Smartwatch dla Ciebie. Do czego służy inteligentny zegarek i jaki wybrać?

W ciągu ostatnich kilku lat technologia bardzo zbliżyła się do człowieka – i to dosłownie. Producenci tworzą coraz więcej gadżetów typu „wearables” czyli tak zwanych „ubieralnych”. Nosisz je na przykład na nadgarstku. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim smartwatche, o których dowiesz się więcej z naszego artykułu.

W poradniku:

1. Smartwatch – co to jest?
2. Smartwatch a smartband – czym się różni inteligentny zegarek od inteligentnej opaski?
3. Do czego służy smartwatch?
4. Jaki smartwatch wybrać?
5. Polecane modele smartwatchy

 

Smartwatch – co to jest?

Smartwatche cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród osób dbających o zdrowie i kondycję. Są to inteligentne zegarki, które służą już nie tylko do wskazywania czasu. Urządzenia te działają w oparciu o własny system operacyjny (np. Android, iOS lub Tizen) lub w połączeniu ze smartfonem. Niejednokrotnie potrafią go nawet zastąpić – szczególnie w sytuacjach, w których używanie telefonu jest mniej wygodne (np. podczas treningu czy prowadzenia samochodu).

Urządzenie możesz z łatwością dopasować do swojego stylu, dzięki szerokiej gamie dostępnych pasków i bransolet. Będzie pasować zarówno do sportowych ubrań na trening, jak i do eleganckiej kreacji na wieczór.

 

Smartwatch a smartband – czym się różni inteligentny zegarek od opaski?

czym się różni inteligentny zegarek od inteligentnej opaski

Wielkość i wygląd

Smartband ma kształt opaski na nadgarstek z niewielkim wyświetlaczem, najczęściej OLED. Zdarzają się też modele bez ekranu, z samymi diodami LED. Smartwatch z kolei jest większy. Wygląda bardziej jak zegarek elektroniczny. Zwykle jest wyposażony w większy wyświetlacz, często też kolorowy. Istnieją także modele z energooszczędnymi ekranami e-ink, znanymi z czytników e-booków.

Funkcje

Inteligentna opaska przede wszystkim mierzy aktywność, liczbę wykonanych kroków oraz tętno. Wyniki możesz zobaczyć za pośrednictwem aplikacji na telefonie, do którego podłączasz opaskę. Niektóre modele (np. Xiaomi Mi Band 2) wyświetlają także powiadomienia. Jest to jednak uproszczone – najczęściej dowiesz się tylko, że właśnie ktoś dzwoni lub napisał SMS-a albo że coś wydarzyło się na Instagramie. Opaska wtedy wibruje i wyświetla ikonę połączenia, wiadomości czy Instagrama. W dedykowanej aplikacji na smartfon wybierasz programy, z których chcesz otrzymywać informacje.

Smartwatch pozwala Ci mierzyć aktywność. Wyniki możesz ujrzeć już bezpośrednio na jego ekranie. Poza tym sprawdzisz także treść powiadomień, a czasem nawet porozmawiasz lub odpowiesz na wiadomości bezpośrednio z poziomu zegarka. Podsumowując: smartband do pełni funkcjonalności potrzebuje smartfona, natomiast smartwatch jest bardziej samodzielnym akcesorium.

Wodoszczelność

Inteligentne opaski są zazwyczaj odporne na zachlapanie, podczas gdy smartwatche możesz także zanurzyć. Z tego wynika zasadnicza różnica: w smartwatchu możesz pływać, a w opasce niekoniecznie. Zanim jednak się zanurzysz, sprawdź stopień ochrony swojego urządzenia w skali IP.

stopnie ochrony IP

Bateria

Z racji użytego typu wyświetlacza oraz stosunku pojemności baterii do wielkości ekranu inteligentne opaski mają dłuższy czas działania na jednym ładowaniu. Decyduje o tym również nieco mniejsza liczba funkcji – wiadomo, że więcej energii pochłania odbieranie pełnej treści powiadomień i odpowiadanie na nie, niż wyświetlanie informacji o tym, do jakiej aplikacji należy zajrzeć, by sprawdzić, co się dzieje.

 

Do czego służy inteligentny zegarek? Zastosowanie smartwatcha

Wygodniejszy niż smartfon

Smartwatch może być uznany za przedłużenie smartfona lub jego wygodne uzupełnienie. Na ekranie wyświetlisz powiadomienia z aplikacji działających na telefonie. W zależności od modelu, zobaczysz całą treść wiadomości lub samą informację, co i gdzie się dzieje. Dzięki temu jesteś na bieżąco bez wyciągania urządzenia z kieszeni czy też torebki. Możesz także sterować aparatem fotograficznym czy odtwarzaniem muzyki.

Szybka reakcja

Docenisz go również, jeśli zdarza Ci się przegapić połączenie lub nie słyszeć dzwonka smartfonu. Smartwatch zawibruje na Twoim nadgarstku, gdy tylko ktoś będzie próbował się z Tobą skontaktować. Trudno to przeoczyć.

