Wielkość ma kluczowe znaczenie przy wyborze wentylatora do komputera. Jeśli wymieniasz wentylator na radiatorze na nowy (np. na coolerze chłodzenia procesora), koniecznie kup model o tej samej wielkości. Jeśli w obudowie komputerowej przewidziano miejsce na dodatkowe wentylatory, wybierz największy, jaki się tylko zmieści. Dzięki temu powietrze krąży w środku się z maksymalną skutecznością.
W komputerze, który służy do użytku domowego albo stacjonuje w biurze, w zupełności wystarczą wentylatory z niższej półki cenowej, ponieważ taki sprzęt nie ulega przeciążeniom. Ich prędkość obrotowa nie przekracza 1500 obr./min, dzięki czemu są stosunkowo ciche. Tanie wentylatory nie mają też funkcji regulacji szybkości wirowania.
Inaczej jest w desktopach dla graczy oraz stacjach roboczych, w których instalowane są wydajne procesory i karty graficzne, a te pracują często na wysokich obrotach i generują dużo ciepła. Tu wentylatory muszą wirować szybciej, żeby usuwać nagromadzone ciepło. Pamiętaj, że im wyższa prędkość wirowania, tym więcej powietrza przepływa przez wentylator.
Tanie modele mogą być głośne, dlatego warto zainwestować więcej pieniędzy i wybrać wentylator z górnej półki, osadzony na łożyskach hydraulicznych, wyposażony w specjalnie profilowane łopatki.
Rodzaj łożyska wpływa nie tylko na poziom hałasu, ale i na żywotność wentylatora. Podstawowe modele mają pojedyncze łożyska kulkowe. W tych nieco lepszych stosowane są łożyska podwójne. Obydwa typy są wytrzymałe i odporne, ale potrafią być głośne, szczególnie przy szybkim wirowaniu. Mogą być stosowane w desktopach dla graczy, którzy i tak najczęściej grają w słuchawkach.
Łożyska ślizgowe i hydrodynamiczne są cichsze i tańsze od kulkowych, lecz mają krótszą żywotność, a do tego niższą odporność na temperatury. Niemniej do komputera biurowego lub domowego są jak znalazł.
Łożyska hydrauliczne są zdecydowanie najdroższe, ale jednocześnie najcichsze. Dobra kultura pracy idzie w parze z żywotnością.
Design wentylatorów do komputera powinien się komponować z pozostałymi komponentami. Więc jeśli w obudowie dominuje czerń, wentylatory też powinny być czarne. Gdy zależy Ci na konkretnym efekcie wizualnym, wybieraj wentylatory wykonane z kolorowego tworzywa albo modele z podświetleniem LED. Może być jednolite lub w palecie RGB, która jest konfigurowalna. Kupując nowy wentylator, sprawdź, ile pinów ma złącze występuje na płycie głównej Twojego komputera. Do podłączenia podświetlenia RGB wymagane jest dodatkowe złącze na laminacie MOBA. Pamiętaj, że wentylatory do komputera są integralną częścią chłodzenia desktopa i są tak samo ważne, jak chłodzenia wodne CPU, czy chłodzenia dysków.
Zobacz wentylatory do komputera w x-kom