(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Wyraźne zdjęcia i bezpieczny aparat. Statywy, monopody i paski do aparatów

Wyraźne zdjęcia i bezpieczny aparat. Statywy, monopody i paski do aparatów

·
Zaktualizowano: 4 lata temu

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje fotografie były wyraźne i ostre, potrzebujesz maksymalnie stabilnego aparatu. Oprócz tego, ważne jest również jego zabezpieczenie przed upadkiem. Wszystko to zapewnią Ci profesjonalne akcesoria fotograficzne – statywy oraz paski, o których przeczytasz w poniższym artykule.

 

W poradniku:

1. Rodzaje statywów i ich przeznaczenie
2. Jak wybrać odpowiedni statyw?
3. Paski do aparatu dla amatorów i profesjonalistów
4. Dlaczego warto kupić pasek do aparatu?
5. Polecane modele statywów, głowic i pasków do aparatów

 

 

Rodzaje statywów i ich przeznaczenie

Wśród dostępnych na rynku statywów można wyróżnić kilka rodzajów. Różnią się od siebie przeznaczeniem, konstrukcją i wielkością. Łączy je to, że wszystkie służą do utrzymania aparatu w stabilnym położeniu. Statyw przyda Ci się także, gdy chcesz jednocześnie być fotografem i osobą, która znajduje się na zdjęciu.

Selfie sticki

selfie sticki i monopody

Czasami błędnie określa się je jako monopody, z racji podobieństwa. Są to jednak proste, pojedyncze statywy przeznaczone wyłącznie do smartfonów i niewielkich kompaktów. Z jednej strony mają wygodny uchwyt na dłoń z przyciskiem do robienia zdjęcia, a z drugiej - odkręcaną ramkę na telefon. Klamra zazwyczaj jest montowana za pomocą standardowej śruby montażowej, o średnicy kompatybilnej z większością aparatów, dlatego po jej zdemontowaniu możesz do niego przypiąć także zwykły kompakt. Długość kijka można regulować.

Selfie stick komunikuje się z telefonem lub aparatem przewodowo, za pomocą kabla audio (który podłączasz do wyjścia słuchawkowego) lub bezprzewodowo przez Bluetooth. Jeśli chcesz podłączyć kompakt, ważne jest by posiadał złącze jack (w przypadku komunikacji przewodowej) lub moduł Bluetooth (jeśli korzystasz z bezprzewodowego kijka).

Selfie stick służy przede wszystkim do robienia autoportretów. Sprawi, że nawet duża grupa osób zmieści się w kadrze. Możesz go jednak z powodzeniem użyć także, gdy chcesz zrobić ciekawe zdjęcia w tłumie, na przykład na koncercie.

Monopody

Monopod to statyw składający się z 1 nogi, którą można w razie potrzeby wydłużyć. Jest bardzo lekki i wygodny. Wymaga jednak stałego trzymywania w ręce. W sprzedaży są też dostępne modele wyposażone w trzy krótkie nogi, które umożliwiają postawienie statywu - np. Manfrotto MVM250A). Szczególnie dobrze sprawdzi się w trakcie fotografowania w podróży, na koncertach, w tłumie i na niestabilnym podłożu. Kolejne zastosowanie dla monopoda to wykonywanie zdjęć za pomocą teleobiektywu (zazwyczaj wtedy monopod musi być bardziej solidny, żeby udźwignąć lustrzankę).

Statywy stołowe

statywy stołowe

Wyglądają jak miniaturowe statywy. Są małe i niskie, a po złożeniu mieszczą się nawet w kieszeni. Przeznaczone głównie do kompaktów, ale nie tylko. Idealne do zdjęć w trybie macro lub po prostu do sporadycznego użytku. Statyw stołowy umożliwia Ci także wykonanie modnych na Instagramie zdjęć typu flat lay czyli z lotu ptaka. Dzięki stabilnemu zamocowaniu aparatu skorzystasz z długich czasów naświetlania. Twoja fotografia wzbudzi zachwyt w sieci: będzie jasna, wyraźna i szczegółowa.

