(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki pilot uniwersalny wybrać? Poradnik

·
Zaktualizowano: 4 lata temu

Często zdarza Ci się pomylić pilot do telewizora z tym do dekodera lub do wieży? Podczas wieczornych seansów dosłownie żonglujesz kontrolerami, by zmienić kanał lub pogłośnić? Zastąp kilka akcesoriów jednym, które zawsze będziesz mieć pod ręką. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać pilot uniwersalny dopasowany do Twoich potrzeb.

W poradniku:

  1. Co to jest pilot uniwersalny i w jakich sytuacjach Ci się przyda?
  2. Czym różni się pilot inteligentny od preprogramowanego?
  3. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pilota uniwersalnego?
  4. Jaki pilot uniwersalny będzie odpowiedni dla Ciebie?
  5. Polecane modele
 

Co to jest pilot uniwersalny i w jakich sytuacjach Ci się przyda?

Pilot uniwersalny od tego, który znajdziesz w opakowaniu wraz z wybranym przez Ciebie sprzętem, różni się nie tylko rozmiarem, kształtem i liczbą przycisków. Jego najważniejszą cechą jest posiadanie rozbudowanej bazy kodów sterowania lub funkcja ich rozpoznawania i zapamiętywania. Dzięki temu za pomocą jednego akcesorium możesz kontrolować wiele odbiorników.

Co ważne, istnieją piloty uniwersalne mogące współpracować z urządzeniami różnego rodzaju, np. telewizorem i dekoderem jednocześnie, oraz modele przeznaczone np. tylko do wybranych modeli TV.

jaki pilot uniwersalny wybrać?
 

W jakich sytuacjach przyda Ci się pilot uniwersalny?

1.  Masz w domu co najmniej kilka nowoczesnych urządzeń, które wymagają pilota

Telewizor, dekoder, odtwarzacz blu-ray, soundbar. Twój zestaw kina domowego robi wrażenie. Podobnie jak liczba pilotów, których używasz do jego obsługi. Czy nie prościej i wygodniej byłoby korzystać z jednego akcesorium? Odpowiedni pilot uniwersalny pozwoli Ci skutecznie i komfortowo sterować funkcjami Twoich urządzeń. Dzięki niemu zmienisz kanał, uruchomisz nagrywanie, włączysz odtwarzacz i zmienisz ustawienia dźwięku, bez konieczności sięgania po kilka kontrolerów.

2. Planujesz rozbudowę zestawu kina domowego

Nowy sprzęt to nowe piloty. Zapamiętywanie układu przycisków, uczenie się ich funkcji. No i musisz też utrwalić sobie, który do czego służy. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór pilota uniwersalnego. Pozwoli Ci on kontrolować nie tylko posiadany sprzęt, ale także ten, który dopiero planujesz zakupić.

3. Oryginalny pilot uległ uszkodzeniu lub został zgubiony

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Rozpocząć czasochłonne poszukiwania oryginalnego kontrolera i liczyć na łut szczęścia, że ktoś akurat będzie miał go na sprzedaż. Drugą opcją jest rozejrzenie się za tanim zamiennikiem. Tutaj jednak nigdy nie masz pewności, że pomoże Ci on w pełni wykorzystać możliwości Twojego sprzętu. Piloty uniwersalne, produkowane przez nieznane firmy, często dają dostęp tylko do podstawowych funkcjonalności, jak np. włączanie i wyłączenie odbiornika, przełączanie kanałów, regulacja dźwięku. Najpewniejszym wyborem będzie więc w pełni kompatybilny pilot uniwersalny.

 

Czym różni się pilot inteligentny od preprogramowanego?

Wiele modeli pilotów uniwersalnych posiada możliwość „uczenia się”, czyli zapamiętywania kodów sterowania przypisanych do konkretnych modeli urządzeń. Są jednak także piloty preprogramowane. Czym cechują się oba te rodzaje?

Każdy odbiornik, czyli np. telewizor, posiada wbudowany zestaw kodów, dzięki którym możesz zdalnie zarządzać jego funkcjami. Pilot dołączony w zestawie dysponuje identyczną bazą. Oznacza to, że za jego pomocą możesz obsługiwać tylko sprzęt, do którego jest dopasowany. Niemniej zupełnie wystarczy on do regulowania wszystkich jego funkcji.

Preprogramowany pilot uniwersalny

Preprogramowany pilot uniwersalny jest zazwyczaj rozwiązaniem doraźnym. Posiada zestaw różnych kodów, dopasowanych do urządzeń cieszących się największą popularnością w momencie jego produkcji. Posłuży Ci więc tylko do obsługi posiadanego już przez Ciebie sprzętu. Oczywiście pod warunkiem, że będzie z nim kompatybilny.