Niektóre modele umożliwiają Ci także komunikację – odpiszesz na wiadomość (dyktując treść odpowiedzi ją albo korzystając z klawiatury ekranowej) lub oddzwonisz.

Wygodne notatki

Zrobisz także szybką notatkę. Podyktujesz przypomnienie, które uruchomi się w określonym miejscu i czasie. Kończy Ci się chleb i chcesz go kupić przy okazji innych zakupów? Zapisz przypomnienie. Smartwatch na podstawie Twojej lokalizacji rozpozna, kiedy jesteś w markecie, i wtedy właśnie je wyświetli, a Ty skierujesz się w stronę regału pachnącego świeżym pieczywem.

W samochodzie

To również bardzo przydatny gadżet dla osób, które w trakcie pracy nie mogą sobie pozwolić na używanie smartfona – np. dla kierowców. Możliwość obsługiwania smartwatcha za pomocą gestów pozwala szybko odebrać lub odrzucić połączenie i rozmawiać jak przez zestaw głośnomówiący.

Podczas treningu

Smartwatche cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sportu, dzięki wyposażeniu w funkcje fitness. Te najczęściej spotykane opcje to liczenie kroków, przebytego dystansu w kilometrach, a także spalonych kalorii. Jeśli zegarek jest wyposażony w fotosensor, możesz także kontrolować swoje tętno, czy znajduje się na odpowiednim poziomie.

Niektóre smartwatche mają także funkcje poświęcone konkretnym dyscyplinom sportu, dzięki czemu możesz dokładnie śledzić swoje postępy – np. liczbę przepłynięć długości basenu. Zanim jednak zaczniesz korzystać z niego w wodzie, sprawdź najpierw jego stopień ochrony w skali IP.

 

Jaki smartwatch wybrać?

Poznaj najważniejsze cechy smartwatcha. Dzięki nim wybierzesz odpowiedni model.

System operacyjny

Chodzi tu głównie o system operacyjny, jaki ma Twój smartfon. Smartwatch musi być z nim kompatybilny.

Drugorzędną kwestią jest system operacyjny smartwatcha. Zazwyczaj zegarki działają w oparciu o system Wear OS (znany wcześniej jako Android Wear), Tizen (smartwatche Samsung) lub watchOS (smartwatche marki Apple). Zanim wybierzesz swój model, sprawdź jego specyfikację techniczną.

Smartwatche z Wear OS lub Tizen

Wear OS i Tizen zazwyczaj są kompatybilne zarówno ze smartfonami działającymi w oparciu o system Android, jak i iOS.

Smartwatche Apple z watchOS

Zegarki działające na platformie watchOS są kompatybilne jedynie ze smartfonami działającymi na systemie iOS. To świetny wybór dla posiadaczy iPhone’ów.

https://cdn.x-kom.pl/img/media/poradnik/2018/maj/jaki-smartwatch-wybrac/systemy-operacyjne-w-smartwatchach.png

Komunikacja

Tutaj masz kilka możliwości. Możesz wybrać smartwatch, który po sparowaniu ze smartfonem będzie pełnił funkcję zestawu głośnomówiącego. Jeśli zależy Ci na prywatności, zdecyduj się na model ze slotem na kartę SIM, który umożliwia Ci wykonywanie połączeń bezpośrednio z poziomu zegarka. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy rozładuje Ci się bateria w smartfonie – wciąż masz do dyspozycji smartwatcha, za pomocą którego odbierzesz wiadomości, odpiszesz na nie lub oddzwonisz.

Liczy się też, czy i w jaki sposób możesz odpisać na wiadomości. Najwygodniejszą opcją w przypadku smartwatchy jest możliwość podyktowania tekstu.

Istotne jest także to, czy potrzebujesz samodzielnego urządzenia, czy tylko przedłużenia smartfona, który pokaże Ci ilość lub ogólną treść powiadomień. Dzięki temu sprawdzisz, czy coś się dzieje, co się dzieje i czy jest to na tyle ważne, by wyciągnąć smartfona i oddzwonić. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcesz widzieć pełną treść powiadomień i móc wchodzić w interakcje z nimi z poziomu smartwatcha. Wtedy potrzebujesz zegarka, który umożliwia Ci odpowiadanie na wiadomości oraz wykonywanie połączeń.

Szczelność

Najpopularniejsze są zegarki wodo- i pyłoszczelne (IP 67 lub IP 68). Możesz używać takiego modelu, biegając w deszczu lub pływając. Nie musisz też ściągać go z nadgarstka przed każdym myciem rąk czy prysznicem. Dobrze również, jeśli jego koperta jest aluminiowa – to oznacza znacznie większą wytrzymałość na uszkodzenia, na które smartwatch jest narażony w trakcie codziennego użytkowania.

