Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jak wybrać chłodzenie wodne PC?

Chłodzenie wodne PC jest najskuteczniejszym sposobem utrzymywania optymalnej temperatury podzespołów komputerowych. Właśnie dlatego tak chętnie stosowane jest przez graczy, overclockerów, a także instalowane w zestawach profesjonalnych. Ale czy chłodzenie wodne można zainstalować w każdym desktopie? Jak ono działa i ile kosztują takie zestawy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Spis treści:

  1. ABC chłodzenia wodnego PC.
  2. Jak działa liquid cooling?
  3. Jakie podzespoły schłodzi taki układ?
  4. Gotowe zestawy, czy samodzielny montaż?
  5. Polecane zestawy chłodzenia wodnego.
 

Co trzeba wiedzieć o chłodzeniu wodnym PC?

Woda i elektronika. Czy takie połączenie jest w ogóle bezpieczne? Czy instalacja nie będzie przeciekać? Czy grozi jej zatkanie oraz spadek wydajności? Jeśli temat chłodzenia wodnego PC budzi u Ciebie takie wątpliwości, możesz być spokojny.

Chłodzenie wodne, czyli liquid cooling, jest dla desktopa całkowicie bezpieczne, ponieważ układ nie jest wypełniony wodą ale cieczą, która w dodatku nie przewodzi prądu. Mało tego, płyn zawiera składniki antykorozyjne oraz pestycydy, dzięki którym instalacji nie grozi ani uszkodzenie od wewnątrz, ani niedrożność wywołana zatorem z nieczystości.

Zanim jednak przystąpisz do zakupu oraz montażu takiego układu sprawdź, czy obudowa umożliwia w ogóle instalację chłodzenia wodnego. Nie każda skrzynka nadaje się bowiem do tego celu. Musi być wystarczająco obszerna, by pomieścić chłodnicę i umożliwić swobodne ułożenie przewodów. Jeśli będą załamane, przepływ cieczy zostanie zaburzony, a skuteczność chłodzenia spadnie. Jednym z producentów, który dostarcza obudowy dostosowane do instalacji liquid cooling jest Corsair z serią Crystal.

Myśląc o konfiguracji z chłodzeniem wodnym, warto rozważyć zakup skrzynki tej właśnie marki.

Alternatywę stanowią konstrukcje ze zintegrowanym chłodzeniem cieczą, oferowane między innymi przez Deepcool (serie Dukase Liquid oraz Genome). Chłodnice są w nich już zainstalowane, dzięki czemu Tobie pozostaje już tylko zamontować blok wodny na CPU i podpiąć moduł do zasilania. W wymienionych obudowach układy liquid cooling są przy okazji podświetlone, a dodatkowo uzupełnione designerskimi elementami, jak łopatki wskazujące krążenie cieczy w układzie (Dukase Liquid), czy zewnętrzny, cylindryczny zbiornik z dwiema spiralami (Genome).

Chłodzenie wodne PC, robisz to źle
 
 

Specyfika pracy liquid cooling

Chłodzenie wodne, w odróżnieniu od powietrznego, schładza komponent nie poprzez cyrkulację powierza w obudowie, ale przez odbieranie ciepła bezpośrednio z chłodzonego komponentu. Migracja ciepła z CPU lub karty graficznej odbywa się za pośrednictwem bloku wodnego, który ściśle przylega do chłodzonego podzespołu. Schemat pracy chłodzenia wodnego PC wyjaśnia poniższa grafika.

Schemat działania liquid cooling
 

Bodaj najważniejszym elementem zestawu chłodzenia wodnego PC jest radiator (w topowych modelach potrafi być naprawdę masywny, mieszcząc wentylatory o średnicy 140 mm), w którym rozpraszane jest ciepło transferowane przez płyn chłodniczy. Opcjonalnie instalowane są także wentylatory (jeden, dwa, czasem nawet trzy), podnoszące skuteczność chłodzenia poprzez wtłaczanie chłodnego powietrza między żebra radiatora.

Wybierając chłodzenie wodne do komputera zwróć uwagę na wielkość radiatora oraz liczbę wentylatorów. Im większa jest chłodnica i im więcej wentylatorów posiada, tym lepiej. Takie zestawy są po prostu najbardziej wydajne. Zgodnie z tym, co pisaliśmy wyżej sprawdź najpierw, czy masywna chłodnica zmieści się w ogóle w Twojej obudowie.

Kiedy zainwestować w chłodzenie wodne komputera?

