Kamera IP – dlaczego jej potrzebujesz? Monitoring do Twojego domu

Od wielu lat widzisz kamery w bankach i instytucjach. Kiedyś działały w oparciu o CCTV, czyli tak zwany monitoring wizyjny, nazywany również telewizją przemysłową. Obecnie coraz częściej korzysta się z monitoringu IP. Z artykułu dowiesz się, jaką kamerę IP wybrać do swojego domu oraz dlaczego warto.

W poradniku:

1. Kiedy i gdzie potrzebujesz kamery IP?
2. Jak wybrać kamerę IP?
3. Dlaczego warto mieć monitoring w domu?
4. Polecane modele kamer
5. Polecane akcesoria smart home

 

jaką kamerę IP wybrać?
 

Zastosowanie kamer IP

Monitoring w Polsce działa od wielu lat. Szczególnie chętnie korzysta się z niego w miejscach publicznych: biurach, sklepach, marketach czy firmach. Umożliwia sprawdzenie, co się dzieje oraz stałą obserwację. Oprócz tego może ostrzegać o pożarze lub nieautoryzowanym dostępie. Wystarczy go jedynie powiązać z systemem pożarowym (SSP) oraz systemami kontroli dostępu (SKD). Dawny standard CCTV (ang. Closed Circuit TeleVision - dosł. telewizja o zamkniętym obwodzie) obecnie łączy się lub zastępuje nowoczesnym monitoringiem, realizowanym za pomocą kamer IP.

Kamera IP działa w oparciu o protokół IP (dosł. Internet Protocol). Wygląda podobnie, jak zwykła kamera internetowa, którą podłączasz do komputera przez port USB. Różnice między nimi są jednak bardzo duże. Kamera IP udostępnia od razu nagranie w sieci, dzięki czemu możesz je na bieżąco oglądać w przeglądarce. Znajdziesz je pod specjalnym adresem internetowym, który został przyznany przez kamerę. Materiał obejrzysz zatem zarówno na komputerze, jak i za pomocą urządzeń mobilnych: smartfona, tabletu.

Producenci coraz bardziej starają się umożliwić korzystanie z kamer IP z dowolnego miejsca (z pracy, z parkingu, z samochodu, a nawet z zagranicy). Przez to powstają kolejne dedykowane aplikacje mobilne. Za ich pomocą sprawdzisz, co się dzieje w Twoim domu pod Twoją nieobecność. Masz także możliwość udostępnienia nagrania lub zapisania go w chmurze.

zastosowanie kamer IP
 

Kamery IP stosuje się przede wszystkim w celu monitorowania miejsc i zabezpieczenia ich: przed włamaniem, kradzieżą, pożarem, zalaniem lub innymi zagrożeniami, na które należy szybko zareagować. Kamery tego typu są używane w instytucjach, bankach, firmach, szkołach i w przestrzeni miejskiej: na parkingach, przejazdach kolejowych czy skrzyżowaniach. Dają możliwość podglądu na żywo, co się dzieje w danym miejscu i szybkiej reakcji (np. ochroniarzy czy personelu technicznego). Umożliwiają także późniejsze wykorzystanie zapisanych nagrań jako materiału dowodowego.

Kamery są również coraz częściej montowane w prywatnych budynkach. Możesz monitorować otoczenie swojego domu (np. samochód na parkingu lub w garażu, bramę wjazdową na podwórko, budynki gospodarcze) oraz wnętrze. Upewnisz się, czy Twoje dziecko wróciło już ze szkoły i odrabia lekcje, zamiast siedzieć przed komputerem. Szybki podgląd wystarczy również, by zobaczyć, czy Twój kot nie urządza sobie właśnie polowania na firanki.

Ważną kwestią jest zabezpieczenie transmisji. W przypadku kamer bezprzewodowych połączenia są szyfrowane. Producenci umożliwiają dostęp do monitoringu i zarządzanie nim za pomocą dedykowanej aplikacji lub z poziomu swojej strony internetowej. Wystarczy, że założysz tam swoje konto, zabezpieczone hasłem. Pamiętaj, żeby było to hasło bardziej zaawansowane niż "1234" czy też "admin", które są bardzo popularne i łatwe do złamania przez specjalne programy komputerowe.

Bezpieczne hasło powinno się składać z co najmniej 8 znaków. Wśród nich muszą się znajdować duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Najprostszą metodą, aby takie hasło stworzyć, jest zapisanie sobie dowolnego zdania (np. ulubionego cytatu) i wykorzystanie pierwszych liter wyrazów. Następnie dodaj cyfry - np. datę, którą dobrze pamiętasz. Poszczególne elementy połącz znakiem specjalnym - np. % lub &. Takie hasło jest łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia lub złamania.