Pojemność baterii

Dobry zegarek może działać przynajmniej przez cały dzień bez ładowania. Czas jego pracy zależy głównie od pojemności baterii, dlatego powinna być jak największa. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Zwróć również uwagę na wielkość i typ wyświetlacza. Kolorowy LCD zapewnia Ci wysoką jakość obrazu i piękne, żywe kolory, ale potrzebuje również dość dużo energii. Jeśli zależy Ci na tym, by smartwatch działał długo, rozważ model z ekranem e-ink.

Funkcjonalność

W przypadku inteligentnych urządzeń o ich funkcjonalności decydujesz samodzielnie, instalując interesujące Cię aplikacje. Jeśli zależy Ci na tym, by mieć tutaj duże pole manewru, wybierz zegarek działający na platformie Wear OS, Tizen lub watchOS.

Funkcje sportowe

Wybierz smartwatcha, który ma interesujące Cię opcje. Zależą one od wbudowanych czujników. Większość smartwatchy posiada akcelerometr, który pozwala na monitorowanie przebytego dystansu, liczby kroków, spalonych kalorii czy też snu. Jeśli chcesz również w trakcie treningu kontrolować swoje tętno, wybierz smartwatcha, który ma wbudowany pulsometr. W sportowym smartwatchu bardzo przydatny jest również czujnik światła, który dopasowuje jasność wyświetlacza do warunków oświetleniowych. Ekran pobiera mniej energii, a Ty dokładnie widzisz jego zawartość.

 

Polecane modele smartwatchy

polecane modele smartwatchy

Xiaomi Amazfit Bip

Lekki, nowoczesny zegarek sportowy. Został wyposażony w szereg czujników, które pozwalają Ci monitorować parametry, takie jak liczba kroków, pokonany dystans, tętno, spalone kalorie czy jakość snu. Pyło- i wodoszczelność na poziomie IP68 zapewnia maksymalną ochronę, zarówno przed pyłem jak i wodą, nawet przy zanurzeniu.

Samsung Gear Sport

Ten sportowy zegarek towarzyszy Ci, gdzie tylko zechcesz. Jest odporny nawet na zanurzenie do głębokości 50m. Potrafi także rozpoznawać style pływackie. Funkcja Customized Moment Bar ułatwia obsługę. Gdy tylko zechcesz, możesz wygodnie rozwinąć ekran i dostosować parametry akcesorium oraz sprawdzić powiadomienia.

Samsung Gear S3

Oto smartwatch dla miłośników klasyki. Wygląda jak tradycyjny zegarek. Jest jednak znacznie od niego wygodniejszy. Dzięki funkcji AlwaysOn wyświetla tarczę przez cały czas. Sprawdzisz godzinę nawet w ciemności. Obrotowy pierścień pozwala Ci w intuicyjny sposób obsługiwać zegarek. Na dodatek, został wyposażony w mikrofon i głośnik. Możesz za jego pomocą rozmawiać, nie wyciągając smartfonu z kieszeni.

Huawei Watch 2 Sport

Elegancki i wygodny smartwatch, który dotrzyma Ci kroku w każdych warunkach. Odporny na kurz i wodę dzięki klasie szczelności IP 68. Zegarek śledzi Twoją aktywność i podpowiada, co zrobić, by była jeszcze bardziej efektywna. Akcesorium obsługuje także płatności za pomocą Android Pay. Od tej chwili swój portfel masz zawsze ze sobą – na swoim nadgarstku.

Apple Watch 3

Monitoruje Twoją aktywność, motywując Cię do dalszego wysiłku. Liczy kroki, mierzy wysokość i pozwala Ci nawet pływać bez zdejmowania go. Za jego pomocą możesz odczytywać także SMS-y oraz prowadzić rozmowy. Zegarek jest kompatybilny ze smartfonami działającymi w oparciu o system iOS.

Huawei Watch

Klasyczna i ponadczasowa elegancja zawsze jest w modzie. Ten zegarek pasuje do Ciebie, jeśli najbardziej cenisz sobie właśnie elegancję. Czytelny wyświetlacz AMOLED pokaże Ci najnowsze powiadomienia, jak i poziom Twojej dziennej aktywności. Obsługa akcesorium jest intuicyjnie prosta.  Łatwo wyszukasz kontakty, wiadomości czy też nawiążesz połączenie.

Huawei Lady Watch

Idealny smartwatch dla kobiety, z nutką stylu glamour. Styl to jednak nie jedyna jego zaleta. Jego duży wyświetlacz AMOLED z funkcją Always-On Display wyświetla godzinę przez cały czas, bez konieczności wybudzania go. Za jego pomocą możesz rozmawiać, odczytywać wiadomości i sprawdzać powiadomienia.

 

Do czego użyjesz swojego smartwatcha? Które jego funkcje uważasz za szczególnie przydatne? Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie smartwatche i smartbandy w x-kom