Doradzamy, którą nawigację GPS wybrać?

Liczba funkcji i parametrów, jakie oferują nawigacje GPS, może przyprawić o zawrót głowy. Jak zatem wybrać optymalny model? Czy lepiej sprawdzi się ekran oporowy, czy może pojemnościowy? Na jak duży ekran się zdecydować? Które funkcje są najbardziej przydatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

W tym artykule poznasz:

  1. Różnice pomiędzy tradycyjną nawigacją GPS i aplikacją w smartfonie.
  2. Szczegółową charakterystykę najważniejszych parametrów nawigacji.
  3. Opis dodatkowych funkcji oferowanych przez producentów.
  4. Modele dedykowane kierowcom osobówek i ciężarówek oraz rodzinom i rowerzystom.
  5. Topowe nawigacje GPS.
 

 

Tradycyjny GPS, czy aplikacja w smartfonie?

Odbiornik GPS można dziś spotkać w większości smartfonów. Oprócz tego, w sklepach z aplikacjami znajdziemy programy do nawigacji drogowej i pieszej. To w zasadzie wystarczy, żeby użyć smartfona w charakterze nawigacji GPS. Czy jednak jest to równie dobre rozwiązanie?

Zasięg i stabilność odbiornika

Niestety odbiorniki GPS w smartfonach nie są tak stabilne, jak ich odpowiedniki w nawigacjach samochodowych. Może się więc zdarzyć, że połączenie z satelitą zostanie przerwane w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli dojdzie do tego w środku dużego, obcego miasta, znajdziemy się w trudnym położeniu.

Czas pracy oraz akcesoria

Minusem nawigacji GPS w smartfonach jest również krótszy czas pracy. Wpływają na to prowadzone rozmowy, a także aplikacje i procesy działające w tle. Dodatkowo, smartfon nie posiada ładowarki samochodowej ani uchwytu na szybę. Te akcesoria musimy dokupić sami. O ile ładowarkę kupimy za niewielkie pieniądze, o tyle porządny uchwyt (a taki powinien być) potrafi kosztować kilkadziesiąt złotych.

Czytelność ekranu

Producenci samochodowych nawigacji GPS wiedzą, że podróż przebiega w różnych warunkach. Dlatego wyświetlacze tych urządzeń pozostają zawsze czytelne. W przypadku smartfonów bywa z tym różnie, bo nie każdy model posiada matrycę, zdolną oprzeć się silnemu nasłonecznieniu.

Nawigacje GPS, na które warto zwrócić uwagę

 

 

Kluczowe parametry nawigacji GPS

Wybierając idealny model przede wszystkim zdefiniujmy nasze potrzeby. Określmy częstotliwość, z jaką będziemy korzystać z urządzenia i miejmy na uwadze wykonywany zawód. Dla dostawców i przedstawicieli handlowych istnieją specjalne funkcje, pomagające w pracy. Podróżnicy też mogą liczyć na dedykowane opcje. Żeby ułatwić proces poszukiwania nawigacji idealnej, przygotowaliśmy spis wszystkich niezbędnych funkcji, wraz z ich krótką charakterystyką.

Nawigacja do samochodu, do motocykla, a może na rower?

Jakiś czas temu nawigacje GPS zagościły również w motocyklach i rowerach. Jednoślady zyskują coraz większą popularność, a ich użytkownicy potrafią przemierzać tysiące kilometrów. Podczas takich eskapad przyda się nawigacja GPS. Dzięki nim, korzystając z opcji planowania trasy dokładnie ustalimy trasę przejazdu, jeszcze zanim wyruszymy w podróż. Urządzenie bezbłędnie skieruje nas również do bankomatu, restauracji, czy atrakcji turystycznej.

Oprócz tego, modele rowerowe zmierzą naszą aktywność i policzą spalone kalorie. Wersje motocyklowe oferują z kolei funkcję asystenta pasa ruchu, czy ostrzegania przed przekroczeniem prędkości. Ponadto, obydwie wersje charakteryzują się odpornością na kurz lub wodę, bądź obydwa zagrożenia na raz. Dedykowane uchwyty ułatwiają instalację urządzenia na naszym pojeździe. Warto zwrócić uwagę, czy dany model nawigacji motocyklowej może być zamontowany również w samochodzie. W ten sposób kupimy jedno urządzenie zamiast dwóch.

