(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Bezpieczeństwo w sieci. Jak zadbać o bezpieczeństwo na Instagramie?

Bezpieczeństwo w sieci. Jak zadbać o bezpieczeństwo na Instagramie?

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Ile godzin dziennie spędzasz z twarzą w smartfonie, przeglądając piękne zdjęcia, filmiki z kotami i obserwując idealne życie influencerów? Chociaż to świetny sposób na zabicie nudy, Instagram pełen jest czyhających zewsząd zagrożeń. Dowiedz się, jak zadbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo na Instagramie.

Ustawienia prywatności na Instagramie

Ustawienia bezpieczeństwanajlepiej zacząć od widoczności swojego profilu. Tutaj wszystko zależy od jednej kwestii – czy prowadzisz tam konto po to, by za jakiś czas zacząć na nim zarabiać, czy po prostu, aby dzielić się swoimi wspomnieniami ze znajomymi. Motywacje do prowadzenia konta mogą być różne, jednak jeśli nie potrzebujesz szczególnie imponującego zasięgu, zadbaj o swoją prywatność.

Prywatność konta na Instagramie

Instagram pozwala na zablokowanie dostępu do zamieszczanych przez Ciebie treści niepowołanym osobom. Masz dwa możliwe ustawienia dla konta:

  • Konto publiczne – Twoje posty, relacje i rolki widzą wszyscy użytkownicy Instagrama, oprócz tych, którzy są przez Ciebie zablokowani.
  • Konto prywatne – Twoje posty, relacje i rolki są dostępne tylko dla tych użytkowników, którym zezwolisz na obserwowanie. To tak naprawdę jedyne, główne i najbardziej skuteczne zabezpieczenie Twojej prywatności na Instagramie, oprócz blokowania poszczególnych użytkowników. Dostęp do Twojego profilu przyznajesz każdemu osobno. To znaczy, że rozsądne zatwierdzanie próśb o obserwację może być jedną z lepszych metod na zabezpieczenie swojej prywatności. Wystarczy, że zatwierdzać będziesz tylko prośby pochodzące od zaufanych i znajomych osób.
ustawienia prywatności na Instagramie

Blokowanie i ograniczanie użytkowników

Instagram daje Ci możliwość blokowania użytkowników. Taka osoba przestanie widzieć Twój profil, a Ty stracisz możliwość oglądania zawartości jej profilu. Możesz także ograniczyć daną osobę. Chociaż zobaczy ona Twoje materiały, to jej komentarze zostaną opublikowane dopiero po zaakceptowaniu ich przez Ciebie (ale ta osoba będzie widzieć je normalnie). Ponadto wiadomości od takich osób trafiają do folderu „inne”, a nadawca nie zostanie poinformowany o ich odczytaniu przez Ciebie.

Możesz również nałożyć ograniczenia na grupy kontaktów na okres do 4 tygodni w ramach funkcji „Limity”. Ograniczyć możesz wszystkie konta, które Cię nie obserwują, lub użytkowników, którzy zaczęli Cię obserwować w ciągu ostatniego tygodnia.

Ponadto Instagram daje Ci dość precyzyjne opcje regulowania dostępu do komentowania, oznaczania i wyświetlania Twoich udostępnianych przez Ciebie treści. Wszystkie znajdziesz w ustawieniach w zakładce „Prywatność”. Zabezpiecz swój profil tak, aby czuć się komfortowo.

Z drugiej strony możesz w pewnym sensie wynagrodzić zaufane osoby, dodając ich do „Bliskich znajomych”. Możesz udostępniać widoczne tylko dla nich relacje, a jeżeli ktoś zrobi zrzut ekranu, zostaniesz o tym poinformowany.

 

Możliwe zagrożenia na Instagramie. Jak się przed nimi uchronić?

Dostęp nieupoważnionych osób do Twoich zdjęć i danych

Jeżeli masz profil publiczny, Twoje zdjęcia na Instagramie domyślnie widzą wszyscy – nie tylko ci, którzy Cię obserwują. Dobrze więc uważać na to, co się publikuje. Staraj się unikać publikowania zdjęć, które pokazują, gdzie dokładnie mieszkasz lub zawierają wrażliwe dane, takie jak numer telefonu, adres, PESEL itp.

