(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Gadżety dla kierowcy

·
Zaktualizowano: 4 lata temu

Niezależnie od tego, czy jesteś młodym kierowcą, czy już doświadczonym, jest kilka urządzeń, które mogą Ci się przydać w Twojej karierze. Podpowiemy Ci (na podstawie naszych własnych doświadczeń), które są najciekawsze i dlaczego warto je wybrać.

W poradniku:

1. Jak uniknąć używania telefonu w czasie jazdy?
2. Jak znaleźć drogę do celu w nieznanym miejscu?
3. Jak zabezpieczyć auto?
4. Jakie dodatkowe akcesoria wybrać?

 

 

Unikaj używania telefonu w czasie jazdy

Kiedy kierowca może używać swojego telefonu? Może w trakcie stania na światłach? Niestety nie. Według polskiego prawa, które zabrania używania telefonu w trakcie jazdy*, samochód stojący na światłach znajduje się w ruchu (jest uczestnikiem ruchu drogowego). Poza tym, kiedy korzystasz z telefonu, masz go w ręce i nie jesteś w stanie trzymać obiema rękami kierownicy. Na dodatek, skupiasz się na zawartości ekranu, zamiast na otoczeniu. Te trzy czynniki składają się na interpretację, według której nie możesz nawet sprawdzić godziny na telefonie. Nie wolno Ci także rozmawiać przez telefon, trzymając go ręką przy uchu. Oznacza to używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu i grozi mandatem.

* art. 97 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2010 nr 46 poz. 275 z zm.) w związku z art. 45 ust. 2 pkt. 1 Prawa drogowego (Dz. U. z 1997 nr 98 poz. 602 z zm.)

 

Jeśli nie potrafisz żyć bez swojego telefonu i chcesz go legalnie używać w samochodzie, skorzystaj z:

- uchwytu samochodowego do smartfona,

- zestawu głośnomówiącego,

- słuchawki bezprzewodowej (lub słuchawek),

- urządzenia typu wearables.

Uchwyt samochodowy

Są dwa rodzaje uchwytów: do montowania na kratce nawiewu lub na przedniej szybie za pomocą przyssawki. W przypadku montażu na szybie przygotuj powierzchnię. Umyj ją i odtłuść alkoholem izopropylowym lub spirytusem. Dzięki temu uchwyt będzie stabilniejszy.

Dobrej jakości uchwyt wystarczy Ci na lata. Warto wybrać model uniwersalny z regulowaną ramką, który będzie pasował do różnych telefonów. Druga ważna część uchwytu to przyssawka. Powinna dobrze trzymać się szyby, także w trakcie gwałtownego hamowania. Uchwyt musi być również wytrzymały na wysokie temperatury. Niejednokrotnie zostawisz go w aucie w pełnym słońcu. We wnętrzu samochodu może wtedy panować nawet 60 stopni Celsjusza.

Widzisz wszystko, co dzieje się na ekranie smartfona. Bez konieczności trzymania go w ręku i odrywania wzroku od drogi. Skorzystasz z wbudowanej nawigacji, posłuchasz muzyki z telefonu czy po prostu zerkniesz, kto dzwoni i sprawnie odbierzesz.

Zobacz wszystkie uchwyty do smartfonów w x-kom

Zestaw głośnomówiący lub słuchawka Bluetooth

Jeśli często rozmawiasz w trakcie jazdy, przyda Ci się odpowiednie akcesorium.

słuchawka Bluetooth dla kierowcy
 

Zestaw głośnomówiący

Sprawdzi się, jeśli podróżujesz samotnie lub w zaufanym towarzystwie, ponieważ rozmowy są odtwarzane przez wbudowany głośnik. Urządzenie automatycznie odbierze połączenie lub pozwoli Ci głosowo wybrać numer.

