(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak dbać o baterię w laptopie?

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Nie chcesz, żeby laptop rozładowywał się po 15 minutach od odłączenia zasilacza? Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą Ci utrzymać akumulator w dobrej kondycji przez lata użytkowania. Zobacz, jak dbać o baterię w laptopie, aby cieszyć się mobilnością komputera przenośnego i pracować godzinami bez konieczności podłączania ładowarki.

Baterie w laptopach – jak to działa?

Najważniejszą cechą laptopów, która skłania do wyboru właśnie tego typu urządzenia zamiast komputera stacjonarnego, jest mobilność. Możliwości łatwego transportowania sprzętu i pracy z dala od gniazdka sieciowego są niezwykle przydatne w biznesie czy na studiach. Dzięki niewielkim gabarytom i komfortowi korzystania z dowolnego miejsca w domu, a nawet ogrodzie, laptopy coraz częściej wybierane są także do prywatnego użytku.

Aby jednak nie stracić możliwości swobodnego użytkowania laptopa bez podłączonego zasilacza, należy dbać o urządzenie i jego akumulator. Niestety wiedza o tym, jak ładować laptopa i obchodzić się z baterią nie jest szeroko znana. A często rozpowszechniane są mity, takie jak formowanie, nazywane czasem błędnie formatowaniem, baterii.

Ile powinna trzymać bateria w laptopie?

Warto też podkreślić, że akumulatory w urządzeniach mobilnych nie są wieczne. Powtarzające się procesy ładowania i rozładowywania prowadzą bowiem do zmniejszenia zdolności magazynowania energii. Baterie się zużywają, a urządzenia pracują krócej na jednym ładowaniu. Średnia liczba cykli w akumulatorach litowo-jonowych wynosi około 500 do 1000 całkowitych rozładowań i pełnych ładowań. Po tym czasie znacznie spada ich wydajność. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby wydłużyć żywotność baterii w laptopie. Wystarczy trzymać się kilku zasad. Prostych, choć wymagających nieraz zmiany praktykowanych od lat przyzwyczajeń.

Bieżącą liczbę cykli, dane dotyczące wydajności i stanu baterii w laptopie można sprawdzić w następujący sposób:

Windows: Start → Wiersz polecenia → wpisz polecenie powercfg/batteryreport → otrzymasz raport, który znajdziesz w folderze C:\WINDOWS\system32\battery-report.htmp

MacOS: Option → menu Apple → Informacje o systemie → Sprzęt → Zasilanie → wyświetli się lista informacji o baterii

Ile powinna trzymać bateria w laptopie? To zależy od pojemności akumulatora oraz sposobu i intensywności użytkowania urządzenia. Podczas korzystania z wymagających aplikacji albo grania zużywa się więcej energii. Przy standardowym trybie, o umiarkowanej intensywności, bateria spokojnie powinna wytrzymać kilka godzin. Jeśli ten czas skraca się do godziny albo nawet kilkunastu minut, prawdopodobnie niezbędna będzie wymiana akumulatora. Także wtedy, gdy Twój laptop staje się wręcz „urządzeniem stacjonarnym”, czyli działa jedynie po podłączeniu do zasilania, pomóc może nowa bateria do laptopa.

Ile kosztuje wymiana baterii w laptopie?

Jeśli wdrożymy w życie podstawowe zasady dbania o baterię w laptopie, długo nie poniesiemy kosztów związanych z zastosowaniem zamiennika. A ile kosztuje wymiana baterii w laptopie? Zazwyczaj będzie to cena samej baterii, którą spokojnie wymienimy samodzielnie. W zależności od modelu i pojemności waha się ona od ok. 70 do 300 zł. Niektóre modele laptopów mają jednak wbudowaną baterię, więc jeśli wolimy zlecić taką wymianę serwisowi, do ceny baterii trzeba doliczyć około stu złotych.

Nową baterię należy dobrać według oznaczenia modelu baterii lub modelu laptopa (kompatybilność) oraz zgodnie z dwoma parametrami – napięciem i pojemnością. Takie informacje wyczytasz z etykiety znamionowej na oryginalnym akumulatorze.

Do wyboru masz oryginał od producenta lub zamiennik, który z reguły będzie tańszy. Najważniejsze jednak to dopasować baterię do modelu laptopa według wskazanych wyżej wymogów.

Możesz też kupić baterię o większej pojemności, która przetrwa dłużej na jednym ładowaniu. Wtedy pozostaje wybór zamiennika, ale najlepiej postaw na sprawdzonego producenta (np. Green Cell) i kieruj się kompatybilnością, aby kształt i rozmiar pasowały do Twojego laptopa.

Zobacz baterie do laptopów

Jak dbać o baterię w laptopie?

