(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki serwer NAS wybrać? Tworzymy domowe centrum multimedialne

Jaki serwer NAS wybrać? Tworzymy domowe centrum multimedialne

·
Zaktualizowano: 3 miesiące temu

Jeśli NAS kojarzy Ci się jedynie z amerykańską NASA, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym naprawdę jest dysk sieciowy. Poznaj też pełne spectrum jego zalet. Podpowiemy Ci również, jak w prosty sposób stworzyć swoje domowe centrum multimedialne.

Co to jest NAS i do czego służy?

Serwer NAS (Network Attached Storage) jest w gruncie rzeczy niewielkim komputerem wyposażonym w procesor, pamięć operacyjną oraz złącza. Jednak jego nadrzędną funkcją jest obsługa dysku sieciowego, czyli wspólnej biblioteki multimediów. Po skonfigurowaniu jest ona dostępna dla każdego urządzenia podłączonego do lokalnej sieci. Taki serwer plików podłącza się do routera za pomocą kabla sieciowego RJ-45 lub bezprzewodowo przez Wi-Fi.

Dzięki temu zyskujesz stały dostęp do plików, nawet jeśli jesteś poza domem lub firmą. Potrzebna jest do tego jeszcze dedykowana aplikacja zainstalowana na smartfonie, tablecie, laptopie czy komputerze stacjonarnym. Dodatkowo wymienione urządzenia muszą być połączone z internetem.

Na NAS można zawsze liczyć, również w kontekście RODO. Chcesz się dowiedzieć, jaki serwer NAS wybrać, by spełnić wymagania RODO? Sprawdź nasz poradnik:

Podpowiadamy, jakie serwery NAS i jakie urządzenia sieciowe warto wybrać pod kątem RODO

 

zastosowanie systemu NAS

NAS do backupu metodą 3-2-1

Korzystanie z serwera NAS to bardzo odpowiedzialna decyzja i inteligentny wybór (a tylko takie lubimy w x-komie). Jednak to wspaniałe urządzenie nie powinno uśpić Twojej czujności. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich danych, to ich przechowywanie na dysku sieciowym NAS jest tylko jednym z elementów popularnej metody backupu 3-2-1. Na czym ona polega?

  • 3 egzemplarze danych w postaci oryginału i dwóch kopii zmniejszą statystyczne ryzyko ich utraty.
  • 2 różne nośniki, na których są dane jeszcze bardziej zmniejszają ryzyko ich utraty. Każdy nośnik kiedyś ulegnie awarii, więc nie warto trzymać wszystkich kopii na jednym urządzeniu lub dwóch takich samych, ponieważ mają podobną żywotność. Awaria NAS, dysku zewnętrznego czy karty pamięci w tym samym czasie jest dużo mniej prawdopodobna.  
  • 1 kopia zapasowa w innym miejscu niż dom lub firma uchroni Cię przed kradzieżą danych lub ich utratą w wyniku powodzi czy pożaru.

Oczywiście w tym wszystkim najważniejszy jest rozsądek. I choć metoda 3-2-1 na pewno nie jest w 100% niezawodna, to do tej pory nie wymyślono lepszego sposobu na bezpieczne przechowywanie danych. Dlatego jeśli chcesz mieć jak największą pewność, że Twoje filmy, zdjęcia i dokumenty są bezpieczne zrób backup 3-2-1 z wykorzystaniem dysku sieciowego NAS i innego nośnika danych.

Dlaczego warto mieć w domu NAS?

Serwery NAS świetnie sprawdzają się zarówno w domach, jak i wszelkiego rodzaju biurach. Oto kilka największych atutów tych urządzeń:

Wygoda

Dzięki połączeniu z siecią lokalną i możliwości udostępniania plików masz ułatwiony dostęp do danych. Możesz zacząć oglądać film na ekranie TV, a seans dokończyć w łóżku, mając na kolanach laptop lub tablet. Oprócz tego w prosty sposób prześlesz zdjęcia ze smartfona do dysku i pokażesz je wszystkim na dużym wyświetlaczu, np. na monitorze. Tym sposobem zwolnisz też pamięć smartfona, bez monotonnego zgrywania fotek i filmów na pendrive’a czy też dysk zewnętrzny.

