Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak wybrać chłodzenie wodne PC?

·
Zaktualizowano: 11 miesięcy temu

Chłodzenie wodne PC jest najskuteczniejszym sposobem utrzymywania optymalnej temperatury podzespołów komputerowych. Właśnie dlatego tak chętnie stosowane jest przez graczy, overclockerów, a także instalowane w zestawach profesjonalnych. Ale czy chłodzenie wodne można zainstalować w każdym desktopie? Jak ono działa i ile kosztują takie zestawy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Co trzeba wiedzieć o chłodzeniu wodnym PC?

Woda i elektronika. Czy takie połączenie jest w ogóle bezpieczne? Czy instalacja nie będzie przeciekać? Czy grozi jej zatkanie oraz spadek wydajności? Jeśli temat chłodzenia wodnego PC budzi u Ciebie takie wątpliwości, możesz być spokojny.

Chłodzenie wodne, czyli liquid cooling, jest dla desktopa całkowicie bezpieczne, ponieważ układ nie jest wypełniony wodą ale cieczą, która w dodatku nie przewodzi prądu. Mało tego, płyn zawiera składniki antykorozyjne oraz pestycydy, dzięki którym instalacji nie grozi ani uszkodzenie od wewnątrz, ani niedrożność wywołana zatorem z nieczystości.

Zanim jednak przystąpisz do zakupu oraz montażu takiego układu sprawdź, czy obudowa umożliwia w ogóle instalację chłodzenia wodnego. Nie każda skrzynka nadaje się bowiem do tego celu. Musi być wystarczająco obszerna, by pomieścić chłodnicę i umożliwić swobodne ułożenie przewodów. Jeśli będą załamane, przepływ cieczy zostanie zaburzony, a skuteczność chłodzenia spadnie. Jednym z producentów, który dostarcza obudowy dostosowane do instalacji liquid cooling jest Corsair z serią Crystal.

Myśląc o konfiguracji z chłodzeniem wodnym, warto rozważyć zakup skrzynki tej właśnie marki.

Chłodzenie wodne PC, robisz to źle
 

Specyfika pracy liquid cooling

Chłodzenie wodne, w odróżnieniu od powietrznego, schładza komponent nie poprzez cyrkulację powierza w obudowie, ale przez odbieranie ciepła bezpośrednio z chłodzonego komponentu. Migracja ciepła z CPU lub karty graficznej odbywa się za pośrednictwem bloku wodnego, który ściśle przylega do chłodzonego podzespołu. Schemat pracy chłodzenia wodnego PC wyjaśnia poniższa grafika.

Schemat działania liquid cooling
 

Bodaj najważniejszym elementem zestawu chłodzenia wodnego PC jest radiator (w topowych modelach potrafi być naprawdę masywny, mieszcząc wentylatory o średnicy 140 mm), w którym rozpraszane jest ciepło transferowane przez płyn chłodniczy. Opcjonalnie instalowane są także wentylatory (jeden, dwa, czasem nawet trzy), podnoszące skuteczność chłodzenia poprzez wtłaczanie chłodnego powietrza między żebra radiatora.

Wybierając chłodzenie wodne do komputera zwróć uwagę na wielkość radiatora oraz liczbę wentylatorów. Im większa jest chłodnica i im więcej wentylatorów posiada, tym lepiej. Takie zestawy są po prostu najbardziej wydajne. Zgodnie z tym, co pisaliśmy wyżej sprawdź najpierw, czy masywna chłodnica zmieści się w ogóle w Twojej obudowie.

Kiedy zainwestować w chłodzenie wodne komputera?

Liquid cooling raczej nie warto instalować w desktopie biurowym, bo w takich zestawach w zupełności wystarczą wentylatory. Chłodzenie wodne to rozwiązanie dla komputerów high-end, wyposażonych w najmocniejsze podzespoły. Dlatego stosowane jest w:

  • zestawach gamingowych, gdzie wzrost temperatury może destabilizować rozgrywkę;
  • komputerach overclockerów, schładzając podkręcone komponenty;
  • stacjach roboczych, prowadzących skomplikowane obliczenia inżynieryjne, geodezyjne albo obsługujące modele 3D.

Po chłodzenie komputera wodą sięgają również fani modów, dla których na równi z mocą desktopa liczy się jego wygląd. Konstruują jednak własne zestawy liquid cooling, korzystając z dostępnych na rynku komponentów. Wzbogacają je potem oświetleniem LED tworząc oryginalne, naprawdę pomysłowe zestawy.

Jakie podzespoły schłodzi taki układ?

Na rynku dostępne są moduły chłodzące procesor, płytę główną, sekcje zasilania płyt głównych oraz pamięci RAM. Wśród nich najpopularniejsze jest chłodzenie CPU. W tym przypadku miedziana podstawa przylega do górnej części procesora i odbiera generowane przez jednostkę ciepło. Zanim kupisz chłodzenie wodne dla CPU sprawdź tylko jego kompatybilność z podstawką.

