Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows Home. Jak to zrobić?

Aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows Home. Jak to zrobić?

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Czy zakup laptopa z systemem Windows 10 w trybie S ma sens? Tak, jeśli zależy Ci na atrakcyjnej cenie. Argumentem przeciw są ograniczenia, w tym niemożność instalacji czegokolwiek spoza Microsoft Store. Tryb S możesz jednak bezpłatnie zaktualizować do wersji Home. Jak to zrobić? Wyjaśniamy w poradniku.

Spis treści:

  1. Windows 10 w trybie S. Czym jest i czym różni się od wersji Home?
  2. Czy Windows 10 w trybie S ma jakieś zalety?
  3. Jak przeprowadzić aktualizację do Windows 10 Home?
  4. Polecane laptopy z Windows 10 w trybie S.

Tryb Windows 10 S. Czym jest i czym różni się od wersji Home?

Jest Windows 10 Pro. Jest Windows 10 Home. Jest również Windows 10 w trybie S. Nas interesuje ten ostatni. Posługując się analogią odzieżową, można go określić mianem „smuklejszej” wersji systemu Windows 10.

Microsoft podaje, że pod trybem S kryje się prostota, bezpieczeństwo i szybkość (z ang. Simplicity, Security, Speed). Jak widać, w każdym z wymienionych przypadków na pierwszy plan wysuwa się litera „S”, która stała się symbolem „smukłej” dziesiątki.

Skoro S jest smuklejszy od wersji Home, to czego mu brakuje? Wiedz, że Windows 10 w trybie S jest systemem pełnowartościowym. Jedyna różnica polega na blokadzie instalacji oraz uruchamiania aplikacji pochodzących spoza Microsoft Store. Te, które się tam znajdują, są z kolei dokładnie weryfikowane przez amerykańskiego giganta pod kątem wspominanych wyżej: prostoty, szybkości, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa.

Chwileczkę. Nie możesz instalować tego, co Ci się podoba? Co to za szalony pomysł? Na pierwszy rzut oka tak by się mogło wydawać, ale po bliższym poznaniu cały ten zabieg nabiera sensu. Dlaczego?

Otóż Windows 10 w trybie S instalowany jest przede wszystkim w bazowych modelach notebooków, czyli w podstawowych konfiguracjach danej serii, gdzie często nie ma możliwości rozbudowy sprzętowej. Dlatego tryb S znajdziesz zarówno w najtańszych laptopach, za około 1000 zł, jak i w urządzeniach Microsoft Surface.

A kto sięga po bazowe modele? Głównie osoby, które korzystają z komputera okazjonalnie (sprawdzanie poczty, Facebooka, rozmowy przez Skype z bliskimi za granicą), uczą się ich obsługi (dzieci i seniorzy) albo zależy im na intuicyjności oraz bezpieczeństwie (właściciele firm, niektórzy freelancerzy).

Czy Windows 10 w trybie S ma jakieś zalety?

Nadal czujesz niesmak, że Microsoft narzuca Ci, co możesz, a czego nie możesz robić ze swoim laptopem? Przemyśl zatem 3 poniższe aspekty:

  1. Bezpieczeństwo – wartość nieoceniona, niezależnie od ceny i zastosowania laptopa. Ktoś, kto dopiero uczy się obsługi notebooka i nie zna się na aplikacjach, może instalować co popadnie. Nawet nieświadomie, kiedy surfuje sobie w sieci i wyskoczy mu okienko. Nic niechcianego nie zainstaluje się na dysku bez zgody Windows 10 S. A ten rzecz jasna jej nie udzieli.
  2. Poprawienie wydajności – z biegiem czasu chyba każdy użytkownik zmaga się ze zjawiskiem „zamulenia” pracy komputera. Jednym z powodów są instalowane programy, które zabierają miejsce na dysku, angażują zasoby systemowe poprzez pracę różnych trybów w tle, a finalnie zostawiają pamiątki w postaci plików zaszytych gdzieś w pamięci.
  3. Utrzymanie dobrej kondycji – dzięki blokadzie system operacyjny jest wolny od śmieci powodujących spadki wydajności. Ma to szczególne znaczenie w pracy, gdzie wolniejszy laptop oznacza niższą efektywność.

