Elektroniczna wyprawka dla studenta. Doradzamy, co zabrać na uniwersytet
Kup produkty objęte promocją w ramach akcji Back to University. Szczególnie polecamy:
- laptop Acer Nitro V R5-7535HS/16GB/512 RTX3050 144Hz –
29992799 zł; - program antywirusowy NortonLifeLock Antivirus Plus 1st. (12m.) –
6919 zł; - laptop Apple MacBook Air M2/8GB/512/Mac OS Space Gray –
69994999 zł; - słuchawki CMF by Nothing CMF Buds Pro 2 Light Grey –
249219 zł; - plecak Gigabyte AORUS Backpack 7 –
29999 zł.
Zobacz pełną ofertę akcesoriów objętych promocją Back to University
Rok akademicki z elektroniką
Zaczynają się studia, a wraz z nimi wykłady, ćwiczenia, nieprzespane noce... Cennym sojusznikiem, nie tylko na ścisłych lub technicznych kierunkach, jest elektronika. Ułatwia naukę, a także poszukiwanie i wykonywanie pracy, którą wiele osób w trakcie studiów podejmuje. Pomaga się również zrelaksować. Tworząc listę zakupów, kieruj się jednak tym, co uznasz za naprawdę potrzebne, a nie gadżeciarskimi trendami i pokusą szpanowania. Poniżej przedstawiliśmy nasze propozycje sprzętów do studenckiej wyprawki.
Może pani wolniej dyktować? Sprzęt do pisania i nauki
Na studiach ogarnięcie notatek zależy tylko od Ciebie, a od ich kompletności i przejrzystości – wynik niejednego kolokwium czy egzaminu. Być może męczy Cię pisanie odręczne, nie chcesz dźwigać zeszytów lub układać w segregatorach kartek. Rozwiązaniem może być pisanie za pomocą laptopa, komputera czy tabletu. Pliki cyfrowe łatwiej i szybciej się edytuje.
Pomyśl także o korzystaniu z internetu, gdzie sprawdzasz, czy nie odwołano ćwiczeń albo szukasz materiałów do referatu. Wielu wykładowców preferuje też odrabianie zajęć przez e-learning lub udostępnia w sieci pomoce dydaktyczne.
Laptop, komputer czy tablet?
Pisanie na laptopie jest wygodniejsze niż na tablecie, a pod względem mobilności góruje on nad desktopem. Łatwo zabierzesz go na zajęcia czy do biblioteki. Spora moc obliczeniowa peceta przyda się natomiast na kierunkach, gdzie dużo się programuje lub projektuje. Warto wspomnieć, że są laptopy dorównujące komputerom dla programistów i grafików. Rysowanie i projektowanie może ułatwić też tablet graficzny.
W dużej mierze rozstrzyga tu kierunek studiów i wykonywanych zadań. Jeśli chcesz używać wybranego sprzętu także do RPG lub bijatyk, wtedy również przyda się maszyna z mocniejszymi GPU i CPU oraz wydajniejszym chłodzeniem. Pomyśl też nad funkcjonalnym i odpowiadającym Twoim potrzebom oprogramowaniem, z którego będziesz na danym urządzeniu korzystać.
Możesz zasugerować się naszymi radami:
- Jaki laptop dla studenta? Wybieramy notebook na studia
- Jak przewozić laptopa? Jaką torbę, plecak lub etui wybrać?
- Tablet graficzny. Modele dla początkujących i zaawansowanych oraz niespodzianka
Sprawdź też rankingi najlepszych laptopów na portalu Geex.
Dyktafon
Jakkolwiek urządzenie to kojarzy się bardziej z pracą dziennikarza lub detektywa, sięgają po nie także studenci. Pamiętaj jednak, że nie każdy wykładowca zgadza się na nagrywanie wykładu. Poza tym nagranie trzeba i tak przepisać, chyba że posiadasz umiejętność uczenia się ze słuchu. Dyktafon sprawdzi się na pewno jako alternatywa dla notesu, gdy musisz szybko zachować jakąś myśl lub obserwację. Docenisz go także jako student, np. dziennikarstwa, kiedy czekają Cię badania lub wyjazdy terenowe, podczas których nierzadko przeprowadza się wywiady z innymi ludźmi.