Procesor chłodzony cieczą znacznie lepiej radzi sobie z wysokim obciążeniem, które występuje podczas podkręcania zegarów. Nie będzie się też przegrzewać w trakcie intensywnych rozgrywek i zachowa znacznie wyższą stabilność podczas pracy z profesjonalnymi aplikacjami.

Czym jest chłodzenie wodne all-in-one?

Konstrukcje AiO to stosunkowo młody wynalazek, ich sposób działania jest taki sam jak w przypadku rozbudowanych układów chłodzenia. Konstrukcje cechują się minimalizacją i znacznym uproszczeniem budowy. Większość dostępnych na rynku produktów posiada "blokopompę", która jest zintegrowanym układem pompy z blokiem wodny.

Układ chłodzenia jest zamknięty, ponieważ blokopompa jest na stałe połączona z chłodnicą. Dzięki temu producenci mogli zrezygnować z rezerwuaru. Chłodzenie tego typu nie wymaga odpowietrzania, a płyn chłodniczy znajduje się już w środku. Taka redukcja elementów sprawiła, że chłodzenie wodne stało się dużo bardziej dostępne dla masowego odbiorcy, zarówno pod względem łatwości montażu jak i przystępnej ceny.

Gotowe zestawy czy samodzielny montaż?

Gdy zaczynasz przygodę z liquid cooling postaw na gotowe zestawy. Masz pewność, że są szczelne i że nie dojdzie do przypadkowego wycieku, spowodowanego niedokładnym spasowaniem węży lub złączek. Są również fabrycznie wypełnione cieczą. Nie wymagają tym samym ingerencji w poziom płynu. Posiadają ponadto niezbędne śrubki oraz pastę termoprzewodzącą.

Tymczasem do samodzielnego montażu instalacji chłodzenia cieczą niezbędna jest odpowiednia wiedzą. Musisz wiedzieć, jak wybrać kolejne elementy chłodzenia (m.in. długość oraz średnicę wężyków oraz dopasować przepustowość pompy), znać sposób rozmieszczenia poszczególnych części (ich ulokowanie w desktopie nie może być przypadkowe), a także mieć pewność, że całość została dokładnie złożona. Jest to zajęcie dla użytkowników zaawansowanych, dlatego bezpieczniej wybrać gotowy zestaw chłodzenia wodnego.

Dlaczego warto kupować gotowe zestawu chłodzenia wodnego PC
 

Polecane układy chłodzenia wodnego

MSI MAG Core Liquid 360R

MSI MAG Core Liquid 360R

Designerski zestaw z pompą wody umieszczoną w radiatorze. Dzięki czemu znacząco zredukowano poziom generowanego hałasu i zwiększono całkowitą żywotność pompy, a ogromna moc chłodzenia zapewnia niskie temperatury.

be quiet! Pure Loop 280mm

be quiet! Pure Loop 280mm

Wydajny układ chłodzenia wyposażony w dwa wentylatory Pure Wings 2. W tym modelu zainstalowano także pompę z odwróconym kierunkiem przepływu, co skuteczniej niweluje hałas.

SilentiumPC Navis Evo ARGB 240

SilentiumPC Navis Evo ARGB 240

Cicha i wyposażona w łożysko ceramiczne blokopompka pozwala zadbać o niskie temperatury procesora. Dodatkowo produkt został wyposażony w podświetlenie adresowalne RGB.

Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB

Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB

Ten zamknięty zestaw chłodzenia wodnego jest wyjątkowo łatwy w instalacji, a przy tym nie wymaga specjalnej konserwacji. Dodatkowo posiada szeroki zakres kompatybilności z podstawkami procesorów Intel i AMD.

Corsair iCUE H115i ELITE CAPELLIX

Corsair iCUE H115i ELITE CAPELLIX

Chłodzenie dla wymagających użytkowników. Bardzo wydajne, a przy tym bardzo ciche. Dzięki możliwości synchronizowania go z urządzeniami kompatybilnymi z iCUE możesz stworzyć komputer gamingowy, o jakim marzyłeś.

Szukasz więcej godnych polecenia produktów? Sprawdź:

Ranking chłodzeń wodnych do procesora

Zobacz wszystkie modele chłodzenia wodnego CPU dostępne w x-kom

Przeczytaj też pozostałe poradniki, w których piszemy o tym, jak wybrać inne komponenty komputera:

Jaki zasilacz komputerowy wybrać? Jak wybrać chłodzenie powietrzne procesora Jak wybrać płytę główną do komputera
Jaką kartę graficzną wybrać? Jaki dysk wybrać - SSD czy HDD? Jaką pamięć RAM wybrać do komputera i laptopa? 
Jak wybrać obudowę komputerową? Jak wybrać procesor? Co trzeba wiedzieć o CPU?