Wiele osób nie widzi nic złego w pochwaleniu się nowym dowodem osobistym, prawem jazdy czy biletem lotniczym. Takich zdjęć nie należy jednak publikować w internecie, szczególnie gdy może zobaczyć je każdy. Jeśli masz konto prywatne, publikowanie takich treści wciąż nie jest zbyt rozsądne – w końcu każdy może zrobić zrzut ekranu i przesłać go dalej.

Pamiętaj też, że zdjęcia, na których znajdują się dane innych osób również nie powinny być udostępniane w sieci – w trosce o bezpieczeństwo ich danych osobowych. Jeżeli bardzo zależy Ci na publikacji takiego zdjęcia, to koniecznie zasłoń wszystkie wrażliwe dane. Mogą one posłużyć nawet do kradzieży tożsamości, a większość przypadków kończy się kilkoma niechcianymi kredytami.

Miej też na uwadze to, jakie zdjęcia swojego dziecka udostępniasz na Instagramie. Jeśli bardzo chcesz je publikować, niech to będą takie fotografie, jakie chciałbyś zobaczyć z Tobą w roli głównej. I zastanów się, czy dziecko będzie chciało widzieć takie zdjęcia w sieci, jak już podrośnie.

Nielegalne repostowanie zdjęć i grafik

Na Instagramie każdy ma dostęp do publicznych zdjęć i może łatwo zrobić ich screenshota. Przez pewien czas dostępna była funkcja legalnego repostowania, czyli udostępniania zdjęć z odnośnikiem do konta autora. W tej chwili jest niedostępna, więc niektórzy użytkownicy korzystają z zewnętrznych aplikacji do repostowania. Nie jest to legalne rozwiązanie i udostępniając cudze zdjęcie na swoim profilu, nawet z oznaczeniem autora, wciąż narusza się jego prawa autorskie. Lepiej więc tego nie robić bez zgody autora.

Są jednak znacznie gorsze możliwości. Instagram to serwis oparty na pięknych zdjęciach i filmikach, przez co często zdarza się, że powstają nawet całe profile, które nielegalnie korzystają z cudzych prac. Jeśli Instagram wykorzystujesz do publikacji swoich dzieł, zachowaj czujność i reaguj w przypadku, gdy ktoś je nielegalnie wykorzystuje. Albo na przykład zastosuj nieduże logo lub znak wodny, po którym zidentyfikujesz swoje prace i udowodnisz autorstwo.

nielegalne kopiowanie zdjęć na Instagramie

Spam i szkodliwe oprogramowanie

Czasami ktoś niepowołany uzyskuje dostęp do Twojego konta i w ten sposób zaczyna w Twoim imieniu publikować nieodpowiednie posty, np. reklamowe lub niezgodne ze standardami społeczności. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy przyznasz uprawnienia niezaufanej aplikacji, która przejmuje Twoje konto. Inną opcją jest pozyskanie Twoich danych przez phishing, czyli skłonienie Cię do zalogowania na stronie do złudzenia podobnej do Instagrama lub wymagającej zalogowania przy użyciu danych z tego portalu.

Pamiętaj też, że to może być dopiero początek problemów – jeśli hakerzy pozyskają Twoje hasło, będą próbowali również w ten sposób przejąć inne Twoje konta. Mogą też spróbować uzyskać dostęp do Twojej poczty, a nawet do konta bankowego. Dlatego tak ważne jest, aby w każdym z tych miejsc korzystać z innego hasła do logowania. Dobrze, aby było ono skomplikowane – 1234 zdecydowanie nie przejdzie.

Zobacz poradnik, jak stworzyć bezpieczne hasło

Możliwe zagrożenie rozpoznasz, gdy Instagram poinformuje Cię mailowo o nietypowym logowaniu. Jeśli nie zalogowałeś się właśnie na swoje konto z nowego smartfona czy komputera, nie zgadza się urządzenie albo podane dane lokalizacyjne, to warto od razu zareagować i sprawdzić, co się stało. Szczegóły dotyczące logowań znajdziesz w zakładce „Bezpieczeństwo” w ustawieniach aplikacji Instagram oraz poprzez stronę internetową.

