(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaką myszkę dla gracza wybrać?

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Myszek dla graczy jest tyle, ile itemów w ekwipunku doświadczonego gamera. I tak jak przedmioty w grze, tak gamingowe gryzonie odróżniają się od siebie nie tylko wyglądem i przeznaczeniem, ale również wnętrzem i ceną. Podobnie jak ich użytkowny różnią się też skillem. Z tego poradnika dowiesz się, jakie są rodzaje myszy do gier, czym kierować się przy wyborze takiego akcesorium oraz jaka mysz dla gracza pomoże Ci powędrować na szczyt.

Mysz gamingowa a biurowa

Czym różni się mysz biurowa od tej do grania? Przede wszystkim wyglądem. Biurowy gryzoń ma zazwyczaj dość prostą i uniwersalną konstrukcję – po to, by dobrze sobie radził w pracy w Excelu, bazach danych, Wordzie czy programach księgowych. Taka nieskomplikowana mysz ma wszystko co potrzebne, żeby ograniczyć rozpraszanie użytkownika do minimum.

Mysz dla gracza to już bardziej zaawansowana konstrukcja, która poprzez dodatkowe funkcjonalności stwarza wiele możliwości. Boki urządzenia są zazwyczaj wyprofilowane, aby chwyt podczas grania był stabilny i pewny. Gamingowy gryzoń może posiadać również kilkanaście dodatkowych przycisków. Do gier często przydaje się ich więcej niż podstawowe dwa lub trzy, wliczając scrolla. Wybrane myszy oferują Ci do dyspozycji także programowalne przyciski. Dzięki nim dostosujesz funkcjonalność urządzenia do preferencji i sprostasz wymaganiom, które stawia przed Tobą gra.

mysz biurowa a mysz gamingowa

Istotnym aspektem są również zastosowane w myszach sensory. O ile do pracy biurowej wystarczy mniej dokładny z minimalnym DPI, bo Word czy Excel wiele wybaczają, o tyle w myszy gamingowej musi być to o wiele bardziej zaawansowany model, najczęściej dający możliwość zmiany rozdzielczości. Takie udogodnienie zapewni precyzję ruchu i pomoże Ci w osiąganiu najlepszych wyników w mniej lub bardziej zaawansowanych tytułach.

Dlaczego warto zainwestować w mysz do grania?

Kończy się emocjonujący rankingowy mecz w CS-a. Zostajesz na mapie tylko Ty i jeden przeciwnik. Liczą się ułamki sekund. Kto pierwszy odda bezbłędny strzał? Wiesz, że szanse są wyrównane, ale od Twojego ruchu zależy wygrana całej drużyny. Przewagę daje Ci jedno kliknięcie dodatkowym przyciskiem Twojej gamingowej myszy - błyskawiczna możliwość zmiany DPI na niższe, oddanie celnego strzału przez lunetę AWP i eliminacja wroga. Brzmi dobrze, prawda?

Dobrze dobrana myszka do grania poprowadzi Cię w rozgrywce na sam szczyt. Tylko pomyśl o skoordynowanych ruchach, będących odpowiedzią na to, co dzieje się na ekranie i bezbłędnych strzałach wykonanych szybciej, niż robią to Twoi przeciwnicy. Jednak, aby się tak stało, przy wyborze skoncentruj się na kilku czynnikach i parametrach.

Pamiętaj tylko, że nawet najlepsza mysz dla gracza nie zastąpi umiejętności. Może natomiast bardzo pomóc w ich szlifowaniu i ułatwić drogę do podium.

Grasz w MMO czy w strzelanki?

Wbijasz levele dla relaksu, czy lubisz czuć deszczyk emocji towarzyszący rywalizacji? Jeśli zwykle prowadzisz rozgrywkę tylko dla relaksu i rozrywki, to wystarczy prostsza konstrukcja gryzonia z małą liczbą przycisków i mniej zaawansowanym sensorem. Natomiast do bardziej wymagających gier czy turniejów e-sportowych przyda Ci się zaawansowany model, ponieważ obecność dodatkowych funkcji, przycisków i rolek przyspiesza wykonywanie ruchów i wydawanie komend.