Mapy – na co zwrócić uwagę?

Kiedy dopasujemy już model do pojazdu, przyjrzyjmy się mapom. Możemy wybierać spośród modeli z mapą: Polski, Europy (całej lub wybranego regionu), całego świata, a także nawigacje bez fabrycznie zainstalowanej mapy. Przed zakupem zastanówmy się, gdzie będziemy się głównie poruszać? Jeśli nasza praca nie wiąże się z częstymi wyjazdami za granicę, wówczas wystarczy mapa Polski. Osoby, które dużo podróżują lub przemierzają Stary Kontynent w interesach, powinny wybrać nawigację z mapą Europy. Należy zwrócić uwagę, czy pod terminem Europa producent nie rozumie wyłącznie krajów Unii Europejskiej. W przeciwnym razie nie będziemy mogli się poruszać po drogach Europy Środkowej, Wschodniej, czy niektórych krajach bałkańskich.

Dla obieżyświatów i spedytorów międzynarodowych powstały nawigacje GPS z mapami całego świata. Pamiętajmy, że w przypadku niektórych krajów, uwzględniane są tylko główne trasy przejazdowe. Pełnej listy map należy szukać na opakowaniu urządzenia lub na stronie producenta. Jeśli nawigacja nie posiada preinstalowanej mapy, wówczas możemy zainstalować w niej własną. Brak mapy nie oznacza, że urządzenie nie dysponuje systemem operacyjnym. Posiada ono oprogramowanie, tyle że bez licencji na mapę.

Bardzo ważna jest również dokładność cyfrowych map. Ich precyzję najlepiej oddają dwa parametry. Pierwszym jest procentowe pokrycie dróg dla danego kraju. To bardzo ważne z punktu widzenia kierowców ciężarówek, a także osób, które wybierają się w samodzielną podróż lub na survival. Niski stopień pokrycia oznacza, że do mniejszych miejscowości dojedziemy pytając tubylców o drogę. Drugim parametrem jest baza adresów: im większa tym lepiej. Tę opcję z pewnością docenią dostawcy i kurierzy. Szczególnie w gęstej zabudowie o bliźniaczej architekturze.

Jeśli decydujemy się na samodzielne wgranie map, korzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań. Godnym polecenia produktem jest z pewnością Automapa. Równie dobre są mapy stosowane w nawigacjach Mio i TomTom. Pod żadnym pozorem nie należy wgrywać pirackich map. Ich dokładność pozostawia często wiele do życzenia i nie możemy mieć pewności kiedy powstały. Nie zyskamy też dostępu do aktualizacji.

Aktualizacje – czy warto je stosować?

Odpowiedź jest prosta - tak. Są wręcz niezbędne i to bez względu na częstotliwość, z jaką używamy nawigacji. Bez nich cyfrowe mapy szybko się tracą ważność. Z aktualną mapą możemy poruszać się po najnowszych droga, a podróż mija szybciej i sprawniej. Najnowsza wersja mapy daje też pewność, że nie zostaniemy skierowani pod prąd, bo gdzieś zmieniono organizację ruchu.

Zwracajmy szczególną uwagę, czy urządzenie oferuje usługę aktualizacji. Jeśli tak, to czy jest ona darmowa, czy też płatna? Wtedy należy poznać cenę każdej aktualizacji. Zweryfikujmy również ich częstotliwość. Najlepszym wyjściem są oczywiście bezterminowe aktualizacje. W sprzedaży z łatwością znajdziemy modele zapewniające nawet 4 bezpłatne aktualizacje w ciągu roku. Tym samym otrzymamy dostęp do nowej mapy co kwartał.

Wyświetlacz – który będzie najlepszy?

