Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Jaki dysk zewnętrzny na backup danych? Jak zadbać o prywatne pliki?

Jaki dysk zewnętrzny na backup danych? Jak zadbać o prywatne pliki?

·
Zaktualizowano: 10 miesięcy temu

Masz dużo newralgicznych dokumentów i zdjęć, których nie chcesz utracić? Jak o nie zadbać, by nie przepadły, gdy dojdzie np. do awarii dysku? Backup – słowo kluczowe. Dlaczego warto i w jaki sposób go robić, by ochronić prywatne dane, które są dla nas (bez)cenne?

Backup danych – co to jest i dlaczego warto go robić?

Backup plików to nic innego jak kopia zapasowa danych. Dzięki niemu nie utracisz istotnych plików, gdy nośnik dotknie awaria. Backup na np. dysku zewnętrznym jest zabezpieczeniem, czymś, co powinien uskuteczniać praktycznie każdy z nas.

Nieważne, czy są to dokumenty istotne w naszej pracy, czy wspominkowe zdjęcia, czy może wypracowania szkolne lub studenckie. Wyobraź sobie choćby stracone miesiące nad pracą magisterską albo własną książką… Każdy z tych rodzajów plików może być dla nas na wagę złota. Traktujmy je więc zgodnie z ich wartością, by potem nie żałować i przeklinać wniebogłosy, dlaczego nie zrobiliśmy backupu, kiedy był to na właściwy czas.

backup prywatnych danych popłaca

Jak często robić backup plików?

Nie musisz robić tego codziennie. To zależy od indywidualnych potrzeb – ważne, żeby kopiowanie odbywało się względnie systematycznie. Jeśli regularnie przybywa Ci dużo dokumentów czy zdjęć, warto je robić nawet co kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli dane są niezwykle ważne, a używasz np. starego dysku, to kopiuj je nawet częściej (np. raz w tygodniu). Zresztą każdy sprzęt przestanie kiedyś działać, więc lepiej dmuchać na zimne.

W przypadku mniej istotnych plików również warto robić backup, chociaż kilka razy do roku. Dlaczego? Nie wiesz, kiedy możesz czegoś potrzebować: rodzinnego przepisu, który zapisałeś w pliku tekstowym, czy nieprzechowywanych w chmurze save’ów do gry. Świat się nie zawali, ale możesz ubolewać nad ich utratą.

Odpowiednia liczba kopii zapasowych, czyli jaka?

Często w temacie backupów mówi się o stosowaniu zasady 3-2-1. Co ona oznacza? Mówi o zachowaniu trzech egzemplarzy danych na dwóch różnych rodzajach nośników i przechowywaniu jednej kopii poza miejscem zamieszkania (np. w chmurze). W przypadku prywatnych danych przeciętnego użytkownika nie trzeba popadać w skrajności. Wystarczą dwie kopie na zewnętrznych dyskach. Te są częstym wyborem, bo do nich użytkownicy mają zwykle duże zaufanie.

Jak można utracić pliki?

Jakie mogą być przyczyny utraty ważnych danych? Wbrew pozorom powody mogą być rozmaite. Oto kilka przykładowych:

 • Awaria dysku twardego
 • Usunięcie danych w wyniku pomyłki
 • Wykasowanie plików przez inną osobę (przypadkowo lub złośliwie)
 • Utrata danych wskutek ataku hakerskiego lub wirusa
 • Kradzież lub zgubienie komputera (np. gdy zostawisz laptopa w pociągu)
 • Zdarzenie losowe (np. zalanie)

Jak się zabezpieczyć przed utratą plików?

To proste: rób kopie zapasowe. Przedtem wybierz odpowiedni sposób. Pendrive’y nie będą tak trwałym nośnikiem danych, jak zewnętrzny dysk o małej awaryjności. Technologia nie jest niezawodna, dlatego warto postawić na odpowiedniej jakości nośniki, które cechują się nie tylko odpowiednio wysoką wydajnością i pojemnością, ale też wytrzymałością.

Dysk wirtualny, czyli chmura danych

Alternatywą może być chmura, ale nie jest to metoda wolna od wad. W przypadku usług typu cloud, zwłaszcza tych o mniejszej renomie, zawsze istnieje ryzyko awarii, a w najczarniejszym, niezwykle rzadkim scenariuszu – wycieku danych. Może również dojść do (czasowej) utraty dostępu do konta – co wtedy, gdy potrzebujesz pilnie danych, które przepadły na głównym nośniku? Albo co wtedy, gdy awaria dotknie Twoją sieć internetową?

W dodatku powierzasz pliki jakiejś firmie. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych w usługach opartych na chmurze, optymalnym wyborem są dyski zewnętrzne o dużej trwałości, które zostały stworzone do backupu. Zachowasz w ten sposób kopie wyłącznie dla siebie. Taki nośnik nie wymaga wiele uwagi od Ciebie. Podłączasz go do portu USB i możesz błyskawicznie przejść do przesyłania najważniejszych plików.

