Popularne tematy
Status przesyłki
Dostawa
Raty
Leasing
Ubezpieczenie sprzętu
Zwroty i reklamacje
Najczęściej zadawane pytania
Skontaktuj się z nami
Tablet graficzny to narzędzie służące przede wszystkim osobom zajmującym się tworzeniem wszelkiego rodzaju grafik oraz postprodukcją zdjęć. Szeroko pojętymi grafikami mogą być w tym wypadku zarówno rysunki artystyczne, jak i użytkowe mapy, schematy przestrzenne i projekty CAD, a nawet odręczne notatki. Tablet graficzny stanowi więc urządzenie ułatwiające codzienną pracę techników, inżynierów, architektów, projektantów, grafików, fotografów, kartografów czy artystów – czyli wszystkich tych, którzy na co dzień działają przy pomocy programów graficznych, papieru lub płótna.
Na pierwszy rzut oka tablet graficzny przypomina klasyczny tablet multimedialny, do którego dołożono specjalny wskaźnik-rysik podobny do długopisu czy ołówka. Działanie tabletu można z kolei, w uproszczonej wersji, porównać do kartki, na którą nanosisz swoje rysunki. Tutaj jednak wszystko odbywa się cyfrowo i daje większe spektrum możliwości. Rysujesz po powierzchni tabletu i efekt przenosi się na ekran komputera, do którego podłączony jest tablet graficzny – bezprzewodowo lub przewodowo, przy użyciu kabla USB.
Tablety graficzne wyszczególnia się przede wszystkim na tzw. wskazujące oraz samowystarczalne. Na czym polega różnica między nimi? Pierwszy z nich to specjalna podkładka, która zapewnia precyzyjniejsze ruchy i o wiele bardziej zaawansowane opcje niż standardowa mysz komputerowa, dla której stanowi niejako alternatywę. W przeciwieństwie jednak do myszy czy touchpada, ruch rysika jest absolutny, a nie względny. Oznacza to, że aby wykonać akcję w rogu ekranu, musisz dotknąć wskaźnikiem adekwatny róg obszaru roboczego w tablecie. Drugi natomiast to tablet z wyświetlaczem LCD, który nazywany jest samowystarczalnym, ponieważ do osiągnięcia efektów z rysowania nie potrzebujesz w tym przypadku połączenia z komputerem.
Kiedy już wiesz, że tablet graficzny to urządzenie doskonałe dla Ciebie, nie pozostaje nic innego jak poznać jego najważniejsze właściwości.
Musisz pamiętać jednak, że rozmiar obszaru roboczego (wyznaczanego przez specjalne wypustki lub diody) odpowiada powierzchni ekranu komputera, tylko w innej skali. Proporcje tabletu muszą być więc dostosowane również do proporcji monitora, np. 16:9. Mniejsze tablety świetnie sprawdzą się zatem do szczegółowej obróbki fotografii, większe natomiast do rysowania, malowania obrazów oraz tworzenia map lub projektów.
Oprócz wyżej wymienionych cech, ważne są jeszcze m.in. kompatybilność tabletu graficznego z określonymi systemami operacyjnymi – Windows, Mac OS, Android – oraz obecność dodatkowych opcji i udogodnień, którymi mogą być klawisze i pokrętła funkcyjne (umożliwiające przypisanie do nich różnych działań ułatwiających poruszanie się po interfejsie programów graficznych). A także – co najważniejsze zwłaszcza przy zakupie pierwszego tabletu graficznego – czy, i z jakim, oprogramowaniem graficznym jest sprzedawany. Przykładowe programy graficzne pojawiające się wraz z tabletami to: Corel® Painter® Essentials™ 6, Corel® Aftershot™ 3, CLIP STUDIO PAINT PRO**. Więcej na ich temat dowiesz się z naszego poradnika:
Najważniejszą rzeczą, która decyduje o jakości użytkowania tabletu graficznego, jest przede wszystkim dołączony do niego wskaźnik. To właśnie jego właściwości i funkcje mają bezpośredni wpływ na jak najwyższy komfort i realizm pracy. Klasyczna mysz komputerowa nie jest w stanie dorównać możliwościom, jakie daje specjalne piórko. Rysik oddziałuje na tablet dzięki polu elektromagnetycznemu. Aby przesuwać kursor na monitorze, nie musisz więc dotykać rysikiem ekranu tabletu. Podstawowymi parametrami wskaźnika są:
Piórko, podobnie jak sam tablet graficzny, może posiadać wiele różnych dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest np. funkcja, która odczytuje Twoje zamiary na podstawie ruchów rysika. Jeżeli obrócisz go o 180° domyśli się, że chcesz skorzystać z gumki i usunąć dany element. Piórko i tablet to jedność, dająca Ci wiele niesamowitych opcji, których wszystkich nawet nie sposób naraz wymienić. Teraz możesz samodzielnie zapoznać się z ofertą tych urządzeń. Sprawdź, jakie tablety graficzne znajdziesz w x-kom.
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, do czego tablet graficzny ma być wykorzystywany i zdecydować, czy wystarczający będzie tablet graficzny bez wyświetlacza np. Wacom Intuos S czarny, czy lepiej sprawdzi się tablet z ekranem np. Huion Kamvas 20. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, takich jak: powierzchnia robocza i proporcje ekranu, rozmiar tabletu, dokładność rysika, prędkość odczytu i czułość nacisku.
Rozpiętość cenowa tabletów graficznych jest bardzo szeroka. Ceny najprostszych urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, jednak nie są to tablety, mogące pochwalić się przyzwoitymi parametrami. W budżecie poniżej 1000 zł wybór tabletów graficznych ogranicza się do modeli pozbawionych wyświetlacza jak np. Wacom Intuos S Bluetooth pistacjowy. Tablet graficzny z ekranem to koszt od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na początek idealnie sprawdzi się np. model Wacom One Pen Display 13 + Corel DRAW Essential.
Tablet graficzny jest urządzeniem wskazującym, takim jak myszka, ale wykrywa czułość nacisku. Praca na nim jest bardzo prosta. Specjalnym wskaźnikiem, zwanym rysikiem/piórkiem, rysujemy po podkładce lub ekranie, a ruchy te są widoczne od razu na nim bądź, w przypadku sprzętu bez wyświetlacza, na ekranie monitora. Dzięki temu praca na tablecie graficznym jest znacznie wygodniejsza i dokładniejsza niż praca ze standardową myszą i można tworzyć na nim tak, jakbyśmy używali np. pędzla czy ołówka.