Wszechstronność

Urządzenie NAS może pełnić funkcję biblioteki, odtwarzacza multimedialnego, dysku na kopie zapasowe, serwera VPN, punktu dostępowego Wi-Fi, serwera www dla Twojej strony internetowej, serwera pocztowego i wiele więcej. Wszystko zależy tak naprawdę od zapotrzebowania. Sprawdź tylko, czy dany model obsługuje funkcję, której najbardziej potrzebujesz.

Dużo miejsca na pliki

Magazyn sieciowy może być wyposażony w dyski o dużej pojemności, które zmieszczą wszystkie Twoje cyfrowe zasoby. Dyski dobierasz do macierzy samodzielnie i instalujesz w kieszeniach na nośniki, pamiętając o maksymalnej obsługiwanej pojemności. 

Bezpieczeństwo

Serwer może szyfrować dane i przyznawać dostęp tylko wybranym urządzeniom łączącym się z Twoją siecią. Możesz zdefiniować uprawnienia, zezwalając na dostęp konkretnemu użytkownikowi lub udostępnić link do plików i katalogów w trybie podglądu.

Oprócz tego masz pewność, że w razie awarii łatwo odzyskasz swoje dane. Wystarczy, że skonfigurujesz swój serwer tak, żeby automatycznie tworzył kopię zapasową znajdujących się na nim plików i zapisywał ją w wybranym miejscu. Może to być jeden z dysków sieciowych, chmura lub podłączony dysk zewnętrzny.

Prywatna chmura

Dostęp do prywatnej chmury umożliwia Ci też korzystanie ze swoich plików z dowolnego miejsca, w którym masz połączenie z internetem. Dzięki temu cieszysz się wygodą przechowywania danych w chmurze, a jednocześnie na własnym urządzeniu, zamiast na zewnętrznych serwerach.

Alternatywa dla Zdjęć Google

Bardzo wygodnym sposobem przechowywania danych w chmurze do 1 czerwca 2021 roku były Zdjęcia Google. Jednak od tego dnia skończyła się możliwość nielitowanego przechowywania zdjęć w wysokiej i oryginalnej jakości. Aktualnie w aplikacji obowiązuje limit 15 GB, który jest współdzielony z całym kontem Google, a więc także z danymi na Dysku Google czy Gmailu. Robi się ciasno, prawda? Na szczęście są dyski sieciowe NAS.

Wiele z nich umożliwia praktycznie to samo rozwiązanie w postaci tworzenia kopii zapasowej zdjęć ze smartfona na domowego NAS-a. Dzięki temu przechowujesz swoje bezcenne zdjęcia na różnych nośnikach, więc ryzyko ich utraty drastycznie się zmniejsza. Do tego oprogramowanie dostarczone przez producentów dysków sieciowych pozwoli Ci wygodniej przeglądać zdjęcia według różnych kryteriów. Możesz także dzielić się nimi – nawet z poziomu smartfona, na którego pamięci wewnętrznej nie ma zdjęć – wystarczy, że masz dostęp do chmury z serwera NAS.

Niezastąpione akcesorium do kamery IP

Jeśli tworzysz inteligentny dom i chcesz go monitorować, potrzebujesz miejsca, w którym możesz zapisywać i przechowywać nagrania. Dysk NAS łatwo podłączysz do kamery – zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Więcej na temat systemów smart house przeczytasz w naszym poradniku:

Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

Gaming

To również świetne rozwiązanie dla graczy. Na pewno wiesz, jak dużo miejsca zajmują gry wideo. Dysk sieciowy zmieści wiele tytułów w jednym miejscu. Na dodatek, masz do niego dostęp z poziomu konsoli.

Jak stworzyć domowe centrum multimedialne z NAS?

Do stworzenia domowego centrum multimedialnego potrzebujesz:

  • serwera NAS oraz dysków do niego (co najmniej jednego),
  • routera sieciowego,
  • komputera, laptopa, telewizora Smart lub innego urządzenia z kartą sieciową, które podłączysz do systemu NAS.

