Pamięć RAM typu DDR4 to najpopularniejszy standard pamięci operacyjnej stosowanej w komputerach, którego następca jest DDR5. Jest to bardzo istotny podzespół, który wpływa na działanie urządzenia i jego ogólną wydajność. Pamięci DDR4 cechują się wyższymi częstotliwościami taktowania i przepustowością, większą pojemnością, a także niższym poborem energii niż DDR3.
W czym jeszcze tkwi różnica pomiędzy DDR4 a DDR3? Pozornie nowszy standard ma wyższe opóźnienia (timingi wyrażane w liczbie cykli zegara, czyli CL – ang. CAS Latency) niż starszy, ale pozory mylą. W rzeczywistości szybsza pamięć (więcej MHz) przy wyższym współczynniku CL może mieć takie same opóźnienia jak wolniejsza pamięć o mniejszych opóźnieniach (np. DDR4-2666 CL19 i DDR4-2400 CL17 oraz DDR4-2400 CL15 i DDR3-1600 CL10). Wydajność jest wyższa w DDR4 dzięki wyższej przepustowości.
Im lepsze parametry techniczne, tym lepsza wydajność. Liczy się nie tylko pojemność (optymalna wynosi obecnie 16 GB) i szybkość pamięci, ale także opóźnienia. Najlepsze będą pamięci RAM DDR4, które mają jak najwyższe taktowanie przy jak najniższych opóźnieniach. Zdecyduj się na kości pracujące w trybie dual-channel (kup np. 2x8 GB zamiast 1x16 GB). Zapewniają wyższą wydajność niż single-channel. Dla niektórych użytkowników istotny może być także system chłodzenia wpływający na temperatury (wybierz te z radiatorami) i napięcie, z jakim pracuje dana kość RAM, czy podświetlenie RGB. Warto sprawdzić też, czy dana pamięć obsługuje profile XMP. Jego aktywacja automatycznie robi OC z poziomu BIOS-u/UEFI. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie znają się na podkręcaniu, ale lepsze rezultaty można uzyskać, ustawiając wszystko ręcznie (jest to jednak czasochłonny proces).
Postaw na sprawdzonych producentów. Zaliczają się do nich takie firmy, jak G.SKILL, Corsair, Patriot, Kingston, Crucial, GOODRAM czy Team Group. Przy czym sugeruj się bardziej konkretnym modelem i jego specyfikacją techniczną aniżeli tylko samą marką. Może bowiem okazać się, że w danym segmencie konkurencja ma lepszy RAM w podobnej cenie. Obecnie najlepszym stosunkiem ceny do wydajności cieszą się pamięci DDR4 o 3000-3200 MHz CL15/16. Cena odgrywa istotną rolę. Gdy różnica w kwocie pomiędzy np. DDR4-3200 a DDR4-3600 jest niewielka, warto rozważyć dopłatę do szybszego RAM-u. Gdy jednak wybór lepszej opcji wiąże się z dużym wydatkiem, może nie być on opłacalny. Przedtem koniecznie sprawdź też kompatybilność danej pamięci i jej typ z płytą główną, bo może ona nie obsługiwać pamięci o wyższych taktowaniach czy dużej pojemności.
Sprawdź, jaki RAM do laptopa, a jaki do desktopa
Przed zakupem warto poczytać również recenzje, testy i opinie na temat określonej pamięci RAM DDR4, zwłaszcza jeśli interesuje Cię potencjał podkręcania (jest on zwykle wyższy w droższych kościach). Często może ona pracować przy wyższym taktowaniu niż deklarowany przez producenta.
Odkryj najlepszą pamięć RAM DDR4 w x-kom