W przypadku zestawu głośnomówiącego liczy się przede wszystkim jakość i głośność dźwięku. Nic tak nie dekoncentruje jak rozmówca, którego nie słychać wystarczająco dobrze. Ważny jest również sposób zamontowania oraz łatwość demontażu (jeśli chcesz używać tego samego zestawu w kilku samochodach, np. w służbowym i prywatnym).

Zobacz wszystkie zestawy głośnomówiące w x-kom

Słuchawka Bluetooth

Jeśli częściej podróżujesz w towarzystwie, zdecyduj się na słuchawkę Bluetooth. Tylko Ty usłyszysz swoich rozmówców. Unikniesz też przeszkadzania pasażerom. Dla kierowcy najwygodniejszy będzie model mono, który pozwala jednocześnie słyszeć, co się dzieje wokół. Możesz także korzystać z modelu stereo, ale wtedy raczej włóż do ucha tylko jedną słuchawkę i ustaw niższą głośność.

Słuchawki do rozmów również muszą zapewniać czysty, wyraźny i odpowiednio głośny dźwięk. Oprócz tego liczy się także możliwość regulacji. Wyobrażasz sobie kilka godzin noszenia niewygodnej słuchawki? No właśnie. Przyda się również funkcja Multipoint, czyli obsługa kilku urządzeń Bluetooth jednocześnie. Szczególnie, jeśli chcesz za jej pomocą odbierać rozmowy z dwóch telefonów, na przykład służbowego i prywatnego.

Zobacz także nasz poradnik:

Jakie słuchawki wybrać?

Sprawdź zestawy słuchawkowe oraz słuchawki bezprzewodowe stereo w x-kom

Smartwatch

W aucie przyda Ci się do sprawdzenia godziny lub powiadomień. Gdy przyjdzie wiadomość, smartwatch zawibruje, a Ty szybko zerkniesz i dowiesz się, co się dzieje. Niektóre inteligentne zegarki umożliwiają także prowadzenie rozmów, działając jak zestaw głośnomówiący lub nawet całkowicie samodzielne urządzenie.Modele z GPS mogą również ustawić trasę w smartfonie i nawigować Cię w drodze. Oprócz tego, jeśli często prowadzisz (czyli w gruncie rzeczy: siedzisz, co nie jest zbyt zdrowe), taki gadżet pomoże Ci znaleźć motywację do aktywności i dbania o zdrowie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartwatcha? Dużo zależy od tego, czy ma być samodzielnym urządzeniem, czy też tylko pełnić funkcję zestawu głośnomówiącego. Kolejną kwestią jest także jego kompatybilność z systemem operacyjnym, który masz na swoim smartfonie. Jeśli nie możesz sparować urządzeń, smartwatch nie zadziała.

Zobacz inteligentne zegarki w x-kom

 

 

Znajdź drogę do celu

nawigacja GPS dla kierowcy
 

Nawigacja. Czy możesz sobie wyobrazić inny gadżet, który byłby używany przez kierowców równie chętnie? Kiedyś korzystało się z papierowych atlasów samochodowych. Wielkie płachty były wyjątkowo niewygodne w trakcie użytkowania. Czasami znalezienie swojego położenia na takiej papierowej mapie miało więcej wspólnego z wróżeniem, niż faktami. Już łatwiej byłoby nawigować na podstawie położenia Gwiazdy Polarnej…

Dziś masz nawigację GPS, która niemal myśli za Ciebie. Niewielkie urządzenie z ekranem precyzyjnie wskazuje Ci, gdzie się w tej chwili znajdujesz, z jaką prędkością się poruszasz i w jakim kierunku, gdzie trzeba skręcić, by dotrzeć do celu oraz czy zdążysz na umówioną godzinę.

Niektóre modele nawigacji korzystają także z połączenia z internetem. Stąd dostęp do aktualnych informacji na temat korków i ewentualnych utrudnień na drodze. Wiesz, którędy jechać, żeby dotrzeć na czas. I wcale nie musisz mieć orientacji w terenie – w większości przypadków wystarczy po prostu dobrej jakości urządzenie GPS. Na dodatek, może Cię prowadzić głosem Wiedźmina. Wyobrażasz sobie coś lepszego?

