Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Smartwatch dla Ciebie. Do czego służy inteligentny zegarek i jaki wybrać?

Smartwatch dla Ciebie. Do czego służy inteligentny zegarek i jaki wybrać?

·
Zaktualizowano: 8 miesięcy temu

W ciągu ostatnich kilku lat technologia bardzo zbliżyła się do człowieka – i to dosłownie. Producenci tworzą coraz więcej gadżetów typu „wearables”, czyli tak zwanych „ubieralnych”. Nosisz je na przykład na nadgarstku. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim smartwatche, o których dowiesz się więcej z naszego poradnika.

Smartwatch – co to jest?

Smartwatche cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród osób dbających o zdrowie i kondycję. Są to inteligentne zegarki, które służą już nie tylko do wskazywania czasu. Urządzenia te działają w oparciu o własny system operacyjny (np. Wear OS, watchOS lub Tizen) lub w połączeniu ze smartfonem. Niejednokrotnie potrafią go nawet zastąpić – szczególnie w sytuacjach, w których używanie telefonu jest mniej wygodne (np. podczas treningu czy prowadzenia samochodu).

Smartwatche zostały docenione przez grono użytkowników również przez to, że każdy z nich można z łatwością dopasować do swojego indywidualnego stylu. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie dostępnych pasków i bransolet. Spersonalizowany ściśle pod Ciebie zegarek będzie pasować zarówno do sportowego outfitu na treningu, jak i do biznesowego looku. 

Smartwatch a smartband – czym się różni inteligentny zegarek od opaski?

czym się różni inteligentny zegarek od inteligentnej opaski

Wielkość i wygląd

Smartband to nic innego jak opaska na nadgarstek z niewielkim wyświetlaczem, najczęściej OLED. Zdarzają się też modele bez ekranu, z samymi diodami LED. Smartwatch z kolei jest większy. Wygląda bardziej jak zegarek elektroniczny. Zwykle jest wyposażony w sporych gabarytów wyświetlacz, który w większości modeli może pochwalić się szeroką paletą barw. Istnieją także modele z energooszczędnymi ekranami e-ink, znanymi z czytników e-booków.

Funkcje

Inteligentna opaska przede wszystkim mierzy aktywność, liczbę wykonanych kroków oraz tętno. Wyniki możesz zobaczyć za pośrednictwem aplikacji na telefonie, z którym sparujesz opaskę. Niektóre modele (np. Xiaomi Mi Band 6) wyświetlają także powiadomienia. Jest to jednak uproszczone – najczęściej dowiesz się tylko, że właśnie ktoś dzwoni lub napisał SMS-a albo że coś wydarzyło się na Instagramie. Opaska wtedy wibruje i wyświetla ikonę połączenia czy wiadomości. W dedykowanej aplikacji na smartfon wybierasz programy, z których chcesz otrzymywać informacje, predefiniowane tarcze i pozostałe funkcje.

Smartwatch pozwala Ci mierzyć aktywność. Wyniki możesz ujrzeć już bezpośrednio na jego ekranie. Poza tym sprawdzisz także treść powiadomień, a czasem nawet porozmawiasz lub odpowiesz na wiadomości bezpośrednio z poziomu zegarka. Innymi słowy: smartband do pełni funkcjonalności potrzebuje smartfona, natomiast smartwatch jest bardziej samodzielnym akcesorium.

Wodoszczelność

Większość inteligentnych opasek jest wodoodporna. Większość, ale jednak nie wszystkie. Z tego wynika zasadnicza różnica: w smartwatchu możesz pływać, a w opasce niekoniecznie. Zanim jednak się zanurzysz, sprawdź stopień ochrony swojego urządzenia w skali IP.

stopnie ochrony IP

Bateria

Z racji użytego typu wyświetlacza oraz stosunku pojemności baterii do wielkości ekranu inteligentne opaski mają dłuższy czas działania na jednym ładowaniu. Decyduje o tym również nieco mniejsza liczba funkcji – wiadomo, że więcej energii pochłania odbieranie pełnej treści powiadomień i odpowiadanie na nie, niż wyświetlanie informacji o tym, do jakiej aplikacji należy zajrzeć, by sprawdzić, co się dzieje.

Do czego służy inteligentny zegarek? Zastosowanie smartwatcha

Wygodniejszy niż smartfon

Smartwatch może być uznany za przedłużenie smartfona lub jego wygodne uzupełnienie. Na ekranie wyświetlisz powiadomienia z aplikacji działających na telefonie. W zależności od modelu, zobaczysz całą treść wiadomości lub samą informację, co i gdzie się dzieje. Dzięki temu jesteś na bieżąco bez wyciągania urządzenia z kieszeni czy też torebki. Możesz także sterować aparatem fotograficznym czy odtwarzaczem muzyki.

Szybka reakcja

Docenisz go również, jeśli zdarza Ci się przegapić połączenie lub nie słyszeć dzwonka smartfonu. Smartwatch zawibruje na Twoim nadgarstku, gdy tylko ktoś będzie próbował się z Tobą skontaktować. Trudno to przeoczyć.