Jedno, czy dwustronnie? Urządzenia do kopiowania i drukowania
Odbijanie lub skanowanie notatek było i jest rozwiązaniem dla żaków, którzy z jakichś przyczyn nie pojawiają się na zajęciach. To także sposób na ograniczoną dostępność niezbędnej literatury. Osobną kwestią jest drukowanie. Być może lepiej czyta Ci się z tradycyjnej kartki niż ekranu, a wtedy trzeba wydrukować zeskanowany lub przepisany materiał. Do tego nawet cyfrowo przygotowane prace czy podania muszą często mieć papierową wersję, nierzadko z podpisem Twoim lub innej ważnej osoby.
Kserokopiarki, drukarki, skanery
Możesz znaleźć najlepszy punkt ksero w okolicy, ale możesz także zaopatrzyć się we własną kserokopiarkę, drukarkę lub skaner. Oszczędzasz pieniądze, uniezależniasz się od godzin otwarcia lokalu i unikasz kolejek, zwłaszcza przed sesją. Popularnością cieszą się urządzenia mobilne, czyli np. skanery różnych marek, które rozwiązują problem pożyczania zeszytów do domu czy znajdujących się na stałe w czytelni książek.
Są też wielofunkcyjne urządzenia 3 w 1. Niektóre działają bez podłączania komputera lub laptopa. Materiały drukujesz z karty pamięci, zapisujesz na niej skany, a dzięki odpowiednim aplikacjom (np. Google Cloud Print) możesz też drukować z tabletu lub smartfonu.
Jeśli na razie wystarczy Ci drukarka, niekoniecznie mobilna, zajrzyj do poradnika:
Jak wybrać skaner dowiesz się natomiast z tego tekstu:
Zobacz drukarki ze skanerem w x-komie
Gdzie się podziały moje notatki? Pamięć zewnętrzna
Czasem zamiast brać laptopa, lepiej skorzystać z urządzeń z pamięcią flash. Pendrive’a bez problemu podepniesz do innej jednostki, by przesłać prezentację lub notatki, a także w punkcie ksero, aby wydrukować ważne dokumenty. W razie awarii komputera przyda się jednak dysk zewnętrzny o większej pojemności.
Używanie urządzeń flash niesie ze sobą pewne ryzyko, na przykład skopiowania wirusa. Dlatego często formatuj i skanuj pendrive’a. Małe urządzenie łatwo przy sobie nosić, ale i najzwyczajniej w świecie zgubić. Problemy rosną, gdy w przenoszonych materiałach znajdowały się poufne dane. Pewnym rozwiązaniem są tutaj pendrive’y i dyski szyfrowane.
Dowiedz się więcej w naszych tekstach:
Do tramwaju i pod ławkę. Czytnik e-booków
Jeśli nie lubisz czytać z laptopa czy tabletu albo chcesz odciążyć kręgosłup od dźwigania opasłych tomów, wypróbuj niewielki i wygodny czytnik e-booków. Zmieścisz w nim ponad kilkadziesiąt tytułów, zarówno naukowych, jak i bardziej rozrywkowych. Twoje oczy polubią bliższy tradycyjnej książce e-papierowy ekran. Niektóre czytniki mają funkcję odtwarzania mp3, dzięki czemu w drodze na uniwersytet możesz słuchać, jak Twój ulubiony aktor interpretuje Lema czy Dukaja. Są także modele z wbudowanym aparatem, które stanowią alternatywę dla mobilnego skanera.
Więcej dowiesz się z poradnika:
Zobacz też nasz ranking czytników na portalu Geex.
Zobacz czytniki e-booków w x-komie
Nie tylko do selfie. Smartfon dla studenta
Jeśli rozważasz zmianę smartfonu, warto go dobrać pod kątem nadchodzących aktywności studenckich. Mając na uwadze częste skanowanie, poszukaj modelu z jak najlepszym aparatem oraz z szerokim i jasnym ekranem, który umożliwi wyświetlanie obrazów w dobrej rozdzielczości. Użyteczne będą też aplikacje, za pomocą których przytniesz skanowany materiał, ustawisz kontrast czy wygenerujesz plik pdf (np. Noteblock, My Scans, CamScanner). Do nagrywania dźwięków możesz skorzystać z podstawowej aplikacji lub bardziej rozbudowanych programów (np. Hi-Q MP3 Voice Recorder, Easy Voice Recorder, Voice PRO). Pamiętaj o sprawdzeniu smartfonu pod kątem wydajności procesora i baterii.
