Jak dbać o smartfona zimą? Poradnik

Zima może być dla Twojego smartfona wyzwaniem. I nie chodzi wyłącznie o zjazdy ze stoku, ślizgi na lodowisku czy bitwy na śnieżki, podczas których masz telefon przy sobie. Do jego uszkodzenia może bowiem dojść w bardziej codziennych okolicznościach. Dowiedz się, co zagraża Twojemu smartfonowi zimą, i przygotuj się na najbardziej wymagające warunki.

Spis treści:

 1. Co może zaszkodzić smartfonowi zimą?
 2. Jak dbać o smartfona zimą?
 3. Jak poprawić wygodę korzystania ze smartfona zimą?
 4. Polecane smartfony oraz akcesoria GSM.

Co może zaszkodzić smartfonowi zimą?

Przede wszystkim niskie temperatury. Ale urządzeniom elektronicznym nie sprzyjają również gwałtowne zmiany warunków termicznych, które mają miejsce na przykład wtedy, gdy z siarczystego mrozu wchodzisz do rozgrzanego pomieszczenia. Jeśli różnica temperatur jest duża, a do tego towarzyszy jej znaczna wilgotność powietrza, występuje kondensacja, czyli skraplanie się pary wodnej. W niektórych przypadkach istnieje prawdopodobieństwo, że osadzi się ona na zewnętrznych i wewnętrznych elementach smartfona.

Ryzyko zamoczenia sprzętu elektronicznego niosą też opady atmosferyczne. Gęsty śnieg i rzęsisty deszcz mogą przedostać się przez warstwy niewodoszczelnych materiałów i w konsekwencji spowodować poważne uszkodzenia.

Co jeszcze może przydarzyć się zimą? Na przykład upadek z telefonem w kieszeni lub przypadkowe upuszczenie sprzętu. Pośpiech, śliskie chodniki, przemarznięte ręce – to zdecydowanie nie ułatwia dbania o bezpieczeństwo.

A jakie mogą być efekty wymienionych tu zjawisk i zdarzeń?

jak dbać o smartfona zimą

Niskie temperatury

Kiedy słupek rtęci spada znacznie poniżej zera, maleje również ogólna sprawność działania Twojego telefonu. Smartfon na mrozie może doświadczać następujących problemów:

 • Niewłaściwe działanie ekranu dotykowego – obecnie niemal we wszystkich smartfonach stosowane są ekrany pojemnościowe. Taki wyświetlacz wytwarza pole elektryczne, które reaguje na przykład na zbliżenie palca. W bardzo niskich temperaturach (od -15 ˚C, choć znaczenie ma też model smartfona) proces ten może być zakłócony. Wtedy ekran nie reaguje na polecenia i pojawiają się na nim smugi.
 • Spadek pojemności baterii – baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe są wrażliwe na niskie temperatury. W zimowych warunkach zachodzące we wnętrzu baterii reakcje chemiczne są spowolnione, a do tego wzrasta opór elektryczny. Skutkuje to spadkiem pojemności akumulatora i szybszym zużywaniem energii. Na szczęście efekty oddziaływania niskiej temperatury na baterię są odwracalne.
 • Obniżenie wydajności urządzenia – to zjawisko ściśle związane z szybszym rozładowywaniem się baterii. Smartfon odnotowuje prędkie zużywanie energii, więc zamyka procesy, aby wydłużyć swój czas działania.
 • Problemy z czytaniem karty SIM – niskie temperatury mogą też sporadycznie powodować trudności z rozpoznawaniem przez telefon karty SIM.
jak smartfony reagują na niskie temperatury?
 

A jakie temperatury są bezpieczne dla smartfonów? Producenci podają zazwyczaj, że dla włączonych urządzeń mieszczą się one w zakresie od 0 do 35 ˚C, natomiast dla wyłączonych – od -20 do 35 ˚C.

