Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki serwer NAS wybrać? Tworzymy domowe centrum multimedialne

Jaki serwer NAS wybrać? Tworzymy domowe centrum multimedialne

Jeśli NAS kojarzy Ci się jedynie z amerykańską NASA, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym naprawdę jest dysk sieciowy. Poznaj też pełne spectrum jego zalet. Podpowiemy Ci również, jak w prosty sposób stworzyć swoje domowe centrum multimedialne.

W poradniku:

1. Co to jest NAS i do czego służy?
2. Dlaczego warto mieć w domu NAS?
3. Jak stworzyć domowe centrum multimedialne z NAS?
4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie serwera NAS?
5. Polecane modele serwerów NAS
6. Polecane akcesoria do serwerów NAS

 

Co to jest NAS i do czego służy?

Serwer NAS (Network Attached Storage) jest w gruncie rzeczy niewielkim komputerem, wyposażonym w procesor, pamięć operacyjną oraz złącza. Jednak jego nadrzędną funkcją jest obsługa dysku sieciowego, czyli wspólnej biblioteki multimediów. Po skonfigurowaniu jest ona dostępna dla każdego urządzenia podłączonego do lokalnej sieci. Taki serwer plików podłącza się do routera za pomocą kabla sieciowego RJ-45 lub bezprzewodowo przez Wi-Fi.

Dzięki temu zyskujesz stały dostęp do plików, nawet jeśli jesteś poza domem lub firmą. Potrzebna jest do tego jeszcze dedykowana aplikacja, zainstalowana na smartfonie, tablecie, laptopie komputerze stacjonarnym, a wymienione urządzenia muszą być połączone z internetem.

Na NAS można zawsze liczyć, również w kontekście RODO. Chcesz się dowiedzieć, jaki serwer NAS wybrać, by spełnić wymagania RODO? Sprawdź nasz poradnik:

Podpowiadamy, jakie serwery NAS i jakie urządzenia sieciowe warto wybrać pod kątem RODO

 

zastosowanie systemu NAS

 

 

Dlaczego warto mieć w domu NAS?

Serwery NAS świetnie sprawdzają się zarówno w domach, jak i wszelkiego rodzaju biurach. Wśród ich atutów należy wymienić przede wszystkim:

Wygodę

Dzięki połączeniu z siecią lokalną i możliwości udostępniania plików, masz ułatwiony dostęp do danych. Możesz zacząć oglądać film na ekranie TV, a seans dokończyć w łóżku, mając na kolanach laptopi lub tablet. Oprócz tego w prosty sposób prześlesz zdjęcia ze smartfona do dysku i pokażesz je wszystkim na dużym wyświetlaczu, np. na monitorze. Tym sposobem zwolnisz też pamięć smartfona, bez zgrywania fotek i filmów na pendrive’a czy też dysk zewnętrzny.

Wszechstronność

Urządzenie NAS może pełnić funkcję biblioteki, odtwarzacza multimedialnego, dysku na kopie zapasowe, serwera VPN, punktu dostępowego Wi-Fi, serwera www dla Twojej strony internetowej, serwera pocztowego i wiele więcej. Wszystko zależy tak naprawdę od zapotrzebowania. Sprawdź tylko, czy dany model obsługuje funkcję, której najbardziej potrzebujesz.

Dużo miejsca na pliki

Magazyn sieciowy może być wyposażony w dyski o dużej pojemności, które zmieszczą wszystkie Twoje cyfrowe zasoby. Dyski dobierasz do macierzy samodzielnie i instalujesz w kieszeniach na nośniki, pamiętając o maksymalnej obsługiwanej pojemności. 

Bezpieczeństwo

Serwer może szyfrować dane i przyznawać dostęp tylko wybranym urządzeniom łączącym się z Twoją siecią. Możesz zdefiniować uprawnienia, zezwalając na dostęp konkretnemu użytkownikowi lub udostępnić link do plików i katalogów w trybie podglądu.

Oprócz tego masz pewność, że w razie awarii łatwo odzyskasz swoje dane. Wystarczy, że skonfigurujesz swój serwer tak, żeby automatycznie tworzył kopię zapasową znajdujących się na nim plików i zapisywał ją w wybranym miejscu. Może to być jeden z dysków sieciowych, chmura lub podłączony dysk zewnętrzny.

Prywatna chmura

Dostęp do prywatnej chmury umożliwia Ci też korzystanie ze swoich plików z dowolnego miejsca, w którym masz połączenie z internetem. Dzięki temu cieszysz się wygodą przechowywania danych w chmurze, a jednocześnie na własnym urządzeniu, zamiast na zewnętrznych serwerach.