W podjęciu decyzji mogą pomóc Ci rankingi smartfonów na portalu Geex
Studiujesz na kierunku artystycznym? Wykorzystujesz swoją kreatywność w studenckich projektach? W takim wypadku z pewnością poszukujesz smartfona, który zapewni Ci zdjęcia i wideo najlepszej jakości. Jakimi parametrami kierować się przy wyborze i co oferują różni producenci, dowiesz się z cyklu artykułów na portalu Geex.
Smartwatch
Gdy prowadzisz aktywny tryb życia albo planujesz taki rozpocząć w nowym roku akademickim, zastanów się nad zakupem smartwatcha lub smartbanda. Za ich pomocą możesz monitorować codzienne postępy treningowe lub być na bieżąco z informacjami i zachowywać łączność ze światem.
Możesz też skorzystać z rankingów smartwatchy i smartbandów na portalu Geex.
Zobacz inteligentne zegarki w x-komie
Praktyczne aplikacje na smartfony do nauki i na co dzień
Prócz wspomnianych wyżej aplikacji, są też i inne, które mogą Ci się przydać. Znajdziesz takie, które pomogą w gospodarowaniu studenckim budżetem (Qpony, Picodi) lub zarządzaniu notatkami (Evernote). Dzięki aplikacjom zaplanujesz trasę rowerem na uczelnię (Naviki), poćwiczysz znajomość języków obcych (Duolingo, Memrise), posłuchasz audiobooków (Smart Audiobook Player, Audioteka) albo pokonasz prokrastynację (Forest).
Możesz także sprawdzić aplikacje i wtyczki, które opisaliśmy w poradniku:
Urządzenia do zasilania. Energia na cały dzień zajęć
Kompaktowe ładowarki do wielu urządzeń naraz
Laptop, smartfon, tablet… z nich rozładowuje się bateria. Ale, aby je naładować, wystarczy zabrać ze sobą ładowarkę. Można to zrobić jeszcze prościej, na dodatek nie zajmując cennego miejsca w torbie lub plecaku – wystarczy użyć ładowarki w technologii GaN.
Tego typu urządzenie jest podobnych rozmiarów, jak klasyczna ładowarka do smartfona, ale jego moc może wynieść 60, 120 czy nawet 200 W. Dzięki niemu bez trudu naładujesz 2, 3, a niekiedy nawet cztery urządzenia jednocześnie, dzięki kilku portom USB. Wystarczy gniazdko elektryczne i voila – prąd płynie, a do Twoich sprzętów wraca niezbędna energia.
Pamiętaj jednak, że w przypadku notebooka musisz mieć gniazdo zasilania typu USB-C, aby naładować go za pomocą tego typu ładowarki. Na szczęście to już standard w przypadku większości dostępnych na rynku laptopów, zwłaszcza poręcznych ultrabooków.
Dowiedz się więcej o ładowarkach GaN z artykułu na portalu Geex
Powerbank. Moc masz jak w banku
Gdy Ty albo kolega zapomnicie naładować baterie, a gniazdka nigdzie nie widać, na ratunek przybędzie powerbank. Dodatkowe źródło energii wspomoże smartfon, czytnik e-booków, a niektóre nawet laptopy. Pamiętaj, że im większa pojemność urządzenia, tym większy jego rozmiar i ciężar. Dlatego dostosuj zakup do tego, jak często i do ładowania, jakiego sprzętu planujesz używać powerbanku.
Nasze podpowiedzi znajdziesz w tekście:
Życzymy, by udało Ci się sprostać wszelkim wyzwaniom studenckiego życia. Mamy nadzieję, że choć trochę pomogą w tym nasze propozycje. A jaki sprzęt według Ciebie powinien się znaleźć w wyprawce dla studenta?
Polecane produkty
HP Smart Tank 585 kolor WIFI
Szukasz urządzenia, które pozwoli Ci na wydajne drukowanie, kopiowanie i skanowanie w jednym miejscu? Kup wszechstronne urządzenie wielofunkcyjne HP, przeznaczone dla domu i małego biura. HP Smart Tank 585 jest eleganckie i kompaktowe, więc zmieści się nawet w niewielkich przestrzeniach. Ponadto oferuje łączność bezprzewodową, która gwarantuje wygodne drukowanie zdalne. Przekonaj się o jakości oferowanej przez rynkowego lidera.