Standardowe statywy

standardowe statywy do aparatów

To bardzo obszerna grupa statywów, zróżnicowanych pod kątem rozmiarów i wagi. Są wykonane z różnych materiałów, które decydują o ich późniejszym ciężarze. Kiedyś był to wyznacznik stabilności statywu, obecnie jednak jest po prostu jedną z cech, która ma znaczenie jedynie pod kątem mobilności i łatwego przewożenia. Wśród standardowych modeli można wyróżnić zarówno te lekkie i wytrzymałe, wykonane z carbonu (włókna węglowego), jak i nieco cięższe, aluminiowe. Mogą ważyć od niespełna 1 kg do 3 kg. Przedziały cenowe są bardzo różne, dzięki czemu z łatwością dobierzesz statyw odpowiedni do danego zastosowania i w granicach swojego zaplanowanego budżetu.

Wśród nich warto też wyróżnić nieco większe statywy wideo, które służą do filmowania. Często są również wyposażone w kółka, które umożliwiają ich łatwe przemieszczanie w trakcie nagrywania. Mogą mieć także specjalne głowice z szyną, po której płynnie przesuniesz kamerę, by nagrać tzw. najazd (czyli ujęcie, w którym nagle przybliżasz się do rejestrowanego obiektu).

Statywy studyjne

statywy studyjne do aparatów i lamp

Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do użytku w studio: największe, najcięższe, ale też najbardziej stabilne. Służą nie tylko do aparatu, ale także i pozostałych urządzeń oraz akcesoriów fotograficznych, takich jak lampy, blendy i tła. Mogą ważyć do 100 kg, ale dzięki temu utrzymają nawet aparat wielkoformatowy na dużej wysokości i w różnych położeniach.

Statywy niestandardowe

niestandardowe statywy do aparatów

Bardzo ciekawe modele, które umożliwiają kreatywne wykorzystanie otoczenia. To statywy do zadań specjalnych. Dzięki nim zrobisz zdjęcia z niespotykanych perspektyw. Przymocujesz je do okna samochodu, do metalowych powierzchni za pomocą magnetycznych nóg czy też do gałęzi drzew za pomocą opaski. Tak naprawdę, ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Zastosowanie statywu

To konieczne akcesorium, jeśli robisz zdjęcia w trybie HDR, panoramiczne lub po prostu z długim czasem naświetlania. Takie warunki wymagają maksymalnej stabilności aparatu, aby wyraźnie przedstawić temat fotografii. Statyw przyda się także w trakcie sesji w plenerze oraz w trudnych warunkach oświetleniowych, w tym także jesienią i zimą. Jest niezbędny również w przypadku fotografii produktowej, studyjnej, nocnej, przy robieniu zdjęć architektury i krajobrazu, a także do nagrywania filmów wideo i time lapse. Do powyższych zastosowań potrzebujesz także wyzwalacza, aby uniknąć poruszeń na zdjęciu, powstałych przy naciskaniu spustu.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak robić niesamowite jesienne i zimowe zdjęcia, nawet w słabszym świetle? Sprawdź nasz poradnik:

Jak fotografować jesienią i zimą?

Jeśli zależy Ci na doskonałym doświetleniu zdjęcia, zwróć też uwagę na to, że w sprzedaży są dostępne specjalne uchwyty do blend, które montujesz również na statywie. Są bardzo przydatne w trakcie sesji plenerowych i studyjnych.

 

 

Jak wybrać odpowiedni statyw? Cechy i budowa

budowa statywu do aparatu

O zastosowaniu statywu decydują jego najważniejsze cechy: wysokość, udźwig i waga.

Wysokość

Ma bezpośredni wpływ na wielkość statywu po złożeniu (co ma znaczenie, jeśli potrzebujesz modelu podróżnego lub do sesji plenerowych) oraz całkowitym rozłożeniu. Określa także, jaka jest jego minimalna wysokość (czy np. ułatwia zamontowanie aparatu nisko i wykonywanie zdjęć z żabiej perspektywy) i maksymalna.

