Zwierzak sam w domu? Ten sprzęt pozwoli Ci mieć go na oku

Wyjście do pracy, do szkoły, do lekarza lub na większe zakupy, oznacza najczęściej rozstanie z czworonogiem, który zostaje sam w domu. Jak on się w tym czasie zachowuje? Kiedy zaczyna gryźć kapcie? Czy naprawdę wyje tak głośno, długo i nieznośnie, jak twierdzi sąsiad? W ustaleniu tych faktów pomogą Ci te urządzenia.

Spis treści:

  1. Spójrz na pupila przez obiektyw smartfona.
  2. Laptop w roli obserwatora zwierząt.
  3. Kamera IP do oglądania i do komunikacji z czworonogiem.
  4. Polecany sprzęt do obserwacji zwierząt domowych.

Wychodzisz z domu. Co w tym czasie robi Twój zwierzak?

Pies to doskonały kompan, przyjaciel dzieci i pupil rodziny. Przebywanie z nim to sama przyjemność. Ale posiadanie psa to również ogromna odpowiedzialność, przede wszystkim za jego zachowanie. Jeśli więc musi zostać sam w domu, postaraj się zadbać o jego potrzeby.

Musisz przede wszystkim odkryć psie tajemnice. Dowiedzieć się, ile czasu wytrzymuje w samotności bez problemów, a kiedy z nudów i z tęsknoty zaczyna rozrabiać. Zdobyta wiedza pozwoli Ci podjąć odpowiednie kroki zaradcze i zorganizować dla psa zajęcie.

Jak zatem zająć psa? Zwierzęcy behawioryści wskazują wiele rozwiązań dla psów spędzających czas w samotności. Mogą to być psie przysmaki ukryte w różnych zakątkach domu lub pozaszywane w niepotrzebnych już maskotkach. Możesz też kupić mu specjalne zabawki i codziennie dawać inną, żeby się nie znudził. Istnieje wiele rozwiązań, ale bez względu na to, które z nich wprowadzisz w życie, przypatrz się swojemu czworonogowi i poznaj dogłębnie jego zwyczaje – poznaj psi know-hał.

co robi zwierzak, kiedy nie ma Cię w domu

Spójrz na pupila przez obiektyw smartfona

Zacznijmy od rozwiązań, w których wykorzystasz sprzęt znajdujący się najpewniej w Twoim domu. Gdzieś na dnie szafki leży pewnie stary smartfon. Nie używasz go już, bo masz nowszy model. Jeśli tylko ma kamerę o rozdzielczości przynajmniej HD, możesz tchnąć w niego drugie życie i z jego pomocą sprawdzać, co robi Twój pieseł.

Tylko nie myśl, że będziemy namawiać do nagrywania i późniejszego oglądania filmu. To byłoby zbyt czasochłonne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest instalacja aplikacji Alfred Home Secutiry Camera albo Smart Home Surveillance Picket – reuse old phones. Na starym i na nowym telefonie.

Dzięki aplikacjom stary smartfon odegra rolę kamery, nowy wyświetli obraz w czasie rzeczywistym. Najlepsze rezultaty daje ustawienie smartfona – kamery w statywie, uchwycie samochodowym lub unieruchomienie go w każdy inny sposób, byle zapobiec przewróceniu w trakcie nagrywania. Przy całodniowym filmowaniu możesz go też podłączyć do ładowarki, bądź powerbanku. Smartfon - kamera musi być też połączony z siecią. Najlepiej przez Wi-Fi dostarczane przez domowy router.

atut smartfonaminus smartfona

Laptop w roli obserwatora zwierząt

Innym urządzeniem, które pozwoli Ci się przenieść z kamerą wśród zwierząt, jest notebook. I wcale nie musi to być laptop używany do pracy, czy gier. Istnieje bowiem ryzyko, że zaciekawiony lub znudzony pupil zrzuci go na podłogę. Ajć, to byłoby bolesne dla kieszeni. Sugerujemy więc użycie starego urządzenia (jeśli posiada wbudowaną kamerę do wideorozmów) albo zakup jednego z tanich, bazowych modeli z Windows 10 w trybie S. Alternatywnie, dla poprawy jakości obrazu możesz dokupić kamerę internetową.