 

Cechy myszek dla graczy

Optyczna czy laserowa, czyli jaki sensor myszy wybrać?

Chociaż sposób działania tych dwóch rodzajów czujników jest właściwie taki sami, to jednak w końcowym efekcie różnica jest spora.

Zasada działania zarówno myszy optycznej, jak i laserowej polega na tym, że diody umieszczone za układem soczewek emitują światło i oświetlają powierzchnię, po której poruszają się urządzenia. Strumień światła odbija się od podłoża, zostaje rozproszony i wraca do mikro-kamery, która rejestruje setki klatek na sekundę. Następnie procesor sygnałowy oblicza przesunięcia, co daje obraz na ekranie w postaci ruchów kursora.

Mysz laserową różni rodzaj przesyłanego światła. W myszy optycznej to dioda LED, natomiast w laserowej, jak sama nazwa wskazuje, wiązka laserowa. Dzięki temu ten rodzaj urządzenia może charakteryzować się większą precyzją i zwiększoną czułością. Minusem lasera jest fakt, że odczytuje on dokładnie fakturę powierzchni, po której się porusza, i na tych bardziej chropowatych sensor może wariować i tracić płynność. Dlatego przy myszach laserowych musisz zadbać o gładką i jednolitą podkładkę.

W przypadku myszy laserowej trudności możesz też napotkać, kiedy oderwiesz ją od podłoża w trakcie rozgrywki. O ile optycznej nie zrobi to różnicy (po prostu kursor przestanie się poruszać), o tyle przy laserowej, po podniesieniu myszki nawet na moment, laser może płatać figle – straci orientację i może „biegać” we wszystkie strony. Sensory optyczne są dużo bardziej liberalne w tej kwestii. Mogą z powodzeniem pracować na rozmaitych powierzchniach, co sprawia, że masz większe pole manewru w wyborze odpowiedniej podkładki.

Jakie są zatem praktyczne różnice między sensorem optycznym a laserowym w kontekście gier? O ile w teorii, lasery są precyzyjniejsze na odpowiedniej powierzchni, o tyle w grach może nie mieć to aż takiego znaczenia. Sensory optyczne dogoniły laserowe pod kątem maksymalnych rozdzielczości DPI, a w wielu grach, szczególnie FPS, czułość będziesz ustawiać w niskich zakresach.

Jaka ilość DPI w myszkach dla graczy?

Mówiąc najprościej DPI, jest to liczba punktów obrazu przypadająca na cal – z angielskiego dots per inch. Oznacza długość na ekranie, jaką może pokonać kursor gryzonia na po przesunięciu o 1 cal, czyli 254 milimetrów na podłożu.

Zasada jest taka, że im wyższa wartość DPI – rozdzielczość, tym krótszą drogę musi przejść mysz, by kursor przeszedł z punktu a do b. Mysz z ustawioną mniejszą rozdzielczością musi przesunąć się bardziej, niż urządzenie z wyższym DPI.

Na rynku dostępne są myszki z rozdzielczością od 800 do 20 000 DPI, a to, jaką czułość wybrać, zależy tylko od indywidualnych potrzeb i tytułów, w które najczęściej grywasz.

Czy bezprzewodowa mysz jest dobra do gier? 

Obecnie bezprzewodowe myszy właściwie w niczym nie odstają od tych z kablem. Mają po prostu inne właściwości. W profesjonalnych urządzeniach, dobrej jakości opóźnienia w zasadzie nie występują, a jeśli są, to w minimalnych wielkościach. Mało tego, brak kabla daje więcej swobody podczas użytkowania urządzenia.

