Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Mobilny, dla fotografa, do domu czy do biura? Radzimy, jak wybrać skaner

Mobilny, dla fotografa, do domu czy do biura? Radzimy, jak wybrać skaner

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Potrzebujesz specjalistycznego urządzenia do skanowania materiałów, takich jak zdjęcia czy klisze? A może chcesz usprawnić archiwizację dokumentów w miejscu pracy? Rozwiązaniem jest skaner wolnostojący. Sprawdź, w jaki sposób wybrać odpowiadający Twoim potrzebom model.

W poradniku:

  1. Podział skanerów pod kątem budowy
  2. Podział skanerów pod kątem zastosowań
  3. Funkcje, na które warto zwrócić uwagę
  4. Polecane modele skanerów

Skaner wolnostojący zamiast 3w1

Największa zaleta skanera zintegrowanego z drukarką i kserokopiarką to jego wielozadaniowość. Wadą, którą da się odczuć zwłaszcza w biurze czy na uczelni, jest natomiast stopień „oblężenia” przez chcące skorzystać w jednej chwili osoby. Gdy ktoś drukuje lub kopiuje spory objętościowo dokument, a Ty masz zaledwie jedną, dwie strony, musisz uzbroić się w cierpliwość. Tymczasem kolejka do skanera wolnostojącego jest o wiele mniejsza i bardziej płynna. Jeśli w użytku prywatnym znacznie częściej skanujesz, niż drukujesz czy kserujesz, również warto pomyśleć nad zakupem takiego urządzenia.

Podział skanerów pod kątem budowy

Skanery płaskie

Ich cechą charakterystyczną jest płaska, szklana powierzchnia. Kładziesz na niej dokument i przykrywasz ruchomą pokrywę. Digitalizacja odbywa się za pomocą poruszającego się pod szkłem oświetlenia oraz układu luster i soczewki. Odbite światło pada na zwierciadłowy filtr dichroiczny, a następnie na elementy fotoczułe, które zmieniają je w prąd przekazywany do konwertera analogowo-cyfrowego. Ten generuje odpowiednie sygnały i w ten sposób uzyskujesz skan. Za pomocą płaskiego skanera możesz digitalizować dokumenty i książki, ale też zdjęcia czy nawet plastikowe karty. Jest optymalnym wyborem, gdy skanujesz niewielkie ilości materiałów.

Skanery szczelinowe

W tym wypadku skaner posiada otwór, przez który wsuwasz dokument. Porusza się on następnie na znajdujących wewnątrz rolkach, które przesuwają go nad nieruchomym źródłem światła – stąd inna nazwa tego typu urządzeń: rolkowe. Ten rodzaj skanerów idealnie sprawdza się przy większej ilości dokumentów i szybszym tempie digitalizacji. Pomocny jest tutaj automatyczny podajnik oraz tryb skanowania dwustronnego (duplex), spotykane też w niektórych modelach płaskich.

Skanery ręczne

Łatwo mieszczący się w ręce skaner przesuwasz po dokumencie, a wałek w dolnej części urządzenia przesyła informacje do układów elektronicznych. Są też modele zbliżone konstrukcją do szczelinowych, łączące skaner i mysz bezprzewodową czy przypominające marker. Te ostatnie ułatwiają digitalizację fragmentów tekstu. Plusem mobilnych skanerów jest niewielki rozmiar, minusem ograniczenie użytkowania do formatu A4 i mniejszych oraz nadwrażliwość nawet na lekkie drgnięcia ręki. Niektóre jednak informują, że np. zbyt szybko przesunięto urządzeniem po kartce.

Osobno trzeba wspomnieć o skanerach IRISNotes. To wykorzystujące ultradźwięki i technologię Bluetooth elektroniczne pióra, które umożliwiają cyfrowy zapis odręcznych notatek i rysunków. Możesz także za ich pomocą nanosić uwagi na zdjęciach wykonanych urządzeniem mobilnym.