Zobacz programy antywirusowe

Boty na Instagramie

Boty to programy, które wykonują pewne czynności za człowieka, zwykle szybko i na dużą skalę. Na Instagramie przede wszystkim mamy do czynienia z robotami, których zadaniem jest przyciągać obserwujących i zachęcać ich do skorzystania z płatnych usług, np. podejrzanych aplikacji służących do zakupu like’ów i fanów. Tego typu boty często są profilami z wyjątkowo dużą liczbą obserwatorów (liczoną niekiedy w dziesiątkach tysięcy) i publikują zachęcające zdjęcia, nie zawsze zgodne ze standardami społeczności. Mówimy tutaj szczególnie o kontach podszywających się pod znane osoby lub atrakcyjne kobiety i mężczyzn.

Pamiętaj jednak, że jeśli skusisz się na takiego generatora fanów, w najlepszym razie stracisz pieniądze lub Twój profil – a wraz z nim swoją reputację. Kupionych obserwatorów łatwo można wykryć. W bardziej poważnych przypadkach możesz także w ten sposób utracić dostęp do swojego konta albo doczekać się jego zbanowania przez serwis.

Kolejną odmianą są boty, które automatyzują korzystanie z Instagrama – wysyłają polubienia, obserwacje czy też automatyczne komentarze. Konto korzystające z bota posiada właściciela, który w razie potrzeby również może zareagować, ale swoją społeczność buduje w sposób automatyczny, uznawany obecnie za nienaturalny.

Te boty mogą być dla Ciebie niebezpieczne jedynie wtedy, gdy z nich korzystasz – z tego względu, że wymagają dostępu do Twojego konta. Jeśli go im udzielisz, mogą ułatwić późniejsze jego przejęcie. Poza tym nie budzą też zaufania – niejednokrotnie niedopasowane automatyczne komentarze bardziej zniechęcają potencjalnych followersów, niż zachęcają.

Jest to obecnie mocno potępiana przez instagramową społeczność praktyka. Coraz więcej użytkowników zgłasza tego typu komentarze jako spam, co może skutkować banem dla konta korzystającego z bota. Jeśli nie korzystasz, ale zauważasz na swoim profilu komentarze pochodzące od botów, nie masz powodów do obaw – to jedynie niegroźny spam. Usuń komentarz, zablokuj taki profil albo po prostu zignoruj to.

 

Co uchroni Cię przed niebezpieczeństwem na Instagramie?

W mediach społecznościowych przede wszystkim trzeba kierować się rozsądkiem. Dlatego powstrzymaj się przed upublicznianiem zbyt prywatnych treści lub też takich, które mogłyby Ci zaszkodzić np. zawodowo. Wielu pracodawców sprawdza publicznie udostępniane treści przez pracowników lub kandydatów na stanowisko.

Kolejna kwestia to także korzystanie z zabezpieczeń, które udostępnia portal. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które nie jest może magicznym remedium na wszystkie bolączki, ale znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa Twojego konta. W przypadku logowania z nowego urządzenia otrzymasz kod sms, który musisz wpisać. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której ktoś niepowołany loguje się na Twoje konto na Instagramie. Bez kodu z wiadomości nie jest w stanie tego zrobić.

Zwracaj też uwagę na powiadomienia, które otrzymujesz na maila po zalogowaniu się z innego urządzenia. Weryfikuj, czy wszystko się zgadza, a w razie wątpliwości rozwiej je bezpośrednio, kontaktując się z pomocą techniczną Instagrama.

Kolejna ważna rzecz to odpowiednia jakość hasła, które powinno być trudne do odgadnięcia. Pamiętaj, że Instagram należy do firmy Meta, której częścią są także Facebook oraz WhatsApp. Niski poziom zabezpieczenia któregokolwiek z nich wpływa negatywnie na pozostałe.

Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo na Facebooku

Nie zapomnij również o zabezpieczeniach samego smartfona. Jeśli nie chcesz, by ktoś w Twoim imieniu wrzucił nieodpowiedni post na Twoje konto, zabezpiecz urządzenie odciskiem palca, wizerunkiem twarzy lub kodem PIN. 

Instagram zaleca również, by nie podawać swojego hasła innym osobom (zwłaszcza niezaufanym) i nie logować się na komputerach lub smartfonach, do których mają dostęp inne osoby. Jeśli jednak musisz zalogować się z poziomu ogólnodostępnego urządzenia, włącz tryb incognito, nie zaznaczaj opcji „Zapamiętaj mnie” i pamiętaj o wylogowaniu się. W innym przypadku ktoś może później skorzystać z Twojego konta i zacząć publikować treści, których sobie nie życzysz. W najlepszym wypadku.

Zobacz smartfony i telefony w x-komie