Jeśli chcesz mieć podgląd dużej powierzchni, dobrym wyborem jest kamera obrotowa z funkcją patrolowania. Urządzenie cyklicznie zmienia swoje położenie i pokazuje Ci wybrane punkty. Dzięki temu zobaczysz, co się dzieje np. przy oknie i przy drzwiach wejściowych. Świetnie sprawdzi się także kamera z czujnikiem ruchu, która skieruje obiektyw we właściwą stronę, gdy zarejestruje poruszenie.

 

Jak wybrać kamerę IP?

Sprawdź, które cechy kamery IP decydują o jej funkcjonalności.

najważniejsze parametry kamery IP
 
  • Kąt widzenia – od tego zależy, jak dużą powierzchnię kamera może „objąć wzrokiem”.
  • Rozdzielczość – o niej decyduje przede wszystkim przeznaczenie kamery. Jeśli ma umożliwiać identyfikację twarzy czy też odczytanie tablicy rejestracyjnej samochodu, musi mieć wysoką rozdzielczość.
  • Jasność obiektywu lub zewnętrzne doświetlenie (np. za pomocą diod świecących w podczerwieni) – to bardzo ważne w przypadku nagrywania obrazu w miejscu słabo oświetlonym lub nocą.
  • Wbudowany czujnik ruchu i inteligentne wykrywanie ruchu – dzięki temu obraz nagrywa się jedynie wtedy, kiedy jest to konieczne. Dodatkowo możesz też ustawić powiadomienie na e-mail o wykryciu ruchu, w którym otrzymasz także zdjęcie z monitoringu.
  • Sposób połączenia z siecią – w przypadku Wi-Fi dobrze, jeśli jest ono w wyższym standardzie 802.11n lub 802.11ac. Dobrze się sprawdza także połączenie kamery z siecią za pomocą kabla Ethernet. Dzięki niemu masz pewność, że połączenie jest bardziej stabilne i obsługiwane są wysokie rozdzielczości obrazu.
  • Możliwość nagrywania – do wyboru masz różne nośniki: karty pamięci lub dyski sieciowe NAS.
  • Możliwość podłączenia dodatkowych czujników i urządzeń alarmujących – rozszerza funkcjonalność kamery. Dzięki temu w razie potrzeby zostanie uruchomiony alarm, który odstraszy włamywacza.
  • Możliwość zdalnego sterowania obiektywem – przydaje się, by zobaczyć dokładniej interesujący Cię w danym momencie obszar.
  • Wbudowany mikrofon oraz głośnik – bardzo przydatna opcja, która umożliwia komunikację dwukierunkową. Widzisz, co się dzieje i możesz zareagować: uspokoić swojego psa, powiedzieć „Dobranoc” dziecku, gdy jest właśnie pod opieką kogoś innego czy też ostrzec dziadka przed niebezpieczeństwem.
  • Odporność na trudne warunki atmosferyczne – bardzo ważna kwestia, jeśli szukasz kamery do użytku na zewnątrz.
 

Dlaczego warto mieć monitoring w domu?

To rozwiązanie, które znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo oraz zapewni spokój. Jeśli dużą część dnia spędzasz poza domem, niejednokrotnie zastanawiasz się, czy pod Twoją nieobecność wszystko jest w porządku. Za pomocą kamery IP sprawdzisz to w ciągu kilku minut. Upewnisz się, że dom jest bezpieczny, zamknięty, woda zakręcona, a żelazko wyłączone. Wiesz, czy Twoje dziecko już wróciło do domu. Jeśli masz w domu zwierzęta, również widzisz, co robią. To bardzo przydatne, jeśli mieszkasz w bloku. Kamera z możliwością komunikacji dwukierunkowej pozwala Ci uspokoić hałasującego psa, aby nie przeszkadzał sąsiadom.

Możliwość obserwowania domu i jego otoczenia sprawdzi się również podczas wyjazdu. Wystarczy, że masz ze sobą smartfona. Z łatwością sprawdzisz, czy wszystko w porządku i możesz dalej wypoczywać. Jeśli połączysz kamerę z systemem smart home, możesz także zdalnie sterować światłem i urządzeniami. Dzięki temu sprawdzisz, czy w domu nie zostało włączone żelazko i w razie potrzeby je wyłączysz. Możesz także wieczorem oświetlić dom, aby sprawiać wrażenie, że ktoś w nim ciągle jest.

 

Polecane modele kamer

Sprawdź, które modele kamer cieszą się popularnością i dlaczego warto na nie zwrócić uwagę.

polecane modele kamer IP

Honeywell Lyric C1Honeywell Lyric C1

Wśród zalet tej kamery warto wymienić choćby prostą i intuicyjną konfigurację, wysoką rozdzielczość nagrywania, szeroki kąt widzenia, czy inteligentne wykrywanie dźwięku. Do dyspozycji masz także dwukierunkową transmisję dźwięku, przydatną do komunikacji.

Honeywell Lyric C2

Ten model zaskakuje kompaktowymi rozmiarami i oryginalnym designem. Jest przy tym elastyczny w montażu. Matryca CMOS rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD, streamując go do chmury i Twojego smartfona.