Inteligentny pilot uniwersalny z możliwością uczenia się

Szerszy zakres zastosowań znajdzie inteligentny pilot uniwersalny. Wiele takich modeli również posiada bazę kodów sterowania wykorzystywanych przez najpopularniejsze urządzenia elektroniczne. Innowacją jest jednak zdolność zapamiętywania nowych danych. W jaki sposób odbywa się ten proces?

Wszystko zależy od modelu. W przypadku prostszych akcesoriów niezbędne jest zbliżenie pilota uniwersalnego do oryginalnego i przesłanie kodów za pomocą podczerwieni. Wtedy urządzenie skopiuje dane, a Ty zyskasz możliwość używania go do kontroli sprzętu.

jak programować pilot uniwersalny?
 

Bardziej zaawansowane modele pilotów uniwersalnych wyposażono w dedykowane aplikacje, z którymi łączą się, korzystając ze wsparcia technologii Bluetooth Low Energy. Dzięki temu w kilku krokach wykonasz pełną konfigurację urządzenia. Co ważne, programy te posiadają regularnie aktualizowane bazy kodów. Skorzystasz z nich także podczas konfigurowania pilota z nowym sprzętem.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pilota uniwersalnego?

Oto cechy, które ułatwią Ci dokonanie wyboru modelu odpowiadającego Twoim potrzebom.

Kompatybilność

Tutaj zwróć uwagę na dwie właściwości. Pierwszą jest to, jakiego rodzaju sprzęt oraz ile urządzeń może obsługiwać pilot. Drugą – to, z jakimi modelami jest kompatybilny.

Jakiego typu urządzenia może obsługiwać pilot?

Zaawansowane modele pilotów uniwersalnych, zwane też wielourządzeniowymi, pozwalają kontrolować sprzęt różnego typu. Użyjesz ich do regulowania funkcji telewizorów, dekoderów, odtwarzaczy, systemów stereo, a nawet konsol do gier. Szczegółowe informacje, a więc rodzaje kompatybilnych urządzeń oraz ich maksymalną liczbę, którą może obsługiwać pilot, znajdziesz w specyfikacji technicznej produktu.

Z jakimi modelami może współpracować pilot?

Ta cecha ma znaczenie, jeśli szukasz preprogramowanego pilota do określonego rodzaju sprzętu, np. TV. Wykaz kompatybilnych modeli znajdziesz w instrukcji lub danych technicznych.

W przypadku pilotów zapamiętujących kody sytuacja jest łatwiejsza. Po prostu parujesz akcesorium z oryginalnym pilotem lub korzystasz z aplikacji.

Jakość wykonania

Pilot pasujący do odbiornika to połowa sukcesu. Ważne przecież, aby cechował się jeszcze dużą wytrzymałością i komfortem użytkowania. Jeśli chcesz posiadać trwałe, odporne na upadki akcesorium, zdecyduj się na model wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Świetnym dodatkiem, zwłaszcza gdy często relaksujesz się przed TV w towarzystwie ulubionego napoju, będzie wodoszczelna konstrukcja.

Wygoda użytkowania

Jakie cechy mogą wpłynąć na komfort użytkowania? Na pewno kształt pilota i rozmieszczenie przycisków. Powinien on dobrze leżeć w dłoni i umożliwiać łatwy dostęp do wszystkich stref klawiatury. Dobrze też, gdy najczęściej używane klawisze są nieco większe albo mniejsze od pozostałych lub różnią się od nich kształtem. To pozwoli Ci szybko zapamiętać ich pozycję.

Praktycznym udogodnieniem jest także funkcja podświetlania klawiatury, którą docenisz, gdy stworzysz w salonie prawdziwie kinową atmosferę. Kiedy zechcesz zmienić np. parametry obrazu, wystarczy, że aktywujesz podświetlenie i z łatwością wybierzesz odpowiednie przełączniki.

cechy dobrego pilota uniwersalnego
 

Jeśli posiadasz telewizor z systemem Android, ciekawym rozwiązaniem będzie pilot do sterowania głosowego. Jest on, co prawda, kompatybilny tylko z TV, ale umożliwia prostą i swobodną kontrolę. Nawigujesz nim podobnie jak myszką, a polecenia wprowadzasz głosowo.

Zasięg

Chcesz kontrolować za pomocą jednego pilota co najmniej kilka urządzeń? Zwróć uwagę na to, aby emitowany przez niego sygnał skutecznie docierał do odbiorników. W przypadku pilotów wykorzystujących podczerwień standardowy zasięg sygnału wynosi ok. 10 metrów. Pamiętaj też, że do właściwego komunikowania się z odbiornikami sygnał wysyłany przez pilota nie może napotykać przeszkód.

