Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Tablet graficzny. Modele dla początkujących i zaawansowanych

Tablet graficzny. Modele dla początkujących i zaawansowanych

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Tablet graficzny – urządzenie peryferyjne, które pozwoli artystycznej duszy znaleźć wspólny język z komputerem. Może mieć szereg zastosowań, zarówno w grafice komputerowej, jak i w fotografii czy też projektowaniu. Czytaj dalej, a dowiesz się, do czego się przyda właśnie Tobie i jaki tablet graficzny wybrać.

Czym jest tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny jest bardzo wszechstronnym urządzeniem. Sprawdza się zarówno do rysowania, projektowania, jak i też do postprodukcji w fotografii. Wystarczy, że podłączysz go do komputera (przewodowo za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo), zainstalujesz odpowiednie oprogramowanie, jeśli jest taka potrzeba, i już możesz zacząć kreować, co tylko Ci w duszy gra. Tablet graficzny umożliwia bowiem stworzenie obrazów, użytkowych map, schematów przestrzennych, projektów CAD, a nawet odręcznych notatek, na przykład w Wordzie.

Niektóre modele tabletów graficznych wyglądają podobnie do standardowych tabletów multimedialnych – mają kolorowy wyświetlacz. Różnicą jest jednak to, że po tym w tablecie graficznym można rysować. Pozostałe tablety posiadają natomiast powierzchnię roboczą, na której pracujesz, a efekty swoich działań widzisz dopiero na ekranie komputera. Do rysowania w obu wypadkach używasz piórka, wyposażonego w wymienne wkłady, podobnego nieco do bardzo prostego ołówka lub długopisu.

rysowanie na tablecie graficznym

Komu przyda się tablet graficzny?

Tablet graficzny to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy uważają, że rysowanie za pomocą myszki nie jest zbyt intuicyjne oraz dla wszystkich tych, którzy po prostu chcą rozwinąć swoje umiejętności w tworzeniu i edytowaniu szeroko pojętych obrazów cyfrowych. Tablet graficzny w duecie z odpowiednim oprogramowaniem z powodzeniem zastępuje wyposażenie pracowni plastycznej – papier, kredki, farby, markery, a nawet gumki do ścierania.

Proces twórczy z użyciem takiego rodzaju tabletu jest też po prostu dużo bardziej komfortowy i naturalny. W przypadku rysowania i malowania nie musisz przejmować się mieszaniem kolorów – tutaj z powodzeniem jaśniejsze elementy i odblaski możesz pomalować nawet na końcu, bez wpływu na wcześniejsze warstwy kolorystyczne grafiki. Ponadto wykonywanie szczegółowej edycji jest prostsze, gdyż o wiele łatwiej jest operować drobnymi detalami.

Rodzaje tabletów graficznych

Tradycyjny tablet graficzny

Jest to rodzaj tabletu graficznego zwanego wskazującym. Składa się on z panelu roboczego przypominającego podkładkę oraz z rysika podobnego w swej budowie do długopisu lub ołówka. W sposobie działania ma stanowić zastępstwo dla tradycyjnej myszy komputerowej lub touchpada. Obsługuje się go jednak zupełnie inaczej, ponieważ nie ruchem absolutnym a względnym, co oznacza, że jeżeli chcesz wykonać akcję w rogu ekranu, musisz dotknąć adekwatnego rogu powierzchni tabletu. Dlatego dobrze, aby wybrać tablet o wielkości odzwierciedlającej proporcjonalnie rozmiar monitora. Oprócz tego te modele dostępne są w wersji, którą możesz obsługiwać jedynie piórkiem oraz z dodatkową funkcją dotyku.

Tablet graficzny LCD

Ten model jest wyposażony w ekran, po powierzchni którego możesz rysować za pomocą piórka. Praca na modelu LCD jeszcze bardziej odzwierciedla rysowanie na kartce papieru. Główna różnica polega jednak na tym, że tablet daje Ci niemal niezliczoną możliwość wprowadzania poprawek i edycji swojego dzieła. Bardziej zaawansowane tablety graficzne są wyposażone we własny system i wbudowane oprogramowanie. To bardziej samodzielne i mobilne urządzenia, niewymagające podłączenia do komputera.