Somfy Somfy ONE

Kompleksowe rozwiązanie, będące połączeniem kamery Full HD, syreny alarmowej, czujnika ruchu oraz detektora pożaru. Pomimo zaawansowanych parametrów urządzenie jest proste zarówno w instalacji, jak i konfiguracji.

Xiaomi Mi Home Security 360

Kompaktowa kamera IP w atrakcyjnej cenie. Filmuje w zakresie 360 stopni w jakości HD, eliminując martwe strefy. Może być postawiona na regale lub podwieszona pod sufitem. Pracuje przy tym bezgłośnie dzięki zastosowaniu bardzo cichych silników.

Dahua IPC-K15P

Model ciekawy wizualnie i cenowo. Nagrywa obraz w jakości HD, przesyła dźwięk dwukierunkowo, udostępnia podgląd na żywo, a do tego wysyła na bieżąco alerty o nietypowej aktywności w pomieszczeniu.

Dahua IPC-K26P

Ta dyskretna kamera Wi-Fi monitoruje wnętrze biura w jakości Full HD, przesyłając obraz do chmury. Potrafi ponadto automatycznie przejść do trybu nocnego, rejestrując to, co dzieje się w całkowitej ciemności w promieniu do 10 metrów.

EZVIZ C6P

Kamera panoramiczna typu rybie oko z sensorem o rozdzielczości 3 Mpix. Ma dyskretny design, więc może być praktycznie niewidoczna, rejestrując obraz w zakresie 360 stopni, w dzień i w nocy.

EZVIZ ez360

Funkcja obserwacji nocnej umożliwia wykrywanie ruchu w nocy, na odległość do 10 metrów w zakresie 360 stopni. A kiedy zajdzie taka potrzeba, aktywuj tryb prywatności, zatrzymując nagrywanie obrazu i dźwięku. W każdym innym przypadku możesz streamować widok na ekran smartfona.

EZVIZ C3S

Solidna kamera zewnętrzna z przetwornikiem CMOS do filmowania w dzień i w nocy. Za każdym razem w jakości Full HD. Szerokokątny obiektyw otaczają diody IR z promiennikiem do 30 metrów, który w dodatku redukuje szumy.

Dahua IPC-A26P

Oto kamera obrotowa z zapisem obrazu bez martwego pola. Obiektywem możesz obracać z poziomu aplikacji mobilnej, doglądając domu, gdy jesteś w pracy. Kamera obsługuje także tryb nocny oraz rozmowy dwukierunkowe. I wygląda nieziemsko.

 

 

 

Polecane akcesoria Smart Home

Monitoring to pierwszy krok do stworzenia inteligentnego domu. Teraz wystarczy jeszcze dobrać kilka dodatkowych akcesoriów, by zadbać o swój dom nawet na odległość. Kamery IP świetnie się uzupełniają z poniższymi akcesoriami.

akcesoria smart home, które uzupełnią monitoring domu
 

Czujniki (czujnik ruchu, czujnik zalania, czujnik dymu, czujnik drzwi) – bardzo przydatne, jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie Twojego domu. Czujnik wysyła powiadomienie na Twojego smartfona, a Ty za pomocą monitoringu sprawdzisz, co i gdzie się dzieje.

Systemy alarmowe – głośny sygnał odstraszy intruza oraz powiadomi Cię o niebezpieczeństwie. Jeśli jesteś poza domem, również dostaniesz informację, co się dzieje i szybko zareagujesz. Możesz przypisać odpowiedni sygnał do konkretnych zdarzeń. Zyskasz także dowód w postaci nagrania - niezbędny np. dla ubezpieczyciela.

Inteligentne oświetlenie – steruj oświetleniem za pomocą aplikacji na smartfonie. Ustal harmonogram włączania i wyłączania światła. Oświetl dom, gdy właśnie do niego zmierzasz. Jeśli zobaczysz, że w okolicy pojawił się intruz, możesz także włączyć światło i udawać, że jesteś właśnie w domu. 

Smart Plug – umożliwia Ci zdalne obsługiwanie urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu. Włączysz i wyłączysz komputer, telewizor, pralkę czy też żelazko, nawet, jeśli jesteś dopiero w drodze do domu. Za pomocą monitoringu upewnisz się, czy system smart plug działa i wybrane urządzenia są faktycznie wyłączone.

 

Jak widzisz, kamera IP to urządzenie, które bardzo przydaje się nie tylko w firmach i urzędach. Monitoring daje Ci możliwość sprawdzenia, co się dzieje w Twoim domu pod Twoją nieobecność. Dzięki temu w trakcie wyjazdu na wakacje odpoczywasz, zamiast martwić się, czy wszystko w porządku. Zgadzasz się z nami? Daj nam znać w komentarzu, co sądzisz.

Stwórz swój własny inteligentny dom z urządzeniami i akcesoriami z naszej oferty