(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Mobilny, dla fotografa, do domu czy do biura? Radzimy, jak wybrać skaner

Mobilny, dla fotografa, do domu czy do biura? Radzimy, jak wybrać skaner

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Potrzebujesz specjalistycznego urządzenia do skanowania materiałów, takich jak zdjęcia czy klisze? A może chcesz usprawnić archiwizację dokumentów w miejscu pracy? Rozwiązaniem jest skaner wolnostojący. Sprawdź, w jaki sposób wybrać odpowiadający Twoim potrzebom model.

Skaner wolnostojący zamiast 3w1

Największa zaleta skanera zintegrowanego z drukarką i kserokopiarką to jego wielozadaniowość. Wadą, którą da się odczuć zwłaszcza w biurze czy na uczelni, jest natomiast stopień „oblężenia” przez chcące skorzystać w jednej chwili osoby. Gdy ktoś drukuje lub kopiuje spory objętościowo dokument, a Ty masz zaledwie jedną, dwie strony, musisz uzbroić się w cierpliwość. Tymczasem kolejka do skanera wolnostojącego jest o wiele mniejsza i bardziej płynna. Jeśli w użytku prywatnym znacznie częściej skanujesz, niż drukujesz czy kserujesz, również warto pomyśleć nad zakupem takiego urządzenia.

Podział skanerów pod kątem budowy

Skanery płaskie

Ich cechą charakterystyczną jest płaska, szklana powierzchnia. Kładziesz na niej dokument i przykrywasz ruchomą pokrywę. Digitalizacja odbywa się za pomocą poruszającego się pod szkłem oświetlenia oraz układu luster i soczewki. Odbite światło pada na zwierciadłowy filtr dichroiczny, a następnie na elementy fotoczułe, które zmieniają je w prąd przekazywany do konwertera analogowo-cyfrowego. Ten generuje odpowiednie sygnały i w ten sposób uzyskujesz skan. Za pomocą płaskiego skanera możesz digitalizować dokumenty i książki, ale też zdjęcia czy nawet plastikowe karty. Jest optymalnym wyborem, gdy skanujesz niewielkie ilości materiałów.

Skanery szczelinowe

W tym wypadku skaner posiada otwór, przez który wsuwasz dokument. Porusza się on następnie na znajdujących wewnątrz rolkach, które przesuwają go nad nieruchomym źródłem światła – stąd inna nazwa tego typu urządzeń: rolkowe. Ten rodzaj skanerów idealnie sprawdza się przy większej ilości dokumentów i szybszym tempie digitalizacji. Pomocny jest tutaj automatyczny podajnik oraz tryb skanowania dwustronnego (duplex), spotykane też w niektórych modelach płaskich.

Skanery ręczne

Łatwo mieszczący się w ręce skaner przesuwasz po dokumencie, a wałek w dolnej części urządzenia przesyła informacje do układów elektronicznych. Są też modele zbliżone konstrukcją do szczelinowych, łączące skaner i mysz bezprzewodową czy przypominające marker. Te ostatnie ułatwiają digitalizację fragmentów tekstu. Plusem mobilnych skanerów jest niewielki rozmiar, minusem ograniczenie użytkowania do formatu A4 i mniejszych oraz nadwrażliwość nawet na lekkie drgnięcia ręki. Niektóre jednak informują, że np. zbyt szybko przesunięto urządzeniem po kartce.

Podział skanerów pod kątem zastosowań

Skanowanie mobilne

Opcja dla prowadzących życie w biegu. Z mobilnego skanowania korzystają biznesmeni i handlowcy, którym przydaje się w digitalizacji umów i innych dokumentów podczas wyjazdów i spotkań z klientem. To także rozwiązanie dla studentów borykających się z problemem książek będących na stałe w czytelni. Ze skanowaniem mobilnym kojarzy się przede wszystkim skanery ręczne, jednak dostępne są także przenośne modele z konstrukcją płaską lub szczelinową.

