(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Projektory multimedialne. Wybór projektora do domu i do firmy

Projektory multimedialne. Wybór projektora do domu i do firmy

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Zastanawiasz się nad zakupem projektora multimedialnego, który pozwoli Ci wyświetlić wysokiej jakości obraz – film lub prezentację – na dużej, wygodnej powierzchni? Oferta jest obszerna i różnorodna. Dlatego na potrzeby tego artykułu wybraliśmy projektory marki Optoma. Na ich przykładzie zaprezentujemy Ci poszczególne rodzaje rzutników oraz ciekawe rozwiązania i technologie w nich zastosowane. Zobacz, jak wybrać odpowiedni projektor do domu lub do biura.

projektory multimedialne do domu i do firmy

Rodzaje projektorów Optoma

Projektory multimedialne Optoma to szeroki wybór modeli działających w większości w technologii DLP (ang. Digital Light Processing – dosł. cyfrowe przetwarzanie światła). Taki projektor jest wyposażony w bardzo silną lampę oraz miliony mikroluster, odpowiadających poszczególnym pikselom. Umożliwiają one wyświetlanie obrazu. Natomiast układ optyczny, w którego skład wchodzi wirujące koło barw, odpowiada za odwzorowanie kolorów.

budowa projektora DLP

Wśród modeli projektorów Optoma znajdziesz także takie wykorzystujące technologię laserową lub LED. W pierwszych źródłem światła jest laser. Ich atuty to energooszczędność i długa żywotność. Z tego względu, w połączeniu z wysoką jakością prezentowanego obrazu, projektory laserowe są droższe i polecane zwłaszcza osobom, które będą często korzystały z urządzenia. W projektorach LED tradycyjną lampę zastąpiono trwalszymi diodami LED. Zazwyczaj są to kompaktowe, mobilne modele.

Projektory można podzielić na kilka rodzajów. Poszczególne grupy różnią się między sobą sposobem instalacji, zastosowaniem czy też możliwą jakością obrazu.

Podział ze względu na sposób instalacji

Przemyśl, w jakim pomieszczeniu będziesz używać swojego projektora. Zastanów się, ile masz tam miejsca i jaką możesz zapewnić odległość obiektywu od ekranu.

 • Projektory Ultra Short Throw

Projektory Optoma jako pierwsze na rynku zostały wyposażone w technologię Ultra Short Throw, przydatną zwłaszcza w przypadku kina domowego w niewielkim pomieszczeniu. Taki projektor może się znajdować nawet niecałe 50 cm od ekranu, aby wyświetlić obraz. Urządzenie umieścisz na przykład na konsoli lub stoliku RTV.

Zobacz projektory Optoma Ultra Short Throw

 • Projektory Short Throw

To projektory z obiektywem krótkiego zasięgu. Możesz je ustawić w odległości poniżej 1 metra od ekranu (czyli np. na stoliku kawowym), by wyświetlać obraz o przekątnej 100”. Projektory Short Throw, podobnie jak Ultra Short Throw, sprawdzą się nawet w niewielkim pomieszczeniu. Będę odpowiednie także podczas kameralnych zebrań.

Zobacz projektory Optoma Short Throw w x-kom

zastosowanie projektora Short Throw w firmie
 • Projektory Long Throw

Projektor z obiektywem Long Throw, czyli dalekiego zasięgu, powinien się znajdować w głębi pokoju, w odległości co najmniej 1,5 metra od ekranu. To najlepsze rozwiązanie do dużych pomieszczeń. Najczęściej używa się ich w biurze, w dużych salach konferencyjnych lub wykładowych. Obiektyw dalekiego zasięgu sprawdzi się lepiej, jeśli projektor jest zawieszony na suficie. W innym przypadku, gdy znajduje się w przejściu, wchodzące lub wychodzące osoby mogą „przecinać” obraz i utrudniać prowadzenie spotkania oraz skoncentrowanie się na prezentacji.

Sprawdź projektory Optoma z obiektywem dalekiego zasięgu

Podział ze względu na jasność lampy

Wybór zależy od tego, czy chcesz używać projektora tylko w zaciemnionym pomieszczeniu, czy również w świetle dziennym. Jasny projektor wyświetla czytelny obraz nawet w mocno oświetlonym pokoju. Natomiast urządzenie o niższej jasności sprawdzi się w przypadku wieczornych seansów lub tam, gdzie można zasłonić okna (np. za pomocą rolet zewnętrznych).

 • Projektory o najmniejszej jasności

Najniższa jasność projektorów to wartości do 1500 ANSI Lumen. Nadają się do użytku jedynie w ciemności – w pokoju z oknami zasłoniętymi roletą zewnętrzną lub po prostu wieczorem.