Jeśli chcesz korzystać z bezprzewodowej transmisji plików, wybierz sprzęt z obsługą dwuzakresowego Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Oczywiście ten sam standard musi być obsługiwany zarówno przez router, APN-y, jak i przez kartę sieciową w urządzeniach. Najwyższą stabilność, jakość i płynność transmisji danych zapewnia jednak przewodowe połączenie serwera NAS z routerem.

jak działa system NAS?
 

W pierwszej kolejności podłączasz serwer NAS do internetu, czyli do swojego routera. Następnie konfigurujesz ustawienia, tworzysz swoje konto i nadajesz uprawnienia użytkownikom. To ważne jeśli z Twojego połączenia lokalnego korzysta dużo innych osób. Gdy zdefiniujesz dostępy, każdy użytkownik (domownik) może mieć własną przestrzeń na dane, w tym na prywatne informacje. Odrębnie warto wydzielić strefę publiczną, gdzie znajdzie się np. kolekcja filmów, rodzinne zdjęcia, prezentacje firmowe czy dokumenty powszechnego użytku. Kolejny krok to stworzenie biblioteki multimediów, z której będziesz korzystać. Masz do niej zdalny dostęp z urządzeń działających w sieci lokalnej: smartfonów, laptopów, tabletów czy też telewizora.

Jeśli serwer ma port HDMI, możesz go także podłączyć bezpośrednio do telewizora i używać jako odtwarzacza multimedialnego. Jest to świetna alternatywa dla VOD, szczególnie, gdy masz na dyskach pokaźny zasób wideo, np. z bajkami dla dzieci.

Ponadto producenci serwerów oferują często możliwość stworzenia własnej chmury. Jej głównym plusem jest dostęp do niej poza siecią lokalną w domu. Potrzebujesz jedynie dostępu do internetu. Logujesz się, wpisujesz hasło i możesz korzystać ze swoich plików nawet w hotelu na drugim końcu świata – choć wtedy dla własnego bezpieczeństwa lepiej korzystać z własnej sieci komórkowej LTE niż z hotelowego Wi-Fi. Wygoda własnej chmury jest mimo wszystko niepodważalna. Unikasz konieczności wożenia ze sobą dysków zewnętrznych czy też pendrive’ów.

Dysk NAS przyda Ci się także w pracy, zwłaszcza jeśli pracujesz z dużą ilością plików wymagających archiwizacji. Jako fotograf lub projektant na pewno docenisz możliwość dostępu do swoich projektów czy też gotowych fotografii zarówno w trakcie spotkania z klientem, jak i w domu w czasie pracy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie serwera NAS?

Obsługa RAID

Ważną funkcją jest obsługa macierzy RAID, która umożliwia takie skonfigurowanie serwera NAS, by automatycznie powielał dane z jednego dysku sieciowego na pozostałe.

Gdy serwer obsługuje jedynie RAID 0, możesz liczyć na wyższą szybkość transmisji i większą ilość przestrzeni na dane. Masz wtedy do dyspozycji miejsce na wszystkich zamontowanych dyskach w serwerze.

RAID 1 umożliwia tworzenie kopii zapasowej przez powielanie zawartości 1 dysku na kolejne dyski. Wymaga to oczywiście jednak serwera posiadającego co najmniej dwa dyski sieciowe i obsługi macierzy RAID 1. Zmniejsza to pojemność serwera do jednego dysku, ale zyskujesz pewność, że pliki są bezpieczne nawet w przypadku awarii.

Systemy RAID z wyższą numeracją korzystają już nie tyle z kopiowania co z sum kontrolnych, co pozwala odbudować zawartość jednego (lub dwóch) nośnika na podstawie informacji zawartych w pamięci pozostałych.

macierze RAID 0 i RAID 1
 

Jeśli serwer obsługuje tylko 1 dysk, możesz skonfigurować jego połączenie z dyskiem zewnętrznym, chmurą lub drugim serwerem NAS, na którym będzie tworzył kopię zapasową. Dzięki temu zabezpieczasz się na wypadek nieprzewidzianych komplikacji lub awarii. Tego rodzaju zabezpieczenia docenisz wtedy, gdy uchronisz przed skasowaniem zbierane całymi latami zdjęcia albo albumy muzyczne.