Bezprzewodowe urządzenia łączą się z komputerem za pomącą Bluetooth lub fal radiowych. Możesz więc nim sterować i prowadzić rozgrywkę będąc w sporej odległości, bo zasięg myszy bezprzewodowych sięga nawet do 15 m.

mysz przewodowa czy bezprzewodowa

Myszy bezprzewodowe mogą mieć większą wagę od tych na kablu. To dlatego, że w niektórych znajduje się akumulator. Mimo że te różnice w ciężarze nie są już bardzo drastyczne, to warto pamiętać o tym fakcie przed zakupem.

Obecność kabla w urządzeniu z jednej strony zapewnia bardziej stabilne połączenie z komputerem i odciąża z obowiązku ładowania. Z drugiej jednak, musisz mieć na uwadze ogon gryzonia już na etapie planowania stanowiska komputerowego. Dochodzi do tego ewentualne splątanie z innymi kablami. Oczywiście bardzo sprawdzają się akcesoria takie jak Mouse bungee, ale to dodatkowy element, który musisz przewidzieć na swoim gamingowym posterunku.

Jakie są sposoby podłączenia myszy?

Za którym razem udaje Ci się wsadzić wtyczkę USB dobrą stroną podczas podpinania peryferiów? Lada moment zapomnisz, że kiedyś trzeba było się zastanawiać, gdzie jest góra, a gdzie dół złącza. Wciąż jeszcze standardem jest, że myszy przewodowe i nadajniki do tych bez ogonka podpina się do komputerów przez port USB. Jednak laptopy i ultrabooki ekspresowo są odchudzane, co wiąże się z tym, że klasyczne USB zamieniane jest na szczuplejsze i nowocześniejsze USB-C.

Coraz częściej więc można spotkać mysz, która posiada to wygodne rozwiązanie. Kabel USB-C zapewnia dużą przepustowość danych i można użyć go do wielu urządzeń. Złącze USB-C przyspiesza również prędkość ładownia myszy, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu i szybciej wrócisz do rozgrywki. A może podepniesz ją do smartfona i spróbujesz rozegrać partyjkę w niestandardowy sposób?

Gniazdo USB-C jest też coraz częściej umieszczane w obudowie myszy. Dzięki temu, że można odpiąć przewód, transport urządzenia jest łatwiejszy i nie naraża się gniazda na uszkodzenia podczas zwijania kabla. A co powiesz na myszkę gamingową, którą dzięki takiemu złączu użyjesz na dwa sposoby w zależności od potrzeby, jako przewodową i bezprzewodową? Szukaj takiej myszy na końcu polecanych modeli.

Jaką liczbę przycisków powinna mieć myszka?

Myszy do grania mogą mieć różną liczbę przycisków. Od dwóch w tych najbardziej podstawowych do ponad dwudziestu w zaawansowanych modelach. To, ile potrzebujesz przełączników w myszce, zależy od rodzaju rozgrywki, którą prowadzisz. O doborze myszy pod rodzaj gry będzie trochę niżej.

Ale nie tylko liczba przycisków jest ważna. Zwróć uwagę też na ich responsywność, „twardość” kliku oraz jego głośność. Te aspekty będą zależeć od konstrukcji przycisku, ale też od rodzaju przełączników, które zostały w nim umieszczone. Najpopularniejsze przełączniki to Omron oraz Huano, ale nie brakuje też na rynku innych, autorskich produktów.

Ile powinna ważyć idealna mysz komputerowa?

Waga myszy ma ogromny wpływ na wygodę użytkowania. Urządzenie jest przesuwane przynajmniej kilkadziesiąt razy na minutę i jego waga nie może powodować zmęczenia dłoni i nadgarstka. Natomiast zbyt lekka mysz w połączeniu z dużą czułością może powodować nieprecyzyjne prowadzenie. Producenci dają w niektórych modelach możliwość personalizowania wagi myszki poprzez obecność ruchomych odważników, które możesz dowolnie dokładać i w razie potrzeby wyciągać.

 

Konstrukcje i sposób trzymania myszki. Jak grać wygodnie?

