Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Smartwatch, smartband, zegarek sportowy czy monitor aktywności? Który wybrać? Poradnik

Smartwatch, smartband, zegarek sportowy czy monitor aktywności? Który wybrać? Poradnik

Kiedyś zapewnianie sobie codziennej dawki ruchu wymagało większej samodyscypliny… i dobrej pamięci lub notesu. Dzisiaj masz do dyspozycji akcesoria, takie jak smartwatche i smartbandy, które same zapisują Twoją aktywność, a nawet wyznaczają Ci dzienne cele. Dzięki nim nie stracisz motywacji do dbania o zdrowie. Dowiedz się o nich więcej.

W poradniku:

1. Różnice między smartwatchem, smartbandem, zegarkiem sportowym, a monitorem aktywności
2. Zastosowanie smartwatcha, inteligentnej opaski, zegarka sportowego i monitora aktywności
3. Polecane modele inteligentnych zegarków i opasek, zegarków sportowych oraz monitorów aktywności

 

Czym się od siebie różnią smartwatche, smartbandy, zegarki sportowe i monitory aktywności?

Teoretycznie wszystkie te urządzenia mogą kojarzyć Ci się z czymś podobnym: mierzeniem aktywności. Nie zmienia to jednak faktu, że o ile łączy je ta kwestia, to dzieli kilka innych. Omówmy różnice.

Inteligentne zegarki oraz opaski należą do tej samej kategorii urządzeń: wearables, czyli tzw. ubieralnych. Ich nazwa bierze się stąd, że mają przez cały czas bezpośredni kontakt z Twoim ciałem – zazwyczaj z nadgarstkiem. Dzięki temu mogą na bieżąco monitorować parametry Twojego organizmu.

Różnica między nimi tkwi w poziomie zaawansowania.

smartwatch, smartband, zegarek sportowy i monitor aktywności

Smartwatch

Smartwatch to nie tylko zegarek, ale samodzielne urządzenie o funkcjonalnościach zbliżonych do smartfona. Ma wyświetlacz, kolorowy lub wykonany w technologii e-papier, system operacyjny (najczęściej Android Wear, znany obecnie jako Wear OS, lub watchOS w przypadku modeli Apple) oraz całkiem sporo funkcji.

Prostsze modele pozwalają na podgląd powiadomień bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni. Te bardziej zaawansowane w istocie są „mini-smartfonami”, z miejscem na kartę SIM, wbudowanym mikrofonem i możliwością wykonywania połączeń oraz wchodzenia w interakcję z otrzymanymi powiadomieniami.

Ustawieniami smartwatcha możesz zarządzać bezpośrednio lub za pomocą dedykowanej aplikacji, zainstalowanej na smartfonie. Siłą rzeczy, smartwatch wymaga bardziej pojemnej baterii i częstszego ładowania. Zazwyczaj raz na kilka dni.

Więcej na temat smartwatchy przeczytasz w naszym poradniku:

Smartwatch dla Ciebie. Do czego służy inteligentny zegarek i jaki wybrać?

Smartband

Smartband z kolei to prosta w obsłudze opaska, która ma za zadanie monitorować Twoją aktywność. Liczy zatem kroki, które wykonujesz w ciągu dnia, mierzy tętno, a także pozwala na zapisywanie parametrów snu - słowem: zajmuje się podstawowymi pomiarami. Do pełnej funkcjonalności potrzebuje jednak smartfona lub tabletu oraz dedykowanej aplikacji.

Aby pokazać, jak wyglądała Twoja aktywność danego dnia czy też jakość snu w nocy, opaska synchronizuje najpierw dane ze smartfonem. Może to robić samodzielnie w ciągu dnia, jeśli jest do niego podłączona przez cały czas za pomocą Bluetooth. Jeśli wolisz oszczędzać baterię, wystarczy, że zsynchronizujesz dane między urządzeniami raz dziennie, na przykład wieczorem.

Połączenie Bluetooth umożliwia Ci jednak korzystanie z innych wygodnych opcji: na przykład powiadamiania o połączeniu. Gdy ktoś dzwoni lub napisał do Ciebie wiadomość, opaska wibruje. Jeśli jest wyposażona w wyświetlacz, to także pokaże stosowną ikonę, a nawet nazwę kontaktu. Podobnie to działa, jeśli chcesz otrzymywać wiadomości także z innych aplikacji, np. Messengera.

