DVD-R (ang. DVD recordable) to standard, który wszedł w życie znacznie później niż CD-R – w 1997 roku. Odróżnia się od starszego rodzaju nośnika danych przede wszystkim pojemnością. Płyta służy, podobnie jak CD-R, do zapisywania m.in. zdjęć, muzyki czy krótkich materiałów wideo, które możesz nagrać wyłącznie nagrywarką DVD. Do ich odczytania potrzebujesz stosownego odtwarzacza lub napędu optycznego (DVD).
Tak jak w przypadku płyty CD-R, tak jak i DVD-R pozwala jedynie na jednokrotny zapis danych. Wielokrotność zapisu informacji umożliwia płyta DVD-RW. Z płyt DVD-R nie usuniesz wcześniej nagranych danych.
Wyróżniamy kilka rodzajów płyt DVD. Oprócz DVD-RW i DVD+RW do wielokrotnego zapisu i DVD-R popularne są także DVD+R . Czym się różnią się standardy DVD-R i DVD+R? Mimo że oba oferują jedynie jednokrotny zapis danych, to nie są dokładnie takie same. Dzielą je niewielkie różnice w pojemności (DVD-R ma 4,383 GB, natomiast +R – 4,483 GB).
Ponadto płyty DVD-R, w przeciwieństwie do DVD+R, nie są wstępnie sformatowane oraz nie oferują przestrzeni na korekcję błędów. Nadają się przez to bardziej do nagrywania filmów czy zdjęć, natomiast nowsze DVD+R – do przechowywania danych. DVD-R są popularniejsze i obsługiwane także przez starsze urządzenia.
Standardowa pojemność płyty DVD-R wynosi 4,7 GB. W sklepach dostępne są również dwuwarstwowe płyty, które pozwalają na zapis 8,5 GB plików (napęd musi je obsługiwać).
Trwałość płyt DVD-R jest porównywalna do tej, która cechuje się standard CD-R, a więc jest liczona w latach. Zależy ona jednak od jakości wytłoczonej płyty, a także tego, jak była przechowywana i eksploatowana. Niektóre mogą wytrzymać maksymalnie kilka lat, a inne – nawet kilkanaście lub więcej. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to są one – tak jak CD-R – dość delikatne, a więc podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które mogą doprowadzić do utraty danych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty DVD-R? Postaw na sprawdzoną firmę, m.in. Verbatim, TDK, Sony, Philips czy Titanum. Nawet płyty w ofercie jednego producenta mogą różnić się ceną czy jakością. Sprawdź także, czy jest możliwość wykonana nadruku, pojemność i maksymalną prędkość nagrywania (waha się od 4x do 16x), która wpływa na szybkość zapisu danych przez nagrywarkę DVD. Uważaj także, by nie pomylić ich z płytami DVD+R.
Płyty DVD-R są bardzo tanie. Dodatkowo możesz obniżyć ich cenę, kupując je w pakiecie. Jest to dobra opcja, jeśli dużo nagrywasz. Zestaw będzie wtedy wyraźnie opłacalniejszy. Mimo że popularność płyt DVD osłabła w ostatnich latach, to ze względu na większą pojemność standard jest obecnie bardziej powszechny niż płyty CD.
Sprawdź najlepsze płyty DVD-R w x-kom