Niektóre modele umożliwiają Ci także komunikację – odpiszesz na wiadomość (dyktując treść odpowiedzi ją albo korzystając z klawiatury ekranowej) lub oddzwonisz.

Wygodne notatki

Zrobisz także szybką notatkę. Podyktujesz przypomnienie, które uruchomi się w określonym miejscu i czasie. Kończy Ci się chleb i chcesz go kupić przy okazji innych zakupów? Zapisz przypomnienie. Smartwatch na podstawie Twojej lokalizacji rozpozna, kiedy jesteś w markecie, i wtedy właśnie je wyświetli, a Ty skierujesz się w stronę regału pachnącego świeżym pieczywem.

W samochodzie

To również bardzo przydatny gadżet dla osób, które w trakcie pracy nie mogą sobie pozwolić na używanie smartfona – np. dla kierowców. Możliwość obsługiwania smartwatcha za pomocą gestów pozwala szybko odebrać lub odrzucić połączenie i rozmawiać jak przez zestaw głośnomówiący.

Podczas treningu

Smartwatche cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sportu, dzięki wyposażeniu w funkcje fitness. Te najczęściej spotykane opcje to liczenie kroków, przebytego dystansu w kilometrach, a także spalonych kalorii. Jeśli zegarek jest wyposażony w fotosensor, możesz także kontrolować swoje tętno, czy znajduje się na odpowiednim poziomie.

Niektóre smartwatche mają także funkcje poświęcone konkretnym dyscyplinom sportu, dzięki czemu możesz dokładnie śledzić swoje postępy – np. liczbę przepłynięć długości basenu. Zanim jednak zaczniesz korzystać z niego w wodzie, sprawdź najpierw jego stopień ochrony w skali IP.

Jaki smartwatch wybrać?

Poznaj najważniejsze cechy smartwatcha. Dzięki nim wybierzesz odpowiedni model.

System operacyjny

Chodzi tu głównie o system operacyjny, jaki ma Twój smartfon. Smartwatch musi być z nim kompatybilny.

Drugorzędną kwestią jest system operacyjny smartwatcha. Zazwyczaj zegarki działają w oparciu o system Wear OS (znany wcześniej jako Android Wear), Tizen (smartwatche Samsung) lub watchOS (smartwatche marki Apple). Zanim wybierzesz swój model, sprawdź jego specyfikację techniczną.

Smartwatche z Wear OS lub Tizen

Wear OS i Tizen zazwyczaj są kompatybilne zarówno ze smartfonami działającymi w oparciu o system Android, jak i iOS.

Smartwatche Apple z watchOS

Zegarki działające na platformie watchOS są kompatybilne jedynie ze smartfonami działającymi na systemie iOS. To świetny wybór dla posiadaczy iPhone’ów.

https://cdn.x-kom.pl/img/media/poradnik/2018/maj/jaki-smartwatch-wybrac/systemy-operacyjne-w-smartwatchach.png

Komunikacja

Tutaj masz kilka możliwości. Możesz wybrać smartwatch, który po sparowaniu ze smartfonem będzie pełnił funkcję zestawu głośnomówiącego. Jeśli zależy Ci na prywatności, zdecyduj się na model ze slotem na kartę SIM, który umożliwia Ci wykonywanie połączeń bezpośrednio z poziomu zegarka. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy rozładuje Ci się bateria w smartfonie – wciąż masz do dyspozycji smartwatcha, za pomocą którego odbierzesz wiadomości, odpiszesz na nie lub oddzwonisz.

Liczy się też, czy i w jaki sposób możesz odpisać na wiadomości. Najwygodniejszą opcją w przypadku smartwatchy jest możliwość podyktowania tekstu.

Istotne jest także to, czy potrzebujesz samodzielnego urządzenia, czy tylko przedłużenia smartfona, który pokaże Ci ilość lub ogólną treść powiadomień. Dzięki temu sprawdzisz, czy coś się dzieje, co się dzieje i czy jest to na tyle ważne, by wyciągnąć smartfona i oddzwonić. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcesz widzieć pełną treść powiadomień i móc wchodzić w interakcje z nimi z poziomu smartwatcha. Wtedy potrzebujesz zegarka, który umożliwia Ci odpowiadanie na wiadomości oraz wykonywanie połączeń.

Szczelność

Najpopularniejsze są zegarki pyło- i wodoszczelne (IP 67 lub IP 68). Możesz używać takiego modelu, biegając w deszczu lub pływając. Nie musisz też ściągać go z nadgarstka przed każdym myciem rąk czy prysznicem. Dobrze również, jeśli jego koperta jest aluminiowa – to oznacza znacznie większą wytrzymałość na uszkodzenia, na które smartwatch jest narażony w trakcie codziennego użytkowania.

Pojemność baterii

Dobry zegarek może działać przynajmniej przez cały dzień bez ładowania. Czas jego pracy zależy głównie od pojemności baterii, dlatego powinna być jak największa. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Zwróć również uwagę na wielkość i typ wyświetlacza. Kolorowy LCD zapewnia Ci wysoką jakość obrazu i piękne, żywe kolory, ale potrzebuje również dość dużo energii. Jeśli zależy Ci na tym, by smartwatch działał długo, rozważ model z ekranem e-ink.