Teraz włącz laptopa, ustaw go w bezpieczny miejscu, połącz z Wi-Fi i wybierz jeden z sugerowanych sposobów transmisji obrazu.

Pierwszy – przez aplikację Skype

Jeśli nie masz jeszcze konta, koniecznie je załóż, a najlepiej od razu dwa. Przez jedno będziesz spoglądać na samotnego czworonoga ze swojego smartfona, drugie będzie aktywne na komputerze, który został w domu, a które samoczynnie przełączy się na przesyłanie obrazu. W tym celu:

Zaloguj się na laptopie do konta Skype -> wybierz Ustawienia i przejdź do zakładki Rozmowy -> zaznacz Pozwól na rozmowę ze mną osobom z Kontaktów -> przejdź do Ustawienia zaawansowane-> w zakładce Ustawienia rozmowy zaznacz Automatycznie odbieraj przychodzące rozmowy i Automatycznie uruchamiaj wideo podczas rozmowy.

Drugi – przez platformę do streamingu, np. przez Twitch

Zacznij rzecz jasna od założenia konta w serwisie i nadania nazwy kanałowi. Następnie pobierz i zainstaluj aplikację Evolve, która udostępni nagrywane treści do Twitch’a. Co ciekawe, Evolve cieszy się opinią programu przejrzystego i prostego w obsłudze, na pewno sobie z nim poradzisz. Pamiętaj tylko, żeby jako główny obrazem do przesyłania wybrać ten z kamery laptopa. Pozostaje Ci już tylko zalogować się do serwisu Twitch przez aplikację mobilną na smartfonie i spoglądać, co też Twój czworonożny przyjaciel wyczynia.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z innym platform do streamowania wideo. Jeśli używasz akurat jakiejś w podobnym celu, napisz nam o tym w komentarzu.

atuty laptopaminus laptopa

Kamera IP. I do oglądania, i do komunikacji z czworonogiem

Przechodzimy do rozwiązań profesjonalnych, czyli do wewnętrznych kamer IP. Tu skupimy się jedynie na opisaniu funkcji, które przydadzą się do śledzenia poczynań zwierzaka. Szczegółowych informacji o kamerach IP szukaj w poradniku: Kamera IP – dlaczego jej potrzebujesz?

Rozwiązanie profesjonalnie nie znaczy drogie. Podstawowe modele kosztują mniej niż 200 zł, a wśród nich dostępne są kamery z obracanym obiektywem, a także z dwukierunkowym mikrofonem. Statyczna kamera ma ograniczone pole widzenia i może nie objąć całego pomieszczenia. Zwłaszcza, jeśli jest ono rozległe. Do takich miejsc wybierz albo kamerę szerokokątną, albo obracaną, najlepiej obsługiwaną z poziomu aplikacji mobilnej. Niemniej do małego pokoju lub do korytarza statyczna kamera będzie wystarczająca.

Rozdzielczość kamery IP

Nie polecamy niższej, niż HD (720 px). Górna granica zależy tylko od Twoich upodobań, a nagrywanie zachowania psa może stanowić jedynie element całego systemu monitorowania domu, czy mieszkania.

Kamera IP może Ci ponadto wysyłać alerty, gdy tylko wykryje ruch w polu widzenia. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo gdy pies krąży po domu, otrzymasz całą górę powiadomień, w większości nieistotnych. Istnieje jednak możliwość ręcznego wybrania obszarów (np. w pobliżu telewizora lub szafek z jedzeniem), których pies nie powinien odwiedzać. Szczególnie, że może tam wskoczyć i narobić szkód. Opcja wybrania obszaru alertowego da Ci wiedzę, że pies robi coś niedozwolonego. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Dźwięk dwukierunkowy

Obraz to nie wszystko. Warto wiedzieć, czy pies wyje lub skomli pod Twoją nieobecność. A jeśli tak, to jak długo? Czy uciążliwie dla sąsiadów? Pomoc w tym zakresie niosą kamery IP z dwustronną komunikacją audio. Mając taką w domu nie tylko usłyszysz dźwięki pupila, ale i wydasz mu komendy. Funkcja ta przyda się także w chwili, gdy ktoś z poza rodziny przyjdzie po coś do Twojego domu. Zobaczysz, jak zwierzę reaguje na jego obecność, powiesz też gościowi, co należy, a czego nie należy robić, żeby nie sprowokować psa.