Niezastąpione akcesorium do kamery IP

Jeśli tworzysz inteligentny dom i chcesz go monitorować, potrzebujesz miejsca, w którym możesz zapisywać i przechowywać nagrania. Dysk NAS łatwo podłączysz do kamery - zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Więcej na temat systemów smart house przeczytasz w naszym poradniku:

Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

Gaming

To również świetne rozwiązanie dla graczy. Na pewno wiesz, jak dużo miejsca zajmują gry wideo. Dysk sieciowy zmieści wiele tytułów w jednym miejscu. Na dodatek, masz do niego dostęp z poziomu konsoli.

 

Jak stworzyć domowe centrum multimedialne z NAS?

Do stworzenia domowego centrum multimedialnego potrzebujesz:

- serwera NAS oraz dysków do niego (co najmniej jednego),
- routera sieciowego,
- komputera, laptopa, telewizora Smart lub innego urządzenia z kartą sieciową, które podłączysz do systemu NAS.

Jeśli chcesz korzystać z bezprzewodowej transmisji plików, wybierz sprzęt z obsługą dwuzakresowego Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Oczywiście ten sam standard musi być obsługiwany zarówno przez router, APN-y, jak i przez kartę sieciową w urządzeniach. Najwyższą stabilność, jakość i płynność transmisji danych zapewnia jednak przewodowe połączenie serwera NAS z routerem.

jak działa system NAS?
 

W pierwszej kolejności podłączasz serwer NAS do internetu, czyli do swojego routera. Następnie konfigurujesz ustawienia, tworzysz swoje konto i nadajesz uprawnienia użytkownikom. To ważne, jeśli z Twojego połączenia lokalnego korzysta dużo innych osób. Gdy zdefiniujesz dostępy, każdy użytkownik (domownik) może mieć własną przestrzeń na dane, w tym na prywatne informacje. Odrębnie warto wydzielić strefę publiczną, gdzie znajdzie się np. kolekcja filmów, rodzinne zdjęcia, prezentacje firmowe, dokumenty powszechnego użytku. Kolejny krok to stworzenie biblioteki multimediów, z której będziesz korzystać. Masz do niej zdalny dostęp z urządzeń działających w sieci lokalnej: smartfonów, laptopów, tabletów czy też telewizora.

Jeśli serwer ma port HDMI, możesz go także podłączyć bezpośrednio do telewizora i używać jako odtwarzacza multimedialnego. Jest to świetna alternatywa dla VOD, szczególnie, gdy masz na dyskach pokaźny zasób wideo, np. z bajkami dla dzieci.

Ponadto, producenci serwerów oferują często możliwość stworzenia własnej chmury. Jej głównym plusem jest dostęp do niej poza siecią lokalną w domu. Potrzebujesz jedynie dostępu do internetu. Logujesz się, wpisujesz hasło i możesz korzystać ze swoich plików nawet w hotelu na drugim końcu świata, choć wtedy, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej korzystać z własnego modemu LTE niż z hotelowego Wi-Fi. TWygoda własnej chmury jest mimo wszystko niepodważalna. Unikasz konieczności wożenia ze sobą dysków zewnętrznych czy też pendrive’ów.

Dysk NAS przyda Ci się także w pracy, zwłaszcza jeśli pracujesz z dużą ilością plików wymagających archiwizacji. Jako fotograf lub projektant na pewno docenisz możliwość dostępu do swoich projektów czy też gotowych fotografii zarówno w trakcie spotkania z klientem, jak i w domu w czasie pracy.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie serwera NAS?

Obsługa RAID

Ważną funkcją jest obsługa macierzy RAID, która umożliwia takie skonfigurowanie serwera NAS, by automatycznie powielał dane z jednego dysku sieciowego na pozostałe.

Gdy serwer obsługuje jedynie RAID 0, możesz liczyć na wyższą szybkość transmisji i większą ilość przestrzeni na dane. Masz wtedy do dyspozycji miejsce na wszystkich zamontowanych dyskach w serwerze.

RAID 1 umożliwia tworzenie kopii zapasowej przez powielanie zawartości 1 dysku na kolejne dyski. Wymaga to oczywiście jednak serwera posiadającego co najmniej dwa dyski sieciowe i obsługi macierzy RAID 1. Zmniejsza to pojemność serwera do jednego dysku, ale zyskujesz pewność, że pliki są bezpieczne nawet w przypadku awarii.