Konstrukcje myszek dla graczy można podzielić na dwa rodzaje. Symetryczne i profilowane. O ile w symetrycznych już podział dalej się nie rozgałęzia, to te drugie dzielą się jeszcze na myszy dla prawo- i leworęcznych użytkowników. Konstrukcję myszy wybierz w oparciu o ilość czasu spędzanego na rozgrywkach i rodzaj tytułów, w które najczęściej grasz.

 

Jak wybrać myszkę dla gracza - chwyty

Jeśli czytasz ten poradnik na komputerze to spójrz na dłoń, w której trzymasz mysz. Pewnie nawet nie wiesz, że masz „jakiś” chwyt. A okazuje się, że to ma znaczenie, zwłaszcza przy długich rozgrywkach

Sprawdź, którego używasz, aby móc kierować się tym kryterium podczas wyboru urządzenia. Odpowiednio dobrana konstrukcja myszy sprawi, że użytkowanie i rozgrywką będą komfortowe i dzięki temu nie przeciążysz dłoni i nadgarstka.

Podstawowe chwyty myszy:

  • Palm grip
  • Claw grip
  • Fingertip grip
rodzaje chwytów myszy

Najczęściej spotykany chwyt to Palm grip. Wydaje się też najbardziej komfortowy ze względu na to, że cała powierzchnia dłoni znajduje się na grzbiecie myszy. Kciuk jest umiejscowiony po lewej stronie myszy. Przyciski i rolkę obsługują palce wskazujący i środkowy, a serdeczny i mały podtrzymują mysz z prawej strony. Przy tym rodzaju chwytu najlepiej sprawdzą się myszki z wysuniętym tyłem o podłużnym profilu, który umożliwia ułożenie na nim śródręcza w całości.

Claw grip przypomina w ułożeniu szpon. Palec wskazujący jest odpowiedzialny za LPM, środkowy za rolkę, a serdeczny za PPM. Kciuk i mały palec, za pomocą samych opuszków, trzymają urządzenie po lewej i prawej stronie. Środkowa część dłoni nie styka się z myszą, a nadgarstek opiera się w całości na podłożu czy podkładce. Ten chwyt umożliwia szybkie kliknięcia każdego z przycisków, a oprócz tego dzięki ruchom nadgarstka zapewnia bardzo dobrą kontrolę nad urządzeniem. Do takiego ułożenia przyda się krótka mysz z wysokim grzbietem i wyprofilowanymi pod palce bokami.

Ostatni typ chwytu, Fingertip grip, jest połączeniem dwóch powyższych. Śródręcze nie dotyka górnej części myszy, ale palce są tu wyprostowane i kontakt z przyciskami mają opuszki. Boki myszki są podtrzymywane też jedynie końcami palców przez kciuk, mały palec i palec serdeczny. Ciężar dłoni spoczywa na nadgarstku. W tym przypadku dobrze powinny sprawdzić się myszki krótkie i z niskim grzbietem.

 

Jak wybrać mysz gamingową - gry

Ważne jest to, na jaki rodzaj gier poświęcasz najwięcej czasu. Jeśli są to FPS-y, to na pewno zależy Ci na błyskawicznym i dokładnym namierzaniu. Dlatego oprócz optycznego sensora z regulacją istotna też będzie waga gryzonia. Dobrym rozwiązaniem będzie model z dodatkowymi odważnikami, który według potrzeby dociążysz lub odciążysz. Pamiętaj, że im więcej siły musisz włożyć w przesuwanie urządzenia po podkładce, tym szybciej zmęczy Ci się nadgarstek.

Konstrukcja myszy przy grach takich jak FPS-y powinna też gwarantować pewny chwyt, tak by naturalnie stanowiła przedłużenie dłoni i ułatwiała celne strzały. Do gier takich jak CS:GO, czy Call of Duty dobrym rozwiązaniem będą myszy o symetrycznej, ergonomicznej budowie, które dostosują się do większości dłoni.

wybór myszy pod grę

Jeśli jednak najwięcej czasu poświęcasz na takie systemy jak MOBA, MMO czy RTS, które cechują się długimi sesjami, a najważniejsza w nich jest szybkość wykonywanych akcji i ruchów, to weź pod uwagę mysz z dużą liczbą dodatkowych programowalnych przycisków. Możliwość zapisywania skrótów i makr sprawi, że natychmiast uruchomisz funkcje, którymi przyspieszysz rozgrywkę. Dobierając mysz pod gry tego typu, musisz wziąć pod uwagę komfort dla dłoni i nadgarstków. Modele urządzeń przeznaczonych pod te rozgrywki mają podpórki pod kciuk, nadgarstek czy nawet mały palec, a konstrukcja jest bardziej wyprofilowana.