Matryce w nawigacjach GPS dzielą się na: pojemnościowe i oporowe. Pierwsza z nich przypomina wyświetlacz smartfona, obsługiwany palcami. Takie panele precyzyjnie reagują na dotyk, jednak dłoń nie może być ubrana w rękawiczkę. Taką możliwość oferują matryce oporowe, dające się obsługiwać właściwie wszystkim. Ustawimy je palcem, rysikiem, ołówkiem, pilniczkiem, a nawet nosząc rękawiczki. Ta funkcjonalność, szczególnie zimą, będzie przydatna w pracy wymagającej częstego wysiadania z samochodu i częstej zmiany celów podróży.

Przekątna ekranu

Wybór przekątnej ekranu zależy z kolei od pojazdu, jakim się poruszamy. Rowery nie wymagają tak dużych wyświetlaczy, dlatego producenci rekomendują przekątną 3”. W samochodach osobowych optymalne będą modele z przekątną 5”. Kierowcy autokarów, samochodów dostawczych oraz ciężarowych powinni zaopatrzyć się w nawigacje z panelem 6 i więcej cali. W tych pojazdach szyba znajduje się dalej niż w samochodach osobowych. Tym samym ich kierowcy nie mogą zastanawiać się, co pokazuje wyświetlacz. Większa przekątna ułatwia sprawną ocenę sytuacji na cyfrowej mapie.

Odpowiednia rozdzielczość

Kolejnym krokiem jest rozdzielczość. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność szczegółów mapy oraz czytelne nazwy ulic, wybierajmy modele o najwyższej rozdzielczości. Dla przykładu 5-calowy ekran nie powinien mieć mniej niż 480 x 272 px. Wysoka szczegółowość przyda się również, gdy będziemy chcieli skorzystać z funkcji multimedialnych, oglądając zdjęcia i filmy lub użytkując nawigację w charakterze smartfona.

Jasność matrycy

To bardzo ważny parametr. Im wyższa jasność ekranu, tym lepiej, bo to właśnie jasność definiuje jego czytelność w słoneczne dni. Inaczej będziemy musieli przysłaniać panel dłonią lub prosić pasażera o odczytanie jego zawartości. Po zmroku warto aktywować tryb nocny, który automatycznie dopasowuje jasność, nie utrudniając prowadzenia pojazdu.

System operacyjny – Windows, Android, a może autorski system?

Najczęściej spotykanym systemem, w nawigacjach GPS, jest Windows CE. Platforma występuje w wersji odblokowanej (umożliwiając wgrywanie własnych map) oraz zablokowanej (w tym przypadku skorzystamy wyłącznie z zainstalowanych map). Ogromną zaletą tego systemu jest kompatybilność z wieloma mapami, jak np.: MapaMap, iGO, MioMap, NavRoad, Navitel, czy Automapa.

W sprzedaży spotkamy też nawigacje z systemem Android. Są to głównie modele z ekranami o dużej przekątnej i dużej rozdzielczości. Co ciekawe, oferują one również pracę w trybie smartfona i tabletu. Jest to spore ułatwienie dla osób, które cenią sobie minimalizm i nie lubią nosić przy sobie kilku urządzeń mobilnych.

Nawigacjami firm TomTom i Garmin zarządzają autorskie programy, napisane na urządzenia tych marek. Co ważne, powyżsi producenci zapewniają nam pełne wsparcie, przez cały okres użytkowania sprzętu.

Decydując się na opcję bez systemu, otrzymujemy możliwość umieszczenia w pamięci nawigacji dowolnej mapy do nawigacji GPS. Oprócz tego, możemy je zmieniać tak często, jak tylko chcemy. Minusem takiego rozwiązania są jednak koszty, jakie musimy ponieść przy zakupie kolejnych map.

 

 

Dodatkowe funkcje nawigacji

Z uwagi na dużą liczbę dostępnych funkcji dodatkowych, warto wcześniej wiedzieć, co dają one w praktyce. Część z nich będzie niezastąpiona podczas jazdy po autostradach, drogach ekspresowych oraz dużych węzłach drogowych. Inne przydadzą się, gdy przyjdzie nam poruszać się po obcym mieście. Z pomocą kolejnych, otrzymamy informacje dotyczące utrudnień na drodze, wolnych miejsc parkingowych lub zostaniemy ostrzeżeni o zbliżającym się fotoradarze.

