Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z vlogowaniem, czy kompletujesz wyposażenie do wymarzonego atelier, pamiętaj, że w obu z tych miejsc nie może zabraknąć profesjonalnego statywu studyjnego. Mowa o specjalnym stabilizatorze, który poprzez swoją specyficzną konstrukcję zapewnia niebywały komfort pracy ze sprzętem do rejestrowania obrazów oraz nieocenioną pomoc w tworzeniu pięknych i niczym niezakłóconych, a przy tym wysoce jakościowych kadrów.
Poznaj najważniejsze informacje o statywach studyjnych i wybierz model na miarę swoich potrzeb.
Statywy studyjne różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na swoje przeznaczenie. Możesz postawić np. na statyw do studia, który pomoże uniknąć niechcianych drgań i szumów podczas nagrań. Z powiedzeniem umieścisz w nim sprzęt do rejestrowania obrazu – np. aparat, telefon albo kamerę. Na rynku znajdziesz także statywy studyjne spełniające rolę uchwytów na lampy światła ciągłego. Wybierając ten rodzaj statywu z powodzeniem doświetlisz swoje materiały, skutecznie podbijając przy tym ich atrakcyjność. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku znanych i lubianych lamp pierścieniowych. Niektóre ze statywów pozwalają również na pracę z dźwiękiem i innymi detalami, które mają wpływ na końcowy efekt Twojej pracy. To Ty wybierasz, do czego je wykorzystasz.
Najpopularniejszymi statywami, które sprawdzą się zarówno w domowym, jak i profesjonalnym studiu są np.:
Przeznaczenie statywu jest ważne, ale prawdziwym kluczem do sukcesu przy wyborze odpowiedniego modelu jest określenie Twoich indywidualnych potrzeb i artystycznych ambicji. Pamiętaj zatem, aby wybierając statyw do studia, wziąć też pod uwagę poniższe aspekty.
Wśród podstawowych elementów statywu należy wymienić m.in. nogi, stopki, kolumnę i głowicę. Ten ostatni element jest najważniejszy, bo ma największy kontakt ze sprzętem umieszczanym w stabilizatorze. Bez względu na rodzaj wybranej głowicy dobrze, aby gwarantowała ona solidne obciążenie – tak, aby umieszczone w niej urządzenie było odpowiednio zabezpieczone i nie miało możliwości poruszenia się w trakcie pracy. Głowicę do statywu możesz kupić ze statywem lub nabyć oddzielnie. Zwróć jednak uwagę, aby była kompatybilna ze statwywem, który wybierasz – stanowi o tym ten sam sposób mocowania, czyli szerokość gwintu.
Inne aspekty, na które warto wrócić uwagę to m.in. całkowity ciężar statywu do studia i możliwość swobodnego składania, a więc po prostu poziom jego mobilności. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz wykorzystać statyw nie tylko w studio, ale również np. zabrać w plener, gdy przyjdzie taka potrzeba. Pamiętaj, że najlżejsze statywy wykonane są z materiału z włókna węglowego.
W kontekście trzeba także wiedzieć, że ciężar statywu to jedno, ale należy do niego doliczyć także wagę sprzętu, który będzie w nim umieszczony. Zasada jest jednak prosta – im ogólny ciężar takiego „zestawu” jest większy, tym statyw będzie bardziej stabilny. Trzeba tu jednak wziąć pod uwagę, że wówczas jego transportowanie może być nieco utrudnione. W swobodnym przenoszeniu sprzętu może pomóc np. możliwość swobodnego składnia stabilizatora, którą oferują poszczególne modele.
Wysokość statywu będzie różna w kontekście tego, jak w danej chwili jest ustawiony. Może być np. całkowicie złożony (najniższa wartość w przypadku konkretnego modelu), wyłącznie z rozłożoną kolumną, lub z rozłożoną kolumną i głowicą (najwyższa wartość w przypadku konkretnego modelu). Najważniejszym parametrem w tym zakresie jest jednak odległość urządzenia rejestrującego od ziemi, która stanowi o jego minimalnym i maksymalnym zasięgu oraz możliwości wykorzystywania różnych efektów (np. rybie oko), które mają ogromny wpływ na jakość tworzonych kadrów.
Udźwig statywu warunkuje jego maksymalne obciążenie. Statywy do studia mogą się pochwalić największym udźwigiem, który w niektórych modelach sięga nawet kilkadziesiąt kilogramów. Dzięki temu stabilnie i bezpiecznie umieścisz w nich drogie lampy oraz profesjonalny sprzęt do rejestrowania obrazu z ciężkimi obiektywami.
Najlepsze statywy studyjne kupisz w x-komie