Popularne tematy
Status przesyłki
Dostawa
Raty
Leasing
Ubezpieczenie sprzętu
Zwroty i reklamacje
Najczęściej zadawane pytania
Skontaktuj się z nami
W tym przypadku wydruk powstaje dzięki nanoszeniu na papier mikroskopijnych kropli atramentu. Zajmują się tym dysze głowicy drukującej, korzystające z palety CMYK, czyli 4 barw atramentu: czarny, purpurowy, żółty i niebieski. Warto pamiętać, że to właśnie drukarka atramentowa oferuje najwyższą rozdzielczość drukowanych obrazów.
Sprawdź nasz: Ranking drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych do domu
Technologia druku laserowego bardzo przypomina pracę kserokopiarki, bo i w tym przypadku urządzenie korzysta z tonera proszkowego. Maleńkie cząsteczki nanoszone są na papier warstwa po warstwie, a potem wprasowywane przez bęben obrazowy. Druk może być monochromatyczny albo kolorowy.
Ta technologia nazywana jest również drukiem termosublimacyjnym i jest wykorzystywana do samodzielnego drukowania zdjęć. Drukarka podgrzewa najpierw taśmę z barwnikiem, a następnie nakłada ją na papierze. Co ważne, każdy kolor nakładany jest odrębnie, dzięki czemu druk jest trwały i wiernie oddaje obraz z fotografii. Na koniec nadruk sublimacyjny pokrywany jest transparentną warstwą, która chroni przed promieniami UV i wilgocią.
Sprawdź nasz: Ranking drukarek dla fotografa
Najniższe koszty eksploatacji oferują drukarki atramentowe. Zwłaszcza modele z systemem stałego zasilania w atrament. Koszt zakupu tonera laserowego (szczególnie kolorowego) jest wyższy niż kartridża z atramentem, ale szybkość druku laserowego jest zdecydowanie większa. Koszty druku sublimacyjnego zależą tak naprawdę od aktualnych cen fotograficznego i taśm barwiących. Najczęściej opłaca się kupić zestaw obliczony na określoną ilość zdjęć.
Zdecydowanie tak. Prędkość drukowania określa przecież, ile zadrukowanych arkuszy wyjdzie w ciągu minuty z drukarki. Na szybkość druku wpływa przede wszystkim: rodzaj druku (czarny lub kolorowy), druk jedno lub dwustronny, ustawienia jakości, liczba kopii, grubość oraz jakość papieru, stopień skomplikowania drukowanych treści. Równie ważny jest czas wydruku pierwszej strony. Jeśli drukujesz dużo i często, powinien być jak najniższy.
Najpopularniejszym nośnikiem jest papier uniwersalny, idealny do drukowania tekstu. Do grafik i obrazów lepiej używać papieru powlekanego, który ma lepszą chłonność. Papier fotograficzny jest niezastąpiony do drukowania zdjęć. Papier wizytówkowy idealnie sprawdza się przy tworzeniu dokumentów służbowych. Z pomocą papieru samoprzylepnego stworzysz własne okładki płyt lub etykiety na listy. Drukując na folii samoprzylepnej, zyskasz możliwość tworzenia domowych.
Jedną z najbardziej pożytecznych funkcji jest drukowanie dwustronne (Dupleks), które pozwala oszczędzać papier. Inną, równie ceniona, jest obsługa interfejsów bezprzewodowych (Bluetooth, Pictbridge, AirPrint, NFC). Dzięki nim możesz drukować bezpośrednio ze smartfona, bez wcześniejszego przenoszenia danych do komputera. Wbudowany wyświetlacz ułatwia z kolei obsługę drukarki.
Sprawdź nasz: Ranking drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych dla małego biura
Jeśli potrzebujesz mieć w domu lub w biurze kserokopiarkę, skaner oraz drukarkę, wtedy inwestycja w urządzenie wielofunkcyjne jest uzasadniona. Lecz jeśli drukujesz okazjonalnie, a ksero dokumentu wykonujesz raz w roku, w zupełności wystarczy Ci sama drukarka. Zajmie mniej miejsca i będzie tańsza. Więcej informacji o drukarkach znajdziesz w poradniku – Jaką drukarkę wybrać do domu, a jaką do firmy?
Najlepsze drukarki znajdziesz w sklepie x-kom
Wybór drukarki do domu jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Warto postawić na sprzęty sprawdzonych marek, jak np. HP czy Brother. Jeśli nie drukujesz zbyt często, to zdecydowanie powinna wystarczyć Ci drukarka atramentowa. W przypadku tego rodzaju drukarek koszty materiałów eksploatacyjnych nie są wygórowane. Pamiętaj jednak, że zbyt rzadkie korzystanie z drukarki atramentowej grozi np. zaschnięciem głowic atramentowych. Pracując lub ucząc się w domu, możesz mieć nieco większe zapotrzebowanie na drukowanie, dlatego w takim przypadku możesz przemyśleć zakup drukarki laserowej. Jednak cena takiej drukarki jest z reguły wyższa.
Do domowych warunków i sporadycznego drukowania niewielkiej ilości stron, z pewnością lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa lub urządzenie wielofunkcyjne atramentowe. Natomiast jeśli wiesz, że Twoje potrzeby są znacznie większe i zamierzasz dość często korzystać z drukarki, zainwestuj w drukarkę laserową lub urządzenie wielofunkcyjne laserowe.
Istnieje kilka metod podłączenia drukarki do sieci WiFi. Przede wszystkim przed podłączeniem sprawdź, czy Twój system jest kompatybilny z Wi-Fi i ma prawidłowe połączenie. Umieść drukarkę w pobliżu routera Wi-Fi. Otwórz menu Konfiguracja, Sieć lub Ustawienia sieci bezprzewodowej, a następnie wybierz Kreator konfiguracji łącza bezprzewodowego. Wybierz nazwę sieci, a następnie wprowadź hasło, aby zakończyć konfigurację połączenia.