Modele wyposażone w diody wyłącznie wibrują i świecą. Z racji bardziej okrojonych funkcji, smartband posiada baterię o nieco mniejszej pojemności, która na dodatek wystarcza na dłuższy czas – co najmniej kilkanaście dni bez ładowania.

Zobacz wszystkie inteligentne zegarki i opaski w x-kom

Zegarek sportowy

Zegarek sportowy to coś bliższego do smartwatcha, jednak znacznie bardziej „skoncentrowanego” na funkcjach fitness. Z założenia lepiej się nadają dla osób uprawiających wiele dyscyplin sportu lub trenujących profesjonalnie.

Jeśli ma system operacyjny, to najczęściej jest to dedykowane rozwiązanie producenta (np. Garmin Connect), które wraz z jego innymi urządzeniami (np. nawigacjami, licznikami rowerowymi, inteligentnymi wagami czy też kamerami sportowymi) tworzy swój wewnętrzny ekosystem umożliwiający łatwą wymianę danych. Możesz jednocześnie śledzić wiele parametrów, nie tylko tego, ile się ruszasz, ale także jak śpisz, ile ważysz, jakie masz tętno.

Zaawansowane urządzenia tego typu również pozwalają na wyświetlanie powiadomień z telefonu bezpośrednio na ekranie zegarka, jednak należy pamiętać, że jest to miły dodatek, a nie główna funkcja urządzenia.

Więcej o jednym z ekosystemów stosowanych w sportowych zegarkach przeczytasz w naszym mini-poradniku:

Poznaj produkty ekosystemu Garmin Connect

Zobacz wszystkie zegarki sportowe w x-kom

Monitor aktywności

To najprostszy i najbardziej minimalistyczny gadżet, który służy tylko i wyłącznie do śledzenia Twojej aktywności. Robi to całkowicie automatycznie. Z łatwością rozpoznaje, czy właśnie biegasz, pływasz, chodzisz, jeździsz na rowerze czy śpisz. Może być także wyposażony w baterię jednorazową, która wystarcza nawet na około rok działania. Monitor aktywności również łączysz z dedykowaną aplikacją na smartfonie. To do niej przesyłane są dane.

Zobacz wszystkie monitory aktywności w x-kom

różnice między smartwatchem, smartbandem, zegarkiem sportowym, a monitorem aktywności
 

Co wybrać? Dla kogo smartwatch, smartband, zegarek sportowy, a dla kogo monitor aktywności?

Podsumowując: smartwatch najlepiej nadaje się dla osób, które oczekują najbardziej rozbudowanej funkcjonalności. Jeśli potrzebujesz zatem urządzenia, które jednocześnie zmierzy Twoją aktywność, zmotywuje Cię do ruchu, pokaże Ci, co się dzieje w aplikacjach i umożliwi reakcję bez wyciągania smartfonu z kieszeni, wybierz inteligentny zegarek. Dużą jego zaletą jest także szeroki wybór modeli, zarówno tych o bardziej sportowym designie, jak i klasycznych, dzięki czemu łatwo znajdziesz odpowiedni, pasujący do Twojego codziennego stylu. W zależności od potrzeb możesz też wymieniać paski i bransolety.

Zegarek sportowy jest za to swego rodzaju odpowiednikiem smartwatcha w świecie fitness. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na mierzeniu aktywności, ale chcesz też mieć dostęp do zaawansowanych funkcji, zdecyduj się na zegarek sportowy. Pamiętaj jednak, że jest to urządzenie, które ma z założenia bardzo sportowy design, co oznacza, że będzie niekoniecznie będzie pasować do eleganckiej stylizacji. Wymienne paski są dostępne z wybranymi modelami.

Smartband umiejętnie łączy mierzenie aktywności z funkcjami ułatwiającymi życie, dlatego to dobry wybór, jeśli szukasz prostego akcesorium, które pozwoli Ci uniknąć nieustannego wyjmowania telefonu z kieszeni. Sprawdzi się też, gdy zdarza Ci się nie słyszeć dzwonka lub nie czuć wibracji w kieszeni, a przy okazji zmotywuje Cię do ruchu. Jest też bardzo minimalistyczny. Dzięki wymiennym opaskom i bransoletom łatwo dopasujesz go do swojego stylu, możesz więc z powodzeniem nosić go przez cały czas.

