Każdy fan czterech kółek wie, jak ogromną rolę w prowadzeniu samochodu odgrywają detale. Także w wirtualnej rzeczywistości. Gry wyścigowe to spora dawka adrenaliny. Emocje rosną z każdym pokonywanym kilometrem. Zawrotna prędkość i rywalizacja podnoszą tętno. Ale jazda za pomocą pada czy klawiatury to najwyżej namiastka przejażdżki po torze. Szybsze bicie serca podczas wyścigu zapewni tylko odpowiednia kierownica do gier, najlepiej z pedałami i skrzynią biegów. Pełen zestaw sterujący pozwoli Ci poczuć się jak kierowca F1.
Istotną cechą kierownic jest możliwość regulowania kąta ich obrotu. Dzięki temu ustawisz wartość najbardziej komfortową do prowadzenia wirtualnego samochodu w miejskich warunkach i na wyścigowym torze. Realizm zapewni także technologia Force Feedback (sprzężenie zwrotne), która da Ci dokładnie odczuć, co właśnie dzieje się w grze. Gdy przyspieszysz zbyt mocno, przekonasz się, że koła Twojego samochodu tracą przyczepność. Poprzez wibracje i drgania na własnej skórze poczujesz również każdą nierówność i pochyłość drogi. To pozwoli Ci szybko reagować na zmieniające się warunki. Najostrzejszy zakręt i każdą kryzysową sytuację pokonasz z zimną krwią i chirurgiczną precyzją.
Droga do podium jest długa i często bardzo wymagająca, dlatego ważne jest, aby Twoja kierownica gamingowa była nie tylko niezawodna, ale i komfortowa. Wybierając symulator, zwróć więc uwagę na tworzywo, z jakiego został wykonany. Powinno być trwałe oraz wygodnie i pewnie leżeć w dłoni. Skórzane obicie kierownicy zagwarantuje jej miękkość i elegancję. Gumowe natomiast stabilny chwyt nawet podczas ekstremalnych manewrów. Stalowe wykończenia pozwolą cieszyć się płynną jazdą i długotrwałą żywotnością. Elementem, który wpłynie na technikę prowadzenia, jest również kształt kierownicy. Idealnie okrągła sprawdzi się podczas spokojnej jazdy, specjalnie wyprofilowana – do wyścigów rajdowych.
Jesteś już na ostatniej prostej do przekroczenia linii mety. Pozostaje tylko wybrać kierownicę odpowiednią dla Twojej platformy. Sprawdź, czy model, który Cię interesuje, jest kompatybilny z komputerem lub Twoją konsolą oraz z grami. Przeanalizuj także rozmieszczenie, liczbę i rodzaj przycisków znajdujących się na kierownicy, a także dodatkowych pedałów. Pomocna może okazać się obecność D-Pad (pad kierunkowy), a obowiązkowa manetek do zmiany biegów. Upewnij się również, w jaki sposób i gdzie możesz przymocować swoją kierownicę. Dobierz konfigurację najlepszą dla Twoich gamingowych potrzeb. Szampany już się chłodzą na Twoje zwycięstwo. Poznaj kierownice dostępne w x-kom i wybierz tę, która poprowadzi Cię na najwyższy stopień podium.
Widełki cenowe kierownic do gier są szerokie. Najtańsze urządzenia zaczynają się od kilkuset złotych. W tej półce cenowej znajdziesz produkty takich producentów jak Thrustmaster, czy Hori. Wyższa półka cenowa sięga nawet do kilku tysięcy złotych. Tutaj znajdziesz kierownice takich producentów jak Logitech czy RAGNAR. Wszystko zależy od jakości wykonania, maksymalnego kąta obrotu, a także zastosowanych technologii. Jeśli chcesz zacząć bawić się na poziomie profesjonalnym i poczuć immersję, to musisz zainwestować w topowe propozycje. Natomiast jeśli jesteś niedzielnym wirtualnym kierowcą, to wystarczy urządzenie, które spełnia podstawowe funkcje. Ceny również wahają się w zależności od dodatków. Niektóre kierownice posiadają w zestawie skrzynie biegów oraz pedały. Takie komplety oferuje Ci np. Thrustmaster czy Hori
Wszystko zależy od Twoich preferencji i typu produkcji, w której będziemy się bawić. Do Formuły 1 optymalna będzie kierownica w formie prostokąta z dużą liczbą przełączników. Do jazdy ciężarówką przyda się okrągła kierownica z dużym kątem obrotu. Pomaga on na przykład precyzyjniej manewrować w wąskich uliczkach. Do zestawu możesz dobrać także skrzynię biegów, pedały, a nawet hamulec ręczny.
Wystarczy przymocować urządzenie do dedykowanego stelaża lub biurka, a następnie podłączyć kabel USB do komputera. Opcjonalnie jeśli kierownica posiada skrzynię biegów lub pedały, trzeba będzie je połączyć z kokpitem. W niektórych modelach po uruchomieniu komputera trzeba zainstalować odpowiednie sterowniki ze strony producenta. Może się zdarzyć również, że kierownica będzie posiadać przełącznik i w zależności od jego ustawienia będzie współpracować z konsolą lub PC.