Czy smartfon wystarczy?

Owszem, ale raczej okazjonalnie. Pamiętaj jednak, że nadajnik GPS w smartfonie może działać mniej stabilnie niż w profesjonalnej nawigacji. Zdarza się, że stracisz łączność z satelitą. Poza tym, w telefonie priorytet mają połączenia. Gdy jesteś w nieznanym miejscu i ktoś do Ciebie dzwoni, mapy znikają z ekranu.

Jeśli korzystasz czasami z nawigacji w smartfonie, niezbędny będzie również powerbank, ładowarka samochodowa lub po prostu – smartfon z dobrą baterią.

Więcej o powerbankach przeczytasz w naszym poradniku:

Jaki powerbank wybrać do smartfona i tabletu?

Sprawdź również nasz poradnik o smartfonach z dobrą baterią:

Jaki smartfon z wytrzymałą baterią?

Na jakie parametry nawigacji zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na zainstalowane oprogramowanie i funkcje, jakie zawiera. Dostosuj ją do pojazdu, którego używasz. Jeśli jeździsz wyłącznie samochodem osobowym, wybierz nawigację osobową. Ciężarowa może prowadzić Cię dłuższymi drogami, omijając te z zakazem wjazdu dla TIR-ów. Wiele modeli nawigacji posiada jednocześnie wbudowany tryb osobowy i ciężarowy, dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Skorzystasz z nich zarówno w pracy, jak i w trakcie wakacyjnego wyjazdu w nieznane. Dość istotny jest typ ekranu – niektóre możesz obsłużyć nawet ołówkiem czy dłonią w rękawiczce. Zwróć także uwagę na przekątną ekranu. Obraz na wyświetlaczu powinien być wyraźny i czytelny. Nawet, jeśli lubisz mieć więcej przestrzeni i siedzisz daleko od kierownicy (a zatem i od przedniej szyby).

Więcej na temat wyboru odpowiedniej nawigacji samochodowej dowiesz się z naszego poradnika:

Doradzamy, którą nawigację GPS wybrać

Sprawdź nawigacje samochodowe w x-kom

 

 

Zabezpiecz swoje auto

wideorejestrator do samochodu
 

Nagła zmiana pasa? Wciskanie się tuż przed maskę? Urwane lusterka po nocy na parkingu pod blokiem? Nowa rysa, której godzinę temu na pewno nie było? Nie musisz często jeździć autem, by z łatwością wymienić co najmniej kilka takich sytuacji. Unikniesz ich, wyposażając swój samochód w wideorejestrator.

Masz do wyboru kilka rodzajów kamer, montowanych do szyby, kokpitu, albo w miejscu wstecznego lusterka. Możesz też zdecydować się na podwójną kamerę - przednią i tylną. Dzięki temu obraz jest nagrywany z obu stron. Taki model posłuży Ci również jako kamera cofania. To świetny gadżet dla młodych kierowców i tych, którzy niezbyt dobrze „dogadują” się z klasycznym wstecznym lusterkiem.

Na które parametry wideorejestratora zwrócić uwagę?

Wybór zależy od tego, czy chcesz się uchronić jedynie przed nieprzyjemnościami na drodze, czy także zabezpieczyć auto na parkingu. Do pierwszego zastosowania wystarczy standardowa kamera, którą możesz odmontować i schować, lub zabrać do drugiego auta (dlatego dobrze się sprawdzi, jeśli korzystasz z dwóch samochodów – służbowego i prywatnego).