Wyznaczanie trasy

Funkcja nazywana również panowaniem podróży. Wystarczy wpisać adres końcowy i dodać lokalizacje, przez które chcemy przejechać. Niezastąpiona w pracy dostawcy, kuriera, ale także podczas wycieczek krajoznawczych. Można dokładnie zaplanować trasę przejazdu, np. zwiedzając zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

czym się różni planowanie trasy od trasy alternatywnej

Dostęp do miejsc POI

POI to inaczej punkty użyteczności publicznej. Są to m.in.: bankomaty, restauracje, czy atrakcje turystyczne. Nawigacja z tą funkcją wskaże POI, dostępne w pobliżu celu podróży i zaprowadzi nas na miejsce. Nieoceniona pomoc, gdy podróżujemy rowerem, czy motocyklem. Przydaje się również, kiedy zabraknie nam gotówki, chcemy coś zjeść, szukamy noclegu lub przychodni lekarskiej.

Inteligentne szukanie adresów

Dotykowa klawiatura nawigacji podpowiada właściwe słowa podczas wpisywania POI oraz adresów. Inteligentna funkcja, ograniczająca ilość pomyłek. Oszczędza też czas podczas ustawiania celu podróży.

Komunikaty głosowe

Dzięki tej funkcji nie musimy już patrzeć na ekran nawigacji, żeby sprawdzić nazwę ulicy. Urządzenie samo poinformuje nas o tym. Mówione nazwy ulic pomagają skupić się na drodze, ułatwiając znalezienie odpowiednich miejsc.

Ostrzeżenie o przekroczeniu prędkości

Jadąc w nocy, w deszczu lub w śniegu możemy przeoczyć znak ograniczający prędkość. Tryb ostrzegania przed nadmierną szybkością poinformuje nas, gdy zaczniemy jechać zbyt szybko.

Asystent parkowania

Odwiedzając obce miasto często nie wiemy, gdzie zaparkować. Asystent parkowania wyświetli nam listę dostępnych miejsc parkingowych w promieniu 1 km od celu, do którego zmierzamy. Można więc zapomnieć o żmudnych poszukiwaniach miejsca parkingowego.

Asystent pasa ruchu

Urządzenie we właściwym momencie wskazuje pas ruchu, którym należy się poruszać, żeby nie zboczyć z trasy lub sprawnie pokonać duże skrzyżowanie. Ta funkcja najlepiej sprawdza się w dużych, nieznanych miastach, a także na autostradach.

Tryb ciężarowy

Planując trasę dla samochodu ciężarowego trzeba brać pod uwagę jego wymiary, masę i przewożony ładunek. Tryb ciężarowy wytycza optymalną trasę uwzględniając wysokość mijanych wiaduktów i tuneli, czy ograniczenia skrętu. Zyskujemy pewność, że nie trzeba będzie nagle cofać lub zawracać.

Informacje o korkach

Omijając korki oszczędzamy czas, paliwo i nerwy. Szybciej dotrzemy też do celu. Funkcja informowania o korkach pobiera informacje o zatorach na drogach, po których się poruszamy. Dzięki temu odpowiednio wcześniej otrzymujemy informację, że trasa jest zakorkowana. Wtedy możemy wybrać trasę alternatywną.

Znajdź mój samochód

Znajdź mój samochód to aplikacja, która bezbłędnie zaprowadzi nas do auta. Przydatna na dużym parkingu pod supermarketem, czy galerią handlową. Idealna w labiryncie uliczek nieznanego miasta, a także podczas grzybobrania.

Funkcja „Gdzie jestem”

Z pomocą tej funkcji uzyskamy dokładną informację o naszej pozycji. Poza tym, w przypadku awarii lub wypadku, nawiążemy połączenie alarmowe lub powiadomimy pomoc drogową. Będziemy jednak potrzebować zestawu głośnomówiącego Bluetooth.

Widok skrzyżowań w 3D

Poruszanie się po skomplikowanych węzłach drogowych nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, gdy pokonujemy je pierwszy raz. Widok skrzyżowań w 3D pozwala lepiej zorientować się w okolicy i zobaczyć zbliżające się skrzyżowanie z lotu ptaka. To daje nam lepszą widoczność i zwiększa pewność siebie podczas jazdy.