Bateria w laptopie powinna trzymać się dobrze nawet przez kilka lat, zanim konieczna będzie wymiana. Aby jak najdłużej cieszyć się pełnią możliwości swojego urządzenia, należy je prawidłowo użytkować i dbać o jego akumulator. Dowiedz się zatem, co zrobić, żeby bateria w laptopie dłużej trzymała.

jak dbać o baterię w laptopie

Jak ładować laptopa?

Zacznijmy od odpowiedzi na dwa pytania: czy pierwsze ładowanie laptopa powinno przebiegać inaczej niż kolejne i jak ładować baterię w laptopie prawidłowo.

 1. Zapomnij o tak zwanym formatowaniu baterii, czyli procesie całkowitego rozładowania i pełnego naładowania. Takie praktyki stosowano za czasów baterii niklowo-kadmowych, które miały tak zwany efekt pamięci. Baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe nie potrzebują takich zabiegów. Wręcz przeciwnie, będą one negatywnie wpływały na ich żywotność. Współczesne baterie, zwłaszcza Li-Poly, są bardzo wrażliwe na całkowite rozładowywanie. W związku z tym pierwsze ładowanie laptopa powinno wyglądać tak, jak każde kolejne, czyli:
 2. Nie rozładowuj baterii do 0% i nie ładuj do 100%. Najlepiej rozpocząć ładowanie, gdy stan baterii wynosi ok. 20%, a zakończyć, gdy osiągnie 80/90% zapełnienia. Zatem utrzymuj poziom naładowania od 20 do 90%, a nawet 80%. Wtedy bateria nie przegrzewa się i nie są wykorzystywane wspomniane wyżej cykle. Dostarczanie mniejszych porcji energii będzie korzystniejsze.
 3. Nie trzymaj laptopa stale podłączonego do zasilania. W takich przypadkach poziom baterii nie jest utrzymywany na poziomie 100%. Dochodzi do drobnego rozładowania i natychmiastowego doładowania w zakresie ok. 95%–100%. Takich cykli przez dłuższy czas użytkowania zbiera się bardzo dużo, co ostatecznie prowadzi do osłabienia żywotności baterii.

  Jeśli najczęściej właśnie tak korzystasz z laptopa i ciężko jest Ci zmienić to przyzwyczajenie, możesz wyjąć baterię, jeśli się da, i korzystać z urządzenia stale podłączonego do prądu. Nie wszystkie modele laptopów dają taką możliwość, ponieważ mogą mieć wbudowaną baterię, której nie można wyjąć. Wówczas należy pilnować poprawnego ładowania i oszczędzania energii.

  Jeśli jednak wyjęcie baterii jest możliwe, to ta metoda sprawdzi się również wtedy, gdy pracujesz przez kilka godzin dziennie, korzystasz z wymagających programów komputerowych albo grasz w zaawansowane gry, przez co bateria szybko się rozładowuje. W tym wypadku trzeba natomiast uważać na wszelkie awarie zasilacza, ponieważ nawet chwilowa przerwa w przesyłaniu prądu spowoduje wyłączenie komputera i usunięcie niezapisanych postępów w grze oraz plików, np. prezentacji, nad którą pracujesz.

  Pamiętaj też o prawidłowym przechowywaniu wyjętej baterii. Powinna być podładowana, najlepiej powyżej 70%. Nawet gdy nie jest podłączona do urządzenia, traci energię, więc dobrze, aby miała jej zapas. Bardzo ważne, żeby nie była całkiem rozładowana.

  Baterię przechowuj w suchym miejscu i temperaturze pokojowej, tak aby nie oddziaływały na nią warunki atmosferyczne ani czynniki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne czy ciepło bijące z pracującego obok urządzenia elektronicznego albo gorącego kaloryfera.

 4. Gdy wyłączasz laptopa, odłączaj zasilacz. Jednak pamiętaj, żeby nie pozostawiać całkiem rozładowanej baterii. Dobrze, aby stan wynosił powyżej 40%.
 5. Korzystaj z ładowarek wysokiej jakości. Najlepiej oczywiście z oryginalnych modeli, ale jeśli ulegną one awarii, możesz sięgnąć po zamiennik od sprawdzonego producenta, np. firmy Green Cell. Najważniejsze to dobrać model o odpowiednich parametrach. Źle dopasowana ładowarka może skrócić żywotność baterii, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mobilnego komputera. Więcej o wyborze najlepszego zasilacza do laptopa przeczytasz w rankingu na portalu Geex. Znajdziesz tam także TOP 10 polecanych ładowarek:

Niestety często użytkownicy laptopów postępują z nimi tak, jak z komputerami stacjonarnymi. A warto jedynie zmienić przyzwyczajenia i laptopa traktować tak, jak smartfon, który przecież najchętniej ładowalibyśmy jak najszybciej i jak najrzadziej.

jak ładować laptopa

Jak użytkować baterię w laptopie?