Dyski zewnętrzne, czyli zabezpieczenie plików na dodatkowym nośniku

Kolejnym sposobem może być także poczciwy pendrive. Aktualnie na rynku znajdziesz modele o pojemności nawet do 2TB, a to już spory zapas pozwalający na przechowanie między innymi miliona zdjęć i tysiąca filmów o wysokim standardzie rozdzielczości. Czasy, kiedy można było przekopiować do niego najwyżej dwa pełnometrażowe filmy – oczywiście pochodzące ze źródeł o wątpliwej legalności – na szczęście odeszły do lamusa. Więcej o samych pendrive’ach przeczytasz jednak w naszym poradniku: Jaki pendrive wybrać? ABC pamięci masowych.

Postaw na sprawdzone zewnętrzne dyski o wysokiej wydajności i trwałości, których niezawodność to drugie imię. Jakie modele warto polecić? Które wyróżniają się czymś szczególnym na tle innych tego typu urządzeń?

dysk zewnętrzny na backup podłączony do laptopa

Jak producenci dysków zewnętrznych pomagają w backupie danych?

Dyski marki Seagate, LaCie i Samsung pSSD są doskonałym wyborem jako nośniki do kopii zapasowych. Mają one zalety, wobec których trudno przejść obojętnie. Producenci stworzyli do nich dedykowane oprogramowanie, które ułatwia zabezpieczenie plików. Zadbali o usługi, które pozwalają nie tylko na błyskawiczny backup danych, ale nawet – jak w przypadku odpowiednich dysków Seagate i LaCie – odzyskać utracone pliki. Przy tym cechują się często schludnym wyglądem i poręcznymi wymiarami.

Jakimi konkretnie rozwiązaniami kuszą Seagate, LaCie i Samsung? Czym są usługi Rescue oraz takie aplikacje, jak Data Migration Tool i Samsung Magician? Co warto o nich wiedzieć? Poznaj bliżej specjalne narzędzia stworzone z myślą o backupie danych.

Rescue Data Recovery Service (usługa odzyskiwania danych), czyli na ratunek plikom

Jakie korzyści daje usługa odzyskiwania danych? Dzięki niej możesz odzyskać pliki w razie awarii lub mechanicznego uszkodzenia dysku. Tego typu usługi wiążą się zwykle z dużym wydatkiem. Kupując dysk Seagate i LaCie z Rescue, otrzymujesz dodatkowe zabezpieczenie bez ponoszenia wysokich kosztów. Co więcej, skuteczność odzyskiwania danych wynosi aż 95%.

Jest to jednorazowa oferta dostępna dla m.in. zewnętrznych dysków Seagate z serii Ultra Touch, One Touch, Expansion, Backup Plus i Photo Drive oraz nośników marki LaCie. Usługa Rescue jest dostępna na określony czas, który jest zależny od modelu (może wynieść np. 2 lub 3 lata).

To znakomity wybór, zwłaszcza jeśli stawiasz na niewielką liczbę kopii zapasowych. Decydując się na dyski Seagate i LaCie, chronisz swoje dane bardziej niż na jakimkolwiek innym dysku zewnętrznym, który jest pozbawiony tego typu usługi. I masz bardzo dużą szansę na odratowanie danych, bez zbędnego wydatku. Do tego cały proces jest banalny i przebiega sprawnie:

 • Kontaktujesz się z działem wsparcia i wypełniasz zgłoszenie
 • Drukujesz wysłany na e-maila list przewozowy
 • Wysyłasz dysk za darmo na podany adres
 • Odzyskiwanie danych trwa maksymalnie 15 dni
 • Gdy proces powiedzie się, przywrócone pliki Seagate odeśle na zaszyfrowanym nośniku

LaCie Toolkit dla dysków Seagate i LaCie. Błyskawiczne kopie zapasowe

W dyskach Seagate i LaCie możesz skorzystać również z przyjaznego w obsłudze narzędzia LaCie Toolkit, za pomocą którego zrobisz szybki backup plików (wystarczy raptem kilka kliknięć). Możesz nawet zaplanować automatyczne kopiowanie danych albo udostępniać sobie je pomiędzy różnymi urządzeniami. Prosto i sprawnie. Co więcej, możliwość automatyzacji procesów backupu sprawia, że jest to idealna opcja dla zapominalskich.

Samsung Data Migration Tool, czyli jak migracja danych może być łatwa i przyjemna

Data Migration Tool to narzędzie, które niezwykle ułatwia życie użytkownikom dysków Samsunga. Jest to dedykowane oprogramowanie do klonowania zawartości dysku za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Nie użyliśmy przypadkowo słowa klonować, ponieważ przenosisz cały system operacyjny ze wszystkimi plikami i zainstalowanymi aplikacjami. Musisz tylko pamiętać, by zamknąć je wszystkie, bo inaczej nie zostaną przeniesione na wybrany dysk. Poza tym wystarczy postępować zgodnie z prostymi instrukcjami.

