Komponenty komputerowe możesz chłodzić na dwa sposoby: powietrzem (szczególnie popularne są moduły chłodzące procesor) lub cieczą (w postaci All In One oraz zestawów do samodzielnego montażu). Zdecydowanie wydajniejsze jest chłodzenie wodne PC, które odprowadza temperaturę z CPU lub karty graficznej za pośrednictwem bloku wodnego, elementu przylegającego bezpośrednio do chłodzonego komponentu. Ciepło pobierane przez blok wodny transferowane jest przewodami przez ciecz do chłodnicy. Tam następuje jego rozpraszanie. W tym procesie uczestniczą wentylatory. W zależności od modelu chłodzenia wodnego PC ich liczba waha się od 1 do 3. Więcej o instalacji liquid cooling znajdziesz w naszym poradniku: Jak wybrać chłodzenie wodne PC?
Największą popularnością cieszy się chłodzenie wodne dla procesora, bo to właśnie ten komponent zmaga się z największym obciążeniem. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim podczas podkręcania zegarów, czyli w overclockingu, kiedy to częstotliwości taktowania wykraczają poza fabrycznie ustalony poziom. Procesor daje z siebie wszystko również w trakcie gry na wysokich detalach, a także wtedy, gdy obsługuje aplikacje profesjonalne. Liquid cooling schłodzi również kartę graficzną, pamięć RAM, jak i sekcję zasilania płyty głównej. Wystarczy wybrać model dedykowanych do takich właśnie zastosowań. Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić, czy dane chłodzenie wodne PC zmieści się w ogóle w obudowie Twojego desktopa. Nie w każdej jest dość miejsca do zamontowania chłodnicy i właściwego poprowadzenia przewodów. Bez tego instalacja nie będzie mogła działać prawidłowo.
Kiedy składasz komputer high-end przeznaczony do gier, stację roboczą do obsługi modeli 3D lub innych prac projektowych, czy inżynieryjnych albo kiedy chcesz zajmować się overclockingiem. Chłodzenie wodne PC jest ponadto ciekawym elementem designerskim, który wzbogaca aranżację desktopa.
Układ All-In-One stanowi bezpieczniejszy wybór, gdy dopiero zaczynasz przygodę z chłodzeniem wodnym. Są to komponenty fabrycznie napełnione cieczą, szczelne i w 100% bezpieczne dla komputera. Instalacja ogranicza się najczęściej do montażu chłodnicy w konstrukcji obudowy oraz bloku wodnego na procesorze. Chcąc samodzielnie składać liquid cooling musisz posiadać wiedzę na temat parametrów wężyków i złączek, bloków wodnych, wielkości chłodnicy, czy przepustowości pompy, a na dodatek zadbać o szczelność instalacji. Druga opcja daje mimo wszystko więcej satysfakcji, pozwalając stworzyć customowe chłodzenie wodne, a więc w pełni odpowiadające Twoim preferencjom wydajnościowym i wizualnym, bo możesz wybrać na przykład kolor płynu do chłodzenia wodnego.