Udźwig

Ta cecha określa maksymalną wagę lustrzanki czy bezlusterkowca, które możesz stabilnie zamontować. Porównaj ją z ciężarem swojego aparatu z założonym najcięższym obiektywem. To bardzo ważne kryterium, które ma znaczący wpływ na jakość i ostrość zdjęć, a także na bezpieczeństwo całego zestawu. Pamiętaj, że o nośności statywu decyduje także udźwig jego głowicy. To ważne, jeśli kupujesz tę część osobno.

Waga statywu

Najcięższe statywy używane są jedynie w studiach. Jeśli potrzebujesz modelu do sesji plenerowych lub nadającego się do zabrania w podróż, wybierz możliwie najlżejszy. Większość statywów ma możliwość dociążenia (np. za pomocą zawieszonej na kolumnie torby fotograficznej), dzięki czemu są lekkie, wygodne w transporcie i stabilne.

Znaczenie mają również elementy, z których złożony jest statyw.

Nogi

Najlepiej, gdy są składane. Więcej modułów to większa mobilność, mniej - lepsza stabilność. Niektóre modele posiadają także możliwość regulacji rozstawu nóg - pod małym kątem lub dużym. Dzięki temu zamontujesz aparat bardzo wysoko lub zrobisz fotografię z żabiej perspektywy. Liczy się także sposób blokowania. Pokrętło jest bezpieczniejsze, zatrzask – szybszy w obsłudze. Czasami statywy umożliwiają także odkręcenie jednej z nóg, zamocowanie na niej śruby statywowej i przekształcenie w monopod.

Zobacz statywy z funkcją monopodu w x-kom

Stopki

Najlepiej sprawdzają się gumowe - są najbardziej wszechstronne. Bardziej rozbudowane statywy mają wymienne stopki. Możesz je dostosować do różnych rodzajów podłoża. Długie kolce utrzymają statyw na miękkiej ziemi i w piasku, talerzyki - w śniegu i na lodzie, a płaskie gumowe kółka sprawdzą się w pomieszczeniu.

Kolumna

Zapewnia zwiększenie wysokości statywu, ale najlepiej rozkładać ją dopiero na samym końcu. W pierwszej kolejności bezpieczniej regulować położenie aparatu za pomocą ustawienia nóg. Dodatkową stabilizację kolumny i całego zestawu (np. w trakcie fotografowania w plenerze w wietrzny dzień) zapewnia możliwość przypięcia od dołu torby fotograficznej. Bardziej zaawansowane statywy są wyposażone także w szynę, która umożliwia poziome ustawienie kolumny centralnej.

Głowica

Bardzo ważny element konstrukcyjny, szczególnie, jeśli nagrywasz filmy. Decyduje przede wszystkim o możliwości sprawnego zmieniania ustawienia aparatu. Dostępne są także głowice umożliwiające wykonywanie zdjęć panoramicznych.

budowa głowicy statywu
 

Rodzaje głowic statywów:

Głowice jednoosiowe - najprostsze modele dostępne na rynku. Umożliwiają obrót w jednej płaszczyźnie, zazwyczaj w poziomie. Najczęściej stosuje się je w monopodach i selfie stickach.

Głowice standardowe - możesz je ustawić w poziomie i pionie.

Głowice kulowe - dobrze sprawdzają się w dynamicznej fotografii, gdy chcesz błyskawicznie zmienić położenie aparatu. Przed przypadkowym poruszeniem zabezpiecza specjalna blokada.

Głowice 3D - umożliwiają dowolne ustawienie aparatu w trzech kierunkach, ale z osobna. Blokujesz ruch w dwóch kierunkach i dopasowujesz kadr tylko w jednym - np. w poziomie. Sprawdzają się, gdy zależy Ci na maksymalnej precyzji.

Głowice wideo - to specjalne szyny, na których płynnie przesuwasz kamerę, aby nagrać profesjonalne i płynne ujęcie.

Głowice panoramiczne - mają nieco zmieniony środek ciężkości przez przesunięcie aparatu do tyłu, dzięki czemu możesz na nich zamontować nawet zestaw z bardzo ciężkim obiektywem. Fotografujesz dookoła i masz pewność, że statyw zachowa swoją stabilność.

Jak wybrać odpowiednią głowicę statywu?