Oczywiście wybór notebooka z Windows 10 w trybie S uniemożliwia korzystanie z innej przeglądarki niż Microsoft Edge, innej wyszukiwarki niż Bing, czy korzystania z różnych narzędzi systemowych. Jednak w swym założeniu jest to tryb dla użytkownika, który nie potrzebuje nic, poza podstawowymi funkcjami.

Modele z Windows 10 S są również tańsze. To także istotny argument. Tym bardziej że tryb S możesz wyłączyć i dokonać aktualizacji do systemu Windows 10 Home. Jak na razie proces ten jest bezpłatny, więc póki takim pozostaje, może warto kupić sprzęt ze „smukłym” Windowsem i przeprowadzić upgrade?

Jak przeprowadzić aktualizację do Windows 10 Home?

Wszystko co musisz zrobić, zawiera się w kilku prostych krokach. Cały proces jest niezwykle prosty i intuicyjny, a co najważniejsze, przeprowadzisz go samodzielnie. Zadbaj tylko o zasilanie i stabilne połączenie z siecią na czas aktualizacji.

Krok 1 i 2 – przejdź do Ustawień i Aktualizacji.

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

 

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

 

Krok 3 i 4 – przejdź do sklepu Store i pobierz Windows 10 Home.

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

 

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

 

Krok 5 i 6 – załóż konto Microsoft lub od razu zaloguj się.

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

 

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

 

Krok 7 – zainstaluj Windows 10 Home.

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

Krok 8 – korzystaj z pełnej wersji Windows 10 Home.

aktualizacja Windows 10 w trybie S do Windows 10 Home

Polecane laptopy z Windows 10 w trybie S

Poznaj polecane laptopy z systemem Windows 10 w trybie S. W każdym z nich przeprowadzisz obecnie bezpłatną aktualizację systemu do wersji Windows 10 Home.

Lenovo IdeaPad S130-14

Lenovo Ideapad S130-14

Lekki i mobilny laptop z szybkim dyskiem SSD, matową matrycą Full HD oraz ergonomiczną klawiaturą. W codziennym użytkowaniu sprawdza się bardzo dobrze, obsługując płynnie przeglądarkę, portale społecznościowe, jak i bankowość elektroniczną.

HP Stream 14

HP Stream 14

Idealny jako pierwszy laptop. Lekki, kompaktowy, z 14-calowym ekranem HD. Dzięki wbudowanej kamerze i dwuzakresowemu Wi-Fi świetnie sprawdza się w rozmowach wideo przez Skype. Bezpieczeństwo danych, zapisanych na dysku gwarantuje z kolei szyfrowanie TPM.

ASUS VivoBook Flip 14 TP401MA

ASUS VivoBook Flip 14 TP401MA

Ten notebook może pracować w kilku trybach, w tym trybie tabletu, gdzie ekran obsługiwany jest dotykowo. Możesz tez korzystać z rysika, dołączonego do zestawu. To znacznie usprawnia wiele czynności, od zakupów w sklepach online po obsługę aplikacji.

Acer Spin 3

Acer Spin 3

Do pracy biurowej jest idealny. Ma nowoczesny procesor, szybką pamięć RAM, a do tego dysk SSD. Dotykowy panel Full HD 14” ułatwi przewijanie długich dokumentów czy slajdów prezentacji. Ekran daje się ponadto obracać. Co ważne, w smukłej obudowie znajdziesz bogaty zestaw złączy. Skorzystasz też z dwuzakresowego Wi-Fi.

Microsoft Surface Laptop

Microsoft Surface Laptop

Zaawansowane narzędzie dla profesjonalisty, o oryginalnym designie i najwyższej jakości wykonania. Ma genialny ekran dotykowy PixelSense, świetne głośniki oraz klawiaturę, gwarantującą komfort pracy. Obudowa z aluminium przyjemnie kontrastuje z wnętrzem wyściełanym alcantarą.

Zobacz wszystkie laptopy z Windows 10 w trybie S