Monitor aktywności jest dla Ciebie, jeśli zależy Ci tylko i wyłącznie na funkcjach fitness. Szczególnie gdy uprawiasz wiele różnych dyscyplin sportu. Urządzenie samo rozpoznaje, co robisz, nie musisz więc np. samodzielnie wybierać typu aktywności w aplikacji na smartfonie – tak, jak to często jest potrzebne w przypadku inteligentnej opaski. Jest dość minimalistyczny, podobnie jak smartband.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesorium sportowego?

Kiedy wybierasz takie akcesorium, ważne jest też to, jakich urządzeń już używasz. Szczególnie tyczy się to monitorów aktywności oraz zegarków sportowych, które najlepiej funkcjonują w ramach swojego własnego środowiska, opracowanego przez producenta. W takim przypadku dobrze jest trzymać się jednej marki, dzięki czemu możesz łatwo wymieniać dane między urządzeniami oraz wykorzystać w pełni ich potencjał. Po części dotyczy to także smartwatchy i smartbandów.

 

Polecane modele smartwatchy, smartbandów, zegarków sportowych i monitorów aktywności

Szukasz smartwatcha lub inteligentnej opaski? Potrzebujesz nowoczesnego zegarka treningowego lub sprawdzonego monitora aktywności? Zobacz te, które cieszą się największym zainteresowaniem w x-kom. Wśród nich na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie model.

polecane smartwatche

Fitbit Versa

Praktyczny zegarek sportowy, który rozpoznaje rodzaj aktywności i rejestruje ją automatycznie. Pomiar pulsu z nadgarstka pozwala Ci dokładnie monitorować aktywność treningu i dzięki temu dostosować jego intensywność. Wskaże Ci również poziom Twojego tętna spoczynkowego . Oprócz tego, akcesorium dokładnie zlicza spalone kalorie.

Samsung Gear S3

Z jednej strony – klasyczny, elegancki zegarek. Z drugiej strony – doskonale wyposażone akcesorium do monitorowania aktywności. Niejednokrotnie z powodzeniem zastąpi Ci też telefon. Za jego pomocą możesz bowiem przeprowadzać rozmowy. Ekran z funkcją Always On przez cały czas wyświetla niezbędne informacje. Już nie musisz wybudzać urządzenia, żeby sprawdzić godzinę. O długi czas działania dba pojemna bateria. Intuicyjnie prostą obsługę zapewnia Ci ruchomy pierścień wokół tarczy.

Polar M600

Wodoodporne akcesorium działające w oparciu o platformę Android. Łączy w sobie praktyczność smartwatcha i rozbudowane funkcje sportowe. Szczególnie przydatne dla biegaczy dzięki możliwości dostosowania programu treningowego. Nowoczesna technologia pomiaru tętna z nadgarstka kontroluje Twój puls w trakcie treningu. Wystarczy tylko, że mocniej zapniesz pasek. Sensor GPS rejestruje na bieżąco informacje o pokonanym dystansie, trasie i prędkości. Monitoruje także Twój sen w nocy.

polecane smartbandy

Xiaomi Mi Band 2

Prosta w obsłudze inteligentna opaska. Za jej pomocą wygodnie zmierzysz ilość kroków, jaką pokonujesz każdego dnia. Sprawdzisz także efektywność treningów i jakość swojego snu. Oprócz tego akcesorium powiadomi Cię o nowych wiadomościach lub połączeniach. Posiada także funkcję budzika. Jego wibracje łagodnie Cię obudzą i to bez konieczności używania głośnego alarmu w telefonie.

Huawei Band A2

Wyjątkowy smartband z czytelnym ekranem OLED. Sprawdzi się, jeśli chcesz śledzić swoją dzienną aktywność i jakość treningów. Powiadomi Cię też o nadchodzących połączeniach i wiadomościach. Możesz te powiadomienia również wygodnie przeglądać. Monitoruje Twój trening w czasie rzeczywistym i mierzy tętno. Dzięki temu z wyprzedzeniem ostrzeże Cię o ewentualnym przeforsowaniu. Dodatkowo jest wyposażony w wygodną ładowarkę indukcyjną.

Fitbit ALTA HR

Inteligentna opaska wyposażona w funkcję Smart Track. Dzięki niej sama rozpoznaje rodzaj aktywności, a Ty nie musisz pamiętać o wprowadzaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia treningu. Czujnik tętna nieprzerwanie mierzy Twój puls na nadgarstku. W ten sposób umożliwia dokładniejszy pomiar spalonych kalorii. Powiadamia Cię także o nadchodzących połączeniach i SMS-ach.

Fitbit Charge 2 HR

Zapisuje puls i monitoruje Twoje treningi. Ułatwia Ci wdrażanie zdrowych nawyków i radzenie sobie ze stresem. Mierzy także Twoje tętno spoczynkowe, które najlepiej pokazuje wydolność organizmu. Śledzi również jakość Twojego snu i kiedy się położysz, automatycznie przechodzi w tryb uśpienia. Na dodatek, nauczy Cię, jak poprawnie oddychać. Tryb Multi-Sport pozwala automatycznie rozpoznawać rodzaj treningu.

polecane zegarki sportowe

Garmin Vivosmart HR+

Oto zegarek poręczny jak inteligentna opaska. Dzięki technologii Elevate mierzy Twoje tętno bezpośrednio z nadgarstka. Na tej podstawie również precyzyjnie liczy spalone kalorie. Monitoruje też intensywność ćwiczeń i czas trwania aktywności. Wbudowany odbiornik GPS pozwala Ci śledzić także dystans, prędkość, liczbę kroków, a nawet pokonanych pięter. Możesz też otrzymywać powiadomienia ze smartfona i sterować jego wybranymi funkcjami.

Polar M430

Doskonały zegarek dla biegaczy. Za jego pomocą zmierzysz tętno z nadgarstka oraz zarejestrujesz swoją aktywność przez całą dobę. Wbudowany GPS pozwala Ci także śledzić prędkość oraz dystans w czasie spacerowania czy też treningu. Umożliwia także odkrywanie nowych tras do biegania. Masz też pewność, że w razie potrzeby pomoże Ci znaleźć drogę powrotną.

Samsung Gear Sport

Bogaty zestaw czujników pozwala Ci w łatwy sposób kontrolować Twój rytm dnia. Możesz ustalić cel i sprawdzać swoje postępy. Zmierzysz tętno, spalone kalorie, a nawet przebyty dystans – wraz z możliwością zapisania trasy na mapie. Zegarek rozpoznaje też rodzaj uprawianego sportu. Dzięki temu w czasie treningu podpowiada Ci, jak zwiększyć efektywność ćwiczeń. Kiedy podróżujesz pociągiem lub samolotem, akcesorium proponuje Ci wykonanie ćwiczeń rozluźniających. Wie jednak, kiedy prowadzisz samochód i wtedy nie wysyła powiadomień.

Garmin Fenix 5

Doskonale wyposażony zegarek z GPS. Nadaje się do wielu dyscyplin sportowych. Mierzy tętno na nadgarstku. Możesz korzystać z zaawansowanych funkcji sportowych, wbudowanych profili aktywności i statystyk. Dzięki nim wiesz, jak skuteczny był Twój trening. Oprócz tego, możesz połączyć zegarek również ze zgodnym smartfonem i otrzymywać powiadomienia. Dodatkowo, posiada wyświetlacz w technologii transflektywnej, który jednocześnie odbija światło i je emituje, dzięki czemu jego tarcza jest znacznie czytelniejsza nawet w ostrym słońcu.

polecane monitory aktywności

Nokia Go

Wygodny, minimalistyczny monitor aktywności, który pozwoli Ci zadbać o codzienną dawkę ruchu. Wyjątkowo prosta w użyciu opaska śledzi i rozpoznaje, co właśnie robisz: czy biegasz, spacerujesz, pływasz czy też śpisz. Energooszczędny wyświetlacz E-Ink pozostaje czytelny nawet w mocnym słońcu. Jest także wyjątkowo energooszczędny. Jedna wymienna bateria wystarcza więc nawet na 9 miesięcy użytkowania.

Garmin Vívofit jr.

Atrakcyjny monitor aktywności - doskonały dla dziecka. Jest niezwykle wytrzymały, odporny na wstrząsy i wodoszczelny. Jego bateria pozwala na nieprzerwane działanie przez nawet ponad rok. W zestawie z aplikacją zyskujesz także dostęp do nowych przygód we wbudowanej grze. Te motywują do ruchu, ponieważ są odblokowywane dopiero po osiągnięciu dziennego celu aktywności.

Zobacz wszystkie smartwatche, smartbandy i akcesoria oraz zegarki sportowe i akcesoria