Liquid cooling raczej nie warto instalować w desktopie biurowym, bo w takich zestawach w zupełności wystarczą wentylatory. Chłodzenie wodne to rozwiązanie dla komputerów high-end, wyposażonych w najmocniejsze podzespoły. Dlatego stosowane jest w:

  • zestawach gamingowych, gdzie wzrost temperatury może destabilizować rozgrywkę;
  • komputerach overclockerów, schładzając podkręcone komponenty;
  • stacjach roboczych, prowadzących skomplikowane obliczenia inżynieryjne, geodezyjne albo obsługujące modele 3D.

Po chłodzenie komputera wodą sięgają również fani modów, dla których na równi z mocą desktopa liczy się jego wygląd. Konstruują jednak własne zestawy liquid cooling, korzystając z dostępnych na rynku komponentów. Wzbogacają je potem oświetleniem LED tworząc oryginalne, naprawdę pomysłowe zestawy.

 

Jakie podzespoły schłodzi taki układ?

Na rynku dostępne są moduły chłodzące procesor, płytę główną, sekcje zasilania płyt głównych oraz pamięci RAM. Wśród nich najpopularniejsze jest chłodzenie CPU. W tym przypadku miedziana podstawa przylega do górnej części procesora i odbiera generowane przez jednostkę ciepło. Zanim kupisz chłodzenie wodne dla CPU sprawdź tylko jego kompatybilność z podstawką.

Procesor chłodzony cieczą znacznie lepiej radzi sobie z wysokim obciążeniem, które występuje podczas podkręcania zegarów. Nie będzie się też przegrzewać w trakcie intensywnych rozgrywek i zachowa znacznie wyższą stabilność podczas pracy z profesjonalnymi aplikacjami.

 

Gotowe zestawy czy samodzielny montaż?

Gdy zaczynasz przygodę z liquid cooling postaw na gotowe zestawy. Masz pewność, że są szczelne i że nie dojdzie do przypadkowego wycieku, spowodowanego niedokładnym spasowaniem węży lub złączek. Są również fabrycznie wypełnione cieczą. Nie wymagają tym samym ingerencji w poziom płynu. Posiadają ponadto niezbędne śrubki oraz pastę termoprzewodzącą.

Tymczasem do samodzielnego montażu instalacji chłodzenia cieczą niezbędna jest odpowiednia wiedzą. Musisz wiedzieć, jak wybrać kolejne elementy chłodzenia (m.in. długość oraz średnicę wężyków oraz dopasować przepustowość pompy), znać sposób rozmieszczenia poszczególnych części (ich ulokowanie w desktopie nie może być przypadkowe), a także mieć pewność, że całość została dokładnie złożona. Jest to zajęcie dla użytkowników zaawansowanych, dlatego bezpieczniej wybrać gotowy zestaw chłodzenia wodnego.

Dlaczego warto kupować gotowe zestawu chłodzenia wodnego PC
 
 

Polecane układy chłodzenia wodnego

Corsair Hydro Series H115i Pro

Wydajny zestaw chłodzenia wodnego PC o szerokiej kompatybilności z podstawkami procesorów Intel i AMD. Posiada radiator 140 mm oraz dwa 140-milimetrowe wentylatory SP140L ze sterowaniem PWM. Oprócz tego, moduł chłodzący CPU jest podświetlony, a jego barwę można zmieniać z poziomu dedykowanej aplikacji.

NZXT Kraken X62 v.2

Chłodzenie dla wymagających użytkowników. Bardzo wydajne, a przy tym bardzo ciche. Obydwa 140-milimetrowe wentylatory wyposażono w gumowe wytłumienia, więc drgania nie przenoszą się na chłodnicę. Zestaw posiada również pracującą bezgłośnie pompę, 400-milimetrowe węże w elastycznym oplocie oraz miedzianą płytkę stykową z CPU. Może się też pochwalić szeroką kompatybilnością z podstawkami procesorów.

Deepcool Captain 240EX

Designerski zestaw liquid cooling z aluminiowym radiatorem 120 mm. Dysponuje dwoma wentylatorami 120 mm PWM, osadzonymi na łożyskach Hydro-Dynamic Bearing. Zakres szybkości wirowania liczy 500-1800 obr./min, a żywotność MTBF obliczono na 120 000 h. Układ ten możesz stosować z procesorami AMD oraz Intel, w tym także z najnowocześniejszymi jednostkami.

be quiet! Silent Loop 280

Profesjonalny zestaw chłodzenia wodnego PC z masywnym miedziano-niklowym radiatorem 140 mm. Na nim osadzone są dwa 140-milimetrowe wentylatory Pure Wings 2 z profilowanymi łopatkami. Maksymalna prędkość wirowania wynosi aż 1600 obr./min, zapewniając wysoką skuteczność chłodzenia. W tym modelu zainstalowano także pompę z odwróconym kierunkiem przepływu, co skuteczniej niweluje hałas.

 

Zobacz wszystkie modele chłodzenia wodnego CPU dostępne w x-kom