Im mocniejszy jest procesor, tym skuteczniejsze musi być jego chłodzenie. Dotyczy to szczególnie komputerów dla graczy, ale wydajne chłodzenie CPU potrzebne jest również w desktopach dla grafików, projektantów oraz montażystów wideo. Chłodzenia procesorów dzielą się na chłodzenia powietrzne i chłodzenia wodne. Poszczególne modele różnią się wydajnością, czyli ilością ciepłowodów, wielkością radiatora, wielkością oraz ilością wentylatorów, liczbą łopatek w wentylatorze, do tego kolorami elementów oraz obecnością podświetlenia LED. Pamiętaj, że wieża chłodząca CPU powietrzem powinna być dopasowana do wielkości obudowy. Chłodnica modułu liquid cooling musi z kolei mieścić się w panelu obudowy desktopa.
Procesor nie przylega bezpośrednio do chłodzenia, bez względu na jego rodzaj. Dla lepszej wymiany ciepła stosuje się pasty termoprzewodzące, dopasowane do zastosowań desktopa. W komputerach przeznaczonych do multimediów oraz użytku domowego wystarczające są pasty o niższej przedowności ciepła. W skrzynkach dla graczy, grafików, czy projektantów, jak również w zestawach montowanych przez overclockerów, zastosuj pastę z wyższej półki, dzięki czemu szybciej odprowadzić ciepło z CPU do chłodnicy i utrzymasz stabilność procesora.
Nowoczesne dyski SSD M.2 zapewniają olbrzymie prędkości transferu danych, wprowadzając nową jakość do pracy z aplikacjami i plikami. Jednak błyskawiczna wymiana danych, która opiera się przecież na impulsach elektrycznych, generuje dużo ciepła na mostkach dysków SSD M.2. Ciepło należy odprowadzać i do tego celu najlepiej wykorzystać chłodzenie dysków. Jest to aluminiowy radiator żebrowy, wyposażony w podkładkę termoprzewodzącą oraz zaciski montażowe. Dzięki nim instalacja chłodzenia nie wymaga żadnych narzędzi. Przed zakupem pamiętaj tylko, żeby sprawdzić kompatybilność chłodzenia z posiadanym dyskiem SSD M.2.
Chłodzenie konkretnego komponentu to jedno. Potrzebna jest również cyrkulacja powietrza w całej obudowie, aby na bieżąco wyrzucać zgromadzone ciepło na zewnątrz. Żeby wymiana odbywała się w odpowiednim tempie i z oczekiwaną skutecznością, wyposaż komputer w dodatkowe wentylatory do komputera. Ich wielkość waha się od kompaktowych 70 x 70 mm, przez popularne 120 x 120 mm i 140 x 140 mm, aż po modele 200 x 200 mm i większe. Różnią się prędkością obrotową, maksymalnym poziomem hałasu, maksymalnym przepływem powietrza, rodzajem łożysk, rodzajem złączy oraz podświetleniem – czasami jednokolorowym, czasami konfigurowalnym RGB. Jedne wtłaczają chłodne powietrze do środka, inne wysysają nagrzane poza obudowę.
Mając wiedzę na temat tego, jak działa chłodzenie wodne, a także z jakich elementów się składa, możesz pokusić się o zbudowanie własnego liquid cooling z akcesoriów do chłodzeń wodnych. W naszej ofercie znajdziesz chłodnice wody, niezbędne wężyki i złączki oraz zestawy chłodzenia wodnego. O ryzyku związanym z samodzielnym tworzeniem instalacji chłodzenia wodnego przeczytasz w poradniku – jak wybrać chłodzenie PC.