Zasilanie

Większość pilotów uniwersalnych zasilana jest bateriami AA lub AAA. Miej na uwadze, że zazwyczaj nie są one dołączane do akcesorium.

Obsługa makr

To jedna z najbardziej użytecznych i najwygodniejszych funkcji, w jakie wyposażono piloty uniwersalne. Dzięki niej prześlesz polecenia do kilku odbiorników, naciskając tylko jeden przycisk. Możesz w ten sposób uruchomić odtwarzacz blu-ray, przełączyć TV na odpowiednie źródło i uaktywnić pasujący Ci profil nagłośnienia. Co ważne, wszystkie komendy zaprogramujesz samodzielnie. To oznacza, że z łatwością dostosujesz tryb pracy pilota do swoich potrzeb, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele czasu.

Oprogramowanie

Nowoczesne modele pilotów uniwersalnych często posiadają dedykowane aplikacje. Dzięki nim z łatwością „nauczysz” akcesorium obsługi Twoich odbiorników oraz skorzystasz z dodatkowych funkcji. Jakich? Na przykład z sygnału dźwiękowego, który ułatwi Ci odnalezienie pilota.

 

Jaki pilot uniwersalny będzie odpowiedni dla Ciebie?

Znasz już główne modele pilotów uniwersalnych oraz ich najważniejsze cechy. Czas wybrać ten odpowiedni dla Ciebie. Decyzja zależy oczywiście od rodzaju sprzętu, jaki posiadasz, oraz od Twoich oczekiwań.

Masz zaawansowany zestaw kina domowego

W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie inteligentny pilot uniwersalny, przystosowany do współpracy z wieloma odbiornikami różnego rodzaju. Koniecznie zwróć uwagę na limit obsługiwanych urządzeń, który nie powinien być mniejszy niż liczba posiadanych przez Ciebie odbiorników, oraz na zasięg akcesorium. Przydatnym udogodnieniem będzie dla Ciebie obsługa makr.

Planujesz dołączać do swojego zestawu nowe urządzenia

Zdecyduj się na pilot uniwersalny z funkcją zapamiętywania kodów. Dobrze też, by posiadał on dedykowaną aplikację. To znacznie ułatwi jego konfigurowanie. Upewnij się również, że producent regularnie aktualizuje bazę kodów sterowania.

Potrzebujesz zamiennika dla uszkodzonego/zgubionego pilota

Zupełnie wystarczy Ci prosty pilot preprogramowany, który jest w pełni kompatybilny z posiadanym przez Ciebie sprzętem. Szczególną uwagę zwróć na solidność obudowy, zwłaszcza jeśli poprzedni egzemplarz zdarzyło Ci się uszkodzić.

Po prostu szukasz uniwersalnego pilota do kilku odbiorników TV

Dobrym wyborem będzie akcesorium wyposażone w funkcję zapamiętywania kodów, szczególnie jeżeli posiadasz telewizory różnych generacji.

Natomiast gdy wszystkie odbiorniki posiadają Androida, najlepszą decyzją będzie kontroler kompatybilny z tym systemem operacyjnym.

 
polecane piloty uniwersalne
 

One For All Smart Control 5

Pilot uniwersalny, który może obsługiwać do pięciu urządzeń różnego rodzaju. Jego konfigurację ułatwia bezpłatna dedykowana aplikacja. Wygodę gwarantuje inteligentny tryb działania, pozwalający dopasować funkcje do poszczególnych urządzeń, bez konieczności ciągłego przełączania się między nimi. Klawisze zmiany kanału będą sterować dekoderem, a przycisk zmiany źródła – telewizorem. Akcesorium wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a jego układ przycisków jest intuicyjny.

One For All Smart Control

Ten inteligentny pilot uniwersalny pozwoli Ci kontrolować nawet osiem urządzeń. Dedykowana aplikacja szybko przeprowadzi Cię przez jego konfigurację. Co ważne, jest ona regularnie aktualizowana, dzięki czemu masz pewność, że One For All Smart Control będzie kompatybilny także z nowymi urządzeniami. Praktyczną funkcją jest obsługa makr. Teraz możesz przypisać jednemu przyciskowi kilka funkcji. Ciesz się doskonałą rozrywką w komforcie. Atutami pilota są również solidne wykonanie i przejrzysty układ klawiatury.

Sprawdź wszystkie piloty uniwersalne w x-kom