Data Migration utworzy systemową partycję na zewnętrznym nośniku Samsunga. Nie musisz więc tracić czasu na ponowną instalację Windowsa, aplikacji i gier. Jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli zamierzasz zainwestować w nowy, szybszy czy większy dysk. Aplikacja jest tak banalna w użyciu, że nie potrzebujesz żadnej dodatkowej wiedzy, by przeprowadzić migrację danych.

Samsung SSD Magician. Zoptymalizuj i zadbaj o swój dysk

Samsung opracował z myślą o swoich dyskach specjalne oprogramowanie Samsung SSD Magician o przejrzystym i intuicyjnym interfejsie. Jest to rozbudowana, ale szalenie banalna w obsłudze aplikacja, z poziomu której możesz np. monitorować pracę nośnika oraz jego aktualny stan. Po to, by chociażby dowiedzieć się o potencjalnych problemach z dyskiem, zanim dojdzie w ogóle do awarii.

Na co jeszcze pozwala Samsung SSD Magician? Chcesz sprawdzić wskaźnik TBW? Nic trudnego. Nie jesteś pewny, czy dysk działa jak należy, czy zapisuje i odczytuje dane z odpowiednią dla niego prędkością? Nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić te wartości dla świętego spokoju. A może potrzebujesz zaszyfrować prywatne dane? To raptem skrawek funkcji i możliwości oprogramowania Samsung SSD Magician, za pomocą którego poznasz bliżej możliwości dysku, ale także zoptymalizujesz jego wydajność.

Odkryj bogatą ofertę zewnętrznych dysków Seagate, LaCie i Samsung pSSD, ich cechy oraz specyfikację w sklepie x-kom:

Zewnętrzne dyski Seagate SSD w x-komie

Zewnętrzne dyski Seagate HDD w x-komie

Sprawdź dyski LaCie w sklepie x-kom

Samsung pSSD w x-komie

Polecane modele dysków zewnętrznych

 LaCie Mobile Drive 4TB USB 3.2 Gen. 1

LaCie Mobile Drive 4TB USB 3.2 Gen. 1

Dysk zewnętrzny LaCie Mobile Drive wzbogaci przestrzeń na dane Twojego urządzenia aż o 4000 GB pojemności, co przekłada się na blisko 4 miliony zdjęć w formacie JPG 12 Mpix oraz tysiące godzin nagrań filmów w standardzie 4K. Pliki przekopiujesz natomiast przy użyciu portu USB 3.2 pierwszej generacji w prędkości powyżej 85 MB/s. Oprogramowanie LaCie Tookit zadba o backup wszelkiej Twojej twórczości, tworząc regularnie kopie zapasowe danych.

 Seagate Expansion Portable 1TB USB 3.2 Gen. 1

Seagate Expansion Portable 1TB USB 3.2 Gen. 1

Przenośny i podręczny dysk HDD na dane, które potrzebujesz mieć zawsze przy sobie. Wyposażony został w 1 TB pojemości pamięci oraz USB 3.2 pierwszej generacji. Aby go uruchomić, potrzebujesz tylko kabla USB oraz urządzenia, do którego chcesz się podpiąć. Dodatkowy dostęp do usługi Seagate Rescue Services, zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkowania oraz możliwość korzystania z usługi odzyskiwania danych.

 Samsung Portable SSD T7 1TB USB 3.2 Gen. 2

Samsung Portable SSD T7 1TB USB 3.2 Gen. 2

Przenośny, lekki i wygodny dysk zewnętrzny o 1 TB pojemności pamięci i interfejsie USB 3.2 Gen. 2, który w połączeniu z technologią PCIe NVMe zapewnia szybkość transferu danych na poziomie 1050/1000 (odczytu/zapisu) MB/s. Sprzęt umożliwia zabezpieczenie przechowywanych plików za pomocą AES 256-bit i szyfrowanego hasła.

 

 Samsung SSD T7 Shield 1TB USB 3.2 Gen. 2

Samsung SSD T7 Shield 1TB USB 3.2 Gen. 2

Ciesz się niezawodnością, bezpieczeństwem i prędkością z dyskiem zewnętrznym SSD Samsung T7 Shield. Dzięki obudowie z tworzywa o wysokiej trwałości wykonanej w technologii Dynamic Thermal Guard sprawdza się do pracy w każdych warunkach i z dużym obciążeniem bez spadków na wydajności. Ponadto 256-bitowe szyfrowanie danych AES w towarzystwie Samsung Magician Software gwarantuje wysoką ochronę danych.

 SanDisk Extreme Portable SSD 1TB USB 3.2 Gen.2

SanDisk Extreme Portable SSD 1TB USB 3.2 Gen.2

Duża moc i pojemność zamknięta w przenośnej formie. Dysk SSD od SanDisk to wybór profesjonalnych fotografów, którzy w swojej pracy cenią sobie szybkość i niezawodność działania oraz poszukują bezpiecznej przestrzeni na swoją twórczość. To wszystko zapewnia prędkość odczytu do 1050 MB/s oraz zapisu do 1000 MB/s, jak również fabryczna ochrona hasłem i 256-bitowemu szyfrowaniu sprzętowemu AES.

Pobierz aplikację mobilną

AppStore Google Play AppGallery