Ciśnieniomierze. Kup dobry sprzęt do mierzenia ciśnienia i zadbaj o swoje zdrowie na co dzień
Dobry ciśnieniomierz – komu się przyda?
Chcesz mieć swoje zdrowie pod stałą kontrolą? Kup sobie porządny ciśnieniomierz i regularnie sprawdzaj swój przepływ krwi. Takie urządzenie pomoże szybko, skutecznie i wygodnie kontrolować ciśnienie tętnicze i puls, a przez to również ogólny stan organizmu. Systematyczne dokonywanie pomiaru ciśnienia we własnym domu to też nieoceniona pomoc w wykryciu wielu chorób i możliwość odpowiednio wczesnego reagowania na przypadłości związane z układem sercowo-naczyniowym, w tym np. na nadciśnienie tętnicze lub bardzo niebezpieczną chorobę wieńcową. Nowoczesny ciśnieniomierz przyda się więc każdemu, kto pod względem zdrowia chce zawsze „trzymać rękę na pulsie” – dosłownie i w przenośni.
Dowiedz się więcej na temat ciśnieniomierzy i wybierz model, który spełni Twoje potrzeby.
Popularne rodzaje ciśnieniomierzy
Ciśnieniomierze można podzielić przede wszystkim ze względu na sposób obsługi. Podstawowymi rodzajami są modele manualne i elektroniczne. Te pierwsze najczęściej wykorzystywane są w gabinetach lekarskich – ich obsługa wymaga ogromnej precyzji i doświadczenia. Z kolei ciśnieniomierze elektroniczne to sprzęt, który trzeba jedynie odpowiednio założyć i uruchomić – zwykle za pomocą prostego panelu sterowania. Tu pomiar ciśnienia odbywa się automatycznie i najpewniej właśnie dlatego to właśnie one są najczęściej wybierane do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych.
Przez wzgląd na miejsce mierzenia ciśnienia, a co za tym idzie, sposób zakładania konkretnego ciśnieniomierza, urządzenia elektroniczne można natomiast podzielić na ciśnieniomierze nadgarstkowe oraz naramienne. Na który z nich postawić? Czytaj dalej.
Ciśnieniomierz do użytku domowego – który wybrać?
Rodzaj ciśnieniomierza, jaki wybierzesz, z pewnością zadecyduje o Twoim zadowoleniu ze sprzętu. Oprócz niego, warto jednak przyjrzeć się kilku dodatkowym cechom, które mogą mieć kluczowe znaczenie w codziennym korzystaniu z ciśnieniomierza domowego. Poniżej znajdziesz większość aspektów, które warto wziąć pod uwagę, kupując ciśnieniomierz dla siebie.
- Rodzaj ciśnieniomierza elektronicznego – jeśli dużo podróżujesz lub zakładanie ciśnieniomierza z mankietem naramiennym może sprawić Ci problem (np. masz szerokie ramiona), wybierz model nadgarstkowy, który jest mały, lekki i prosty w obsłudze. Z powodzeniem zmieści się on też do każdego bagażu. Z kolei, jeśli borykasz się z chorobami uniemożliwiającymi pomiar ciśnienia z poziomu nadgarstka (np. miażdżycą), lepiej sprawdzi się ciśnieniomierz naramienny.
- Sposób pomiaru ciśnienia – ciśnieniomierze elektroniczne potrafią zwykle mierzyć nie tylko ciśnienie, np. skurczowe i rozkurczowe, ale i tętno. Niektóre inteligentne modele tych urządzeń, przez wzgląd na precyzję i odpowiednie oprogramowanie, mogą pochwalić się także skuteczną weryfikacją nadciśnienia maskowanego oraz nocnego.
- Funkcja EKG – dostępna jest w poszczególnych modelach i może wykrywać migotanie przedsionków oraz wady serca.
- Opcja stetoskopu – funkcja dodatkowa, która bada rytm serca użytkownika i dzięki temu może wykrywać objawy najczęstszych chorób serca, związanych np. z zastawkami.
- Dedykowana aplikacja mobilna – wybrane modele elektronicznych ciśnieniomierzy posiadają moduł Bluetooth, który pozwala łączyć je ze smartfonem i dedykowaną aplikacją. Dzięki temu, zyskujesz dostęp do wszystkich zebranych przez urządzenie informacji z poziomu swojego telefonu, a nawet możesz przesłać wyniki EKG i pomiary ciśnienia do swojego lekarza – dosłownie za pomocą kilku stuknięć.
- Gwarancja jakości – wybierając ciśnieniomierz do użytku domowego, upewnij się, że był on tworzony i ostatecznie zatwierdzony pod kontrolą medyczną. Odpowiednie certyfikaty jakości dadzą pewność, że wykonane przez niego pomiary będą dla lekarza wiarygodną dokumentacją medyczną.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Najważniejsze wskazówki
Codzienny pomiar ciśnienia jest kluczowy w długofalowej diagnostyce faktycznego stanu zdrowia. Zanim jednak się za niego weźmiesz, odpowiednio przygotuj się do badania. Da Ci to gwarancję, że wyniki pomiaru ciśnienia i innych parametrów będą możliwie najbardziej wiarygodne. Oto kilka „złotych zasad”, które mogą się przydać w tym temacie:
- na kilkanaście minut przed badaniem odpocznij i nie wykonuj żadnych obciążających czynności;
- przed pomiarem ciśnienia opróżnij pęcherz i nie spożywaj napojów, posiłków oraz używek, mogących mieć wpływ na wynik ciśnienia, np. kawy, papierosów, alkoholu etc.;
- usiądź wygodnie – nogi muszą być w dole, a plecy wyprostowane. Rękę, która będzie wykorzystywana do pomiaru ustaw tak, aby łokieć ręki przylegał do stołu na wysokości klatki piersiowej;
- załóż mankiet w odpowiednim miejscu na gołe ciało i dopasuj go do swojej ręki;
- podczas pomiaru ciśnienia nie ruszaj się i nie rozmawiaj.
Najlepsze ciśnieniomierze kupisz w x-komie