJ-45

Kabel sieciowy zapewnia Ci najlepszą jakość połączenia z internetem. Dzięki temu funkcje Smart działają sprawnie i płynnie.

Zestaw do czyszczenia ekranów

Przyda się, by wyczyścić ekran telewizora. Z łatwością usuniesz z niego kurz i zabrudzenia.

 

 

Porównanie telewizorów. Polecane modele

Znasz już podstawowe parametry i funkcje dostępne w nowoczesnych telewizorach. Czas na porównanie TV. Zobacz, które modele cieszą się popularnością i są warte polecenia w swojej kategorii.

telewizory do 1000
Philips 22PFS5403

22-calowy odbiornik z łatwością umieścisz gdzie zechcesz. Możesz go nawet zabierać w podróż, podczas której zasilany jest z pomocą dołączonego do zestawu przewodu 12 V DC. Port USB umożliwi podłączenie pamięci przenośnej, aparatu czy odtwarzacza mp3. Natomiast dzięki funkcji Easylink, zarówno telewizorem, jak i innymi podpiętymi do niego urządzeniami, będziesz sterować komfortowo za pomocą jednego tylko pilota.

LG 32LK500B

JFunkcje Virtual Surround i Clear Voice III pozwolą Ci cieszyć się czystszym, dochodzącym zewsząd dźwiękiem i wyraźniejszym brzmieniem dialogów. Dzięki wbudowanemu tunerowi DVB-S2, DVB-T2 i DVB-C masz dostęp do szerokiego wyboru kanałów, bez konieczności dokupywania osobnego dekodera, a funkcja PVR pozwala na cyfrowe nagrywanie wybranych materiałów.

Philips 32PFT4132

32-calowy telewizor jest bardzo smukły i lekki, a podstawki w formie dwóch par podwójnych zostawiają Ci pod ekranem dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Możesz umieścić tam urządzenia, które następnie podłączysz do odbiornika, a potem będziesz wszystkimi wygodnie sterować używając jednego pilota dzięki funkcji Easylink. Ponieważ dwa dostępne złącza HDMI wykorzystuje nieskompresowane sygnały, cieszysz się ich wysoką jakością.

Samsung UE32N4002

Podepnij do telewizora dysk twardy albo pendrive’a i przesyłaj swoje nagrania jeszcze prościej dzięki ConnectShare Movie. Na wyświetlanym obrazie skupisz się dzięki wąskiej, nieograniczającej zbytnio ekranu ramie Semi Slim. Podczas seansu liczy się również czysty i mocny dźwięk, a ten uzyskasz dzięki Dolby Digital Plus.

Philips 24PFS5703

Chcesz przesłać ze swojego smartfonu czy tabletu nagranie audio, video czy nawet całą playlistę? Z połączeniem Bluetooth to żaden problem. Do tego możesz m.in. nagrywać filmy czy programy za pomocą PVR albo zatrzymywać i cofać odtwarzane materiały dzięki funkcji TimeShift.

Toshiba 32L3733DG

Odkrywaj nowe filmy, seriale i teledyski, wracaj do znanych i lubianych tytułów. Z Toshiba Smart Portal zyskujesz wygodny dostęp do Netflixa, YouTube i rozmaitych interesujących aplikacji. Korzystaj z łączności wi-fi, Bluetooth, a także funkcji Miracast, która umożliwia Ci wyświetlanie na ekranie telewizora treści z urządzeń mobilnych. Dopełnieniem bardzo dobrych wrażeń wizualnych będą słuchowe, a te zapewni Ci dźwięk w jakości Dolby Audio.

Toshiba 24SW763DG

Idealny odbiornik dla fana gwiezdnej sagi George’a Lucasa (ale nie tylko na kolejne seanse poszczególnych epizodów). Na ramie i podstawce widnieją ikoniczne X-wingi Rebelii, a do tego urządzenie posiada efekt dźwiękowy miecza świetlnego. Również i tutaj możesz korzystać z Toshiba Smart Portal, a materiały z urządzenia mobilnego wyświetlisz dzięki funkcji ScreenShare.

telewizory do 2000
Philips 43PFT4112

Ten telewizor o eleganckiej i smukłej konstrukcji to nie tylko ekran o przekątnej 43" i rozdzielczości Full HD oraz z technologią odświeżania Digital Crystal Clear. To również poprawiająca jakość dźwięku funkcja Incredible Surround, dzięki której cieszysz nie tylko oczy, ale i uszy. Podłącz do odbiornika konsolę, laptopa lub inne urządzenie i wygodnie steruj nimi za pomocą jednego pilota dzięki Easylink.

Philips 32PFS6402

 

Wykorzystane tutaj dwustronne podświetlenie Ambilight optycznie poszerza ekran odbiornika, a także dodaje Twojemu pokojowi miłego klimatu. Możesz również korzystać z funkcji grania w chmurze i oferowanego w ten sposób katalogu gier czy serwisów lub aplikacji, do których masz dostęp dzięki systemowi Android TV. Skorzystaj z aplikacji Kodi i zwiększ funkcjonalność swoich multimediów a ulubione materiały zapisz w 8 GB wbudowanej pamięci.

