Zasilacz (PSU, z ang. Power Supply Unit) odgrywa istotną role w pracy komputera. Ożywia każdy podzespół (np. procesor, kartę graficzną czy pamięć RAM) poprzez dostarczenie niezbędnej do ich działania energii. Jest to możliwe dzięki temu, że zasilacze komputerowe przekształcają pobrany z gniazdka elektrycznego prąd przemienny w prąd stały.
Wyróżniamy kilka typów zasilaczy komputerowych. Oto najpopularniejsze rodzaje PSU:
Dobór zasilacza i jego mocy do komputera powinien być podyktowany przede wszystkim parametrami TDP w procesorach oraz TGP i TBP w kartach graficznych NVIDIA i AMD. To są podzespoły o najwyższym poborze energii ze wszystkich komponentów komputerowych i to one powinny wpływać najmocniej na wybór PSU. Znaczenie ma też liczba podzespołów – im więcej np. dysków w komputerze, tym wymagana jest wyższa moc zasilacza.
Zasilacze o wysokiej mocy (500 W+) polecane są do komputerów gamingowych. Topowe karty graficzne (np. GeForce RTX 4090), zwłaszcza jeśli parujesz je z flagowym procesorem i zamierzasz je podkręcać, mogą potrzebować PSU o mocy 850 W albo nawet 1000 W+. Do podstawowych komputerów stacjonarnych (np. do biura) nie potrzeba zwykle więcej niż 300-450 W.
Pamiętaj jednak o tym, że zasilacz 700 W nie musi się równać innemu zasilaczowi 700 W. Przy wyborze jednostki PSU do komputera stacjonarnego zwracaj uwagę nie tylko na maksymalną moc, ale także na moc najważniejszej linii zasilającej, czyli +12 V. Ma ona największe znaczenie, bo to ona zasila najważniejsze podzespoły komputerowe.
Istotna jest też regulacja napięć dla linii +12 V, +5,0 V i +3,3 V. One wpływają na stabilność pracy komponentów. Najlepszym wyborem jest PSU z przetwornicą DC-DC. Gwarantuje ona najmniejsze wahania i skoki na poszczególnych liniach zasilających.
Dowiedz się, jaki zasilacz komputerowy wybrać
Niezwykle ważnym aspektem zasilacza komputerowego jest również jego efektywność energetyczna. To ona określa, ile rzeczywiście energii trafia do podzespołów, a ile zostaje jej oddanej w postaci ciepła. Co to oznacza? Im wyższa sprawność, tym niższe rachunki za prąd i mniejsze wydzielanie ciepła, co pozytywnie przekłada się też na kulturę pracy (temperatury, głośność) i żywotność PSU.
Optymalnie do komputera stacjonarnego warto wyposażyć się w model o przynajmniej 80% efektywności. Certyfikaty 80 Plus potwierdzają sprawność energetyczną zasilacza komputerowego. Wyróżniamy następujące standardy:
Do komputera gamingowego wyposażonego w kartę graficzną z wyższej półki lepiej zdecydować się na zasilacz o standardzie 80 Plus Gold lub wyższym. Z kolei do sprzętu przeznaczonego do mniej wymagających zadań (np. pracy biurowej) w zupełności wystarczy PSU z certyfikatem 80 Plus lub 80 Plus Bronze.
Zobacz polecane zasilacze komputerowe
Zasilacze komputerowe nie odpowiadają wyłącznie za dostarczenie energii do podzespołów, ale także o ich bezpieczeństwo. O to dbają stosowne zabezpieczenia, które mają zapobiec ewentualnym uszkodzeniom nie tylko PSU, ale przede wszystkim innych komponentów. Wyróżniamy takie zabezpieczenia, jak:
W zasilaczach komputerowych można wyróżnić kilka typów okablowania:
W pracy zasilacza istotną rolę odgrywa także chłodzenie. W sprzedaży występują następujące konstrukcje:
Sprawdź zasilacze do komputera w x-kom