 • Projektory o średniej jasności

Mowa tutaj o wartościach w przedziale 2000–2500 ANSI Lumen. Sprawdzą się, gdy używasz ich w częściowo zaciemnionym pomieszczeniu – na przykład z oknami zasłoniętymi roletą.

 • Projektory o najwyższej jasności

Wysoka jasność obrazu wyświetlanego przez projektor to 3000–5000 ANSI Lumen. Urządzenia z takimi parametrami są idealne do użytku w pełnym oświetleniu – słonecznym lub sztucznym.

Sprawdź modele projektorów Optoma o najwyższej jasności

Podział ze względu na rozdzielczość obrazu

W zależności od tego, do jakich celów zamierzasz używać projektora, dobierz właściwą rozdzielczość. Najwyższa jest potrzebna do filmów, transmisji sportowych i grania na konsoli. Niższa będzie wystarczająca w przypadku projektora biurowego do wyświetlania prezentacji czy dokumentów.

 • Projektory HD, SVGA, XGA, WXGA

Te modele nadają się bardziej do zastosowań biznesowych, gdy chcesz wyświetlać prezentacje i dokumenty składające się głównie z tekstu.

Zobacz projektory Optoma HD, SVGA, XGA, WXGA

 • Projektory Full HD, WUXGA, 4K

Te projektory są doskonałe do filmów, gier, transmisji sportowych, ale także rozbudowanych prezentacji.

Sprawdź projektory Optoma o najwyższej rozdzielczości

Podział ze względu na przeznaczenie

Najważniejsze to zastanowić się, gdzie zamierzasz używać swojego projektora. W domu czy w firmie? A może chcesz zabierać go ze sobą i korzystać w dowolnym miejscu? Aby cieszyć się wysoką jakością projekcji oraz długą żywotnością istotne jest, czy projektor będzie przeznaczony tylko do użytku w pomieszczeniach, czy też do seansu filmowego na działce. Jeśli tak, musi mieć wytrzymały akumulator oraz wysoką odporność na warunki atmosferyczne (np. na zachlapanie lub niską temperaturę).

 • Projektory do kina domowego

To modele o lepszej rozdzielczości, jasności i szybkości reakcji oraz wyższym kontraście. Te wszystkie cechy mają duże znaczenie, jeśli chcesz wygodnie oglądać filmy i transmisje sportowe w domu. Wysoki kontrast i rozdzielczość sprawiają, że obraz jest wyraźny i czytelny. Nie musisz czekać z filmem do wieczora. Odpowiednia jasność gwarantuje niezapomniany seans nawet w słoneczne popołudnie. Projektory te często są wyposażone w obiektywy Short Throw lub Ultra Short Throw. Na krótki i bardzo krótki zasięg zwróć uwagę zwłaszcza poszukując urządzenia do małego mieszkania.

Zobacz projektory Optoma do domu

 • Projektory biznesowe

To te większe, które możesz zawiesić na suficie. Zazwyczaj posiadają obiektywy Long Throw. Świetnie się nadają do dużych sal konferencyjnych, gdzie organizujesz spotkania z liczną grupą. Wszyscy uczestnicy zebrania zobaczą wyraźnie zawartość omawianej prezentacji. Ważny jest tutaj także kontrast, zwłaszcza jeśli wyświetlasz różnego rodzaju grafiki, wykresy i tabele, które powinny pozostać maksymalnie czytelne.

Zobacz projektory Optoma do biura

 • Projektory ultramobilne

To kompaktowe, poręczne modele, które możesz zabrać ze sobą nawet w podróż. Zazwyczaj są wyposażone w obiektyw Short Throw lub Ultra Short Throw, aby wyświetlać obraz nawet w niewielkim oddaleniu od ekranu. To decyduje o ich uniwersalności. Taki projektor weźmiesz ze sobą zarówno na spotkanie z klientem, jak i na wieczorne oglądanie filmów ze znajomymi.

 Zobacz mobilne projektory Optoma

Zalety projektorów multimedialnych

Uniwersalność

Projektor to bardzo wszechstronne rozwiązanie. Wyświetlisz film w domu, prezentację w firmie, a potem spakujesz go i zabierzesz na spotkanie z przyjaciółmi.

Możliwość łatwego połączenia z innymi urządzeniami

Projektor komunikuje się z innymi urządzeniami przewodowo (HDMI) lub bezprzewodowo (Wi-Fi Ready). Dzięki temu na jednym ekranie, w jednym miejscu wyświetlisz obraz z odtwarzacza DVD/Blu-Ray, konsoli, komputera, smartfona lub tabletu.