Rysik do tabletu graficznego

Rysik w tablecie graficznym jest niesłychanie ważnym narzędziem. To w końcu nim nanosisz kreski czy linie, które decydują ostatecznie o wyglądzie Twojego dzieła. Dlatego jego parametry, to bardzo istotna sprawa. Ważna jest między innymi czułość nacisku, reakcja na siłę nacisku, rozpoznawanie kątów nachylenia, czy wysokość odczytu piórka. Działa na zasadzie zbliżonej do rzeczywistego ołówka czy długopisu, dlatego musi zachowywać się podobnie. Na przykład zmieniać grubość linii w zależności od tego jak poprowadzisz piórko po twojej cyfrowej kartce, to jest powierzchni roboczej tabletu.

Na rynku dostępne są rysiki bateryjne i bezbateryjne. Przykładowo w tabletach graficznych Wacom stosuje się piórka niewymagające baterii, dzięki opatentowanej technologii rezonansu magnetycznego. Niektóre modele rysików z jednej strony posiadają końcówkę, która jest podobna do gryfu ołówka, a z drugiej – programowalny przycisk. Możesz do niego przyporządkować różne funkcje, najczęściej wybieraną jest jednak funkcja gumki do ścierania. Zazwyczaj piórko posiada w zestawie komplet wymiennych wkładów.

rysunek z tabletu graficznego Wacom

Oprogramowanie do tabletów graficznych i jego możliwości

Adobe Photoshop®

Aktualnie jeden z najpopularniejszych programów graficznych. Służy do edycji grafiki rastrowej, obróbki fotografii cyfrowej, projektowania modeli 3D oraz obsługi kształtów wektorowych. Za jego pomocą można wykonać zarówno prostą edycję, jak i zaawansowane ilustracje oraz skomplikowane projekty poligraficzne i te przeznaczone na strony internetowe. Dostępny w systemie Windows oraz macOS

Adobe Illustrator®

Program graficzny przeznaczony do tworzenia grafiki wektorowej. Flagowe narzędzie od Adobe, które zapewnia wielowymiarowe możliwości kreatywnego wyrazu. Idealny do projektowania ikon, log, typografii i ilustracji do materiałów drukowanych, cyfrowych, aplikacji interaktywnych filmów czy na urządzeń mobile. Dostępny na Windows, macOS i (już wkrótce) iOS.

Procreate

Program graficzny przeznaczony na iPada i system iOS, cieszący się dużą popularnością wśród swoich użytkowników. Wielokrotnie nagradzana, wszechstronna i bogato wyposażona aplikacja kreatywna, która dzięki obecności wielu pędzli zapewnia niesamowicie naturalne efekty twórcze oraz możliwości wykraczające ponad standardowe metody pracy.

Clip Studio Paint Pro

Jedna z najlepszych aplikacji, za pomocą której stworzysz mangę, komiksy i ilustracje. Możesz rysować odręcznie za pomocą piórka lub tworząc grafiki wektorowe na warstwach wektorowych. Do wyboru masz także szeroki wachlarz rozmaitych wzorów i deseni do użycia – między innymi są to linie, gwiazdy, wstążki.

Anime Studio® Debut

Program do tworzenia animacji 2D. Wystarczy zaimportować postacie z innych programów lub w łatwy sposób zaprojektować. Możesz także wzbogacić film dźwiękiem. Gotowe filmy zapiszesz, eksportujesz do wielu popularnych formatów, a nawet podzielisz się nimi w serwisie YouTube.

