Podróż służbowa – w co się spakować? Co trzeba zabrać?

Podróże służbowe mają ściśle określone cele. Najczęściej są to spotkania z przedstawicielami innych firm lub z klientami, które trwają od kilku do kilkunastu dni. Przed wyjazdem koniecznie przygotuj listę z tym wszystkim, czego potrzebujesz i zastanów się, w co się spakować, bo nie zawsze potrzebna Ci będzie walizka.

Spis treści:

 1. Praktyczne porady na podróż służbową.
 2. Plecak przydaje się na krótkie wyjazdy.
 3. W torbie zmieści się jednak więcej.
 4. Jaki bagaż do samolotu?

Praktyczne porady na podróż służbową

Podróż służbowa kojarzy Ci się zapewne z czymś bardzo formalnym. Rozciągniętym w czasie spotkaniem biznesowym z obowiązkowym strojem formalnym, gdzie dominują marynarki oraz nieskazitelnie białe kołnierzyki dokładnie wyprasowanych koszul.

Przeważnie tak właśnie będzie, ale musisz wiedzieć, że nie każda podróż służbowa dokładnie tak wygląda, bo nie każda profesja wymaga oficjalnego podejścia. W wielu przypadkach wyjazd służbowy może się odbywać na stopie wręcz przyjacielskiej, gdzie nie obowiązują formalne reguły. Nie będzie więc konieczności zabierania ze sobą skórzanej walizki, ani obszernej torby podróżnej – wystarczy pakowny plecak.

Pamiętaj, że bagaż, jaki będzie Ci towarzyszyć w czasie podróży służbowej, powinien być ograniczony do minimum i zawierać wyłącznie rzeczy niezbędne, czyli:

 • Przybory higieniczne,
 • Miniaturki kosmetyków,
 • Czystą bieliznę,
 • Ubrania, które się nie gniotą,
 • Laptop z ładowarką,
 • Dokumenty (dowód osobisty, paszport, wizę),
 • Dodatkowe obuwie (dopasowane do klimatu i okazji).

Checklista receptą na wyjazd

Jeśli obawiasz się, że podczas pakowania możesz czegoś zwyczajnie zapomnieć, przygotuj sobie checklistę. Najlepiej podzielić ją na kategorie według klucza rzeczowego, np.:

 • Ubrania,
 • Higiena,
 • Elektronika,
 • Dokumenty.

Wystarczy do tego kartka A4 zapisana odręcznie, choć przy częstych, w miarę regularnych wyjazdach, gdy zawartość bagażu jest mniej więcej podobna, możesz pokusić się o szablon w Excel, uzupełniany jedynie o nowe elementy.

Pakując się w podróż służbową, odhaczasz pozycje, które już znalazły się w bagażu, podobnie na miejscu, przed powrotem. Masz tym samym pewność, że niczego nie zostawisz.

Przeczytaj przy okazji poradnik - Jak przewozić laptopa?

Plecak na podróże służbowe. Jaki wybrać?

Plecak na krótkie wyjazdy

Służbowa podróż samolotem, owszem nie jest rzadkością, ale zdecydowanie częściej przemieszczasz się raczej samochodem lub pociągiem. Wtedy lepszym wyborem jest plecak, rzecz jasna nie pierwszy-lepszy, ale przystosowany do przewożenia wielu rzeczy jednocześnie.

Mamy na myśli plecak z precyzyjnie rozplanowanym wnętrzem, dedykowaną przestrzenią na laptopa, licznymi przegrodami oraz sprytnie rozmieszczonymi kieszeniami, w których umieścisz, może nie tysiąc i jeden drobiazgów, ale na pewno najpotrzebniejsze akcesoria, takie jak:

 • Golarka,
 • Ładowarka GSM,
 • Słuchawki,
 • Notes z długopisem,
 • Paszport i inne dokumenty,
 • Klucze do domu.

