Soundbar to głośnik w formie podłużnej belki. Chociaż najpopularniejsze są soundbary do telewizorów, to możesz je wykorzystać na dużo więcej sposobów. Na przykład takie urządzenie zastąpi głośnik Bluetooth, możesz je także podłączyć do laptopa czy komputera stacjonarnego.
W porównaniu ze standardowymi głośnikami bezprzewodowymi czy zwłaszcza głośnikami telewizora oferują dużo wyższej jakości, pełniejszy dźwięk. Dzieje się tak, ponieważ w obudowie znajduje się kilka głośników skierowanych w różną stronę. Dzięki temu duża część soundbarów potrafi także symulować dźwięk przestrzenny.
Najczęściej trafisz na dwa typy soundbarów:
Spotkasz się także z zestawami zawierającymi dodatkowe, satelitarne głośniki. W ten sposób uzyskasz efekt podobny do klasycznego kina domowego, ale takie rozwiązanie przeznaczone jest do nieco większych salonów.
Wszystko zależy od Twoich potrzeb i wielkości pokoju, w jakim będziesz korzystać z urządzenia. Soundbar dobrze sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, gdyż jest bardzo kompaktowy, ale wystarczająco donośny, by wypełnić przestrzeń dźwiękiem. Soundbary są także proste w obsłudze i konfiguracji, dzięki czemu możesz być spokojny o jego prawidłowe ustawienie w parę chwil, bez pomocy specjalisty.
Zestaw kina domowego zapewni Ci natomiast prawdziwy dźwięk przestrzenny, który soundbar tylko zasymuluje. Dodatkowo amplituner kina domowego umożliwia zwykle podłączenie bardzo wielu urządzeń jednocześnie i szybkie przełączanie się między nimi. Stanowi więc niejako „centrum dowodzenia” Twoim salonem.
Z drugiej strony głośniki z zestawu kina domowego zazwyczaj łączą się przewodowo z amplitunerem, więc musisz liczyć się z koniecznością uporządkowania wielu kabli. Ponadto pomieszczenie musi być odpowiednio duże, aby taki zestaw dał dobry efekt. Kino domowe kosztuje także zauważalnie więcej w porównaniu z soundbarem.
Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest maksymalna moc soundbara. Podawana jest w Watach (W) i określa wartość mocy, przy której urządzenie działa zgodnie z zaleceniami producenta. Zasada jest prosta – im większa przestrzeń, tym większa moc będzie potrzebna, czyli w praktyce głośność soundbara. Zbyt duża może wywołać rezonans lub tłumienie pewnych częstotliwości. Zbyt mała natomiast spowodować, że dźwięk będzie zbyt cichy i niskiej jakości.
Liczne soundbary obsługują również technologie dźwięku przestrzennego, takie jak Dolby Atmos czy DTS:X. Wiele urządzeń posiada również autorskie systemy uprzestrzennienia dźwięku. Najbardziej zaawansowane soundbary oferują ponadto technologie oczyszczania i poprawy jakości dźwięku, bądź potrafią automatycznie dopasować parametry do danej przestrzeni.
Soundbary najczęściej połączysz na trzy sposoby: przez Bluetooth, kabel optyczny oraz kabel HDMI. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Dzięki łączności Bluetooth bezprzewodowo połączysz soundbar z urządzeniem, ale dźwięk będzie poddany najsilniejszej kompresji. Ponadto nie prześlesz w ten sposób dźwięku wielokanałowego 5.1.
Złącze optyczne jest najprostszym i zarazem najbardziej stabilnym połączeniem pomiędzy soundbarem a urządzeniem nadawczym, przede wszystkim telewizorem. Jakość przekazywanego dźwięku jest kilkukrotnie wyższa w porównaniu z Bluetooth, a na dodatek kabel optyczny przekazuje dźwięk wielokanałowy. Jest on jednak wrażliwy na mocne zgięcia.
Najbardziej wszechstronne, ale też najbardziej skomplikowane jest połączenie przez kabel HDMI. Umożliwia przesyłanie dźwięku wielokanałowego w zaawansowanych formatach i w najwyższej jakości dźwięku. Umożliwia także regulację głośności soundbara za pomocą pilota telewizora, do którego jest podłączony. Takie połączenie wymaga jednak wyboru odpowiednich ustawień w telewizorze.
Na rynku spotkasz także soundbary z wejściem AUX, dzięki któremu podłączysz przewodowo smartfona, tablet lub odtwarzacz MP3. Ponadto soundbary często obsługują sieci Wi-Fi, co umożliwi nie tylko podłączenie do urządzeń, ale także streamowanie muzyki czy radia bezpośrednio z internetu.
Zobacz poradnik, jak podłączyć soundbar
W ofercie znajdziesz soundbary wielu znanych producentów. Do najpopularniejszych należą soundbary Sony, Samsung, Denon, Polk Audio czy JBL. Wybierając urządzenie zwróć uwagę nie tylko na jego parametry i cenę, ale też kompatybilność z innymi urządzeniami tego samego producenta. Przykładowo soundbary Samsung oferują unikatowe funkcje tylko po podłączeniu do kompatybilnego telewizora marki Samsung. To, jaki soundbar jest najlepszy, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb, oczekiwań i budżetu. Wybierz więc urządzenie jak najlepiej dopasowane do Ciebie.
Sprawdź soundbary w x-komie