Corel® Painter® Essentials™

Bardzo ciekawa odmiana programu Corel Painter, która służy, tak, jak oryginał, przede wszystkim do malowania. Z tego względu jest wyposażony w bogaty zestaw cyfrowych pędzli, pozostałych narzędzi oraz ciekawych tekstur, wyglądających jak rozmaite rodzaje papieru. Oprócz tego, za pomocą tego programu możesz w taki sposób obrobić zdjęcie lub rysunek, aby wyglądały jak namalowane lub naszkicowane. Program jest dostępny zarówno na system macOS, jak i na Windows.

Corel AfterShot™ Pro

Zaawansowany program graficzny do postprodukcji zdjęć. Umożliwia precyzyjną obróbkę fotografii i ich katalogowanie. Możesz wprowadzać zmiany w bardzo swobodny, nieliniowy sposób, a dzięki zastosowaniu warstw – łatwy do cofnięcia. Program jest wieloplatformowy: działa z systemem Windows, macOS oraz Linux.

Corel PaintShop® Pro

Program do retuszu, katalogowania oraz udostępniania zdjęć w Internecie. Zaawansowana obróbka, precyzyjne usuwanie wybranych obiektów z kadru, czy też szybki retusz masowy dzięki funkcji Express Lab – to wszystko to tylko część możliwości Corel Paintshop. Za jego pomocą stworzysz między innymi profesjonalną książkę fotograficzną oraz imponujący pokaz slajdów.

ZBrushCore®

Używany przez profesjonalnych filmowców i projektantów gier program 3D do cyfrowego rzeźbienia i malowania. Stwórz cyfrowe wydruki 3D oraz bohaterów animacji. ZBrushCore® działa zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i macOS.

GIMP

Bezpłatny program do kreowania grafiki rastrowej. Dostępny na zasadzie licencji otwartego źródła. Doskonale sprawdza się do podstawowych oraz bardziej zaawansowanych edycji zdjęć, czy projektowania ilustracji. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla początkujących grafików lub pasjonatów, którzy nie mają potrzeby kupowania bardziej specjalistycznego narzędzia. Dostępny m.in. na Window i Linux.

tablet graficzny

Polecane modele tabletów graficznych

Tablet graficzny dla początkujących twórców i pasjonatów

Wacom Intuos Pen

Wacom Intuos Pen

Tablet graficzny typu wskazującego, bez ekranu, o rozdzielczości 2540 lpi oraz z dołączonym autorskim rysikiem o 4096-stopniowym poziomie czułości. Idealny do cyfrowego rysunku, obrazu czy edycji zdjęć. Prosty w obsłudze, lekki, poręczny i bardzo intuicyjny w działaniu. Wyposażony dodatkowo w cztery klawisze do jeszcze bardziej funkcjonalnego użytkowania.

Huion HS610

Huion HS610

Bezekranowy tablet graficzny z bezprzewodowym rysikiem. Aktywny obszar powierzchni roboczej Huion HS610 wynosi 254 x 158 mm oraz 5080 lpi rozdzielczości. Piórko charakteryzuje się czułością na 8192 poziomach nacisku oraz wyposażone jest w programowalne przyciski. Dobrze sprawdza się podczas rysunku i pisma odręcznego.

Wacom Intuos Pro M

Wacom Intuos Pro M

Tablet piórkowy bez ekranu z powierzchnią roboczą o wymiarach 224 x 148 mm. Ten popularny rozmiar tabletu zapewnia dużo miejsca do pracy, ale nadal można go schować do większości laptopowych toreb. Programowalne przyciski ExpressKeys ™ i pierścień dotykowy pozwalają na szybki dostęp do ulubionych skrótów, a ekranowe menu pomaga w pełni skupić się na swojej pracy.

XP-Pen Artist 15,6 Pro

XP-Pen Artist 15,6 Pro

Model tabletu graficznego z ekranem LCD o przekątnej 15,6 cali. Piórko dołączone do tabletu zasilane jest bezbateryjnie, osiąga czułość nacisku na 8192 poziomach oraz rejestruje linie nachylenia. Oprócz tego tablet jest wyposażony w antyrefleksyjną folię optyczną, która charakteryzuje się wysoką przezroczystością i odpornością na zarysowania, jednocześnie redukując odblaski i zapewnia wyraźny i czysty obraz na ekranie.