Lenovo Yoga Slim 7 Pro-14 i5-12500H/16GB/512/Win11
Wydajny, elegancki, a przede wszystkim lekki i smukły laptop Lenovo Yoga Slim 7 Pro-14 nie zawiedzie Cię, nawet gdy postawisz przed nim najbardziej wymagające zadania – zarówno te uczelniane, jak i zawodowe. Ma 14-calowy ekran w wysokiej rozdzielczości, idealny do pracy graficznej, projektowania, a także zasłużonego odpoczynku przy multimediach. Kompaktowe rozmiary laptopa pozwolą zabrać go gdziekolwiek niemal zechcesz.
ASUS TUF Gaming A15 R5-7535HS/32GB/1TB RTX4060 144Hz
Wskocz bezpośrednio do akcji z TUF Gaming A15. Dzięki procesorowi AMD Ryzen™ 7. generacji i pamięci RAM DDR5, urządzenie bez trudu obsługuje strumieniowanie treści i pracę wielozadaniową. Ciesz się maksymalną wydajnością gamingową, korzystając z karty graficznej NVIDIA® GeForce RTX™ 40 w wersji laptopowej z rozwiązaniem MUX Switch i technologią Advanced Optimus. Laptop doskonale sprawdzi się nie tylko w gamingu, ale i codziennej nauce.
Xiaomi Pad 6 6/128GB Gravity Gray 144Hz
Wykorzystaj możliwości Xiaomi Pad 6 128 GB do nauki, pracy lub rozrywki. Bez względu na to, w jakim celu go kupisz, na pewno będziesz usatysfakcjonowany. Zadba o to m.in. wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 870 oraz imponująca bateria o pojemności 8840 mAh, która pozwoli korzystać z niego przez długi czas bez konieczności doładowywania.
Motorola edge 40 neo 5G 12/256GB Soothing Sea 144Hz
Wybierz Motorolę Edge 40 neo, która zawsze dotrzyma Ci kroku. Masz tu do dyspozycji m.in. pojemną baterię 5000 mAh z superszybkim ładowaniem, świetne aparaty oraz pewnie leżącą w ręce designerską konstrukcję. Ten smartfon sprawdzi się w każdej sytuacji – zarówno na uczelni, w szkole, w pracy, jak i np. podczas płacenia zbliżeniowego za zakupy w sklepie.
Huami Amazfit GTR 3 Thunder Black
Sprawdzaj powiadomienia i steruj wybranymi aplikacjami prosto z nadgarstka. Monitoruj swoje zdrowie oraz śledź postępy podczas licznych trybów treningowych. Albo po prostu podziwiaj stylową, aluminiową obudowę i duży ekran AMOLED w wysokiej rozdzielczości. Huami Amazfit GTR 3 to niedrogi, ale wysokiej jakości smartwatch, który dzielnie dotrzyma Ci kroku i wytrzyma nawet 21 dni na jednym ładowaniu.
Silver Monkey Ładowarka sieciowa GaN 130W USB-C PD + USB 3.0 QC
Jedna by wszystkimi rządzić i szybko naładować… Czy jakoś tak to szło. Kompaktowa ładowarka Silver Monkey GaN jest mniejsza niż standardowe ładowarki o mocy 60 W do laptopów, a pozwoli Ci naładować aż cztery urządzenia jednocześnie. Podepnij laptopa, tablet oraz smartfon i zajmij tylko jedno gniazdko elektryczne. Ponadto taka ładowarka to mnóstwo oszczędzonego miejsca w bagażu – nie musisz brać kilku zasilaczy do różnych urządzeń
Trust Primo 20000mAh
Szukasz powerbanka, który wystarczy na naprawdę długo? Trust Primo ma pojemność aż 20000 mAh, więc kilkukrotnie naładujesz smartfona czy tablet. Ponadto wyposażono go w aż trzy porty USB, w tym jeden USB-C. Dzięki temu zasilisz kilka urządzeń jednocześnie, niezależnie od rodzaju kabla.