Widok skrzyżowania w 2D i w 3D

Tryb pieszy

Miasta najlepiej zwiedza się na piechotę. Żeby nie zgubić się w gęstej plątaninie ulic starych miast, korzystajmy z Trybu pieszego. Wystarczy podać miejsca lub adresy, które chcemy odwiedzić, a nawigacja zaprowadzi nas do wybranej lokalizacji.

Podłączenie kamery cofania

Korzystając z dodatkowego przewodu, podłączymy do nawigacji kamerę cofania. Zyskamy w ten sposób podgląd tego, co znajduje się za samochodem. Idealne rozwiązanie dla osób, które rzadko prowadzą samochód i czują się niepewnie w trakcie manewru cofania.

Funkcja pomiaru kalorii

Dbając o sylwetkę z pewnością docenimy tę funkcję. Nawigacja precyzyjnie obliczy ilość spalonych kalorii, biorąc pod uwagę liczbę przejechanych kilometrów, tempo jazdy, czy wzniesienia, jakie przyszło nam pokonać.

Funkcja licznika rowerowego

Opcja, która zmierzy prędkość, przejechaną odległość oraz tempo jazdy. Zarejestrowane dane przechowa następnie w pamięci. Korzystając z dedykowanych aplikacji możemy dzielić się przebytymi trasami ze znajomymi.

Informacje o fotoradarach

Fotoradary potrafią skutecznie uprzykrzyć jazdę. Dzięki ostrzeżeniom przed fotoradarami odpowiednio wcześniej zredukujemy prędkość do wymaganej na danym odcinku i unikniemy kosztownych mandatów.

Widok terenu 3D

Podczas jazdy teren wokół nas wyświetlany jest w technologii 3D. To pozwala wcześniej dostrzec wzniesienia i obniżenia terenu, a także ostre zakręty. Widok charakterystycznych budynków 3D ułatwia z kolei orientację w miastach.

Pamięć wbudowana – jaka ilość będzie optymalna?

Ilość dostępnej pamięci określa, jak wiele danych będziemy mogli przechować w urządzeniu. Chodzi tu nie tylko o mapy i ich aktualizacjach, ale również o zdjęciach filmach oraz dodatkowych aplikacjach. Na ten parametr powinni zwracać uwagę kierowcy, którzy na postojach chcą umilić sobie czas filmem lub obejrzeć zdjęcia rodziny. Z dużej pamięci skorzystają też rodzice, włączając dzieciom bajki. Jeśli więc planujemy oglądanie filmów wybierzmy nawigację, której pamięć liczy co najmniej 8GB. Mniejsze warianty będą wystarczające dla osób, korzystających wyłącznie z funkcji nawigacji.

Moduł Bluetooth – przydatna rzecz, czy zbędny dodatek?

Modele wyposażone w Bluetooth możemy sparować ze smartfonem i telefonem komórkowym. W efekcie otrzymamy pełnowartościowy zestaw głośnomówiący. W trakcie jazdy będziemy mogli odbierać lub odrzucać połączenia z poziomu nawigacji. Doskonałe wyjście, jeśli nie posiadamy słuchawki Bluetooth.

Transmiter FM – coś dla fanów muzyki w trasie

Ten gadżet łączy się z radiem samochodowym, za pośrednictwem częstotliwości FM. Komendy padające z nawigacji odtwarzane są wówczas przez nagłośnienie samochodowe. Dzięki tej opcji możemy również odtwarzać pliki mp3 zapisane w pamięci urządzenia, co z pewnością przyda się w długiej, samotnej trasie. Nie musimy się przy tym martwić, że przez muzykę nie usłyszymy komunikatu GPS. Nawigacja automatycznie przyciszy muzykę i poinformuje nas o kolejnych manewrach.