Najważniejsza jest rozdzielczość i prędkość poklatkowa, które determinują jakość nagrania. Im lepsza rozdzielczość, tym wyższa szczegółowość obrazu. Kamera zarejestruje wyraźnie zarówno numery tablic rejestracyjnych, jak i twarze. Większa ilość klatek zapewnia płynność i czytelność obrazu. Wciąż jednak chodzi o udokumentowanie zdarzenia, a nie nakręcenie hollywoodzkiej produkcji, także wystarczy standardowy zakres. Nie musi to być od razu jakość 4K – Full HD z prędkością ok. 60 kl./s sprawdzi się co najmniej dobrze. Rozsądnym wyborem jest też HD 720p i ok. 60 klatek.

Kolejna kwestia to sposób montażu. Wybierz taki, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Kamera zamiast lusterka... zajmuje miejsce lusterka. Kamera montowana na przyssawkę wymaga wcześniejszego odtłuszczenia powierzchni. Jeśli na szybie oprócz kamery masz już nawigację i uchwyt na smartfona, kolejne akcesorium może ograniczyć Ci widoczność.

Jeśli szczególnie zależy Ci na zabezpieczeniu auta w czasie postoju, wybierz podwójną kamerę (przednią i tylną) z czujnikiem ruchu lub czujnikiem wstrząsów. Gdy ktoś na parkingu uderzy w Twój samochód, kamera wyczuje moment uderzenia, zarejestruje obraz z obu stron oraz zablokuje materiał przed usunięciem.

Normalnie takie kamery nadpisują nagrania (tzw. nagrywanie w pętli), ze względu na niewielką ilość pamięci. Możesz ją jednak rozszerzyć za pomocą karty pamięci.

Zwróć także uwagę na to, by kamera była odporna na wysokie temperatury. Dobrej jakości kamera zniesie nawet temperatury panujące w aucie w pełnym słońcu. No name może się nawet... rozpłynąć.

Więcej na temat wideorejestratorów przeczytasz w naszym poradniku:

Wideorejestrator samochodowy. Jak wybrać? Dlaczego warto go mieć?

Sprawdź również:

Jaką kartę pamięci wybrać?

Zobacz wideorejestratory w x-kom

 

 

Wybierz dodatkowe akcesoria do smartfona, laptopa i tabletu

akcesoria dla kierowcy do smartfona, laptopa i tabletu

Ładowarka samochodowa

Uzupełnisz poziom energii w smartfonie lub unikniesz jego nagłego rozładowania, gdy używasz nawigacji. Jeśli planujesz ładować jednocześnie kilka urządzeń, wybierz ładowarkę z 2 lub 3 portami USB. Większość ładowarek posiada zabezpieczenia przed przegrzaniem i przeładowaniem, dzięki czemu są bezpieczne dla telefonów.

Powerbank

Przydatne akcesorium uzupełniające, a nawet zastępujące ładowarkę samochodową. Skorzystasz z niego, gdy chcesz naładować urządzenie w trakcie postoju lub gdy gniazdo zapalniczki jest już zajęte ładowarką. Przyda Ci się również poza samochodem.

Przetwornica samochodowa

Przetwarza prąd stały na zmienny. Dzięki temu możesz za jej pomocą podłączyć do gniazda zapalniczki urządzenia zasilane ze zwykłego gniazda sieciowego. Podładujesz baterię laptopa lub umożliwisz pasażerowi pracę na komputerze w czasie podróży.

Głośnik bezprzewodowy

Jeśli potrzebujesz bardziej mobilnego car audio, połącz swój telefon z niewielkim głośnikiem Bluetooth. Zestaw zajmuje niewiele miejsca i możesz go w dowolnej chwili zabrać ze sobą lub ukryć w schowku. Poza tym, zapewnia Ci dobrą jakość dźwięku oraz umożliwia prowadzenie rozmów.

 

Więcej na temat wyboru głośnika bezprzewodowego przeczytasz w naszym poradniku:

Głośnik Bluetooth. Wybieramy głośnik bezprzewodowy do telefonu 

 

Wiesz już, jakie urządzenia i akcesoria ułatwią Ci podróże samochodem. Korzystasz z nich? Które wybierasz? Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie nawigacje GPS, wideorejestratory oraz akcesoria do telefonów w x-kom