Dysk serwerowy a zwykły – czym one się różnią? Dyski serwerowe służą do przechowywania danych w serwerowniach i dlatego w przeciwieństwie do zwykłych dysków twardych HDD i SSD są przystosowane do nieprzerwanego działania nawet przez cały rok. Dyski serwerowe stale odczytują i zapisują dane, dając do nich dostęp wielu użytkownikom jednocześnie. Z tego też powodu dyski serwerowe muszą gwarantować niezawodność, ponieważ utrata danych może wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi dla firmy czy utratą reputacji.
Stojąc przed wyborem dysku serwerowego, przede wszystkim podejmij decyzję, czy wybrać interfejs SATA III czy SAS. Z racji tego, że interfejs SATA III obsługuje większość płyt głównych, to taki dysk serwerowy jest bardziej uniwersalny i można podłączyć go nawet do zwykłego komputera, choć nie jest to opłacalne rozwiązanie. Dyski serwerowe z interfejsem SATA III sprawdzą się najlepiej do tworzenia jak największej pamięci masowej i przechowywania ogromnych danych.
Jeśli Twoim priorytetem jest natomiast wydajność serwera, to powinieneś postawić na dyski serwerowe z interfejsem SAS, które do działania wymagają kompatybilnej płyty głównej. Mogą one jednak zaoferować maksymalną prędkość odczytu danych nawet do 1200 MB/s w porównaniu do 600 MB/s dla SATA III. Prędkość odczytu przekłada się na szybkość działania serwerowni, co może być także odczuwalne podczas korzystania z jej zasobów przez wielu użytkowników jednocześnie.
Dyski serwerowe SSD nie tylko są dużo szybsze, ale też bardziej niezawodne od dysków HDD z fizycznymi talerzami, ponieważ nie mają części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Dziś dyski talerzowe stosuje się tam, gdzie jest potrzebna duża przestrzeń dyskowa w niewielkiej cenie i nie liczy się wydajność. Jeśli jednak cena nie ma większego znaczenia, to dysk serwerowy SDD będzie pewniejszym wyborem, który zapewni szybsze i bezawaryjne działanie serwera przez lata
Wybierając dysk serwerowy HDD, trzeba natomiast pamiętać o prędkości obrotowej talerza. Dyski HDD w mogą rozwijać prędkości od 7200 obr/min. nawet do 15000 obr/min. Większa prędkość obrotów talerza w dysku przekłada się na szybsze odczytywanie i zapisywanie plików, zwiększając w efekcie wydajność całego systemu.
Dyski serwerowe HDD od dysków do użytku domowego różnią się jeszcze tym, że ich format nie ogranicza prędkości obrotowej. Dysk HDD do serwera w formacie 2.5″ może oferować nawet do 15000 obr/min, a więc prędkość obrotowa nie ma większego znaczenia podczas wyboru formatu.
Ważniejsza jest natomiast wytrzymałość dysku, ponieważ dyski w formacie 3.5″ mogą być we wzmocnionej obudowie, dzięki czemu lepiej sprawdzą się w niekorzystnych warunkach zewnętrznych. Z drugiej strony zajmują one więcej miejsca, co może okazać się istotne podczas rozbudowy serwera, którego obudowa ma ograniczone miejsce i liczbę kieszeni na dyski.
Jeśli zależy Ci na tym, żeby dyski serwerowe były jak najbardziej kompaktowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie dysk SSD w formacie M.2. Jest on podobny do kości pamięci RAM, więc zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż dysk 2.5″.
Pojemność dysku serwerowego oczywiście zależy od ilości przechowywanych plików i faktycznych potrzeb użytkownika. W serwerowniach, w których przetwarzane są ogromne bazy danych, pojemność dysku powinna być wręcz nieograniczona, dlatego w takiej sytuacji warto wybierać dyski o jak największej pojemności, np. powyżej 5 TB. Do mniej profesjonalnych zastosowań, w których serwer nie będzie stale zapełniony danymi można wybrać mniejszą pojemność dysku, stawiając w zamian na lepsze parametry.
Zobacz dyski serwerowe w x-kom