 

Czy podświetlane myszki mają sens?

Podświetlenie RGB to designerski dodatek do gryzonia. Możesz go zobaczyć w kilku wariantach, w zależności od producenta, rodzaju myszy czy konstrukcji. Niekiedy jest to bardzo delikatny detal, zaznaczający na przykład tylko logo producenta. Czasem jednak podświetlenie widać niemalże z każdej możliwej szczeliny w konstrukcji. Jeśli gryzoń posiada bardziej zaawansowane oprogramowanie, to możesz wybierać nawet z ponad 16 milionów kolorów i konfiguracji podświetlenia, które pozwoli Ci wyrazić siebie lub dobrać kolor urządzenia na przykład pod aranżację pokoju.

Zobacz poradnik: Pokój gracza. Jak urządzić pokój gamingowy?

 

Polecane myszy dla graczy

 DXRacer Racer 5

Razer DeathAdder V2

Ten model oferuje pewny chwyt, dzięki pokryciu powierzchni materiałem antypoślizgowym. We wbudowanej pamięci gryzonia zapiszesz do pięciu konfiguracji profili. Z kolei osiem programowalnych przycisków skonfigurujesz w pełni używając oprogramowania Razer Synapse 3. Dzięki temu zawsze będziesz gotowy na wyzwania czekające w grze.

 Razer Basilisk X Hyperspeed

Razer Basilisk X Hyperspeed

Bezprzewodowa mysz Razer Basilisk X Hyperspeed o czułości 16 000 DPI, wyposażona w rozbudowany panel konfiguracji pozwoli na satysfakcjonującą rozgrywkę, nawet przez wiele godzin. System Hyperspeed, w który wyposażony jest ten model, sprawia, że jest o 25% szybszy od innych technologii bezprzewodowych. Dzięki temu nie odczujesz żadnych opóźnień.

Logitech PRO WIRELESS GAMING MOUSE

Logitech PRO WIRELESS GAMING MOUSE

Logitech Pro Wireless Gaming Mouse spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy. Ta bezprzewodowa mysz, o rozdzielczości do 16 000 DPI w oparciu o najnowszą technologię LIGHTSPEED, zapewnia wysoką wydajność przy jednoczesnym braku opóźnień. Nie martw się o utratę energii po intensywnej rozgrywce – naładuj wbudowany akumulator i trenuj przez następne 60 godzin.

 SPC Gear LIX Plus

SPC Gear LIX Plus

SPC Gear LIX Plus to super lekka mysz, bo ważąca jedynie 59 gramów, wyposażona w mikroprzełączniki marki Omron. Cechują się one szybkością i krótkim czasem reakcji, a ich żywotność sięga aż 50 milionów kliknięć. Co więcej, ten model urzeknie Cię nie tylko jakością wnętrza, ale też oryginalnym zewnętrznym designem. Dodatkowo oprogramowanie pozwoli na zmianę czułości kursora, dopasowania podświetlenia czy zmiany funkcjonalności przycisków.

 HyperX Pulsefire Raid

HyperX Pulsefire Raid

Ten model będzie dobrym rozwiązaniem dla wielbicieli gier typu battle royale, MOBA i MMO. Mysz HyperX Pulsefire Raid wyposażona jest w przyciski z przełącznikami Omron, które charakteryzują się długą żywotnością i charakterystycznym, przyjemnym klikiem. Dodatkowo wychylane kółko w lewą i prawą stronę ułatwia wykonywanie skomplikowanych komend.