kamera z mikrofonem do komunikacji dwustronnej
 

Tak samo, jak w przypadku smartfonów i laptopów, do obsługi kamery IP, a przede wszystkim do transmisji obrazu na odległość, potrzebna jest aktywna sieć Wi-Fi. Chcesz mieć pełne pokrycie domu lub mieszkania siecią Wi-Fi? Przeczytaj nasz poradnik: Jaki router wybrać? Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

atuty kamery IPminus kamery IP

Polecany sprzęt do obserwacji zwierząt domowych

Potrzebujesz urządzenia do podglądania psa na już? Poznaj nasze propozycje – tanie smartfony i laptopy oraz kamery IP, które dadzą Ci stały wgląd w to, co dzieje się w domu pod Twoją nieobecność.

polecane smartfony do podglądania zwierząt

Motorola Moto G6 32 GB

Motorola Moto G6 32 GB

Podwójny aparat 12 + 5 Mpix z przysłona f/1.8 nagrywa filmy w jakości Full HD z szybkością 60 kl/s. Energię do pracy dostarcza bateria 3000 mAh z opacją turboPower, która w krótkim czasie uzupełnia ogniwa.

Samsung Galaxy J4+

Samsung Galaxy J4+

Smukły i lekki smartfon z baterią 3300 mAh na cały dzień filmowania. Rejestracją obrazu zajmie się kamera 13 Mpix, która nagrywa w rozdzielczości Full HD. Pamięć wewnętrzną rozbudujesz z pomocą karty microSD nawet o 512 GB.

Honor 7C

Honor 7C

Dwa inteligentne aparaty główne (13 + 2 Mpix), 32 GB pamięci wewnętrznej z opcją rozbudowy kartą microSD oraz solidna bateria 3000 mAh. Całość w całkowicie metalowej obudowie dostępna w atrakcyjnej cenie.

polecane laptopy do podglądania zwierząt

ASUS R540MA-DM135T

ASUS R540MA-DM135T

Atrakcyjny cenowo laptop z Wi-Fi DualBand oraz 15-calowym ekranem Full HD, który przyda Ci się po powrocie do domu do surfowania w sieci, czy oglądania filmów. Tym bardziej że dźwięk dostarcza technologia SonicMaster.

Acer Swift 1

Acer Swift 1

Lekki a zarazem wytrzymały laptop z całkowicie aluminiową obudową. W pełni naładowana bateria pozwala nawet na 10 godzin nieprzerwanej pracy. O stabilność transmisji obrazu zadbają z kolei dwuzakresowe anteny Wi-Fi 2x2 801.11ac.

ASUS Transformer T101HA

ASUS Transformer T101HA

Ten smukły laptop 2 w 1 możesz ustawić w trybie namiotu, zajmując niewiele miejsca na stole. Nagrywaniem obrazu zajmie się kamera 2.0 Mpix, a dwuzakresowe Wi-Fi zapewni stabilne połączenie z siecią oraz płynną transmisję.

polecane kamery ip do podglądania zwierząt

Dahua IPC-A12P

Dahua IPC-A12P

Kamera dzień/noc, która zapewnia pełną widoczność tego, co dzieje się w pomieszczeniu, bez martwego pola. Nagranie przechowywane jest na karcie microSD albo w chmurze, a podgląd obrazu możliwy jest z poziomu aplikacji.

EZVIZ Mini Plus

EZVIZ Mini Plus

Ciekawa wizualnie kamera o 135-stopniowym kącie widzenia. Posiada dwukierunkowy mikrofon, obsługuje Wi-Fi o częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz, dysponuje ponadto trybem nocnym. Potrafi też rozpoznawać nietypową aktywność, informując o tym przez aplikację.

Xiaomi Mi Home Security 360

Xiaomi Mi Home Security 360

Niezwykle ciche silniki gwarantują, że nikt nie dowie się, że w domu pracuje kamera. Ona tymczasem będzie się obracać zgodnie z Twoim życzeniem, rejestrując obraz w jakości Full HD, pozbawiony martwych punktów.

Zobacz wszystkie smartfony, laptopy i kamery IP, dostępne w x-kom