Funkcjonalność

W przypadku inteligentnych urządzeń o ich funkcjonalności decydujesz samodzielnie, instalując interesujące Cię aplikacje. Jeśli zależy Ci na tym, by mieć tutaj duże pole manewru, wybierz zegarek działający na systemie operacyjnym Wear OS, watchOS lub Tizen.

Funkcje sportowe

Wybierz smartwatcha, który ma interesujące Cię opcje. Zależą one od wbudowanych czujników. Większość smartwatchy posiada akcelerometr, który pozwala na monitorowanie przebytego dystansu, liczby kroków, spalonych kalorii czy też snu. Jeśli chcesz również w trakcie treningu kontrolować swoje tętno, wybierz smartwatcha, który ma wbudowany pulsometr. W sportowym smartwatchu bardzo przydatny jest również czujnik światła, który dopasowuje jasność wyświetlacza do warunków oświetleniowych. Ekran pobiera mniej energii, a Ty dokładnie widzisz co na nim jest.

Polecane modele smartwatchy

Apple Watch 7 41/Midnight Aluminum

Apple Watch 7 41/Midnight Aluminum/Midnight Sport GPS

Masz przed sobą smartwatch, który bez trudu wcieli się w personalnego trenera wspierającego raportami z ćwiczeń i sprawdzi Twój stan zdrowia, mierząc rytm serca. Wyświetli informacje o połączeniach przychodzących oraz pozwoli odczytać wiadomości. Co więcej, zapłacisz nim w sklepie, a w razie niechcianej sytuacji kryzysowej wezwie pomoc. Apple Watch 7 to smartwatch kompletny.

Apple Watch SE 44/Space Gray Aluminium

Apple Watch SE 44/Space Gray Aluminium/Midnight SportGPS

Apple Watch SE pozwoli Ci monitorować aktywność w wielu dyscyplinach oraz efektywnie zmotywuje do treningu. Uzbrojony został w precyzyjne sensory, w tym np. pulsometr czy wysokościomierz. Możesz się z nim kąpać, odczytywać wiadomości i prowadzić rozmowy. Wszystko z poziomu zegarka. Genialne, prawda?

Huawei Watch GT 2 46mm Sport czarny

Huawei Watch GT 2 46mm Sport czarny

Odporna na wodę konstrukcja Huawei Watch GT 2 Sport z metalową kopertą i szkłem 3D łączy w sobie sportowy charakter i subtelną elegancję. Smartwatch jest wyposażony w bogaty i niezwykle precyzyjny zestaw czujników, funkcje multimedialne oraz aż 3 systemy monitorowania satelitarnego, w tym oczywiście moduł GPS. Przypomni także o konieczności ruchu oraz skontroluje Twój poziom stresu i nauczy Cię, jak go zredukować.

Huawei Watch GT 3 42 mm Active biały

Huawei Watch GT 3 42 mm Active biały

Huawei Watch GT 3 Active to trwały i lekki sprzęt z imponująco pojemną baterią. Bez trudu wykryje większość dyscyplin sportowych, sprawdzi stan Twojego organizmu w czasie rzeczywistym oraz podpowie, w jaki sposób zwiększyć jego wydajność podczas treningu. Na podstawie zebranych informacji dopasujesz i zmodyfikujesz najlepszy dla siebie plan działania.

Xiaomi Mi Watch Black

Xiaomi Mi Watch Black

Ten zegarek sprawdzi się szczególnie podczas wymagających ćwiczeń. Wykryje, zmierzy i przeanalizuje Twój trening. Niezależnie od tego jak przyjdzie Ci trenować, dzięki aż 17 profesjonalnym trybom zmonitorujesz każdą aktywność sportową.

Samsung Galaxy Watch 4 Aluminium 44mm Green

Samsung Galaxy Watch 4 Aluminium 44mm Green

Korpus Samsung Galaxy Watch 4 wykonany jest z najlepszej jakości aluminium, a pasek z odpornego fluoroelastomeru. Ten smartwatch przeszedł szereg wojskowych testów i sprawdzi się w ekstremalnych warunkach. A na dodatek nie tylko w nim popływasz, ale i zanurkujesz na głębokość do 50 metrów. Nie wspominając o tym, że przeanalizuje trening nawet w 90 dyscyplinach.

Samsung Galaxy Watch 4 Classic Stainless Steel 42mm Silver

Samsung Galaxy Watch 4 Classic Stainless Steel 42mm Silver

Nie daj się zwieść klasycznemu designowi Samsung Galaxy Watch 4 Classic. Ten smartwatch potrafi naprawdę wiele. Będzie Twoim osobistym trenerem, przypomni o codziennych celach, a do tego prześledzi i zarejestruje stan Twojego zdrowia. Jest trwały, wodoodporny i gotowy na najcięższe wyzwania jakie mu postawisz.


Zobacz wszystkie smartwatche i smartbandy w x-komie

Do czego użyjesz swojego smartwatcha? Które jego funkcje uważasz za szczególnie przydatne?