Seria procesorów Intel Core i7 to wyższa półka wydajnościowa, która wypada lepiej od Intel Core i5, ale słabiej od topowych Intel Core i9. To jednostki CPU, które cechują się specyfikacją adekwatną dla nie tylko wymagających graczy, ale także dla streamerów i użytkowników profesjonalnych aplikacji (grafików, montażystów).
Seria Intel Core i7, która jest odpowiednikiem AMD Ryzen 7, zdecydowanie lepiej nadaje się do tych drugich zastosowań ze względu na np. większą liczbę rdzeni i wątków niż Intel Core i5. Czym jeszcze się wyróżnia?
Procesory Intel Core i7 reprezentują wyższy segment CPU, który przekłada się na większą liczbę rdzeni i wątków czy zwiększone taktowanie względem niższych serii Intel Core. Oto najważniejsze parametry, na które zwróć uwagę przy wyborze procesora Intel Core i7:
Odblokowany mnożnik, który umożliwia podkręcanie (OC), dotyczy tylko jednostek z dopiskiem K.
Zintegrowany układ graficzny w Intel Core i7 zarezerwowany jest wyłącznie dla układów bez dopisku F. Procesory z tej serii mają najwyższy i najwydajniejszy model Intel UHD Graphics. Jest on zależny wyłącznie od generacji CPU.
Możliwości procesorów Intel Core i7 są zależne od generacji i powiązanej z nią architektury. Ta stopniowo ulega ulepszeniom, co pozwala zwiększać taktowanie czy liczbę rdzeni i wątków. Ściśle z generacją i architekturą powiązane są także sockety i chipsety płyt głównych oraz obsługa pamięci RAM (np. DDR4 czy DDR5). To one decydują o kompatybilności procesorów z tzw. podstawką (np. LGA 1700) i standardem DDR. Generalnie procesory Intel współpracują zwykle z 2-3 seriami płyt głównych, po czym przy zakupie CPU nowszej generacji konieczna jest wymiana.
Każdy procesor Intel Core i7 obsługuje technologię Hyper-Threading (HT), a więc wielowątkowość. Oznacza ona, że CPU jest w stanie przetwarzać więcej zadań (wątków) przez jeden rdzeń fizyczny. To z kolei korzystnie wpływa na wydajność jednostki w grach i aplikacjach, które wykorzystują wielowątkowość. W nowszych seriach technologia Hyper-Threading dotyczy tylko rdzeni wydajnościowych (P-Core).
Intel Core i7 – w odróżnieniu od Intel Core i5 – można parować z droższymi, wręcz flagowymi kartami graficznymi. Są one lepszym wyborem także do grania w niższej rozdzielczości (np. 1080p), gdzie większą rolę w wydajności odgrywają właśnie procesory. Jest to związane z większymi możliwościami tych CPU (więcej rdzeni i wątków, wyższe taktowanie czy więcej pamięci cache).
Sprawdź serię procesorów Intel Core i7 w x-komie