Systemy RAID z wyższą numeracją korzystają już nie tyle z kopiowania, co z sum kontrolnych, co pozwala odbudować zawartość jednego (lub dwóch) nośnika na podstawie informacji zawartych w pamięci pozostałych.

macierze RAID 0 i RAID 1
 

Jeśli serwer obsługuje tylko 1 dysk, możesz skonfigurować jego połączenie z dyskiem zewnętrznym, chmurą lub drugim serwerem NAS, na którym będzie tworzył kopię zapasową. Dzięki temu zabezpieczasz się na wypadek nieprzewidzianych komplikacji lub awarii. Tego rodzaju zabezpieczenia docenisz wtedy, gdy uchronisz przed skasowaniem zbierane całymi latami zdjęcia albo albumy muzyczne.

Energooszczędność

Serwer NAS to urządzenie, które działa praktycznie bez przerwy i wciąż pobiera prąd. Dlatego zostały zoptymalizowane tak, żeby pobierały niewiele energii.

Wydawane dźwięki i emitowane światło

Niektóre modele posiadają wentylatory, które pracując pod obciążeniem mogą być głośne. Oprócz tego zazwyczaj mają na obudowie diody sygnalizujące pracę urządzenia. Dużo zależy od tego, gdzie zamierzasz przechowywać swój NAS. Jeśli będzie się znajdował w pokoju, w którym śpisz, i zależy Ci, by był cichy, wybierz model bez aktywnego systemu chłodzenia. O Twój zdrowy sen zadba funkcja harmonogramu działania diod. Za jej pomocą ustalisz ich odpowiednią jasność oraz zakres godzin świecenia. W przypadku firmowego serwera NAS migotanie diod nie ma aż takiego znaczenia.

Inną opcją jest programowanie włączania i wyłączania zasilania, dzięki czemu dostosujesz działanie serwera do swojego trybu życia.

 

 

Polecane modele serwerów NAS

macierze NAS
QNAP TS-228A

QNAP TS-228A

Kompaktowy i energooszczędny magazyn sieciowy, tworzący kopie zapasowe oparte na migawkach. Ma bogaty zestaw funkcjonalności, który pozwala synchronizować dane z różnych urządzeń i przechowywać je w prywatnej chmurze.

Synology DS218j

Synology DS218j

Domowy serwer NAS obsługujący 2 dyski HDD w konfiguracji RAID 1. Posiada rozbudowany zestaw narzędzi do zarządzania multimediami, katalogowania zdjęć oraz strumieniowania audio. Zapewnia przy tym stały dostęp do danych.

Synology DS218+

Synology DS218+

Przesyła strumieniowo wideo w 4K, tworzy kopie zapasowe przy użyciu zoptymalizowanych migawek, umożliwia wspólną pracę z dokumentami i arkuszami kalkulacyjnymi w chmurze prywatnej. Chroni też zasoby cyfrowe na wypadek utraty danych.

Asustor AS1004TV2

Asustor AS1004TV2

Świetnie sprawdza się w roli domowego serwera multimediów, zaskakując oryginalnym wzornictwem. Zapewnia sprzętowe wsparcie szyfrowania danych, chroniąc je od chwili rozpoczęcia gromadzenia na serwerze.

QNAP TS-251+-2G

QNAP TS-251+-2G

Mając go w domu, odtworzysz wideo w jakości Full HD na monitorze lub TV. Prześlesz też strumieniowo dane przez DLNA, AirPlay, Chromecast i Bluetooth. W obsłudze serwera pomoże Ci pilot zdalnego sterowania.

Synology DS218play

Synology DS218play

Ten serwer obsługuje transkodowanie treści ze źródła 4K, zapewniając rozrywkę najwyższych lotów. Pełni też rolę osobistej biblioteki multimedialnej z możliwością udostępniania danych na platformy PC Windows, Mac i Linux oraz systemy mobilne iOS i Android.

QNAP TS-431P2

QNAP TS-431P2

Oferuje szereg zaawansowanych funkcji, pozostając urządzeniem łatwym w obsłudze. Pomoże Ci przechowywać i udostępniać notatki cyfrowe, maile, kontakty, do tego wszystkie pliki, które chcesz archiwizować. Zapewnia ponadto szybkie odzyskiwanie danych po awariach.

Asustor AS4002T

Asustor AS4002T

Solidnie wyposażony serwer NAS, zapewniający nowatorskie podejście do tematu kopii zapasowych, tworząc je w oparciu o 12 różnych systemów. Posiada szybki procesor oraz port RJ45, który współpracuje z szybkościami rzędu 10 Gb.

 

 

Polecane akcesoria do serwerów NAS

dyski do systemów NASrouterykable sieciowe RJ-45 LANdyski zewnętrzne i przenośne

Zobacz wszystkie dyski sieciowe NAS i macierze w x-kom