Najważniejszą cechą głowicy jest jej solidność, zarówno w kwestii wagi (powinna być możliwie wysoka), jak i trwałości poszczególnych elementów. Często odkręcasz i dokręcasz blokady, dlatego dobrze wybrać model, który zachowa maksymalną stabilność nawet po wielu cyklach regulacji położenia.

W głowicy statywu przydaje się także poziomica, dzięki której z łatwością "wyprostujesz" horyzont w kadrze. Dobrze, jeśli ma podziałkę kątową dla każdej płaszczyzny - to znacząco ułatwia poprawne kadrowanie.

Warto także zwrócić uwagę na to, by pokrętła i blokady głowicy były odpowiednio dopasowane do wielkości i ciężaru aparatu/kamery oraz do tego, czy na codzień posługujesz się prawą, czy też lewą ręką. Ważne i często używane elementy (np. szybkozłączka) powinny być łatwo dostępne.

Szybkozłączka - to specjalna płytka, która pozwala na szybkie zamontowanie i odmontowanie aparatu z głowicy. Najważniejsze jest, aby była wytrzymała i prosta w obsłudze.

Jaki statyw wybrać do smartfona?

Do smartfona najlepiej pasuje klasyczny selfie stick ze specjalną ramką, w której możesz umieścić swój telefon. Po odkręceniu jej zobaczysz śrubę, która jest kompatybilna także z aparatami fotograficznymi. Selfie stick ma jednak dość mały udźwig, dlatego nadaje się jedynie do użytku z tymi lżejszymi modelami. Równie dobrą opcją może być także statyw stołowy lub niestandardowy, o ile jest wyposażony w odpowiedni uchwyt na smartfona.

 

 

Paski do aparatu dla amatorów i profesjonalistów

Na rynku dostępna jest szeroka oferta pasków mocowanych do aparatu. Zazwyczaj nawet przy zakupie kompaktu dostajesz w komplecie prosty, standardowy pasek, dzięki któremu zawiesisz urządzenie na szyi lub opleciesz wokół ręki. To wystarczające zabezpieczenie przy okazjonalnym fotografowaniu. Jeśli jednak jesteś profesjonalistą lub po prostu zależy Ci na maksymalnej wygodzie w trakcie długich godzin użytkowania ciężkiej lustrzanki, zdecyduj się na specjalny model.

rodzaje pasków do aparatu

Wybór pasków do aparatu jest bardzo szeroki. Na pewno wśród nich znajdziesz coś dla siebie. W pierwszej kolejności warto wymienić paski mocowane na dłoni, dzięki czemu masz swoją lustrzankę zawsze pod ręką, w gotowości „do strzału”. Inna opcja to pasek na szyję lub na ramię. Paski naramienne są zazwyczaj bardzo wygodne i na tyle uniwersalne, że po skróceniu nadają się również do zawieszania na szyi. Szelki na ramię są podzielone również na wersje pojedyncze i podwójne, dzięki czemu możesz wybrać takie, które umożliwiają Ci korzystanie jednocześnie z dwóch aparatów fotograficznych. Podwójne szelki można zazwyczaj szybko przekształcić w pojedyncze i w ten sposób dostosować je do planowanej sesji.

 

 

Dlaczego warto kupić pasek do aparatu?

To maksymalnie uniwersalne i bardzo wygodne rozwiązanie. Zawieszenie aparatu na ramieniu sprawia, że masz wolne ręce i aparat w ich zasięgu. Dzięki temu wykorzystasz każdą okazję na udane ujęcie. Oprócz tego, Twój aparat jest zabezpieczony przed upadkiem – specjalne systemy zapięć uniemożliwiają odłączenie. Podepniesz każdy aparat z wejściem na uniwersalną śrubę statywu. Dobry pasek powinien posiadać z przodu także kieszeń na karty pamięci, dokumenty lub karty płatnicze, dzięki czemu potrzebne przedmioty masz pod ręką.

