Wybór obudowy komputerowej powinien być podyktowany nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością i przeznaczeniem. Ten pierwszy jest kwestią indywidualną. Jeden konsument postawi na podświetlenie RGB, a inny – na minimalizm.
Jako że dobra obudowa to taka, która nie powinna tylko cieszyć oczu, to co warto wziąć pod uwagę przed zakupem? Podstawowy system chłodzenia oraz liczbę i rodzaj wentylatorów oraz opcje montażu systemu chłodzenia cieczą, jeśli rozważasz takowy zestaw. Obudowy i zastosowane w nich rozwiązania znacznie wpływają na kulturę pracy – pomocne w tym przypadku mogą być testy i recenzje obudów komputerowych, które mogą odpowiedzieć na Twoje wątpliwości. Często wybór obudowy wiąże się z decyzją: cisza czy niskie temperatury?
Najpierw rozeznaj się w temacie kompatybilności obudowy z kluczowymi podzespołami komputerowymi. Najważniejsze czynniki, który powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem to:
Kompatybilność z zasilaczami nie jest tak ważna, jak zgodność z płytami głównymi, ale też nie jest bez znaczenia, szczególnie w przypadku najmniejszych obudów, które często obsługują jedynie standard SFX. Powinieneś również zastanowić się nad tym, do czego ma służyć obudowa i zdecydować się na jej odpowiedni rodzaj, mający przełożenie na kształt, wymiary i wagę.
Wyróżniamy kilka rodzajów obudów komputerowych. Każdy z nich cechuje się innymi gabarytami, możliwościami oraz zastosowaniem. Oto najważniejsze typy obudów:
Gdy przed wyborem obudowy sprawdzisz maksymalną długość karty graficznej i wysokość chłodzenia procesora oraz liczbę zatok na dyski HDD i SSD, to nie będziesz miał problemów, że nowe GPU nie zmieści się, a chłodzenie do procesora nie będzie wymagać np. otworzenia bocznego panelu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na liczbę i rodzaj portów USB, czy są złącza mikrofonowe i słuchawkowe i czy najpotrzebniejsze złącza znajdują się na przednim panelu, który ułatwia dostęp do nich. Fotografom może przydać się czytnik kart SD.
Przeczytaj też poradnik – Doradzamy, jak wybrać obudowę komputerową
Obudowy są dostępne również w wersji z zasilaczami, ale wybierz obudowę do komputera bez wbudowanego zasilacza, które często nie mają podstawowych zabezpieczeń. Istotna jest też jakość wykonania, wiec warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich producent wykonał obudowę (np. stal, szkło, plastik). Sprawdź też, czy obudowa ma np. filtry antykurzowe, wyjmowaną klatkę HDD czy elementy wyciszające pracę komputera, ułatwiające montaż czy uporządkowanie kabli. To ostatnie jest szczególnie ważne w obudowach z oknem.
Jeśli należysz do użytkowników, dla których wygląd nie jest bez znaczenia, warto przed zakupem sprawdzić, czy dana obudowa komputerowa obsługuje podświetlenie RGB i jak wygląda boczny panel. Ten drugi może być bowiem wykonany ze szkła hartowanego i akrylu. W niektórych obudowach nie ogranicza się tylko do jednego bocznego panelu.
Poznaj najlepsze obudowy do komputera w x-kom