Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Windows 11 już oficjalnie. Co ciekawego wprowadza nowy system?

·
Zaktualizowano: 2 tygodnie temu

Pozornie zmiany są niewielki i nieznaczne. Kosmetyczne. To tylko pozory. Windows 11 wprowadza udogodnienia w warstwie wizualnej, poprawia funkcjonowanie aplikacji, ma nowe Menu Start oraz sklep Microsoft Store, lepiej współpracuje z ekranami dotykowymi. Windows otwiera się też na kooperację z Androidem. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Nowości Windowsa 11

Bodaj najbardziej odczuwalną zmianą wizualną jest odświeżenie Menu Start. Zamiast listy rozwijanej – została zastąpiona sekcją rekomendacji oraz przypinanymi ikonami. Co więcej, zmienił się też pasek zadań, którego ikony są ustawione centralnie.

Dzielenie ekranu stało się prostsze. Do tej pory trzeba było doklejać okna do krawędzi – teraz klikasz ikonę i wybierasz schemat, który najbardziej Ci odpowiada. Ale to nie wszystko, bo system zapamięta Twój wybór i kolejne okna ułoży w zdefiniowany już sposób.

Kolejnym atutem Windowsa 11 jest sprawniejsze zarządzanie energią, co ma niebagatelne znaczenie w pracy z laptopem. Pojawił się ponadto tryb ciemny dla systemu, czyli rozwiązanie znane ze smartfonów. A skoro mowa o sprzęcie mobilnym, Windows 11 znacznie lepiej współpracuje ze smartfonami.

Windows 11

Aplikacje Androida na komputerach

To normalne, że nie każda aplikacja mobilna ma swój desktopowy odpowiednik. Windows 11 zmienia ten fakt, umożliwiając uruchamianie wybranych aplikacji z Androida na Twoim komputerze. Ich obsługa odbywa się w oknie przypominającym wyświetlacz smartfona.

Windows 11 ma więcej udogodnień

Wracają widgety dostępne z poziomu pulpitu, czyli możliwość silniejszej personalizacji wyglądu systemu. Ponieważ coraz więcej laptopów ma dotykowe matryce, Windows 11 otrzymał usprawnienia mające uczynić tę metodę pracy z ekranem jeszcze przyjemniejszą.

Przerywasz to, co akurat robisz, by potem wrócić i kontynuować? Windows 11 zapamięta układ aplikacji i przywoła je dla Ciebie. Mało tego, zrobi tak samo, gdy podepniesz nowy monitor, na przykład o innej przekątnej i rozdzielczości.

Sklep Microsoft otwiera się także na aplikacje firm trzecich – w efekcie w Microsoft Store zagoszczą przeglądarki Firefox i Chrome.

Poznaj Windows 11