Jakość obrazu niczym w kinie

Zapomnij o uciążliwych, hałasujących współwidzach – od tej pory masz swoje własne kino w domu. Możesz oglądać obraz doskonałej jakości i w dużym rozmiarze, siedząc w ulubionym fotelu i robiąc przerwy, kiedy tylko zechcesz.

Niski koszt

Chcesz oglądać filmy, seriale i grać na kilkuset calach w doskonałej rozdzielczości? Projektor Full HD gwarantujący obraz 100" jest o wiele tańszy od telewizora Full HD o tej samej przekątnej.

Poznaj 10 kreatywnych zastosowań dla projektora LED, DLP i LCD

Ciekawe rozwiązania w projektorach Optoma

Auto-Balance

Jest to opcja, która wykrywa błędy balansu kolorów oraz dostosowuje poziomy bieli i czerni według potrzeby.

Briliant Color

Zaawansowana technologia przetwarzania koloru, która zapewnia doskonale odwzorowane, świeże i żywe barwy wyświetlanego obrazu.

Lens Shift

Pozwala na fizyczne przesunięcie obiektywu w prawo/lewo lub górę/dół, tak, żeby bez zmiany położenia urządzenia móc zmienić pozycję wyświetlanego obrazu. Bardzo przydatne rozwiązanie w małych pomieszczeniach, gdzie masz mniejsze możliwości „manewru” i przestawienia projektora.

Keystone

Możliwość regulacji zniekształcenia trapezowego. W bardziej zaawansowanych projektorach obraz jest korygowany automatycznie, dzięki zamontowanemu czujnikowi grawitacji. W pozostałych modelach można go dostosować ręcznie.

Tryb gry

Optymalizuje ustawienia projektora dla najlepszych wrażeń z gamingowej rozrywki. Poprawia czas reakcji, kontrast i nasycenie kolorów, abyś dostrzegł najmniejsze szczegóły podczas wirtualnych pojedynków.

Jaki projektor multimedialny wybrać do domu, a jaki do firmy?

Cechy projektora do domu

 • Wysoka rozdzielczość

By cieszyć się wyraźnym i szczegółowym obrazem, najlepszy będzie format Full HD i 4K. Docenisz go, oglądając filmy i transmisje na żywo oraz grając na konsoli. Nawet w najciemniejszych obszarach ekranu zobaczysz wszystkie detale. W kwestii formatu obrazu, do kina domowego przeznaczony jest 16:9.

 • Wysoka jasność obrazu i kontrast

Dzięki jasności powyżej 3000 i kontrastowi co najmniej 20 000:1 możesz korzystać z rzutnika multimedialnego nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu. Obraz będzie czytelny i wyrazisty w środku dnia, w pełnym słońcu oraz przy mocnym oświetleniu.

 • Odpowiedni rodzaj obiektywu

W domu czy niewielkim mieszkaniu sprawdzą się modele Short Throw lub Ultra Short Throw. Wystarczy postawić je na szafce RTV czy stoliku kawowym, by cieszyć się dużym obrazem. 

 • Szybkość reakcji

Czas, w jakim projektor wykonuje polecenia, będzie miał szczególne znaczenie w przypadku transmisji sportowych na żywo oraz gier, zwłaszcza tych wymagających refleksu. Im krótsze opóźnienie (input lag), tym większa szansa, że zdążysz zastrzelić przeciwnika, zanim on trafi Ciebie. Projektory Optoma są do tego dostosowane i mają wbudowany specjalny tryb gry, który skraca czas reakcji i zapewnia wyraźny, czysty obraz o doskonałej jakości.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Projektor multimedialny do kina domowego. Jak wybrać właściwy?

Cechy projektora do firmy

 • Odpowiedni rozmiar

Zwróć uwagę na rozmiar projektora. Jeśli chcesz zamontować go na stałe w jednym miejscu, musisz dobrać odpowiedni uchwyt. Natomiast jeśli będziesz często przewoził urządzenie, postaw na mniejsze gabaryty.

 • Tryb odwróconego obrazu

Tryb odwróconego obrazu jest niezbędny, gdy montujesz projektor na suficie w sali konferencyjnej, odwrócony do góry nogami. Dzięki temu obraz jest czytelny i znajduje się we właściwej pozycji.

 • Rozdzielczość i format obrazu

W modelach do biura sprawdzą się modele nawet o niższej rozdzielczości. Na jakość Full HD lub wyżej warto postawić jeśli na spotkaniach omawiacie zaawansowane prezentacje lub wyświetlacie filmy. Pod względem formatu – 4:3 wystarczy do prostych zastosowań biznesowych lub edukacyjnych, a 16:10 przyda się do wyświetlania tabeli w Excelu lub dwóch dokumentów jednocześnie. Wyższy format mieści więcej na ekranie.