Zobacz skanery mobilne w ofercie x-kom

Skaner dla fotografa

Przy skanach zdjęć, negatywów i slajdów doskonała jakość jest szczególnie pożądana. Mogą ją zapewnić wysokiej klasy skanery płaskie z odpowiednim oświetleniem i specjalną przystawką do negatywów, posiadające funkcję korekty obrazu. Istnieją także skanery wyspecjalizowane w digitalizacji filmów fotograficznych – od małoobrazkowych do wielkoformatowych. Po wprowadzeniu filmu w ramkach, klatka po klatce, lub za pomocą wkładownika, skanujesz go w oczekiwanej przez profesjonalistów rozdzielczości. Rozmaite uszkodzenia są automatycznie „naprawiane” metodą interpolacji.

Zobacz skanery dla fotografa w ofercie x-kom

Dom i małe biuro

Do użytku domowego oraz prowadzenia małego biura, w którym nie skanuje się znacznych ilości materiałów, dobrym rozwiązaniem są skanery płaskie. Nadają się one również idealnie do skanowania książek. Jeśli cenisz wygodę i szybkość, sięgnij po model z automatycznym podajnikiem. Zwalnia Cię on z konieczności czasochłonnego kładzenia kartki po kartce przy większych objętościowo dokumentach. Możesz także zastanowić się nad skanerem szczelinowym. Niektóre modele pozwalają Ci korzystać z wi-fi oraz przesyłać skany na inne urządzenia lub dysk sieciowy.

Zobacz skanery do domu i biura w ofercie x-kom

Duże firmy i instytucje

W dużych firmach lub instytucjach takich jak np. biblioteki lepiej sprawdzają się bardziej wydajne skanery płaskie lub szczelinowe. Idealnie nadają się do regularnej archiwizacji większej ilości dokumentów. Zastosowanie znajdują tu funkcje cyfrowej obróbki czy rozpoznawanie pisma odręcznego przez oprogramowanie OCR. Podobnie jak w przypadku domowych modeli, istnieje możliwość łączenia się bezprzewodowego i szybkiego dzielenia skanami.

Zobacz skanery do dużych firm i instytucji w ofercie x-kom

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając odpowiedni skaner przemyśl następujące aspekty:

Rodzaj wykonywanej pracy

Zależnie od częstotliwości skanowania i rodzaju materiałów możesz potrzebować mniej lub bardziej wydajnego urządzenia. Jeśli digitalizacją zajmujesz się rzadko i skanujesz bardziej standardowe dokumenty wystarczy prostszy model. Do częstego skanowania i mniej typowych materiałów lepsze będą wydajniejsze, wyspecjalizowane do konkretnych zadań skanery z wieloma funkcjami. Gdy częściej skanujesz poza domem i są to niewielkie dokumenty, zastanów się nad skanerem mobilnym. Pamiętaj też, że nie wszystkie używane w skanerach lampy (np. fluorescencyjne) nadają się do częstego transportu.

Układ optyczny

Mówiąc o lampach, trzeba wspomnieć o występujących w skanerach układach optycznych. Do wyboru masz modele z technologią CCD z lampą fluorescencyjną, CIS z diodami LED oraz LiDE, która również wykorzystuje oświetlenie ledowe. Zaletą skanerów z CCD jest duża dokładność, także przy archiwizacji slajdów i fotografii. Modele z CIS są z kolei lżejsze, szybciej się uruchamiają i pobierają mniej energii. Skanery z LiDE oferują natomiast jakość skanu pośrednią pomiędzy CCD i CIS oraz optymalne zużycie prądu.

Oferowaną rozdzielczość ekranu

Wyższa rozdzielczość oznacza rozpoznawanie większej ilości detali, a co za tym idzie lepszą jakość skanu. Sugeruj się tylko rozdzielczością optyczną, która podaje realną możliwą do zarejestrowania liczbę pikseli na cal, a unikniesz przykrej niespodzianki przy pierwszym użytkowaniu skanera. Dolna granica akceptowalnej rozdzielczości to 600 dpi, górna – w przypadku zdjęć i negatywów - dochodzi do prawie 10000 dpi.