Obsługa multimediów – rozrywka na postoju

Na drodze bywa różnie. Możemy utknąć w korku na przejściu granicznym lub samochód dozna awarii. Wtedy, zamiast się nudzić, warto uruchomić dodatkową funkcjonalność nawigacji. Wiele modeli oferuje funkcję odtwarzacza muzyki, odtwarzacza filmów oraz przeglądarki zdjęć. Należy jednak pamiętam, że ich jakość nie będzie najwyższej klasy. Nie spodziewajmy się więc szczegółowego dźwięku, ani obrazów w jakości Full HD. Po prostu, że czas minie szybciej, a nasze dzieci nie będą wciąż pytać, czy długo jeszcze. Chcąc przeglądać strony www poszukajmy modelu przeglądarką internetową.

Odporności – ochrona przed pyłem i wodą

Użytkując nawigację motocyklową i rowerową zwracajmy uwagę na te dwa parametry. W przeciwnym razie żywot nawigacji skończy się wraz z pierwszym deszczem. Tak samo ważna jest odporność na pył, jeśli poruszamy się po drogach polnych. Odporność na wodę i pył będzie też przydatna w nawigacji samochodowej, dysponującej Trybem pieszym. Bezpiecznie zabierzemy urządzenie np. w długi marsz po plaży.

Funkcja wideorejestratora – czyli dwa urządzenia w jednym

Nawigacja GPS z wbudowanym wideorejestratorem jest doskonałą inwestycją dla każdego kierowcy. Cyfrowe mapy szybko i sprawnie zaprowadzą nas do celu, a kamera zarejestruje wszystko to, co spotka nas po drodze. Połączenie nawigacji z wideorejestratorem oznacza mniej urządzeń zainstalowanych na szybie i lepszą widoczność podczas jazdy. To także oszczędność miejsca w samochodowym schowku.

Rodzaje złączy – najbardziej przydatne porty

Rozszerzenie możliwości nawigacji GPS byłoby bez nich niemożliwe. Oto złącza, które powinny znaleźć się w wybranym przez nas modelu:

  • slot na kartę SD lub microSD – niezastąpiony w urządzeniach z niewielką pamięcią wewnętrzną. Dzięki niemu wgramy własne mapy.
  • złącze słuchawkowe – ciągłe komunikaty „skręć w lewo”, skręć w prawo” mogą irytować współpasażerów. Szczególnie podczas wielogodzinnej podróży. Wtedy podłączamy słuchawki do nawigacji i nie będziemy zanudzać osób, które z nami jadą.
  • gniazdo miniUSB – to dzięki niemu przeprowadzimy aktualizację map. Wystarczy podłączyć nawigację do komputera i postępować według wskazówek na ekranie.
  • port AV-IN – korzystając z tego złącza podłączymy nawigację do kamery cofania lub innego źródła obrazu.
 

 

Wybór idealnej nawigacji? Teraz to proste

Wybór nawigacji GPS powinien być poprzedzony dokładną kontrolą parametrów. Wcześniejsze poznanie cech oraz funkcji urządzenia zapobiegnie sytuacji, w której będziemy potrzebować jakiejś opcji i dopiero wtedy okaże się, że wybrany przez nas model jej nie posiada. Sprawdźmy mapy, ich dokładność, a także częstotliwość aktualizacji. Pamiętajmy o dopasowaniu rodzaju matrycy oraz przekątnej wyświetlacza. Prześledźmy też dostępne funkcje specjalne i wybierzmy te, które najlepiej sprawdzą się w codziennej pracy lub podczas podróży.

Pracując jako kurier, przedstawiciel handlowcy lub dostawca, wybierajmy modele posiadające widok skrzyżowań 3D, asystent pasa ruchu oraz inteligentne wyszukiwanie adresów. Dobrym wyjściem jest urządzenie z obsługą głosową. Przydatny będzie też ekran, który da się obsługiwać w rękawiczkach.

Prowadząc autokar lub samochód ciężarowy pamiętajmy, żeby nawigacja posiadała tryb ciężarowy, a także duży i jasny ekran. Nie zapominajmy o częstych aktualizacjach map. Najlepiej wybrać model z bezterminowym wsparciem w tym zakresie.

Podczas rodzinnych wycieczek najlepszy będzie model z opcją planowania podróży. Ostrzeżenie przed korkami będzie równie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zwiedzać inne miasta sprawdźmy obecność Asystenta parkowania oraz funkcję Znajdź mój samochód.

Dla roweru i motocykla szukajmy dedykowanych nawigacji. Są odporne na kurz i wodę, a dodatkowo, posiadają specjalne uchwyty. Oferują też funkcje, pomagające kontrolować parametry jazdy.

 

 

Na koniec zestawienie topowych modeli, dla poszczególnych rodzajów nawigacji

nawigacje z mapą Polski

Mio Spirit 7500

Niedroga nawigacja z wyraźnym 5-calowym ekranem oporowym. Oferuje praktyczną opcję planowania podróży, co czyni ją niezastąpioną podczas rodzinnych wycieczek. Ostrzega również przed fotoradarami.

Navitel E100

Z tym urządzeniem uzyskamy dostęp do rozbudowanej bazy POI. Dodatkowo, nawigacja będzie nas wspierać Asystent pasa ruchu oraz Widok terenu 3D. Tryb ciężarowy przyda się z kolei spedytorom i kierowcom autokarów.

TomTom Start 25 M CEE

Idealny wybór dla osób, mających problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Komunikaty głosowe ułatwią poruszanie się w centrum obcego miasta, bez potrzeby ciągłego zerkania w ekran urządzenia.

SmartGPS SG732

Mając ciężką nogę, warto posiadać nawigację z funkcją ostrzegania o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Ten model będzie nas informował o zbyt szybkiej jeździe i zbliżających się fotoradarach.

Vordon 4,5"

Wbudowany transmiter FM pozwala słuchać ulubioną muzykę, przesyłając utwory do samochodowego systemu audio. Wspaniale sprawdzi się w dalekich trasach, umilając czas spędzony za kierownicą.

 

Nawigacje z mapą Europy

SmartGPS SG720

Nawigacja z mapą Europy, dostępna w atrakcyjnej cenie. Posiada 8GB pamięci wewnętrznej oraz odtwarzacz multimediów. Świetny wybór dla osób, które okazjonalnie wyjeżdżają za granicę.

Navitel E500

Przebywając w obcym kraju warto wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy nocleg, restauracja, czy warsztat samochodowy. Navitel E500 oferuje tę opcję, ostrzegając dodatkowo przed fotoradarami.

Mio Spirit 7500

Posiadacze tego urządzenia zyskają możliwość zwiedzania europejskich miast na piechotę, korzystając z Nawigacji pieszej. Powrót do auta ułatwi funkcja Znajdź mój samochód. Dodatkowym wsparciem, podczas szukania miejsca parkingowego, służy Asystent parkowania.

TomTom Go 500

Interaktywny wyświetlacz nawigacji pozwala w prosty sposób zarządzać jego zawartością. Możemy przesuwać, przybliżać i oddalać obiekty. Dzięki precyzyjnym mapom 46 państw zwiedzimy praktycznie całą Europę.

Vordon 5" Europa

5-calowy ekran gwarantuje doskonałą widoczność. Dlatego ten model tak chętnie wybierają kierowcy dużych pojazdów, jak ciężarówki i autokary. Najlepsza nawigacja, gdy chcemy poruszać się zarówno po Europie Zachodniej, jak i Centralnej.

 

nawigacje z trybem ciężarowym

SmartGPS SG775 Truck

Ta nawigacja posiada aż 7-calowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 px, zapewniając świetną widoczność podczas jazdy. Informacje o korkach umożliwiają wybranie alternatywnej trasy z odpowiednim wyprzedzeniem, co zapobiega opóźnieniom w dostawie przewożonego ładunku.

Mio Combo 5207 Truck LM + wideorejestrator

Dzięki zawsze aktualnym mapom Mio, dla 44 państw Europy, możemy spokojnie ruszać w drogę. Wbudowany wideorejestrator nagra przy okazji całą trasę. Po powrocie będziemy mogli raz jeszcze obejrzeć skandynawskie fiordy lub Lazurowe Wybrzeże we Francji.

Mio Spirit 8670

Jadąc na wakacje kamperem chcemy zwiedzić wybrane przez siebie lokalizacje. Z tą nawigacją precyzyjnie zaplanujemy całą podróż, zyskując dodatkowo dostęp do ogromnej bazy POI. W centrach dużych miast pomogą nam z kolei mówione nazwy ulic.

Becker Transit 5 LMU

Urządzenie niezawodnie wspiera kierowcę na skomplikowanych węzłach drogowych. Rekomendowane pasy są wyraźnie zaznaczane na mapie i pokazywane na znakach drogowych. Co więcej, ważne skrzyżowania, zjazdy z autostrad oraz wybrane elementy krajobrazu możemy oglądać w widoku 3D.

TomTom Trucker 5000

Pamięć wewnętrzna w liczbie 16GB, jaką dysponuje ta nawigacja, zapewnia optymalna przestrzeń do aktualizacji map. Z kolei inteligentne wyszukiwanie adresów zapobiega pomyłkom, podczas ich wpisywania. To bardzo ważne, gdy chcemy zaprogramować nawigację na zagraniczny adres.

 

nawigacje dla motocykli

Navitel G550 Moto

Mając tę nawigację usłyszymy każdy komunikat. W tym celu wystarczy sparować moduł Bluetooth ze słuchawkami. Urządzenie wyposażono również w ekran 4,3”, więc wystarczy krótkie spojrzenie, żeby sprawdzić jego zawartość. Pyło i wodoszczelność gwarantują z kolei długą żywotność urządzenia.

SmartGPS 43MOTO

Pędząc motocyklem można się zapomnieć i ciut za mocno pociągnąć manetkę gazu. O tym fakcie poinformuje nas funkcja ostrzegania o przekroczeniu prędkości. Nawigacja oferuje też opcję wyznaczania trasy, pozwalając samodzielnie zaplanować podróż przez całą Europę.

TomTom Rider 400

Widok w pionie, czy w poziomie? Z tym modelem dopasujemy sposób wyświetlania drogi do naszych preferencji. Możliwość wyboru rodzaju trasy pozwala m.in. dopasować stopień trudności trasy do naszych umiejętności.

Becker Mamba 4 CEE LMU

Wyświetlacz 4,3" doda pewności na drodze, dając pełniejszą perspektywę. Oprócz tego, w pamięci urządzenia znajdziemy cyfrowe mapy 20 państw Europy, aktualizowane bezpłatnie i bezterminowo. Dodatkowo, w sytuacji awaryjnej, nawigacja poda naszą dokładną pozycję. Idealna dla wymagającego użytkownika.

 

nawigacje rowerowe

Mio Cyclo 105

Akumulator, umieszczony w tej nawigacji, wystarcza nawet na 18 godzin pracy. Poza tym, urządzenie może się pochwalić wodoodporną obudową klasy IPX7. Z kolei antyrefleksyjny wyświetlacz ułatwia odczytywanie jego zawartości, przy każdej pogodzie.

Mio Cyclo 200

Decydując się na ten model, będziemy mogli dokładnie zmierzyć ilość spalonych kalorii. Zmierzymy też czas jazdy, prędkość, przebytą odległość, czy pokonaną wysokość. Pojemnościowy ekran daje się w prosty sposób obsługiwać, bez potrzeby przerywania podróży. Nawigacja posiada mapy 19 krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Mio Cyclo 315

Do jazdy wyczynowej nie znajdziemy lepszej nawigacji. Dzięki funkcji Suprise Me (Niespodzianka) urządzenie utworzy trzy rowerowe trasy-niespodzianki. Idealna opcja, gdy chcemy znaleźć nową trasę w okolicy. Wędrówkę zaplanujemy po 19 krajach Europy.

Mio Cyclo 505 HC

Najbardziej zagorzałym fanom dwóch kółek polecamy właśnie tę nawigację. Bezprzewodowo zmierzymy puls, korzystając z modułu Bluetooth. Z kolei interfejs Wi-Fi pozwoli nam instalować aktualizacje, bez używania kabli. Z tym urządzeniem zwiedzimy 19 europejskich państw.

Poznaj wszystkie nawigacje GPS dostępne w x-kom