Nagła i gwałtowna zmiana temperatury, kondensacja i opady

Gwałtowne zmiany temperatur, kondensacja i opady mogą powodować:

 • Uszkodzenia wyświetlacza – pod wpływem niskich temperatur szkło zmniejsza swoją objętość i staje się bardziej podatne na uszkodzenia. Gdy zimny smartfon znajdzie się w ciepłym pomieszczeniu, występuje obciążenie termiczne szkła (wywołane dużą różnicą temperatur). W takiej sytuacji już nawet nieco bardziej energiczne położenie urządzenia na stole może skutkować pojawieniem się pęknięć na wyświetlaczu.
 • Przedostanie się wody pod ekran dotykowy – najczęściej ma miejsce wtedy, gdy warstwa ochronna wyświetlacza jest uszkodzona. W efekcie może prowadzić do osłabienia reakcji na dotyk lub do jej całkowitego braku i utrudnić tym samym korzystanie z urządzenia.
 • Przedostanie się wody do obiektywu/obiektywów – osadzająca się na obiektywie i jego warstwie ochronnej woda lub para zasłania wlot światła, co skutkuje tym, że wykonywane zdjęcia są częściowo bądź całkowicie zamazane.
 • Przedostanie się wody do wnętrza urządzenia – efektem może być powstawanie korozji lub uszkodzenie niektórych podzespołów. Co prawda w wielu nowych telefonach stosuje się powłoki hydrofobowe, jednak ich skuteczność zależy od wielu czynników, na przykład wieku urządzenia, stanu technicznego, wykonanych modyfikacji.

Upuszczenia smartfona i upadki

W wyniku silnego uderzenia smartfona o twardą powierzchnię może dojść do:

 • Uszkodzenia obudowy – stopień zależy od siły uderzenia. Rysy i otarcia często są tylko problemem estetycznym. Jednak naruszenia konstrukcji mogą już mieć groźniejsze skutki – na przykład szybsze przenikanie wilgoci do wnętrza urządzenia.
 • Uszkodzenia ekranu – tutaj warto przypomnieć, że w niskich temperaturach szkło staje się bardziej podatne na uszkodzenia. Nawet pozornie niegroźne uderzenie telefonem o twardą powierzchnię może doprowadzić więc do pęknięcia ekranu, a w konsekwencji do nadprogramowego wydatku.
 • Zamoczenia smartfona – w sytuacji, gdy telefon wpadnie do śniegu, skutki mogą być identyczne jak w przypadku upuszczenia go do wody.

Jak dbać o smartfona zimą

Te czarne scenariusze wcale nie muszą się spełnić. Wystarczy, że wyrobisz sobie kilka dobrych nawyków oraz wyposażysz się w praktyczne akcesoria. Przekonaj się, że dbanie o smartfona zimą jest naprawdę łatwe.

dbanie o smartfona zimą
 

Nawyki:

 • Przed wyjściem na zewnątrz sprawdź temperaturę – dzięki temu ocenisz, czy możesz swobodnie korzystać z telefonu, czy lepiej przechowywać go w ciepłym, suchym miejscu.
 • Trzymaj telefon w wewnętrznej kieszeni kurtki lub płaszcza – dzięki temu urządzenie będzie ogrzewane ciepłem Twojego ciała. Pamiętaj jednak, że w takim zaimprowizowanym schowku także może wystąpić kondensacja. By do niej nie dopuścić, nie wkładaj do kieszeni bardzo wyziębionego smartfona (wcześniej ogrzej go trochę na przykład w zewnętrznej kieszeni).
 • Regularnie kontroluj poziom naładowania baterii – to pomoże zapobiec niespodziewanemu wyładowaniu się akumulatora.
 • Nie zostawiaj smartfona na mrozie – przed wyjściem z samochodu lub nieogrzewanego garażu upewnij się, że masz telefon przy sobie.
 • Jeśli smartfon jest zimny, rozgrzej go nieco przed wejściem do ciepłego pomieszczenia –zmniejszysz wtedy różnicę temperatur i zapobiegniesz gwałtownemu osadzaniu się pary wodnej, a także obciążeniom termicznym. W tym celu schowaj urządzenie do kieszeni lub po prostu odczekaj chwilę w temperaturze przejściowej.
 • Jeśli nie posiadasz wodoszczelnego etui, noś przy sobie szczelną torebkę foliową – zabezpieczy ona telefon w skrajnie złych warunkach – zwłaszcza wtedy, gdy występują bardzo silne opady.
 • Gdy jest ślisko, trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu – może to być wewnętrzna kieszeń kurtki lub płaszcza, ale też (gdy temperatury nie są bardzo niskie) plecak lub torba. Jedno jest pewne – w takich warunkach lepiej nie korzystaj z kieszeni w spodniach.

