(function (g, e, n, es, ys) {g['_genesysJs'] = e;g[e] = g[e] || function () {(g[e].q = g[e].q || []).push(arguments)};g[e].t = 1 * new Date();g[e].c = es;ys = document.createElement('script'); ys.async = 1; ys.src = n; ys.charset = 'utf-8'; document.head.appendChild(ys);})(window, 'Genesys', 'https://apps.mypurecloud.de/genesys-bootstrap/genesys.min.js', {environment: 'euc1', deploymentId: '3860fa2d-3a22-4040-8d15-a1b5df24b429'});
Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Zmiany przepisów Tax Free

·
Zaktualizowano: Ponad rok temu

Mamy dla Was garść informacji na temat zmian w zakupach bezcłowych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2022. Dodatkowo przechodzimy na wyłączne pośrednictwo Global Blue w procesie Tax Free. Poniżej przedstawiamy, co zmienia się w zakupach Tax Free.

Kluczowe zmiany Tax Free

Procedura Tax Free dotyczy osób fizycznych niemających stałego miejsca zamieszkania na terenie UE, które mogą ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego przy kupnie towarów. Od 1 stycznia 2022 r. zmieniają się przepisy dotyczące takich zakupów. Zmiany mają na celu przede wszystkim ułatwić cały proces oraz zwiększyć bezpieczeństwo w odbiorze refundacji.

Osobisty odbiór środków

Pierwszą zmianą jest brak możliwości upoważnienia osoby trzeciej do odbioru gotówki. Odbiór refundacji musi nastąpić osobiście – nie może odbywać się przez pełnomocnika.

Nowe punkty refundacyjne

Wraz z wejściem nowych przepisów w życie (1.01.2022) uruchomiony zostanie odbiór refundacji w specjalnych punktach. Odbiór taki będzie można wykonać od razu po przekroczeniu granicy i będzie to jedyna możliwość odbioru refundacji dla czeków wystawionych po 1.01.2022. Pełną listę punktów refundacyjnych na całym świecie znajdziesz na stronie Biura Zwrotu Podatku Global Blue. W Polsce są to m.in.:

  • Lotnisko Kraków
  • Lotnisko Warszawa Modlin
  • Lotnisko Poznań
  • Lotnisko Gdańsk

Refundacja w sklepie, w którym dokonano zakupu, będzie dostępna dla czeków wystawionych przed 01.01.2022. Tę refundację również można odebrać wyłącznie osobiście – upoważnienia nie będą honorowane.

Opłata manipulacyjna

Przy realizacji zakupu w oddziałach: Biała Podlaska, Białystok, Rzeszów, Lublin obowiązuje pełna refundacja 23% VAT, ale doliczona zostanie osobna opłata manipulacyjna w wysokości 49 zł brutto. Jest to kwota zwracana w przypadku zwrotu towaru.

Przy realizacji zakupu w pozostałych salonach refundacja będzie od razu pomniejszona. W celu sprawdzenia wszystkich kwot, zachęcamy do zapoznania się z tabelą refundacyjną Global Blue.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat refundacji podatku VAT zachęcamy do kontaktu:

Email: export@x-kom.pl

Telefon: +48 34 377 00 00