Podział skanerów pod kątem zastosowań

Skanowanie mobilne

Opcja dla prowadzących życie w biegu. Z mobilnego skanowania korzystają biznesmeni i handlowcy, którym przydaje się w digitalizacji umów i innych dokumentów podczas wyjazdów i spotkań z klientem. To także rozwiązanie dla studentów borykających się z problemem książek będących na stałe w czytelni. Ze skanowaniem mobilnym kojarzy się przede wszystkim skanery ręczne, jednak dostępne są także przenośne modele z konstrukcją płaską lub szczelinową.

Zobacz skanery mobilne w ofercie x-kom

Skaner dla fotografa

Przy skanach zdjęć, negatywów i slajdów doskonała jakość jest szczególnie pożądana. Mogą ją zapewnić wysokiej klasy skanery płaskie z odpowiednim oświetleniem i specjalną przystawką do negatywów, posiadające funkcję korekty obrazu. Istnieją także skanery wyspecjalizowane w digitalizacji filmów fotograficznych – od małoobrazkowych do wielkoformatowych. Po wprowadzeniu filmu w ramkach, klatka po klatce, lub za pomocą wkładownika, skanujesz go w oczekiwanej przez profesjonalistów rozdzielczości. Rozmaite uszkodzenia są automatycznie „naprawiane” metodą interpolacji.

Zobacz skanery dla fotografa w ofercie x-kom

Dom i małe biuro

Do użytku domowego oraz prowadzenia małego biura, w którym nie skanuje się znacznych ilości materiałów, dobrym rozwiązaniem są skanery płaskie. Nadają się one również idealnie do skanowania książek. Jeśli cenisz wygodę i szybkość, sięgnij po model z automatycznym podajnikiem. Zwalnia Cię on z konieczności czasochłonnego kładzenia kartki po kartce przy większych objętościowo dokumentach. Możesz także zastanowić się nad skanerem szczelinowym. Niektóre modele pozwalają Ci korzystać z wi-fi oraz przesyłać skany na inne urządzenia lub dysk sieciowy.

Zobacz skanery do domu i biura w ofercie x-kom

Duże firmy i instytucje

W dużych firmach lub instytucjach takich jak np. biblioteki lepiej sprawdzają się bardziej wydajne skanery płaskie lub szczelinowe. Idealnie nadają się do regularnej archiwizacji większej ilości dokumentów. Zastosowanie znajdują tu funkcje cyfrowej obróbki czy rozpoznawanie pisma odręcznego przez oprogramowanie OCR. Podobnie jak w przypadku domowych modeli, istnieje możliwość łączenia się bezprzewodowego i szybkiego dzielenia skanami.

Zobacz skanery do dużych firm i instytucji w ofercie x-kom

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając odpowiedni skaner przemyśl następujące aspekty:

Rodzaj wykonywanej pracy

Zależnie od częstotliwości skanowania i rodzaju materiałów możesz potrzebować mniej lub bardziej wydajnego urządzenia. Jeśli digitalizacją zajmujesz się rzadko i skanujesz bardziej standardowe dokumenty wystarczy prostszy model. Do częstego skanowania i mniej typowych materiałów lepsze będą wydajniejsze, wyspecjalizowane do konkretnych zadań skanery z wieloma funkcjami. Gdy częściej skanujesz poza domem i są to niewielkie dokumenty, zastanów się nad skanerem mobilnym. Pamiętaj też, że nie wszystkie używane w skanerach lampy (np. fluorescencyjne) nadają się do częstego transportu.

Układ optyczny

Mówiąc o lampach, trzeba wspomnieć o występujących w skanerach układach optycznych. Do wyboru masz modele z technologią CCD z lampą fluorescencyjną, CIS z diodami LED oraz LiDE, która również wykorzystuje oświetlenie ledowe. Zaletą skanerów z CCD jest duża dokładność, także przy archiwizacji slajdów i fotografii. Modele z CIS są z kolei lżejsze, szybciej się uruchamiają i pobierają mniej energii. Skanery z LiDE oferują natomiast jakość skanu pośrednią pomiędzy CCD i CIS oraz optymalne zużycie prądu.