LG 49LK5900

Większa dynamika scen, nie tylko w filmach akcji, to zasługa technologii Active HDR. Dzięki niej oraz funkcji Dynamic Color obrazy wyświetlane na 49-calowym ekranie są tak barwny i żywe. System webOS umożliwia użytkowanie aplikacji lub serwisów www, a Odtwarzacz Muzyki pozwala Ci puszczać ulubione nagrania nawet, gdy odbiornik jest wyłączony.

Philips 43PUS6703

Rozdzielczość UHD 4K oraz podnoszące jakość obrazu technologie HDR Plus i Micro Dimming. To tylko niektóre z atutów tego odbiornika, dzięki którym kolejne seanse staną się jeszcze przyjemniejsze. Wybierając go, zyskujesz także m.in. trzystronne podświetlenie Ambilight i wyrazisty dźwięk w formacie DTS HD.

Samsung UE50NU7092

Za sprawą technologii PurColor i UHD Dimming kolory wyświetlanego obrazu są lepiej odwzorowane i intensywniejsze, a kontrast – znakomicie ustawiony. Smart TV daje dostęp do szerokiego wyboru gier, filmów i aplikacji. Wśród nich jest SmartThings, która pozwala Ci natomiast sterować odbiornikiem przy użyciu smartfonu, oraz SteamLink umożliwiająca wyświetlanie gier na 50-calowym ekranie telewizyjnym.

LG 49UK6400

Niech stanie się jasność. Funkcja LG Ultra Luminance sprawia, że oglądany obraz ma lepszy kontrast. Natomiast dzięki rozdzielczości 4K UHD jest on czystszy. Dostęp do aplikacji i innych materiałów zapewnia system webOS 3.5. Posiada on menedżera zabezpieczeń, który chroni Twój telewizor przed nieautoryzowanym dostępem czy złośliwymi programami. Dodatkowo, po zaopatrzeniu się w dostępny osobno pilot Magic Remote, możesz sterować odbiornikiem za pomocą głosu.

telewizory do 3000

Samsung UE55NU7093

Technologia odświeżania Picture Quality Index powoduje, że wszystkie wyświetlane na 55-calowym ekranie z rozdzielczością UHD 4K sceny są zawsze pełne dynamizmu – współczynnik płynności wynosi 1300. Do tego masz do dyspozycji m.in. aplikacje i funkcje Smart TV, a także łączność bezprzewodową wi-fi oraz DLNA.

Philips 55PUS7303

Zoptymalizowane ostrość, barwy, ruch i kontrast? Wszystko to zapewni procesor P5 Perfect Picture Engine. Telewizor posiada również Asystenta Google, dzięki któremu komfortowo wyszukasz interesujące Cię materiały i informacje za pomocą komend głosowych, a także podświetlenie Ambilight i strumieniowanie obrazu Chromecast.

LG 55UK6500

Co uzyskasz dzięki czterodzeniowemu procesorowi w telewizorze z ekranem 55 " i rozdzielczością UHD 4K? M.in. brak szumów oraz poprawioną ostrość. Z odbiornikiem tym masz również dostęp do systemu webOS 3.5 wyposażonego w menedżera zabezpieczeń, łączność wi-fi, DLNA i Bluetooth, funkcję klonowania wyświetlacza Miracast, a także możliwość sterowania głosem (po dokupieniu pilota Magic Remote).

Samsung UE49NU7302

Zakrzywiona konstrukcja 49-calowego ekranu sprawi, że poczujesz się jak gdyby wyświetlana rzeczywistość zaprezentowana w filmie lub grze dosłownie Cię wciągała. Jeszcze więcej detali zobaczysz natomiast dzięki rozdzielczości UHD 4K, technologii HDR i funkcji Auto Depth Enhancer. Skorzystaj z Wi-Fi Direct, by łączyć się bez zbędnego okablowania czy zewnętrznych urządzeń.

Samsung UE55NU7402

Telewizor ten docenią nie tylko gracze, choć to szczególnie im spodoba się dostępna w panelu SmartHub aplikacja Steam Link. Dzięki niej można streamować gry prosto na 55-calowy ekran z rozdzielczością UHD 4K. Także na nim wyświetlą się powiadomienia dotyczące inteligentnych urządzeń Samsunga (jak lodówka czy pralka), którymi można sterować smartfonem za pomocą aplikacji SmartThings.

Philips 55PUS6703

Ekran o przekątnej 55" i rozdzielczości UHD 4K będzie wydawał się jeszcze większy dzięki trzystronnemu podświetleniu Ambilight. Format DTS HD pozwoli Ci natomiast słuchać ścieżki dźwiękowej, muzyki i dialogów tak, jak słyszeli je twórcy. Do tego jest tutaj m.in. Smart TV z systemem SAPHI, łączność wi-fi i klonowanie zawartości wyświetlacza urządzenia mobilnego dzięki funkcji Miracast.