Przydatne akcesoria:

 • Zestaw słuchawkowy lub słuchawki z mikrofonem – pomagają ograniczyć sytuacje, w których musisz wyjmować telefon z wewnętrznej kieszeni płaszcza lub kurtki. Za ich pośrednictwem wygodnie poprowadzisz rozmowy, a o przeczytanie treści maila lub SMS-a poprosisz na przykład Asystenta Google albo Siri. Jeśli zdecydujesz się na przewodowe słuchawki z mikrofonem, pamiętaj o tym, by w bardzo niskich temperaturach kabel umieścić pod kurtką. To zapobiegnie jego zamarznięciu.
 • Etui lub obudowa – chroni Twojego smartfona na wielu poziomach. Wybór modelu na zimę uzależnij jednak od tego, na który rodzaj zabezpieczenia chcesz postawić najmocniej:
  • przed niskimi temperaturami – najlepiej sprawdzają się tu etui materiałowe lub wykonane ze skóry;
  • przed zalaniem – idealnym wyborem są wodoszczelne etui i obudowy, które nie tylko zagwarantują bezpieczeństwo sprzętu (oczywiście na określonej głębokości i przez określony czas), ale też zapewnią łatwy dostęp do wszystkich funkcjonalności urządzenia;
  • przed skutkami upadków i upuszczeń – świetnym wyborem będzie wzmocniona, solidnie wykonana obudowa na telefon, której struktura dodatkowo pochłania wstrząsy.
 • Szkła i folie ochronne – nie tylko amortyzują siłę uderzenia, ale także zapobiegają powstawaniu na wyświetlaczu nieestetycznych zarysowań.
 • Powerbank – pomoże Ci uzupełnić poziom naładowania baterii. Unikniesz więc sytuacji, w której nagle zostajesz bez dostępu do przydatnych aplikacji, na przykład do mobilnych płatności lub rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Pamiętaj tylko, aby nie korzystać z powerbanku na mrozie. Lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie do niego smartfona w biurze lub w kawiarni, oczywiście po odczekaniu, aż urządzenia się trochę zagrzeją
 • Wodoszczelne torby i plecaki – w wewnętrznej kieszeni takiego akcesorium smartfon znajdzie bezpieczne schronienie na wypadek zadymki lub ulewy. Pamiętaj jednak, aby uważać, gdzie kładziesz plecak. Lepiej, żeby nie miał kontaktu na przykład z pośniegowym błotem w autobusie.

Jak poprawić wygodę korzystania ze smartfona zimą?

Zimowa aura może też obniżać komfort korzystania ze smartfona. Oto kilka wskazówek, które pozwolą poradzić sobie z niedogodnościami.

