Jaki prezent dla gracza? Poznaj propozycje nie tylko pod choinkę

Czym uszczęśliwić gracza? Odpowiedź na to pytanie jest tak prosta, jak oczywista – grą. Ok, tylko jaką? Tu sprawa się komplikuje, bo ilu graczy, tyle preferencji. Jedni wolą strzelanki, inni wyścigi, jeszcze inni tytuły RPG. Pozostaje jeszcze kwestia platformy, ale bez obaw – nasz poradnik pomoże Ci wybrać idealny prezent dla gracza.

Spis treści:

 1. Jaka gra dla fana strzelanek?
 2. Który tytuł dla miłośnika wyścigów?
 3. Co dla entuzjasty sportu?
 4. Jaką grę dla poszukiwacza przygód?
 5. Jakie gry dla dzieci?
 6. Najpopularniejsze gry na Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo.
 7. Gra z konsolą, czyli prezent idealny.

Gry są świetną formą spędzania wolnego czasu. Nie tylko w pojedynkę, ale i z rodziną oraz znajomymi. Gry angażują, zbliżają, rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i cierpliwości. Tylko jaką grę kupić, aby Twój gracz był zadowolony? Jeśli gaming nie jest Twoją mocno stroną przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, jak wybrać idealną grę.

 • Po pierwsze – aby trafić w jego (albo jej) gust, określ, czy częściej gra na komputerze, czy na konsoli?
 • Po drugie – dowiedz się, czy gracz nie marzy o zmianie platformy. Teraz gra wprawdzie na komputerze, ale chciałby przejść na jedna z konsol. Takich informacji mogą udzielić znajomi gracza.
 • Po trzecie – ustal ulubiony gatunek gier. Jak to zrobić? Poświęcić kilka minut i popatrz w ekran. Krótkie, dyskretne pytanie: o co w tej grze chodzi? będzie tu bardzo pomocne.
 • Po czwarte – wybierz tytuł dopasowany do wieku. Z pomocą przychodzi rating PEGI, informujący o przeznaczeniu tytułu dla danej grupy wiekowej.

Mają już komplet powyższych informacji możesz przejść do propozycji gier.

Prezenty ponad standard
 
 

FPS i TPS, czyli strzelanki

Strzelanka jest popularnym określeniem gier, w których fabuła opiera się na walce z wykorzystaniem broni palnej, wszelkiego rodzaju i wszelkiego kalibru. Akcja w tytułach tego rodzaju charakteryzuje się dużą dynamiką. W głośnikach dominuje terkot karabinów, a na ekranie widzisz częstą wymianę ognia.

Gry spod znaku strzelanek dzielą się na dwa gatunki: FPS (first-person shooter) i TPS (third-person shooter). Różnią się między sobą perspektywą. W pierwszym wypadku widzisz świat gry „własnymi oczyma”, w drugim kamera mieści się za plecami sterowanej postaci. Do strzelanek zaliczają się także gry FPP (first-person perspective) oraz TPP (third-person perspective).

Popularność strzelanek sprawia, że w ogromnej większości są to gry multiplatformowe. Innymi słowy, są dostępne w wersji PC i konsole Xbox One oraz PS4, a topowe tytuły (jak na przykład Doom) ukazują się także w wersjach na konsolę Nintendo Switch.

Jaka strzelanka na prezent?

Call of Duty: Black Ops4, Overwatch, Battlefield 5, Fallout 76 + B.E.T.A.

Doom 1993 vs Doom 2016
 
 

Rajdy i wyścigi

Wyścigi i rajdy różnią się nieco między sobą, tak jak odmienne są zawody Formuły 1 i WRC. Większość tytułów jest realistyczna – oddają charakter prawdziwych zmagań kierowców z odwzorowaniem nadsterowności, podsterowności, poślizgów, zmiany zachowania auta na różnych nawierzchniach itd. W innych pojazdy są komiksowe, a ich zachowanie nieprzewidywalne. Jak nietrudno przewidzieć – wygrywa ten, kto na mecie wykaże się najlepszym wynikiem.

Jaka gra wyścigowa na prezent?

Forza Horizon 4, Gran Turismo SportNeed for Speed Payback

 

Symulatory sportowe

Gry sportowe są równie popularne, co strzelanki. Bo kto choć raz w życiu nie grał w takie tytuły, jak: Fifa, PES, NBA, czy WWE? A nawet, jeśli nie było okazji zagrać, z pewnością znasz je ze słyszenia. W tych grach najczęściej dowodzisz drużyną (futbolową lub koszykarską), rozgrywając kolejne mecze, kupując zawodników, dbając o PR zespołu. Jesteś i trenerem, i zawodnikiem, i managerem. Ciekawe doświadczenie, które rozwija refleks, uczy strategicznego myślenia, ale i pokory. Bo nie zawsze się wygrywa.

Jaka gra sportowa na prezent?