Oferowaną rozdzielczość ekranu

Wyższa rozdzielczość oznacza rozpoznawanie większej ilości detali, a co za tym idzie lepszą jakość skanu. Sugeruj się tylko rozdzielczością optyczną, która podaje realną możliwą do zarejestrowania liczbę pikseli na cal, a unikniesz przykrej niespodzianki przy pierwszym użytkowaniu skanera. Dolna granica akceptowalnej rozdzielczości to 600 dpi, górna – w przypadku zdjęć i negatywów - dochodzi do prawie 10000 dpi.

Szybkość skanowania

Im większa, tym oczywiście lepiej dla Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, że podawany czas dotyczy sytuacji idealnej. W rzeczywistości szybkość zależy od wielu czynników, jak choćby tego, czy skanujesz dokument kolorowy, czy czarno-biały. Do tego zwiększanie tempa digitalizacji może prowadzić do pogorszenia się jakości skanu.

Obsługiwane nośniki

Najpopularniejszym są dokumenty w formacie A4. Jeśli jednak planujesz skanować również materiały o innych formatach (zwłaszcza większych), warto poszukać modelu obsługującego mniej typowe wymiary. Z kolei do digitalizacji zdjęć i filmów lepiej zaopatrzyć się w skaner specjalistyczny lub płaski, z przystawką i umożliwiający digitalizację w wysokiej rozdzielczości.

Obsługiwane formaty

Dobrze, by wybrany skaner obsługiwał jak największą liczbę formatów, w których zapiszesz skany i z którymi możesz pracować. Format TIFF pozwala zachowywać materiały o większej rozpiętości barwnej niż JPG, w wysokiej 16-bitowej rozdzielczości. Format OCR umożliwia edycję tekstu w plikach graficznych. Najpopularniejszym formatem pozostaje PDF, pozwalający na zapis wielu skanów do jednego pliku i szybszą pracę z dokumentem po zakończeniu digitalizacji.

Skalę szarości

Wartość skali informuje o tym, w ilu odcieniach szarości wyświetlane i zapisywane są skany. 8-bitowa skala oznacza 256 odcieni, 16-bitowa – aż 65 tysięcy. Zwróć jednak uwagę, że wysoka wartość wejściowa nie zawsze musi oznaczać taką samą w gotowym skanie. Dlatego wybierając skaner, sprawdź, ile wynosi wartość wyjściowa.

Głębię koloru wyjścia

Wyższa wartość tego parametru skanera oznacza, że potrafi on rozróżnić więcej barw. Standardowa i najczęściej spotykana głębia koloru wynosi 24 bity na piksel. Podobnie jak w przypadku skali szarości, nawet jeśli weściowa głębia jest wysoka i wynosi np. 48 bitów na piksel, skan może być o wiele mniej barwny. Zawsze najlepiej jest sugerować się wartościami wyjściowymi, opisującymi otrzymywany rezultat.

Funkcje edycji i retuszu

Pomagają one w ograniczeniu do minimum występujących na skanach niedoskonałości. Dzięki nim możesz od razu korygować błędy związane np. z ostrością obrazu. Za pomocą oprogramowania OCR (jak ABBYY FineReader czy Readiris Pro 12) skonwertujesz natomiast skany do edytowalnych plików (np. Word, Excel) i naniesiesz odpowiednie poprawki.

Inne funkcje

Z niektórymi modelami przesyłasz skany bezpośrednio do sieci, na urządzenie mobilne lub przegrywasz na kartę pamięci. Jeśli sprawniej posługujesz się ekranem, skorzystaj ze skanera, który taki posiada. Planując skanowanie np. paragonów, pomyśl o skanerze z możliwością digitalizacji długich dokumentów. Model z opcją skanowania w pionie sprawdzi się, gdy masz ograniczoną przestrzeń do pracy z dokumentami. W efektywnym zarządzaniu skanami pomogą funkcje oprogramowania poszczególnych modeli, np. Scan Utility, My Image Garden, CaptureOnTouch Pro itp.