 • Dodatkowe funkcje

Wybierając projektor do firmy, sprawdź także obecność dodatkowych funkcji. Możliwość zabezpieczenia urządzenia linką Kensington Lock pomoże Ci zabezpieczyć sprzęt przed kradzieżą. Zwróć także uwagę, czy projektor jest wyposażony w głośniki. Dzięki temu nie będziesz musiał stosować dodatkowego sprzętu audio.

Cechy uniwersalne dla projektorów domowych i biznesowych

 • Odpowiedni rodzaj obiektywu

Parametr minimalnej odległości projekcji jest istotny ze względu na wielkość pomieszczenia. Im mniejszy pokój lub sala, tym mniejsza możliwa odległość projektora od ekranu.

odległość projektora od ekranu
 • Wielkość obrazu

Wielkość obrazu waha się zazwyczaj od około 30” do 300”. Dobór rozmiaru zależy od tego, jak dużo miejsca możesz przeznaczyć na ekran lub przystosowaną powierzchnię projekcyjną. Istotną kwestią jest także to, czy chcesz wyświetlać prezentacje i filmy dla kilku, czy też kilkuset osób. W każdym przypadku treść musi być przecież maksymalnie czytelna.

Polecane modele projektorów Optoma

projektory multimedialne do domu i do firmy

Projektory Optoma polecane do biura

Optoma HD146X DLP

Optoma HD146X DLP

Dzięki wysokiej rozdzielczości rozbudowane prezentacje, wzbogacone wykresami, grafiką czy filmami, będą doskonale czytelne. Wbudowane głośniki umożliwiają także odtworzenie dźwięku. Format 16:10 pozwoli na wygodne wyświetlenie dwóch plików obok siebie, co ułatwi na przykład analizowanie zawartych w dokumentach danych.

Optoma X342e DLP

Optoma X342e DLP

Projektor Optoma X342e o wysokiej jasności sprawdzi się nawet w jasnej sali konferencyjnej. Atutem tego urządzenia jest długa żywotność lampy, funkcje wpływające na energooszczędność i łatwa obsługa, z którą poradzi sobie każdy współpracownik.

Optoma ML750ST DLP

Optoma ML750ST DLP

Jeśli poszukujesz urządzenia łatwego do transportu, które sprawdzi się w biurze, w delegacji, a nawet podczas wieczornego seansu w domu, to postaw na projektor Optoma ML750ST. Waży zaledwie 0,4 kg, wyświetla obraz od 25” do 200” i w formatach 4:3, 16:9 oraz 16:10. Projektor wystarczy umieścić 0,4 m od ekranu projekcyjnego.

Projektory Optoma polecane do domu

Optoma HD28e DLP

Optoma HD28e DLP

Z projektorem Optoma HD28e ulubiony film czy program telewizyjny obejrzysz w świetnej jakości. Dzięki małemu opóźnieniu wejścia możesz swobodnie grać na konsoli i oglądać transmisje na żywo, ciesząc się z gola w tym samym czasie, co zdobywca bramki.

Optoma HD29HST DLP

Optoma HD29HST DLP

Transmisja sportowa, film 3D czy turniej gamingowy z przyjaciółmi – projektor Optoma HD29HST zapewni wyjątkowe wrażenia podczas każdej multimedialnej rozrywki. Wysoka jakość obrazu to zasługa technologii Amazing Colour, kompatybilności ze standardem HDR oraz rozdzielczości Full HD.  Dzięki jasności 4000 lm możesz kibicować ulubionej drużynie nawet w bardzo słoneczny dzień, wyświetlając obraz od 36” do 308”.

Optoma HZ40

Optoma HZ40

Projektor laserowy Optoma HZ40 wyróżnia się bardzo wysokim kontrastem i ponadprzeciętną żywotnością.  Z tym modelem zarówno pokaz zdjęć z wakacji, seans filmu animowanego, jak i gamingowa rozgrywka zachwycą jakością barwnego i ostrego obrazu. Doskonałą projekcją, o wielkości nawet do 300”, możesz cieszyć się również w słoneczny, letni dzień i przy jasnym, sztucznym oświetleniu.

Uniwersalny projektor do domu i firmy? Sprawdź modele marki Optoma

Projektor multimedialny to niezastąpione urządzenie w firmie, ale także w domu. Jeśli marzy Ci się oglądanie filmów na dużym ekranie lub sesje gamingowe na kilkuset calach, sprawdź proponowane przez nas modele. Rozrywka jest na wyciągnięcie ręki. Który projektor wybierasz i do czego będzie Ci służył? Podziel się z nami w komentarzu.

Zobacz wszystkie projektory Optoma w ofercie x-kom

Potrzebujesz porady biznesowej? Skontaktuj się z x-komowym działem B2B