FIFA 19PES 2018, NBA 2K19, WWE 2K19

 

Gry RPG i przygodowe

Gry RPG (role-playing game) to inaczej gry fabularne, w których rozgrywany jest określony scenariusz, a gracz, zgodnie z mechaniką gry, rozwija wybraną przez siebie postać. Tego typu produkcje słyną z rozmachu oraz rozległych światów z ukrytymi przedmiotami, zagadkami i misjami pobocznymi. Fabuła gier RPG wciąga na długo, dając wiele godzin doskonałej rozrywki. Tym bardziej, że losy bohatera zależą często nie tylko od wyniku tej czy innej walki, ale od decyzji podejmowanych w trakcie rozmów z postaciami, które gracz spotyka na swej drodze.

W grach RPG trzeba wykazać się sprytem i umiejętnością planowania. Uczą ponadto odpowiedzialności za podejmowane decyzje, o czym gracz przekonuje się często na własnej skórze.

Jaka gra RPG na prezent?

Assassin's Creed OdysseyMonster Hunter: WorldWorld of Warcraft: Battle for Azeroth​

Gry przygodowe, choć w wielu aspektach przypominają RPG (elementy fabularne), w równie wielu znacznie się od nich różnią. Fabuła nastawiona jest przede wszystkim na rozwiązywanie zagadek, jak również poszukiwania przedmiotów, szczegółów i lokacji, których użycie pozwoli kontynuować grę. Z uwagi na mechanikę są to produkcje jednoosobowe, z nielicznymi wyjątkami.

Wśród gier przygodowych znajdziesz wiele kultowych tytułów. Niektóre istnieją od lat, a dobrze znana fabuła jest jedynie wzbogacana nowymi elementami.

Jaka gra przygodowa na prezent?

Spider-ManRed Dead Redemption 2God of War D1 Edition​

Minecraft możliwości tworzenia budowli
 
 

Gry dla dzieci

Będąc rodzicem zastanawiasz się pewnie: jaką grę kupić dla dzieci? Wiadomym jest, że prędzej czy później i tak zaczną grać, dlatego warto mieć wpływ na to, od jakich tytułów zaczną przygodę z gamingiem i wybrać je świadomie. Może to być zaskoczenie, ale wybór gier dla dzieci jest naprawdę duży. Mało tego, w zabawę mogą się zaangażować także rodzice, którzy: po pierwsze posiądą wiedzę o grze i jej elementach, po drugie spędzą ciekawie czas z dziećmi.

Prym wiodą produkcje Nintendo, osadzone w bajecznie kolorowych światach. Tu wszystko wygląda przyjaźnie, nawet czarne charaktery dają się lubić. Świetnym i zawsze trafionym wyborem są symulatory, na przykład Symulator farmy, gdzie dzieci uczą się zarządzać ogromnym gospodarstwem, dbając o plony, maszyny, zwierzęta, szukają nowych źródeł dochodów i cieszą się z osiągniętych wyników. Rozrywkę powiązaną z ruchem dostarczają z kolei  gry taneczne. Można w nie grać w pojedynkę, ale i całą rodziną, spędzając wspólnie czas.

I jeszcze jedna, ważna kwestia, rating PEGI. Jest to system, który pomaga określić, czy treści występujące w grach są odpowiednie z punktu widzenia ochrony nieletnich. Rating PEGI to informacja skierowana do rodziców, chcących kupować gry świadomie. Symbole PEGI informują ile lat powinno mieć dziecko, aby bezpiecznie grać w dany tytuł. W kategorii Gry zastosowaliśmy rating PEGI, ułatwiając zakup gier dla dzieci.

Jaka gra na prezent dla dziecka?

STARLINK STARTER PACKLEGO Harry Potter Collection​Little Big Planet 3Pokémon Let's Go Pikachu!/ Eevee!

 

Najpopularniejsze gry na konsole

Każda konsola ma swoje unikatowe gry. Tytuły będące znakiem rozpoznawczym danej platformy, niedostępne dla innych. Jeśli gracz, którego chcesz obdarować posiada konsolę sprawdź koniecznie, co to za konsola. Unikniesz tym samym niezręcznej sytuacji oraz dziwnego spojrzenia obdarowanego gracza. Poniżej znajdziesz propozycje gier, które ucieszą każdego, niezależnie od preferowanych tytułów:

Najlepsze gry na Xbox One

FIFA 19FORZA HORIZON 4Shadow of the Tomb Raider

Najlepsze gry na PlayStation 4

Spider-ManGod of War D1 EditionDetroit Become Human

Najlepsze gry na Nintendo Switch

Pokémon Let's Go Pikachu!/ Eevee!The Legend of Zelda: Breath of the WildSuper Mario OdysseyMario Kart 8 Deluxe

 

Zestawy konsola + gra

Zestaw konsola Nintendo i gra Zestaw konsola PlayStation i gra Zestaw konsola Xbox One i gra
 

Pssst... Przeczytaj też nasze poradniki: Jaki laptop dla gracza oraz Jaki telewizor do gier. Zawarte w nich informacje pomogą Ci skompletować prezenty dla graczy :)

Sprawdź także nasze pozostałe poradniki prezentowe:

Zobacz wszystkie gry w x-kom, a także konsole Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo