Jaki fotel dla gracza? Wybieramy fotel gamingowy

Fotel gamingowy na dobre wpisał się w wystrój pokoju gracza, zapewniając odpowiednie podparcie pleców oraz komfort podczas gry. Fotele dla graczy różnią się jednak designem, funkcjami, czy choćby użytymi materiałami. Dowiedz się zatem jak wybrać idealny fotel gamingowy.

Spis treści:

  1. Fotel dla gracza a krzesło biurowe – różnice.
  2. Jakie funkcje powinien mieć dobry fotel dla gracza?
  3. Design, parametry i materiały. Na co zwracać uwagę?
  4. Polecane fotele gamingowe.
 

Fotel dla gracza a krzesło biurowe – różnice

Niby da się wygodnie siedzieć na krześle biurowym, ale na pewno nie jest to idealny mebel dla gracza. Dlaczego? Fotel biurowy różni się od gamingowego rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Siedzisko dla gracza to przecież nie tylko specyficzny design, wzorowany na fotelach stosowanych w samochodach wyścigowych. To przede wszystkim budowa, mająca zapewnić ergonomię (czyli odpowiednie podparcie pleców i karku), jak i komfort w czasie gry, która potrafi trwać wiele godzin.

Na ergonomię i komfort wpływa więc:

  • kształt i wymiary siedziska oraz oparcia
  • obecność poduszek, które dają się regulować
  • szeroki zakres zmian położenia fotela

Trwałość fotela gamingowego zależy z kolei od:

  • konstrukcji wewnętrznej
  • wypełniacza, znajdującego się wewnątrz fotela
  • materiałów, jakie pokrywają mebel

Powyższe parametry omówimy szczegółowo w dwóch kolejnych rozdziałach. Zaczynamy.

Fotel gamingowy jako część aranżacji wnętrza

Kompletowanie ekwipunku gracza opiera się często już nie tylko na parametrach sprzętowych, ale i na designie. Fotel gracza stał się tym samym nieodłącznym elementem aranżacji wnętrza, tzw. ‘jaskini gracza’, stanowiąc dopełnienie stanowiska bojowego.

Z uwagi na niepowtarzalną stylistykę fotel gamingowy świetnie prezentuje się w obiektywie. To dlatego gracze prowadzący streamy, kręcący gameplay’e i YouTuberzy tak chętnie sięgają po tego typu meble. Poza efektownym wyglądem gwarantują one wspomnianą już wygodę oraz ergonomię. Kwestie najwyższej wagi, gdy siedzisz kilka godzin przed monitorem. Zwłaszcza że nagrany film wymaga jeszcze zmontowania, a to wydłuża czas spędzony przy komputerze.

Ceny foteli dla graczy

Kupując fotel gamingowy trzeba sięgnąć trochę głębiej do kieszeni. To prawda. Są to jednak dobrze wydane pieniądze, a nawet inwestycja już nie tylko w komfort, ale i w zdrowie. Bo jak to zwykle wygląda? Jeszcze jeden zamek. Jeszcze jedna mapa. Jeszcze jeden wyścig. Ani się obejrzysz, a dawno już minął północ i nieubłaganie nadchodzi świt.

Gra przeciągnęła się znowu, a Ty, wstając od komputera, odczuwasz ból. Czasami bolą plecy, czasami szyja, czasami ręce, a czasami wszystko na raz. Teraz bóle mogą szybko mijać, ale pamiętaj, że siedząc niewłaściwie przez długi czas, narażasz kręgosłup na przeciążenia, które odezwą się dopiero po latach. Są to fakty stwierdzone przez lekarzy ortopedów i chyba nie warto ich bagatelizować. Tym bardziej że ergonomiczny i dobry jakościowo fotel gamingowy kupisz już za 499 zł.

zalety fotela dla gracza
 
 

Jakie funkcje powinien mieć dobry fotel dla gracza?

Przechodzimy do kwestii najważniejszej, czyli funkcji fotela gamingowego. To właśnie one powinny definiować wybór konkretnego modelu, a nie jedynie jego wygląd. Sprawdź zatem, czy fotel, który Ci się podoba, zapewnia funkcje takie jak:

Regulowane odchylenie do tyłu

Ten parametr określa kąt odchylenia, jaki może osiągnąć oparcie, bez obaw o przewrócenie. Przydaje się do odpoczynku pomiędzy partiami i do oglądania filmów.

Funkcja kołysania

Bujanie doskonale odpręża. Zwłaszcza po emocjonujących pojedynkach, pozwalając odetchnąć, zebrać myśli i wrócić do walki. Kołysanie nazywane jest też czasem mechanizmem tilt.

Regulowane podłokietniki

Często niedoceniana, lecz niezwykle istotna funkcja, która umożliwia ustawienie podłokietników w kilku płaszczyznach. Wyróżniamy regulację 2D, 3D i 4D. Zmienisz tym samym już nie tylko wysokość podłokietników, ale również szerokość ich rozstawu oraz położenie w płaszczyźnie poziomej.

Regulowane podparcie lędźwi oraz szyi

W ogromnej większości foteli gamingowych znajdziesz dwie poduszki. Lędźwiową i szyjną, które wpasowują się w naturalne krzywizny kręgosłupa i wymuszają prawidłowe ułożenie sylwetki podczas siedzenia. A ponieważ dają się regulować, bez trudu dopasujesz je do swojego wzrostu. Alternatywne rozwiązanie oferuje firma Querus, rezygnując z poduszki lędźwiowej na rzecz regulacji tej części fotela. W fotelach serii G702 znajdziesz pokrętło umożliwiające zmianę stopnia wypukłości odcinka lędźwiowego, zależnie od preferencji.

Gracze cenią sobie ponadto:

Odporność na wodę

Hydrofobowy materiał nie pozwala wodzie i innym napojom wnikać do wnętrza, więc rozlanie płynu na siedzisko nie skończy się szpecącymi plamami na obiciu.

Zintegrowane kieszenie

Ta opcja dostępna jest na razie w fotelach dla graczy konsolowych i trzeba przyznać, że jest bardzo praktyczna. Z boku fotela wszyto trzykomorową kieszeń, gdzie umieścisz butelkę z wodą, pilot od TV oraz gamepad. Potem rozsiadasz się w fotelu i masz wszystko pod ręką.

Specjalistyczne fotele dla graczy

Odrębną grupę foteli dla graczy stanowią fotele z uchwytami do kierownicy i pedałów. Od standardowych konstrukcji odróżnia je przede wszystkim dedykowane miejsce na kierownicę, shifter oraz moduł pedałów. Nie mają również kółek. Mają stać stabilnie w miejscu, gdy Ty zamykasz licznik na wirtualnych torach lub bezdrożach.

Podnóżki i akcesoria do foteli

Dla jeszcze większego komfortu możesz zainwestować w podnóżek do fotela gamingowego. Ich regulowana konstrukcja pozwala ustawić wysokość oraz kąt nachylenia, zapewniając wygodę dla Twoich nóg.

Odrębną podkategorię stanowią akcesoria do foteli. Część jest kompatybilna z określonymi markami, czy wręcz produktami. Inne są uniwersalne. Akcesoria wprowadzają nowe funkcje do foteli lub rozbudowują obecne, zwiększając tym samym ich funkcjonalność.

funkcje fotela dla gracza
 
 

Design, parametry i materiały. Na co zwracać uwagę?

Fotele gamingowe przykuwają wzrok oryginalnym, sportowym, wręcz agresywnym designem. Stylizowane są na fotele z samochodów sportowych, oferując podobny kształt i podobne rozwiązania konstrukcyjne. Mają kubełkowy kształt, boczne wypustki, często też otwory na wysokości głowy.

Konstrukcja fotela

Szukając idealnego fotela dla gracza, zwróć uwagę na jego budowę wewnętrzną. Szkielet powinien być stalowy, jeśli ma być trwały i służyć Ci przez lata. Podstawa, w której mieszczą się koła, może być z kolei aluminiowa. Fotel będzie lżejszy i łatwiej Ci będzie się w nim przemieszczać. A skoro mowa o kołach, wiedz, że te używane w fotelach gamingowych nie rysują podłóg.

Materiał i kolor obicia

Tak jak w wersjach samochodowych, tak i w fotelach dla graczy spotkasz się z różnymi obiciami. Do wyboru masz poliester, tkaninę, alcantarę, skórę ekologiczną oraz skórę naturalną. Sprawdź ponadto rodzaj wypełnienia. Najlepiej sprawdza się tzw. zimna pianka, która nie odkształca się z biegiem czasu. Fotel zapewnia więc tę samą ergonomię przez cały czas użytkowania.

Gdy zdecydujesz się już na materiał, przejdź do koloru. Tutaj wybór jest naprawdę bogaty, bo część foteli dostępna jest w jednym kolorze (na przykład czarny, biały i niebieski), inne w wersjach dwukolorowych, gdzie barwy zestawiane są kontrastowo.