RAID to nie backup

Pamiętaj jednak, że system RAID nie jest w stanie zastąpić klasycznego backupu danych (najlepiej zgodnego z metodą 3-2-1). RAID należy traktować jako zabezpieczenie dysków serwera NAS, które umożliwia wspomnianą odbudowę zawartości dysku w przypadku jego awarii. Nie chroni on jednak przed celowym usunięciem danych, kradzieżą czy np. zniszczeniem w wyniku pożaru. To właśnie w takich sytuacjach backup staje się nieoceniony.

Energooszczędność

Serwer NAS to urządzenie, które działa praktycznie bez przerwy i wciąż pobiera prąd. Dlatego zostały zoptymalizowane tak, żeby pobierały niewiele energii.

Wydawane dźwięki i emitowane światło

Niektóre modele mają wentylatory, które pracując pod obciążeniem, mogą być głośne. Oprócz tego zazwyczaj mają na obudowie diody sygnalizujące pracę urządzenia. Dużo zależy od tego, gdzie zamierzasz przechowywać swój NAS. Jeśli będzie się znajdował w pokoju, w którym śpisz i zależy Ci, by był cichy, wybierz model bez aktywnego systemu chłodzenia. O Twój zdrowy sen zadba funkcja harmonogramu działania diod. Za jej pomocą ustalisz ich odpowiednią jasność oraz zakres godzin świecenia. W przypadku firmowego serwera NAS migotanie diod nie ma aż takiego znaczenia.

Inną opcją jest programowanie włączania i wyłączania zasilania, dzięki czemu dostosujesz działanie serwera do swojego trybu życia.

Ranking serwerów NAS. Polecane modele serwerów NAS

macierze NAS
WD My Cloud Home 8TB

WD My Cloud Home 8TB

Dyski sieciowe WD z serii My Cloud Home to – jak sama nazwa wskazuje – idealne urządzenia do użytku domowego. Po połączeniu go z siecią W-Fi możesz przesyłać do niego (ręcznie lub automatycznie) wszystkie materiały ze smartfona czy komputera i mieć je zgromadzone w jednym miejscu z dostępem z poziomu chmury. Ponadto port USB umożliwia bezpośrednie importowanie zdjęć i filmów z pendrive’a lub dysku twardego. Oprócz świetnych możliwości dyski z tej serii oferują przyjazny, uniwersalny design, który wpasuje się w każde wnętrze.

QNAP TS-233

QNAP TS-233

Ten dysk sieciowy w białej obudowie to gratka dla estetów, ale najważniejsze jest to, jakie możliwości daje. Przede wszystkim pozwoli Ci centralnie tworzyć kopie zapasowe Twoich cyfrowych zbiorów, synchronizować je, udostępniać innym i tworzyć migawki w celu ochrony ważnych plików. Urządzenie ma wbudowane 2 GB pamięci RAM typu DDR3 i 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex A55, co pozwoli Ci błyskawicznie przesyłać pliki. Te będą bezpieczne, ponieważ możesz blokować adresy IP i łączność HTTPS.

Synology DS223j

Synology DS223j

Jeśli zależy Ci na prywatności i prostocie obsługi, to ten dysk będzie odpowiedni. Posiada on system operacyjny DSM, który zapewnia pełną kontrolę nad osobistą chmurą, a do tego daje dostęp do Synology NAS z dowolnego miejsca. Z Synology DS223j stworzysz nie tylko prywatną bibliotekę zdjęć i filmów, ale także uporządkujesz je za pomocą inteligentnych i intuicyjnych funkcji. Ponadto możesz samodzielnie wybrać, jaką pamięć masową chcesz zastosować w tym urządzeniu.