 Roccat KONE AIMO

Roccat KONE AIMO

Roccat KONE AIMO z precyzyjnym czujnikiem Owl-Eye zapewnia celne kliknięcia. Czułość sensora można ustawiać co 1 DPI, co zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. Ulepszony obszar kciuka, wyposażony w trzy przyciski dodaje więcej funkcjonalności, by rozgrywka była jeszcze bardziej ergonomiczna.

SteelSeries Aerox 5 Wireless

SteelSeries Aerox 5 Wireless

Model wyposażony w sensor optyczny TrueMove Air, wytrzymałe przełączniki, ultrakrótki czas reakcji oraz odporność na wodę, kusz i brud. Dodatkowo producent zredukował wagę Aerox 5 Wireless do minimum, stosując konstrukcję przypominającą wyglądem plaster miodu. Takie rozwiązanie przekłada się nie tylko na niższą wagę urządzenia, ale także zapewni Ci jeszcze lepszy komfort termiczny podczas każdej rozgrywki.

Logitech G305 LIGHTSPEED

Logitech G305 LIGHTSPEED

Mysz gamingowa bez kabla, stworzona specjalnie dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyposażona w sensor optyczny HERO o rozdzielczości 12000 DPI, który w grach zapewnia bezbłędną dokładność w przenoszeniu. Do jej zalet można zaliczyć również niską wagę oraz długi czas pracy na akumulatorze. Korzystając z tylko jednej baterii AA, możesz grać do 250 godzin.

SteelSeries Rival 650

SteelSeries Rival 650

Ze SteelSeries Rival 650 zyskujesz kontrolę nad sprzętem, a dzięki temu nad przeciwnikiem. Pod panelami bocznymi znajduje się miejsce na osiem 4-gramowych ciężarków, które w razie potrzeby z łatwością wymienisz i dobierzesz optymalny dla siebie środek ciężkości myszy. Oprócz tego, w zaledwie 15 minut naładujesz mysz na kolejne dziesięć godzin grania.

 Corsair Dark Core RGB Pro SE

Corsair Dark Core RGB Pro SE

Ten model to ulepszona wersja popularnej myszy Dark Core SE. Najnowsza wersja jest dokładna, błyskawiczna i bezprzewodowa. Zagrasz, jak chcesz, bo Dark Core Pro SE oferuje 3 sposoby połączenia przewodowego lub bezprzewodowego. Ponadto, ma wbudowały moduł ładowania Qi oraz 9 stref podświetlenia RGB, aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas gry.

 Logitech G502 HERO

Logitech G502 HERO

Logitech G502 HERO wyposażona jest w zaawansowany czujnik optyczny HERO, który zapewnia maksymalną precyzję śledzenia ruchów. Za pomocą jedenastu programowalnych przycisków zapiszesz ulubione makra i przydatne ustawienia. Z kolei z oprogramowaniem Logitech G HUB zwiększysz rozdzielczość myszy nawet do 25 600 DPI.

 Razer Viper Mini

Razer Viper Mini

Niewielka mysz o ogromnych możliwościach, która dzięki ultralekkiej konstrukcji i precyzyjnemu sensorowi pozwoli Ci wejść na nowy poziom gamingu. Optyczne przełączniki zniosą niejedną trudną potyczkę. Wytrzymają nawet do 50 milionów kliknięć, co przekłada się na długie godziny w jej towarzystwie. Na dodatek ich reakcja jest błyskawiczna, więc przegonisz każdego przeciwnika.

Logitech B100

Logitech B100

Klasyczny produkt firmy Logitech słynący z dużej wytrzymałości oraz niskiej ceny. Model B100 to przewodowa mysz optyczna o uniwersalnym zastosowaniu, która dobrze sprawdzi się w biurze oraz podróży. Urządzenie podepniesz za pomocą przewodu USB o długości 1.8m typu plug-and-play, więc nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Sprawdź wszystkie myszy dla graczy w x-kom