Szybkość skanowania

Im większa, tym oczywiście lepiej dla Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, że podawany czas dotyczy sytuacji idealnej. W rzeczywistości szybkość zależy od wielu czynników, jak choćby tego, czy skanujesz dokument kolorowy, czy czarno-biały. Do tego zwiększanie tempa digitalizacji może prowadzić do pogorszenia się jakości skanu.

Obsługiwane nośniki

Najpopularniejszym są dokumenty w formacie A4. Jeśli jednak planujesz skanować również materiały o innych formatach (zwłaszcza większych), warto poszukać modelu obsługującego mniej typowe wymiary. Z kolei do digitalizacji zdjęć i filmów lepiej zaopatrzyć się w skaner specjalistyczny lub płaski, z przystawką i umożliwiający digitalizację w wysokiej rozdzielczości.

Obsługiwane formaty

Dobrze, by wybrany skaner obsługiwał jak największą liczbę formatów, w których zapiszesz skany i z którymi możesz pracować. Format TIFF pozwala zachowywać materiały o większej rozpiętości barwnej niż JPG, w wysokiej 16-bitowej rozdzielczości. Format OCR umożliwia edycję tekstu w plikach graficznych. Najpopularniejszym formatem pozostaje PDF, pozwalający na zapis wielu skanów do jednego pliku i szybszą pracę z dokumentem po zakończeniu digitalizacji.

Skalę szarości

Wartość skali informuje o tym, w ilu odcieniach szarości wyświetlane i zapisywane są skany. 8-bitowa skala oznacza 256 odcieni, 16-bitowa – aż 65 tysięcy. Zwróć jednak uwagę, że wysoka wartość wejściowa nie zawsze musi oznaczać taką samą w gotowym skanie. Dlatego wybierając skaner, sprawdź, ile wynosi wartość wyjściowa.

Głębię koloru wyjścia

Wyższa wartość tego parametru skanera oznacza, że potrafi on rozróżnić więcej barw. Standardowa i najczęściej spotykana głębia koloru wynosi 24 bity na piksel. Podobnie jak w przypadku skali szarości, nawet jeśli weściowa głębia jest wysoka i wynosi np. 48 bitów na piksel, skan może być o wiele mniej barwny. Zawsze najlepiej jest sugerować się wartościami wyjściowymi, opisującymi otrzymywany rezultat.

Funkcje edycji i retuszu

Pomagają one w ograniczeniu do minimum występujących na skanach niedoskonałości. Dzięki nim możesz od razu korygować błędy związane np. z ostrością obrazu. Za pomocą oprogramowania OCR skonwertujesz natomiast skany do edytowalnych plików (np. Word, Excel) i naniesiesz odpowiednie poprawki.

Inne funkcje

Z niektórymi modelami przesyłasz skany bezpośrednio do sieci, na urządzenie mobilne lub przegrywasz na kartę pamięci. Jeśli sprawniej posługujesz się ekranem, skorzystaj ze skanera, który taki posiada. Planując skanowanie np. paragonów, pomyśl o skanerze z możliwością digitalizacji długich dokumentów. Model z opcją skanowania w pionie sprawdzi się, gdy masz ograniczoną przestrzeń do pracy z dokumentami. W efektywnym zarządzaniu skanami pomogą funkcje oprogramowania poszczególnych modeli, np. Scan Utility, My Image Garden, CaptureOnTouch Pro itp.

Polecane modele skanerów

Zobacz, jakie skanery możesz wybrać, zależnie od ich rodzaju i przeznaczenia.

Canon R10 Mobile

Canon R10 Mobile

Szukasz prostego w obsłudze, mobilnego, a jednocześnie wydajnego skanera do biura? Skorzystaj z modelu Canon R10 Mobile. Swobodnie zapakujesz go do każdej torby i przeniesiesz w dowolne miejsce. To urządzenie oferuje możliwość skanowania dowolnych dokumentów, od papieru w formacie A4 po paragony i wizytówki w wysokiej jakości.