 • Używaj rękawiczek z włóknami przewodzącymi – ten element garderoby nie tylko chroni dłonie przed mrozem, ale także pozwala Ci swobodnie obsługiwać telefon.
 • Korzystaj z zestawu głośnomówiącego lub ze słuchawek z mikrofonem – dzięki temu wygodnie poprowadzisz rozmowy i zadbasz o swojego smartfona – uchronisz go przed oddziaływaniem niskiej temperatury, a także zminimalizujesz ryzyko upuszczenia go.
 • Zaopatrz się w ściereczki lub chusteczki do wycierania ekranu – gdy powietrze jest chłodne, suche, a do tego jeszcze zanieczyszczone, zaleca się stosować odpowiednie kosmetyki do skóry – na przykład nawilżające kremy i odżywiające podkłady. Niestety czasem osadzają się one na telefonie. I choć niewielkie plamki są niegroźne i łatwe do usunięcia, to już dostanie się preparatu na przykład pod warstwę szkła chroniącego ekran może skutkować koniecznością wymiany zabezpieczenia. Dlatego warto mieć pod ręką coś, czym szybko uda się usunąć zabrudzenia.

Polecane smartfony oraz akcesoria GSM

Sprawdź smartfony spełniające normy IP 67 i 68 oraz akcesoria GSM z naszej oferty, dzięki którym lepiej zabezpieczysz swój telefon przed szkodliwym oddziaływaniem zimowej aury.

polecane smartfony do podglądania zwierząt

htc u life11

HTC U11 life 3/32GB Sapphire Blue

Połączenie klasycznej stylistyki z dobrą wydajnością. Ośmiordzeniowy Snapdragon 630 i 3 GB pamięci RAM zapewniają sprawne działanie aplikacji, także tych wymagających. Obsługę smartfona ułatwia technologia Edge Sense, która zapewnia dostęp do funkcji w mgnieniu oka (wystarczy ścisnąć obudowę). W ten sposób uruchomisz na przykład aplikację aparatu. A zdjęcia możesz wykonać na przykład na stoku, bo HTC U11 life spełnia normę IP67. Oznacza to, że może być zanurzony nawet przez 30 minut na głębokości do 1 metra.

sony xperia xz1 black

Sony Xperia XZ1 black

Smartfon spełniający normę IP68, a więc odporny nawet na długotrwałe zanurzenie (ok. 60 minut). Przykuwa wzrok ekranem HDR 5.2” TRILUMINOS, który zapewnia wyrazisty, ostry i wypełniony żywymi kolorami obraz. Wysoką wydajność gwarantują ośmiordzeniowy Snapdragon 835 i 4 GB pamięci RAM. Świetnym udogodnieniem jest też inteligentny tryb pracy baterii, który optymalizuje pracę podzespołów w taki sposób, aby energii starczyło na cały dzień.

samsung galaxy s8 midnight black

Samsung Galaxy S8 Midnight Black

Charakterystyczny design, wysoka wydajność i niezawodne bezpieczeństwo. Zagięty wyświetlacz Infinity o przekątnej 5,8 cala wypełnia przedni panel w aż niemal 85%. Dzięki temu rozrywka i wielozadaniowa praca wchodzą na nowy poziom. Tym bardziej że nad płynnością czuwają ośmiordzeniowy Exynos 8895 i 4 GB pamięci RAM. Świetnie spisuje się również tylny aparat z przysłoną f/1.7. Samsung Galaxy S8 jest przy tym pyło- i wodoszczelny – spełnia normę IP68.

sony xperia xz2 compact koralowy róż

Sony Xperia XZ2 Compact koralowy róż

Propozycja dla miłośniczek i miłośników kompaktowych urządzeń mobilnych oraz nietuzinkowego designu. Dzięki zaokrąglonym ramkom Sony Xperia XZ2 Compact wygląda lekko i zgrabnie. I dokładnie w taki sposób radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi aplikacjami. Zapewniają to ośmiordzeniowy Snapdragon 845 i 4 GB pamięci RAM. Tylny aparat o rozdzielczości 19 Mpix pozwala z kolei nie tylko robić świetne zdjęcia, ale także nagrywać wideo w rozdzielczości 4K. Z tych funkcjonalności skorzystasz w każdych warunkach, bo Xperia XZ2 Compact spełnia normę IP68.