Wacom Intuos Pro L Paper

Wacom Intuos Pro L Paper

Tablet piórkowy dla nowoczesnych tradycjonalistów. Wacom Intuos w wersji Paper to urządzenie, które łączy klasyczną formę rysunku z cyfrową formą edycji i wykończenia dzieła. W zestawie z tabletem graficznym jest rysik Pro Pen 2 z 8192 poziomami nacisku, pióro Finetip Pen z trzema wkładami oraz 10 arkuszy papieru. Tworzenie na tym urządzeniu jest niezwykle naturalne, intuicyjne i wygodne.

Tablet graficzny dla profesjonalistów

Huion Kamvas Pro 16 4K Plus

Huion Kamvas Pro 16 4K Plus

Tablet graficzny z ekranem LCD o rozdzielczości 3840 x 2160 (4K), pokrytym dodatkowo specjalnym szkłem przeciwodblaskowym. W zestawie z Huion Kamvas Pro 16 4K Plus znajduje się też świetne piórko PW517 o czułości nacisku z 8192 poziomami. 

Wacom Cintiq 22

Wacom Cintiq 22

Tablet graficzny z wyświetlaczem LCD o przekątnej 21,5 cala. Dzięki żywym kolorom, przejrzystości w jakości Full HD oraz ergonomicznej konstrukcji przeniesiesz swoją pracę na wyższy poziom. Całości dopełnia bardzo czułe, bezbateryjne piórko Wacom Pro Pen 2, które jest częścią zestawu. 

Huion Kamvas Pro 22

Huion Kamvas Pro 22D

Wygodny i profesjonalny tablet piórkowy z 21,5-calowym ekranem LCD IPS o kątach widzenia 178°. Ekran urządzenia pokryty został szkłem antyodblaskowym, które zamontowane zostało w technologii laminowania. Dzięki temu zredukowano odstęp między szybą a panelem i tytm samym zmniejszono zjawisko paraleksy. W ten sposób jasność i wyrazistość ekranu została podniesiona, co przekłada się na 120% pokrycie barw palety sRGB. Tablet wyposażono również w 20 programowalnych przycisków oraz piórko.

Apple iPad Pro

Apple iPad Pro

Apple iPad Pro to wielofunkcyjny tablet miltimedialny, który świetnie sprawdza się również do prac graficznych. Dobrze komponuje się w połączeniu z Apple Pencil (brak w zestawie), z którym tworzy niezadowny duet do profesjonalnych zadań kreatynych. Na ekran tabletu Apple składa się autorski wyświetlacz Liquid Retina, który wyróżnia się nie tylko szeroką gamą intensywnych kolorów, ale też i błyskawicznym czasem reakcji.

Wacom Cintiq Pro 24

Wacom Cintiq Pro 24

Tablet graficzny Wacom do zadań specjalnych. Wyposażony w ekran LCD o rozdzielczości w standardzie 4K (3840 x 2160 px) z 99% pokryciem palety kolorów sRGB. Wyświetlacz o jasności sięgającej 350 cd/m2 pokryty został powłoką antyrefleksyjną, co w duecie z rysikiem Pro Pen 2 daje wyjątkowo naturalne wrażenia z użytkowania. Zupełnie jak kartka i ołówek.

Jeżeli interesujesz się grafiką cyfrową lub szeroko pojęta pracą kreatywną, to warto przyjrzeć się bliżej tabletom graficznym. To bardzo użyteczne urządzenie, które wybacza o wiele więcej niż kartka papieru. Który z przedstawionych modeli najmocniej przypadł Ci do gustu? Co zamierzasz tworzyć za jego pomocą? Opowiedz nam o tym więcej w komentarzu.

Sprawdź wszystkie modele tabletów graficznych w x-kom