Polecane modele skanerów

Zobacz, jakie skanery możesz wybrać, zależnie od ich rodzaju i przeznaczenia.

irispen air7

IRIS IRISPen Air 7

Niewielki rozmiar, łatwość obsługi, kompatybilność z wieloma systemami. Ten przenośny skaner to świetne rozwiązanie, gdy chcesz skanować mniejsze fragmenty lub partie tekstu, który jest od razu gotowy do edycji. 

Brother ds820w

Brother DS820W

Dzięki wbudowanej baterii i połączeniu wi-fi korzystasz ze skanera bez źródła prądu i w większej ilości miejsc. Sprawnie utworzone skany możesz przechować na karcie pamięci lub od razu udostępnić w sieci. 

canon p-208II

Canon P-208II

Skanuj dwustronnie z szybkością nawet do 16 obrazów na minutę. Elegancki i wydajny skaner sprawdza się zarówno przy digitalizacji standardowych, jak i bardziej nietypowych materiałów. 

plustek opticfilm 8200I se

Plustek OpticFilm 8200I SE

Z kanałem podczerwieni wykrywasz wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia na powierzchni skanowanych materiałów. Ciesz się obrazami o wysokiej jakości i z mnóstwem szczegółów.

canon canoscan 9000f mark II

Canon CANOSCAN 9000F MARK II

Narzędzie dla prawdziwych zawodowców. Skanujesz sprawnie i szybko, a wszelkie niedoskonałości są usuwane dzięki automatycznej korekcie obrazu. Skanami możesz dzielić się w chmurze od razu po zakończeniu digitalizacji. 

epson perfection v550 photo

Epson Perfection V550 Photo

Z rozdzielczością optyczną 9600 x 6400 dpi nie umknie Ci żaden detal. Zabrudzenia i inne defekty likwidujesz dzięki technologii Digital ICE, a z pomocą aplikacji Epson Easy Photo Fix przywracasz żywe i przyciągające wzrok kolory.

epson perfection v19

Epson Perfection V19

Od A4 do B6, pocztówki, wizytówki, nawet karty identyfikacyjne i stare fotografie. Wszystko to skanujesz bardzo łatwo i w świetnej jakości. Dzięki wbudowanemu stojakowi możesz korzystać z urządzenia tak w pionie, jak i w poziomie.

plustek opticslim 2610

Plustek OpticSlim 2610

Niezwykle smukły skaner bez trudu zmieścisz w torbie czy plecaku. Przyciski szybkiego dostępu znacząco ułatwiają proces skanowania i dzielenia się materiałami. 

canon lide 220

Canon LiDE 220

Stronę formatu A4 w rozdzielczości 300 dpi skanujesz w zaledwie 10 sekund. Wysoką jakość gwarantuje matryca CIS i rozdzielczość optyczna 4800 × 4800 dpi, a możliwość skanowania w pionie pomaga w komfortowym korzystaniu ze skanera. 

brother ads2600we

Brother ADS2600WE

Korzystaj z kolorowego ekranu dotykowego i skanuj bez użycia komputera. Tempo do 24 stron na minutę oraz podajnik o pojemności 50 arkuszy zauważalnie przyspieszają proces digitalizacji w warunkach biurowych.

canon dr-c240

Canon DR-C240

Niezwykle wydajny skaner jest w stanie wykonać do 4000 skanów dziennie, z prędkością 90 obrazów na minutę. Z jego pomocą możesz digitalizować nawet niestandardowe materiały, w tym paszporty i dokumenty do 3 metrów długości. 

epson workforce ds-530

Epson WorkForce DS-530

Inteligentny asystent biurowy. Pomoże Ci skorygować skanowane obrazy i uniknąć pomieszania podawanych arkuszy. Archiwizacja takich materiałów, jak znaczki pocztowe czy dokumenty o długości ponad 6 metrów, staje się dzięki niemu znacznie prostsza.

Poznaj wszystkie skanery w ofercie x-kom