samsung galaxy s9+

Samsung Galaxy S9+ Lilac Purple

Większy i jeszcze bardziej wydajny. Jego bezramkowy wyświetlacz Infinity mierzy 6,2 cala i wypełnia przedni panel w niemal 84%. To stwarza świetne warunki do wielozadaniowej pracy w trybie podzielonego ekranu. Ośmiordzeniowy Exynos 9810 i 6 GB pamięci RAM zapewniają moc obliczeniową do obsługi najbardziej wymagających aplikacji. Na pleckach znajduje się podwójny aparat 12 Mpix z przysłoną f/1.5. Samsung Galaxy S9+ także spełnia normę IP68.

polecane akcesoria GSM

xiaomi power bank 2c 20000 mah

Xiaomi Power Bank 2C 20000 mAh biały

Lekki, stylowy i naprawdę pojemny. Wyposażony w dwa złącza USB, wspiera funkcję szybkiego ładowania, dzięki czemu pomoże w kilkanaście minut uzupełnić poziom naładowania baterii smartfona nawet o kilkadziesiąt procent. Co ważne, powerbank Xiaomi 2C posiada zabezpieczenia antyprzepięciowe oraz diodę sygnalizującą jego poziom energii.

adata powerbank p20000d

ADATA Power Bank P20000D 20000 mAh Czarny

Dzięki dwóm złączom USB możesz jednocześnie ładować dwa urządzenia. Nad bezpieczeństwem czuwają inteligentne zabezpieczenia przed zwarciami, przeładowaniem i nadmierną temperaturą. O poziomie naładowania powerbanku ADATA P20000D poinformuje Cię cyfrowy wyświetlacz. Praktycznym dodatkiem jest wbudowana latarka LED.

plantronics explorer 55

Plantronics Explorer 55

Wygodna i stylowa słuchawka Bluetooth, która zapewnia nawet do 11 godzin czasu prowadzenia rozmów. O to, aby osoba po drugiej stronie zawsze słyszała Cię dokładnie, zadba mikrofon z redukcją szumów. Z kolei funkcja multipoint umożliwia podłączenie do słuchawki Plantronics Explorer 55 dwóch telefonów.

jabra talk 2 hd voice

Jabra Talk 2 9h/2tel/HD Voice

Wygodna słuchawka Bluetooth, której maksymalny czas prowadzenia rozmów na jednym ładowaniu wynosi 9 godzin. Dołączono do niej kilka rodzajów silikonowych wkładek, dzięki czemu dopasujesz ją do swoich potrzeb. Obsługę słuchawki ułatwia producencka aplikacja na smartfony z systemami Android oraz iOS.

polecane folie i szkła ochronne na smartfony

Dobre etui musi być idealnie dopasowane do konkretnego smartfona. Dlatego nie wymienimy tutaj konkretnych modeli, lecz zaprezentujemy serie, które zapewniają najlepszą ochronę. Chcesz jak najlepiej zadbać o swojego smartfona zimą? Poznaj etui Supcase, etui Lifeproof, etui Ringke Fusion oraz etui Spigen Rugged Armor.

Nie udało Ci się znaleźć modelu dla siebie? Sprawdź wszystkie etui i obudowy na smartfony w ofercie x-kom.

Szkła i folie ochronne na smartfony także muszą być idealnie dopasowane. Tutaj dobrą propozycją są szkła hartowane 3mk flexible glass o twardości co najmniej 7H. Skutecznie zabezpieczą one wyświetlacz przed skutkami zderzeń z twardymi powierzchniami lub ostrymi przedmiotami.

Sprawdź wszystkie folie i szkła na smartfony w ofercie x-kom.

Zobacz też pozostałe akcesoria GSM w ofercie x-kom.

A w jaki sposób Ty dbasz o swojego smartfona zimą? Podziel się z nami swoimi radami i wskazówkami.