WD My Cloud EX2 Ultra 12TB

WD My Cloud EX2 Ultra 12TB

Potężna specyfikacja tego NAS-a w postaci dwurdzeniowego procesora Marvell ARMADA 385 1,3 GHz i pamięć 1 GB DDR3 to gwarancja ultraszybkiego transferu plików oraz wydajnego strumieniowania plików multimedialnych. Ten dysk sieciowy umożliwia automatyczną synchronizację plików między różnymi urządzeniami, więc Twoje dane zawsze będą aktualne, a do tego bezpieczne, ponieważ możesz liczyć na szyfrowanie woluminów i 256-bitowe szyfrowanie AES. Ochronę danych możesz dodatkowo zwiększyć, korzystając z RAID 1, a lepszą wydajność zyskać dzięki RAID 0.

QNAP TS-231K

QNAP TS-462-2G

2-rdzeniowy procesor o taktowaniu nawet 2,9 GHz zwiększa wydajność systemu, więc praca z wykorzystaniem tego serwera NAS zawsze będzie płynna. Jeśli często operujesz dużymi plikami, to 2 porty USB 3.2 Gen 2 umożliwią Ci ich bezproblemowy i szybki transfer. Dostęp do plików uzyskasz z każdego podłączonego urządzenia: smartfona, komputera czy inteligentnego telewizora, a o bezpieczeństwo danych NAS dodatkowo dba mechanizm szyfrownia Intel AES-NI. To kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych (w tym migawek) oraz płynna i intuicyjna praca.

WD My Cloud Pro Series PR2100 8TB

WD My Cloud Pro Series PR2100 8TB

To sprzęt z wyższej półki do profesjonalnych zastosowań. Pozwala edytować, zapisywać i udostępniać pliki z dowolnego miejsca na komputery Mac i PC, a dzięki zintegrowanemu przyciskowi kopiowania zarchiwizujesz ważne dokumenty jednym dotknięciem. Wbudowane transkodowanie sprzętowe wykorzystasz do przesyłania multimediów w jakości HD, dzięki któremu przedpremierowo pokażesz klientowi projekt Twojego zespołu w kontrolowanych przez Ciebie warunkach. Rozbudowane opcje RAID pomogą zabezpieczyć wszystkie dane na dysku, by nic nie przepadło.

Synology DS720+

Synology DS723+

W tym niewielkim serwerze NAS mogą pomieścić się dwa szybkie dyski SSD M.2 NVMe. W połączeniu z technologią pamięci podręcznej Synology SSD Cache urządzenie charakteryzuje się zwiększoną wydajnością operacji wykonywanych wewnątrz systemu. Synology łączy wygodę obsługi danych z użytecznością chmury publicznej i bezpieczeństwem chmury prywatnej. W efekcie na swoim urządzeniu mobilnym dostajesz szybki i bezpieczny dostęp do danych znajdujących się na serwerze.

QNAP TS-431KX

QNAP TS-431KX

Ten serwer do zadań specjalnych jest wyposażony w 4 wnęki dysków i miejsce na 8 GB pamięci RAM. Port 10GbE SFP+ to gwarancja dużej przepustowości, która jest niezbędna do intensywnej transmisji danych. Serwer chroni użytkownika przed przypadkowym usunięciem lub zmodyfikowaniem pliku migawki, umożliwiając szybkie przywrócenie go we wcześniej zapisanym stanie. Łącznie możesz zapisać aż 64 migawki.

Synology DS920+

Synology DS923+

Skalowalna konstrukcja pamięci masowej serwera daje Ci możliwość włożenia do niego pamięci o małej pojemności masowej, a następnie zwiększanie jej. Serwer ma dwa wbudowane gniazda dysków SSD M.2 NVMe, co daje nawet 20-krotnie szybszy czas odpowiedzi bez korzystania z przednich kieszeni dysków. Jakby miejsca na dane jeszcze było mało, to Synology DS923+ umożliwia dodanie kolejnych 4 dysków. 4-rdzeniowy procesor przyspiesza indeksowanie zdjęć i podnosi wydajność reakcji PHP w sieci Web. Serwer łączy się z urządzeniami mobilnymi i zapewnia użyteczność rozwiązań chmurowych dzięki pakietowi Synology Office.

Zobacz wszystkie dyski sieciowe NAS i macierze w x-kom

Polecane dyski i akcesoria do NAS

dyski do systemów NASrouterykable sieciowe RJ-45 LANdyski zewnętrzne i przenośne