Oprócz tego niejednokrotnie również:

 • Ręcznik,
 • Zapasowy t-shirt,
 • Kosmetyki w małych opakowaniach,
 • Tablet,
 • Czasem i buty na zmianę.

Wszystko zależy od plecaka, a niektóre modele są zaskakująco pojemne. Faktem jest, że po załadowaniu do pełna jego gabaryty nieco wzrosną (ale nie gargantuicznie), lecz nadal daje się wygodnie nosić na plecach.

Ciekawym wyborem są produkty Samsonite, wśród których znajduje się plecak podróżny Bleisure 17,3 z bardzo pojemną komorą główną. Spokojnie zmieści się tam zapasowy komplet ubrań, np. koszula wieczorowa. Specjalny zaczep zabezpiecza odzież przed pognieceniem, dokładnie tak, jak ma to miejsce w walizkach. Inny przykład to Targus Citylite 15,6 Pro Premium, posiadający szereg kieszeni na drobiazgi (w środku i na zewnątrz) oraz kieszeń na laptopa.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są ponadto plecaki Samsonite Rewind Roller 16, wyposażone w kółka. Mają też wysuwane uchwyty, zupełnie jak torby podróżne i mogłoby się wydawać, że bliżej im do toreb, niż do plecaków, bo na pierwszy rzut oka nie widać szelek, wystarczy spojrzeć na te plecaki. One tam są, tylko schowane w specjalnych kieszeniach. Sprytne, prawda?

Z uwagi na ograniczoną jednak pakowność oraz niemożność zabrania w nim kilku kompletów odzieży, plecak sprawdzi się raczej w maksymalnie 2-dniowych podróżach służbowych. Na dłuższe wyjazdy lepiej zabrać torbę.

Zobacz plecaki

Torba na podróż służbową. Którą wybrać?

W torbie zmieści się jednak więcej

Jakby nie patrzeć i jakby nie pakować, torba podróżna jest niezastąpiona, gdy czeka Cię kilkudniowa podróż służbowa. Zwłaszcza taka, która obfituje w konferencje, rozmowy oraz czas wolny. Na każdą z tych okazji dobrze mieć inny strój, choćby po to, żeby na najważniejszą chwilę ubranie było czyste i świeże.

Oprócz klasycznych toreb i walizek podróżnych w sprzedaży dostępne są torby na laptopy, które posiadają 4 kółka oraz wysuwane rączki. Warto wymienić choćby Targus Mobile VIP 15,6. Jej unikalna konstrukcja 2w1 została przystosowana do transportu laptopów 15,6”, a dodatkowo do zabrania pokaźnych ilości ubrań oraz akcesoriów, jakie będą Ci potrzebne u celu podróży.

Poza tym w torbie tkwi ciut więcej elegancji, niż w plecaku, co czyni ją lepszym wyborem na bardzo oficjalne wyjazdy, gdzie należy zadbać o każdy szczegół świadczący o poważnym podejściu do sprawy. Niektórzy kontrahenci są na tym punkcie bardzo wyczuleni, dlatego warto zainwestować w torbę podróżną, aby nie zmarnować szansy na dobre pierwsze wrażenie.

Zobacz torby podróżne

Jaki bagaż do samolotu?

Na koniec kwestia bardzo ważna – limity bagażu podręcznego dla podróżujących samolotami. Zakup torby albo plecaka na zasadzie – o, podoba mi się, biorę – niestety może skończyć się niemiłą niespodzianką podczas odprawy. Sytuacje, w których walizka jest po prostu za duża na bagaż podręczny, zdarzają się nagminnie. Trzeba potem pogodzić się z dodatkowym kosztem w postaci opłaty za bagaż nadawany.

Wszystkie plecaki i torby, które opisujemy w tym poradniku, spełniają warunki bagażu podręcznego i jeśli tylko waga zawartości nie przekroczy dopuszczalnego limitu, możesz z nimi wejść na pokład samolotu.

Zobacz wszystkie plecaki i torby, dostępne w x-kom