Płyta CD-R (ang. Compact Disc-Recordable) to jeden z wielu rodzajów nośników danych. Pozwala na zapis danych komputerowych, plików muzycznych, zdjęć czy krótkich filmów. Można je nagrać za pomocą specjalnej nagrywarki płyt DVD/CD i odtworzyć nie tylko w napędach komputerowych, ale także odtwarzaczach samochodowych czy przenośnych.
Końcówka R w nazwie oznacza, że po nagraniu danych komputerowych nie możesz usunąć ich z płyty. Płyta CD-R pozwala tylko na jednorazowy zapis danych w przeciwieństwie do CD-RW, które można zapisywać wielokrotnie i usuwać z nich np. pliki muzyczne czy zdjęcia. Ten rodzaj nośnika pozwala jednak na wielosesyjność, a co za tym idzie – jest możliwe nagranie kolejnych plików do wcześniejszej zawartości, o ile pozostało wolne miejsce na płycie.
Płyta CD-R zbudowana jest z kilku warstw, choć w odróżnieniu od innych rodzajów płyt cechuje się ona najprostszą konstrukcją. Krążek, który stanowi jej podstawę, wykonany jest z wytrzymałego i elastycznego poliwęglanu. Kolejne warstwy to ochronna (stworzona z lakieru), odbijająca światło (z aluminium, srebra lub złota) oraz barwnika (dochodzi do jego stopienia podczas zapisu).
Pełnowymiarowa płyta CD-R ma wymiary 12 cm (średnica) i 1,2 mm (grubość), a znajdujący się w środku otwór ma średnicę 1,5 cm. Na rynku są również dostępne mniejsze płyty (o średnicy 8 cm i 50 MB w kształcie wizytówki). Pojemność płyt CD-R wynosi od 50 MB do 870 MB. Najczęściej spotykana pojemność to 700 MB, która przekłada się na możliwość nagrania na przykład 80 minut muzyki.
Trwałość i jakość płyty jest zależna od wykonania i producenta. Warto postawić na płytę CD-R dobrej marki. Zaliczają się do nich płyty m.in. Verbatim, Philipsa, Platinum albo Sony. Mimo że ogólnie cieszą się one długą trwałością, liczoną w latach, to są podatne na uszkodzenia, pęknięcia, zarysowania, które mogą wpływać na odczyt płyty przez napęd (nawet go uniemożliwić).
Na jakie cechy i parametry patrzeć przy zakupie płyt CD-R? Istotna jest marka (producent) oraz takie dane, jak pojemność, maksymalna prędkość nagrywania, liczba płyt w opakowaniu i cena. Często warto zapłacić więcej, by mieć płytę CD-R lepszej jakości (mniejsze ryzyko błędów odczytu i że nie zostanie odczytana później przez napęd). Na wszelki wypadek upewnij się także co do rodzaju nośnika. Maksymalna prędkość zapisu płyty CD-R wynosi zwykle 52x, ale niektóre płyty dostępne na rynku oferują niższą wartość. Wpływa na szybkość nagrywania danych. Im wyższa, tym krócej trwa ten proces. Sprawdź tylko, na jak szybki zapis pozwala nagrywarka DVD/CD.
Dziś wiele komputerów nie ma wbudowanych napędów. Płyty CD-R były niegdyś bardzo popularne, potem jednak zostały stopniowo wypierane przez inne rodzaje płyt, np. DVD-R czy Blu-Ray, które mogą pochwalić się znacznie większą pojemnością. Wygodniejsze w użyciu są także podręczne pendrive’y, które wystarczy podpiąć do portu USB.
Odkryj pełną ofertę płyt CD-R w x-kom