 

 

Polecane modele

Wybór odpowiedniego statywu czy też paska do aparatu może być naprawdę prosty. Zobacz, co my polecamy.

polecane statywy fotograficzne

Camrock TA30 Titanium

Statyw wysoki doskonały zarówno do aparatu fotograficznego, jak i do zewnętrznej lampy błyskowej. Waży zaledwie 535 g, dzięki czemu doskonale się nadaje do zabrania w plener lub podróż. Wyposażony w głowicę z poziomicą, która pomoże Ci w poprawnym kadrowaniu.

Camrock TC63

Statyw z dobrze dopasowaną głowicą 3D w zestawie. Wygodny, poręczny i wytrzymały. Maksymalna wysokość - 165 cm. Posiada kolumnę z hakiem, na którym zawiesisz torbę, by dociążyć cały zestaw.

Velbon EX-Macro

Aluminiowy statyw stołowy, który doskonale się sprawdzi przy makrofotografii. Po złożeniu ma zaledwie 20 cm wysokości, dzięki czemu zmieści się nawet w niewielkiej torebce. Z nim każde Twoje ujęcie będzie udane.

Quantuum Quadralite AIR 260

Bardzo uniwersalny statyw studyjny do lampy, za pomocą którego stabilnie i pewnie ją zamontujesz, nawet na dużej wysokości (max. 260 cm). Wyposażony w powietrzny amortyzator, dzięki czemu możesz płynnie zmieniać jego wysokość. W komplecie trzpień oraz dwa rodzaje gwintów mocujących.

Velbon EF-61

Udźwignie z łatwością 4-kilogramowy aparat z obiektywem. Maksymalna wysokość to aż 156 cm. Zastosowano w nim rozpórkę radialną, która zapewnia optymalną odległość nóg od kolumny centralnej. Trzykierunkowa głowica z szybkozłączką pozwala Ci błyskawicznie przypiąć i odpiąć aparat.

Cullmann Alpha 3200

Klasyczny, elegancki i trwały statyw wykonany z aluminium. Szybko go złożysz i rozłożysz - nawet do 145 cm wysokości. Posiada hak, który pozwala Ci na dociążenie kolumny torbą fotograficzną. Posiada również wygodny uchwyt, który ułatwia przenoszenie statywu w trakcie sesji fotograficznej.

Quantuum Quadralite AIR 395

Doskonały statyw oświetleniowy do studia. Umożliwia podniesienie nawet do 395 cm i łatwe, płynne obniżenie dzięki zastosowanemu amortyzatorowi powietrznemu. Uniwersalna głowica pozwala na zamontowanie bardzo różnorodnych fotograficznych akcesoriów oświetleniowych.

Manfrotto Compact Action

Idealny do użytku z bezlusterkowcami i małymi lustrzankami ważącymi do 1,5 kg. Głowica wyposażona w przełącznik Foto-Movie, dzięki czemu możesz błyskawicznie przejść z trybu fotografowania do płynnych ujęć wideo. Łatwy w regulacji i wygodny w trakcie przewożenia dzięki niewielkiej wadze - zaledwie 1,1 kg.

Benro IT15

Lekki i stabilny. Doskonały dla mobilnych fotografów, którzy lubią sesje plenerowe. Jeśli często podróżujesz i chcesz mieć statyw pod ręką, to model dla Ciebie. Maksymalna wysokość to aż 147 cm. Twoje ujęcia będą takie, jak oczekujesz.

Triopo MT-3230

Niezwykle wytrzymały statyw, który uniesie nawet 12-kilogramowy zestaw. Sam waży zaledwie 1,6 kg dzięki unikalnemu połączeniu stopu aluminium i magnezu. Trwały i bardzo lekki. Możesz go także błyskawicznie przekształcić w monopod dzięki odkręcanej nodze.

Manfrotto BeFree

Wytrzymały, nowoczesny i atrakcyjny wizualnie statyw. Przystosowany do nieco cięższych aparatów - nawet 4-kilogramowych. Po złożeniu niewielki i bardzo lekki (zaledwie 1,1 kg), dzięki czemu świetnie się sprawdzi, gdy często podróżujesz lub organizujesz sesje w plenerze. Dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Manfrotto MT055XPRO3

Aż 170 cm wysokości maksymalnej i obciążenie nawet do 9 kg sprawiają, że to statyw idealny dla wymagających. Innowacyjny mechanizm kolumny środkowej umożliwia ustawienie jej w poziomie. Stworzysz kadry jedyne w swoim rodzaju.