Sharp LC-55UI8762ES

Więcej szczegółów i brak pikselizacji na 55-calowym ekranie dzięki rozdzielczości UHD 4K i podnoszącemu jakość up-scalerowi. Dostęp do licznych aplikacji i serwisów zapewnia Aquos Net+, a łączność bezprzewodowa umożliwia współpracę odbiornika ze smartfonem, komputerem czy nawet zdalną klawiaturą lub myszką. Chcesz nagrać swoje wybrane programy lub filmy? Skorzystaj z funkcji PVR i zarchiwizuj wybrane materiały na dysku USB.

telewizory powyżej 3000

Samsung UE55NU8002

Strumieniuj gry na ekran 55" z technologią HDR 1000 za pomocą aplikacji SteamLink i zapewnij sobie lepszą rozgrywkę dzięki trybowi Game Mode. Zarówno telewizorem, jak i podłączonymi do niego urządzeniami możesz komfortowo sterować za pomocą pilota One Remote. Również i ten odbiornik oraz inteligentne urządzenia Samsunga współpracują z aplikacją SmartThings.

Philips 49PUS8303

Poszerzające optycznie ekran Ambilight, bogatsze kolory i kontrast z HDR plus, system Android TV, łączność wi-fi, większa dynamika dźwięku i głębsze basy dzięki technologiom Triple Ring i DTS HD Premium Suite, wbudowany Asystent Google oraz umożliwiający streaming prosto ze smartfonu Chromecast. To tylko niektóre z zalet tego 49-calowego odbiornika.

LG 65UK6300

65-calowy telewizor z rozdzielczością UHD 4K, w sam raz do wspólnych seansów w większym gronie. Poszerzony kąt widzenia i dźwięk przestrzenny ULTRA Surround to doskonały obraz i wielokanałowy dźwięk dla każdego widza, niezależnie od tego, w którym miejscu siedzi. Dodatkowo funkcja Clear Voice III poprawia słyszalność wypowiadanych kwestii, nawet w bardzo hałaśliwych scenach.

Philips 65PUS7303

Filmowa premiera, najnowszy odcinek ulubionego serialu, topowa gra. Wszystko to i wiele więcej wyświetla się na 65-calowym ekranie o rozdzielczości UHD 4K z doskonałą ostrością, bogactwem barw i ulepszonym kontrastem. Prócz tego masz tutaj m.in. klimatyczne podświetlenie Ambilight, łączność wi-fi, Asystenta Google i strumieniowanie za pomocą technologii Chromecast czy dostęp do Android TV.

LG 55SK9500

55-calowy odbiornik z rozdzielczością UHD 4K i kinowym dźwiękiem Dolby Atmos został wyposażony w inteligentny procesor α7. Odpowiada on m.in. za redukcję szumów czy zniekształceń kolorów, dynamizm scen i mnogość wyświetlanych na ekranie szczegółów. Telewizorem można ponadto sterować za pomocą poleceń głosowych i wyszukiwać przy ich użyciu potrzebne informacje.

LG OLED55E8

Bardzo smukły i elegancki odbiornik z umieszczonym na szkle 55-calowym wyświetlaczem OLED. Mózgiem telewizora jest procesor α9, który odpowiada za czysty i pełen intensywnych kolorów czy sprawne reakcje na polecenia głosowe. Naciesz oczy czernią, która zachwyciłaby zawodowych filmowców, a uszy – kinową jakością dźwięku Dolby Atmos, płynącą z 60-watowych głośników.

Philips 65OLED903

Telewizor z OLED-wym ekranem 65", którego szczególną cechą jest wyłączenie tych pikseli, które nie są w danym momencie używane. Przekłada się to na znakomitą czerń i biel, które uzupełnia podświetlenie Ambilight oraz technologie HDR Perfect i Wide Color Gamut. Odbiornik jest także wyposażony w system dźwiękowy Bowers&Wilkins, który zapewni głębokie basy oraz czyste wysokie tony.

Philips 55OLED803

Każdy z pikseli na OLED-owym wyświetlaczu o przekątnej 55" jest osobno przyciemniany i wygaszany osobno. Daje to nie tylko doskonałą czerń obrazu, ale również uwydatnia bogactwo kolorów. Inne rozwiązania, które odpowiadają za większą przyjemność z czasu przed telewizorem, to wpływający na płynność scen procesor Philips P5 Perfect Picture, podświetlenie Ambilight czy mocny i czysty dźwięk dzięki DTS HD Premium Suite.

LG OLED55C8

Kolejny sposób na przeniesienie kinowej sali do Twojego pokoju. Efekt rodem z multipleksu stworzy współpracują z większością formatów HDR technologia LG Cinema HDR, dźwięk Dolby Atmos oraz głęboka czerń na OLED-owym ekranie 55". Znakomitą zabawę i funkcjonalność zapewnia też Smart TV z chronionym przez menadżera zabezpieczeń systemem webOS oraz reagowanie na polecenia głosowe. Całością zarządza inteligentny procesor α9.

Wiesz już, jakie możliwości znajdziesz w nowoczesnych TV i w jaki sposób wybrać ten właściwy. Który telewizor z naszego zestawienia najbardziej przypadł Ci do gustu? A może masz jakiś inny upatrzony model, który zamierzasz kupić? Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie telewizory w sklepie x-kom