Jeszcze do niedawna kino w domu kojarzyło się dość jednoznacznie z klasycznym zestawem: amplituner lub wzmacniacz, kolumny oraz odtwarzacz DVD lub Blu-ray. Do tego oczywiście odpowiednie urządzenie do wyświetlania obrazu, najczęściej telewizor lub projektor. Dziś zakres pojęcia kina domowego znacząco się rozszerzył; mieszczą się w nim m.in. takie urządzenia jak: soundbary, odtwarzacze multimedialne rozszerzające zakres możliwości telewizora, albo systemy multiroom, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się krystalicznie czystym dźwiękiem w każdym zakątku domu.
Musisz wiedzieć, że nawet najlepsze modele telewizorów nie są w stanie przybliżyć Cię do brzmień znanych z kinowych seansów. Tym bardziej, że z uwagi na coraz cieńszą konstrukcję telewizorów, głośniki instalowane są często z tyłu obudowy. Jeżeli chcesz jeszcze mocniej zagłębić się w światy tworzone przez filmowców i usłyszeć wszystkie efekty dźwiękowe tak, jak zaplanowali twórcy, zakup kina domowego będzie olbrzymim krokiem w tym kierunku.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kina domowego? Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kupno gotowych zestawów, czy samodzielnie kompletujesz poszczególne elementy, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Przede wszystkim musisz ustalić, jak wiele miejsca jesteś w stanie poświęcić na swoje kino domowe. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, masz obszerny salon, w którym bez problemu wygospodarujesz odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem będzie klasyczny zestaw z kolumnami, które rozstawisz po pomieszczeniu tak, by stworzyły efekt przestrzennego dźwięku. Jeżeli natomiast masz do dyspozycji niewielkie pomieszczenie w mieszkaniu, zastanów się nad kupnem soundbara z subwooferem lub stworzenia systemu audio multiroom. Taki wybór nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić sporo przestrzeni, ale też zmniejszy liczbę przewodów do minimum.
Pierwszym skojarzeniem z kinem najczęściej jest właśnie ekran. Oczywiście trudno myśleć o przeniesieniu do domu kinowego ekranu, ale odpowiednio dobrany telewizor może być w pełni wartościowym zamiennikiem. Jaki telewizor wybrać? Które parametry decydują o jakości obrazu? Czy lepiej wybrać telewizor ze Smart TV czy Android TV? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku - Podpowiadamy, jaki telewizor kupić. Przegląd popularnych modeli.
W dobie serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO, odtwarzanie multimediów na nośnikach pokroju płyt DVD stało się mniej popularne. Na rynku pojawił się duży wybór odtwarzaczy multimedialnych, które obsługują takie aplikacje. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla posiadaczy starszych telewizorów, które nie są wyposażone w technologię Smart TV. Dzięki takim odtwarzaczom można w szybki sposób – i przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków – poszerzyć możliwości domowego kina, bez konieczności wymiany telewizora na nowy.