Wysokość, szerokość oraz głębokość fotela

Fotel gamingowy przeznaczony jest dla Ciebie i Tobie ma być w nim wygodnie. Dlatego przed dokonaniem zakupu określ wymiary, jakie powinno mieć siedzisko (szerokość oraz głębokość). Zmierz także wysokość oparcia. Jeśli tego nie zrobisz, najpewniej uniemożliwisz sobie korzystanie z ergonomicznych funkcji mebla. Będzie Ci w nim też niewygodnie, a przecież nie po to kupujesz fotel, prawda?

Kolejna rzecz to maksymalne obciążenie fotela, które znajdziesz w specyfikacji każdego modelu. Kto, jak nie Ty najlepiej zna wynik wskazywany przez wagę? Szukając optymalnego fotela gamingowego zwróć zatem uwagę i na ten parametr.

 

Polecane fotele gamingowe

Pora poznać polecane fotele dla graczy, oto one:
 

polecane fotele gamingowe

INFERNO Titan

Designerski fotel dla gracza, dostępny w atrakcyjnej cenie. Wewnątrz solidny, stalowy szkielet, na zewnątrz czarna ekoskóra. Fotel udostępnia funkcję bujania, a także możliwość regulacji dwóch poduszek i podłokietników.

Gamewarez Crimson Thunder

Nie lada gratka dla gracza konsolowego. Miękki i wygodny fotel z trzema zintegrowanymi kieszeniami. Szeroka podstawa i wyprofilowane oparcie zapewniają stabilność, a miękkie wypełnienie wygodę podczas gry.

DXRacer Racer 1

Kolejna propozycja z mechanizmem tilt, tym razem z obiciem wykonanym z poliestru. Do fotela dołączone są dwie poduszki – lędźwiowa i zagłówkowa, obydwie z logo firmy. Na podstawie umieszczono czerwone nakładki, chroniące przed zarysowaniem podeszwami butów.

QUERSUS EVOS 301

Oto fotel łączący szeroki zakres regulacji, wysoką jakość wykonania oraz futurystyczny design. Z zewnątrz czarna ekoskóra, pod nią zimna pianka, a całość osadzona na stalowym szkielecie zwieńczonym metalową podstawą. Fotel ma także zaawansowany mechanizm synchro, pozwalający na płynną zmianę ustawień na wielu płaszczyznach.

Corsair T2 Road Warrior

Ten model wyróżnia szerokie siedzisko oraz wysokie oparcie pokryte dwukolorowym obiciem. Fotel może wychylić się aż do 170°, nie tracąc stabilności. Ma również regulowane podłokietniki 4D. Do tego koła pokryte gumą, więc nie będzie rysować podłóg podczas przemieszczania mebla.

SpeedLink REGGER Gaming Chair

Propozycja dla graczy o nieco większej masie. Ma ciekawy design, który świetnie podkreśla połączenie czarnych i czerwonych elementów obicia, wykonanych ze skóry ekologicznej. Dla komfortu na wysokości szyi umieszczono dwa otwory wentylujące. Ergonomię gwarantują dwie regulowane poduszki.

SPC Gear SR300F

Doskonały wybór dla poszukiwacza nietuzinkowych aranżacji. Fotel w unikatowym kolorze, zdominowanym przez szarość, z delikatnymi czarnymi akcentami. Ma stalowy szkielet, wypełnienie z zimnej pianki, kubełkowy kształt, obicie z poliestru, mechanizm tilt i szeroki zakres regulacji.

SPC Gear SR500

Wzornictwo rodem z luksusowych samochodów sportowych, elegancka ekoskóra, mechanizm multilock, podłokietniki 4D, stalowy szkielet, aluminiowa podstawa, dwie poduszki, możliwość odchylenia w tył do 170°. Ten fotel ma wszystko, czego potrzebujesz do komfortowej gry i żeby dobrze się prezentować w obiektywie kamery podczas streamu.

noblechairs EPIC Gaming skórzany

Ekskluzywny fotel gamingowy, pokryty skórą naturalną w gustownym, brązowo-beżowym kolorze. Wewnątrz ma piankę tapicerską, gwarantującą cyrkulację powietrza. Plecy podpiera regulowane oparcie z funkcją kołysania. Ramiona podłokietniki 4D. Fotel ma także dwie poduszki oraz otwory wentylacyjne na wysokości szyi.

Playseat DIRT

W tym fotelu pełniej poczujesz emocje, jakie towarzyszą rajdom i wyścigom. Jest kompatybilny ze wszystkimi kierownicami i modułami pedałów, dostępnymi na rynku. Daje się też szybko dostosować do wzrostu, pozwalając wygodnie prowadzić wirtualne auta.


Zobacz wszystkie fotele gamingowe w x-kom