Zminimalizuj zużycie baterii pomiędzy cyklami ładowania

Zbawienny wpływ będzie miał każdy sposób oszczędzania energii. To oznacza rzadsze ładowanie, a tym samym wolniejsze zużywanie się baterii. W jaki sposób można zaoszczędzić zasoby baterii?

 1. Wyłączaj dodatkowe funkcje, takie jak Bluetooth czy podświetlenie klawiatury, gdy nie są Ci potrzebne.
 2. W miarę możliwości zmniejsz jasność ekranu, ale pamiętaj o komforcie.
 3. Odłącz urządzenia peryferyjne, których nie używasz, np. dysk zewnętrzny, słuchawki, mikrofon, mysz, klawiaturę. Każde z nich pobiera mniej lub więcej energii właśnie z baterii laptopa, więc nie warto zużywać jej bez potrzeby. Takich akcesoriów nie potrzebujesz np. podczas oglądania filmu. A gdy korzystasz z laptopa przy biurku i praca urządzenia jest umiarkowana, nie musisz używać podstawki chłodzącej z wentylatorem.
 4. Koniecznie zamykaj nieużywane programy, aby nie pracowały w tle. To pomoże nie tylko zmniejszyć zużycie baterii i wydłużyć jej żywotność, ale wpłynie też korzystnie na podzespoły komputera. Przeciążony procesor przegrzewa się i może ulec awarii. Dobrym wyjście będzie też regularne usuwanie zbędnych plików i aplikacji.
 5. W ustawieniach znajdziesz również opcję oszczędzania baterii, która automatycznie dostosowuje wydajność laptopa i podświetlenie ekranu tak, aby zużywane było jak najmniej energii.
 6. Rozważnie korzystaj z trybu uśpienia. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy musisz na dłuższą chwilę odejść od komputera, ale nie chcesz go wyłączać. Laptop pobiera wtedy mniej prądu, a powrót do wykonywanych zadań jest szybszy niż ponowne uruchomienie urządzenia i otwarcie niezbędnych programów. Wystrzegaj się natomiast pozostawiania laptopa w trybie uśpienia przez kilka godzin albo całą noc. Dla zdrowia baterii i podzespołów lepiej wyłączyć komputer.
oszczędzaj energię w laptopie

Jak dbać o laptopa, aby go nie przegrzewać?

Dbaj o laptopa i uważaj na przegrzewanie

Dbaj o laptopa i poprawnie go użytkuj, a utrzymasz w dobrej kondycji zarówno baterię, jak i inne podzespoły. Uważaj, aby nie doprowadzać do przegrzewania komputera. Długotrwałe działanie zbyt wysokich temperatur negatywnie wpływa na baterię, wywołuje awarie, a często nawet nieodwracalne uszkodzenia. Najważniejsze to:

 • zapewnić stały dostęp powietrza do wentylatora – nie kłaść laptopa na kolanach czy pościeli;
 • regularnie czyścić wentylatory i otwory wentylacyjne w laptopie;
 • chronić urządzenie przed wysoką temperaturą i promieniami słonecznymi;
 • nie przeciążać komputera pracującymi w tle programami ani zbyt wymagającymi grami.

Bardzo przydatnym akcesorium będzie podstawka chłodząca pod laptopa. Pomoże korzystać z urządzenia tak, aby nie blokować przepływu powietrza. A w razie wzmożonej pracy podzespołów lub wysokiej temperatury otoczenia, wspomoże układ chłodzenia. Zapewni dodatkowe zmniejszanie temperatury za pomocą wentylatorów.

Zobacz podstawki chłodzące

Więcej o tym, jak dbać o laptopa i poprawnie go użytkować przeczytasz w naszym poradniku:

Podsumowując, oto trzy krótkie punkty, jak dbać o baterię w laptopie:

zasady dbania o baterię w laptopie

Wiesz już, jak dbać o baterię w laptopie, aby jak najdłużej cieszyć się mobilnością swojego urządzenia bez potrzeby wymiany akumulatora. Dowiedziałeś się także, jak ładować baterię w laptopie i czemu pierwsze ładowanie laptopa z litowo-jonowym lub litowo-polimerowym akumulatorem niczym się nie różni od kolejnych. Zobacz zatem przydatne produkty i akcesoria:

podstawki chłodzące

 

Sprawdź ofertę podstawek chłodzących w x-komie

baterie do laptopa

 

Dobierz odpowiednią baterię do laptopa w sklepie x-kom

ranking zasilaczy do laptopa

 

Zobacz ranking najlepszych zasilaczy do laptopa na portalu Geex