Induro Stealth 4 Carbon

Bardzo lekki i niezwykle trwały. Waży zaledwie 2,4 kg i pozwala na zamontowanie zestawu ważącego nawet 25 kg. Spełni oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających. Wymienne gumowe stopki umożliwiają bezpieczne korzystanie na różnych rodzajach podłoża.
polecane głowice do statywów

Triopo KJ-1

Prosta głowica kulowa do kompaktów oraz lekkich lustrzanek i bezlusterkowców - do 6 kg. Wyposażona w pojedyncze pokrętło umożliwiające zmianę położenia aparatu. Niewielka, lekka i trwała.

Triopo NB-2S

Doskonała zarówno do standardowego zestawu jak i do profesjonalnej lustrzanki z ciężkim teleobiektywem. Jej maksymalny udźwig to aż 8 kg. Posiada specjalne pokrętło, które ułatwia tworzenie panoram.

Manfrotto 496RC2

Aluminiowa głowica kulowa do aparatu, która udźwignie aż 6 kg. Świetnie się nadaje do lustrzanek ze średnimi obiektywami oraz lekkich średnioformatowych aparatów. Doskonale zabezpiecza aparat dzięki zastosowaniu specjalnej dodatkowej blokady.

Manfrotto MHXPRO-3WG

Idealna do użytku na zewnątrz. Uniesie nawet 4-kilogramowy zestaw, dzięki czemu możesz na niej zamontować aparat z dużym obiektywem. Wyposażona w aż 3 poziomice. Idealnie dopasujesz każdy kadr - we wszystkich trzech płaszczyznach.
polecane paski do aparatów

Camrock FastStrap CS40

Długi pasek naramienny, który zapewnia Ci maksymalną wygodę. Twój aparat znajduje się zawsze pod ręką i jest gotowy do działania. Mocowanie za pomocą klamr regulujących pozwala na precyzyjne dopasowanie położenia aparatu.

Reporter LS14

Skórzany pasek, przeznaczony do lżejszych lustrzanek i bezlusterkowców. Klasycznie elegancki i wytrzymały. Idealny, jeśli cenisz zarówno staranny wygląd, jak i wysoką jakość wykonania.

Camrock FastStrap CS50 duo

Pasek przeznaczony do pracy z dwoma aparatami. Dobrze rozkłada ich ciężar, dzięki czemu możesz fotografować nawet przez długie godziny. Specjalne ograniczniki umożliwiają zablokowanie ruchu w wybranych kierunkach. Z łatwością przekształcisz go również w wersję pojedynczą.

Reporter Basic Profi

Bardzo wygodny pasek typu sling z wbudowaną siatką dystansową, która ułatwia wentylację. Z nim możesz fotografować przez wiele godzin bez przerwy dzięki konstrukcji, która nie obciąża odcinka szyjnego kręgosłupa. Pozwala szybko zamontować i odmontować aparat oraz doskonale zabezpiecza go przed samoczynnym odpięciem od karabińczyka.

Reporter Pro Promax

Neoprenowo-nylonowy pasek, który świetnie się sprawdzi, gdy korzystasz z zestawu ważącego nieco więcej. Bardzo dobrze rozkłada ciężar dzięki zastosowanemu usztywnieniu w naramienniku. Z przodu posiada wbudowaną kieszeń, w której możesz schować dokumenty lub karty pamięci.

Reporter Dual RS Promax

Podwójne szelki do pracy z dwoma aparatami, który łatwo przekształcisz w pojedynczy pasek naramienny. Z przodu wyposażony w dwie niewielkie kieszenie. Profesjonalny i bardzo komfortowy.

 

Jeśli zależy Ci na tym, aby robić zdjęcia świetnej jakości oraz zadbać o swój aparat, wprowadź nasze wskazówki w życie i zachwycaj swoimi fotografiami. A może masz jeszcze jakieś inne kreatywne pomysły, jak wykorzystać statyw do aparatu lub pasek? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

Zobacz wszystkie statywy i głowice oraz paski do aparatów w x-kom