Brother DS-940DW

Brother DS-940DW

Cenisz sobie elastycznosć? Postaw na urządzenie skanujące Brother DS-940DW. Szybko je sknfigurujesz i będziesz efektywnie użytkować, dzięki wbudowanemu akumulatorowi, Wi-Fi oraz intuicyjnemu wyświetlaczowi LCD. To mały, kompaktowy sprzęt, który idealnie sprawdzi się w różnych miejscach oraz w biurach i mieszkaniach o ograniczonej przestrzeni. 

Brother DS640 ( skaner mobilny )

Brother DS640 ( skaner mobilny )

Kompaktowy skaner DSmobile DS-640 sprawdzi się zarówno w miejscu z ograniczoną przestrzenią np. na recepcji, jak i poza biurem. Jego lekka i przenośna konstrukcja sprawi, że bez problemu zapakujesz go w torbę od laptopa i skorzystasz z jego atutów zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zaprojektowany do skanowania szerokiej gamy dokumentów, w tym formatu A4, kart i paragonów, czyni DSmobile DS-640 prawdziwym towarzyszem pracy.

 

Epson Perfection V19

Epson Perfection V19

Oprogramowanie Epson Easy Photo Fix sprawia, że można być pewnym, że nawet stare fotografie będą wyglądały perfekcyjnie. Wykorzystaj pełen potencjał tego wyjątkowego skanera i ciesz się pięknymi efektami, dzięki m.in. opcji usuwania kurzu, przywracania wyblakłych kolorów i korekcji podświetlenia. 

Canon imageFORMULA P-208II

Canon imageFORMULA P-208II

Elegancki, mały i bardzo lekki skaner P-208II umożliwia niebywale wygodną pracę. Urządzenie posiada specjalne oprogramowanie CaptureOnTouch Lite, które sprawia, że jest gotowe do pracy zaraz po włączeniu. Fanom zdjęć spodoba się też opcja, która dba o wierne odwzorowywanie oryginałów i pozwala zachować wspomnienia w cyfrowej postaci.

Epson Perfection V850 Pro

Epson Perfection V850 Pro

Cenisz sobie nowoczesne rozwiązania? Wypróbuj skaner Epson Perfection V850 Pro z technologią ReadyScan LED, która sprawia, że czas rozgrzewania urządzenia nie przekracza sekundy i pracę z nim można rozpocząć niemal od razu. Jest tu też system HPO, oferujący najwyższą jakość obrazu przy większych szybkościach skanowania.

Brother ADS1200

Brother ADS1200

Uniwersalność sprzętu biurowego to jego największa siła. Postaw zatem na skaner zaprojektowany z myślą o użytkownikach małych biur i biur domowych. Jeśli szukasz prostego i uniwersalnego skanera dokumentów, to jesteś w dobrym miejscu. Jakościowe skany, prosta obsługa i mega wydajność to jego największe atuty.

Brother ADS1700W

Brother ADS1700W

Skoncentruj się na pracy i ciesz się niezawodnym sprzętem we własnym biurze. Postaw na model ADS-1700W, posiadający duży, kolorowy wyświetlacz LCD oraz obsługę sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Zapewnij sobie proste codzienne skanowanie.

Epson FASTFOTO FF-680W

Epson FASTFOTO FF-680W

Model Epson FastFoto FF-680W gwarantuje najwygodniejsze funkcjonalności w jednym miejscu.  Dzięki automatycznemu podajnikowi urządzenie sprawnie zeskanuje nawet największą kolekcję dokumentów i zdjęć. Zautomatyzowane funkcje pozwalają ulepszać obrazy i przygotować je do udostępnienia. Dzięki oprogramowaniu OCR zeskanowane dokumenty można edytować w programach Word czy Excel lub przeszukiwać w programie PDF.

Poznaj wszystkie skanery w ofercie x-kom

Sprawdż take polecane urządzenia 3 w 1: