Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Produktywność - jak ją zwiększyć? Przydatne aplikacje i wtyczki do przeglądarek

Produktywność - jak ją zwiększyć? Przydatne aplikacje i wtyczki do przeglądarek

·
Zaktualizowano: 4 lata temu

Jeśli góra pracy, która zostawała Ci na koniec każdego dnia, po naszym poprzednim artykule stała się już tylko pagórkiem, przeczytaj nasz poniższy poradnik. Dziś poznasz dodatkowe sposoby, które umożliwią Ci jeszcze szybszą i bardziej wydajną pracę.

W poradniku:

1. Co się stanie, gdy zwiększysz swoją produktywność?
2. Przydatne aplikacje i wtyczki do przeglądarki
3. Oprogramowanie, które ułatwia i usprawnia pracę

 

 

Co się stanie, gdy zwiększysz swoją produktywność?

Wspominaliśmy już o tym w naszym poprzednim poradniku:

Radzimy, jak zwiększyć produktywność przy komputerze

Dobra organizacja pracy sprawia, że zrobisz więcej w krótszym czasie. Nie musisz pracować ciężko i dużo – wystarczy, że będziesz pracować mądrzej (work smarter, not harder). Dzięki temu zyskujesz czas – na przerwę lub na większą ilość pracy (by zarobić więcej). Szybsze uporanie się z rutynowymi czynnościami umożliwia Ci przejście do właściwych zadań, wykonanie ich lepiej i sprawniej. Zautomatyzowanie powtarzalnych działań oraz wyeliminowanie "przeszkadzajek" przyspiesza Twoją pracę, poprawia jej jakość i zmniejsza poziom stresu. Jeśli masz problem z planowaniem, rozpraszaczami, czy też pamiętaniem haseł do potrzebnych aplikacji, sprawdź polecane przez nas aplikacje i wtyczki do popularnych przeglądarek oraz oprogramowanie. Wszystko to pomoże Ci zwiększyć swoją efektywność.

moja wydajność w pracy

Pozostaje jeszcze tylko jedna bardzo ważna kwestia, jeśli chcesz, żeby Twój dzień wyglądał inaczej niż na powyższym obrazku. Kiedy już wybierasz aplikacje i wtyczki, które mają ułatwić Ci pracę, pamiętaj, aby zainstalować tylko te naprawdę potrzebne. Korzystanie z absolutnie wszystkiego naraz zaprzecza definicji produktywności. Twój czas zajmie głównie obsługa "usprawnień".

 

 

Przydatne aplikacje i wtyczki do przeglądarki

Aplikacje

programy do nauki pisania bezwzrokowego i edytor tekstu

Jeśli pracujesz przy komputerze, pisanie bezwzrokowe to najbardziej podstawowa umiejętność. Dzięki niej pracujesz szybko i sprawnie, niezależnie od tego, czy piszesz teksty, dużo e-maili czy też ciągi cyfr w arkuszu kalkulacyjnym. Pisanie na dzięcioła (jednym palcem) nie tylko zabawnie wygląda, ale jest bardzo nieefektywne. Spróbuj tak napisać 20 000 znaków 😉

Jeśli jeszcze nie potrafisz pisać bezwzrokowo, skorzystaj z jednej z powyższych aplikacji i naucz się odpowiedniego ustawienia palców. Lewy palec wskazujący na klawiszu F, prawy wskazujący na G i próbuj. Zacznij od ćwiczeń w powyższych programach (Mistrz Klawiatury lub Type Fu), a później pisz w ten sposób własne treści. To naprawdę proste, a bardzo skutecznie ułatwia pracę. Warto poświęcić trochę czasu na opanowanie właściwej techniki.

Jeśli już umiesz pisać bez patrzenia na klawiaturę, bo piszesz dużo i często, potrzebujesz jedynie odpowiedniego edytora tekstu. W tej chwili najciekawszy i najbardziej niezawodny jest Microsoft Word, który zapewnia Ci zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane możliwości edycji tekstu, sprawdzanie pisowni, a także szybkie podliczenie ilości znaków.

notatniki na komputer i smartfon

Dla miłośników notowania znajdzie się również kilka ciekawych programów do tworzenia notatek na komputerze oraz synchronizowania ich z innymi urządzeniami: smartfonem czy tabletem. To bardzo wygodne: masz dostęp do swoich zapisków wszędzie, gdzie możesz się połączyć z internetem. Bez dostępu do sieci także je otworzysz. Pamiętaj jednak, że jeśli wprowadzisz zmiany, treść zostanie zsynchronizowana dopiero po połączeniu z siecią.

program do wyrabiania nawyków

Jeśli zależy Ci na wysokiej produktywności w pracy, potrzebujesz także wyrobić sobie odpowiednie przyzwyczajenia. Mówi się, że na wyrobienie jednego nawyku potrzebujemy ok. 21-30 dni. A o ile przyjemniej się go wyrabia, jeśli za każdy dzień postępu dostajesz nagrodę i wchodzisz na wyższy poziom? W ten sposób działają programy RPG (Role Playing Game), które z procesu wyrabiania nawyku tworzą wręcz grę fabularną. Jednym z nich jest Habitica, która posiada również swoje wtyczki do przeglądarek.

słuchanie muzyki w pracy

Jeśli pracujesz w głośnym otoczeniu, dobra muzyka i słuchawki to podstawa. Znacznie milej będzie Ci się pracować z ulubionymi utworami w tle. Do pracy wymagającej skupienia doskonale sprawdzi się muzyka na koncentrację. Bardzo wiele takich playlist znajdziesz na Spotify. Polecamy także nasze playlisty:

Sprawdź, jakiej muzyki słuchamy w x-kom

program do dbania o wzrok przy pracy na komputerze

W pracy przy komputerze warto także zadbać o wzrok. W pierwszej kolejności dobrze jest ustawić jak najniższą jasność monitora, zwłaszcza, jeśli pracujesz w niezbyt mocnym oświetleniu. Najbardziej szkodliwe i męczące dla oczu jest bowiem połączenie zbyt jasnego ekranu oraz ciemnego otoczenia. Dobrym pomysłem może być także program f.lux, który automatycznie dostosowuje jasność podświetlenia ekranu do panujących warunków. Dzięki niemu bez konieczności samodzielnego dostosowywania ustawień zyskujesz znacznie wyższy komfort.

 

Wtyczki do przeglądarek Google Chrome i Mozilla Firefox

Jeśli w pracy korzystasz z przeglądarek Chrome lub Firefox, sprawdź nasze propozycje rozszerzeń, które ułatwią Ci sprawną pracę i zwiększą Twoją produktywność. Podzieliliśmy je na kilka przejrzystych kategorii, w zależności od ich zastosowania. Wielu twórców dodatków udostępnia swoje produkty zarówno w Chrome, jak i w Firefox. Jeśli dana wtyczka nie posiada wersji dla obu przeglądarek, proponujemy zamiennik.

listy zadań i organizacja

Poruszając temat produktywności, na pewno usłyszysz o konieczności tworzenia list zadań i planowania pracy. Trudno się dziwić – to podstawowa kwestia, która ułatwia skupienie się na najważniejszych zadaniach i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości czasu na ich wykonanie. Jeśli w swojej pracy masz dużo zadań, podziel je.

wtyczki do notatek w przeglądarce

Jeśli lubisz mieć porządek na biurku, dobrym pomysłem jest korzystanie ze sticky notes oraz notatek bezpośrednio na komputerze. Dzięki temu również masz dostęp do nich zarówno ze smartfona, jak i z komputera i nie musisz nosić w kieszeniach kilogramów papieru.

wtyczki do liczenia słów i pisania bez rozproszeń

Dwie ważne kwestie dla kogoś tworzącego dużo treści? Koncentracja i możliwość szybkiego podliczenia słów. Sprawne pisanie bez rozproszenia zapewni Calmly Writer, w którym możesz tylko i wyłącznie pisać. To najlepszy sposób na uniknięcie rozproszeń. Word Count Tool oszczędzi Ci żmudnego klikania, kopiowania i wklejania tekstu. Narzędzie błyskawicznie policzy ilość znaków w treściach, które tworzysz bezpośrednio w przeglądarce (np. na blogu)

czytanie w przeglądarce

W trakcie szukania potrzebnych informacji bardzo łatwo o rozproszenie. Jeśli potrzebujesz przeczytać tekst szybko, sprawnie i bez rozkojarzenia, skorzystaj w pierwszej kolejności z Mercury Reader. Ta wtyczka sprawia, że tekst na stronie internetowej jest czytelny niczym w książce, pozbawiony dodatkowych elementów, które mogłyby Cię odrywać od treści. Voice Instead to wtyczka, która przeczyta Ci zawartość strony na głos. Instant Translate umożliwia szybkie przetłumaczenie. Save to Pocket zadba o Twoją koncentrację – wszelkie ciekawe artykuły i gorące newsy możesz zapisać do przeczytania później, gdy skończysz pracę.

technika pomodoro w pracy

Wspominaliśmy już o technice Pomodoro w poprzednim poradniku:

Radzimy, jak zwiększyć produktywność przy komputerze

Wtyczka Pomodoro Timer umożliwia Ci odmierzanie czasu w łatwy sposób, bez konieczności odrywania się od monitora i pracy.

koncentracja w pracy

Nie wiesz, jak to się dzieje, że zamiast przez 5 minut, przeglądasz internet przez godzinę? Zainstaluj Rescue Time i sprawdź, na jakie treści poświęcasz najwięcej czasu. Gdy już dowiesz się, które strony odciągają Cię od pracy, zainstaluj Focus lub BlockSite i je po prostu zablokuj. Blokada może trwać przez cały dzień lub kilka godzin, z możliwością tymczasowego dostępu na 5 minut np. w trakcie przerwy.

umilenie sobie pracy

Momentum zmienia wygląd kart w przeglądarce na bardzo stylowy i wyciszający. Zobaczysz piękny krajobraz, czasem dostaniesz pytanie „Jaki jest Twój cel na dzień?” i skupisz się na tym, co chcesz zrobić. Jeśli lubisz w trakcie pracy słuchać muzyki i odtwarzać ten sam utwór kilka razy pod rząd, na pewno docenisz YouTube Looper. To wtyczka, która pozwala Ci oszczędzić czas, automatycznie zapętlając dany materiał. Już nie musisz co 4 minuty wchodzić na YouTube, by jeszcze raz odtworzyć ulubioną piosenkę.

Oszczędzanie czasu: 

Tutaj akurat nie będzie rozszerzenia, a po prostu sprytna funkcja w przeglądarce, które jednocześnie uruchamia wszystkie potrzebne Ci karty. Jeśli każdy dzień zaczynasz od porannej kawy i odpalenia tego samego zestawu stron, oszczędzisz swój czas. Zarówno Google Chrome, jak i Mozilla Firefox pozwalają Ci ustawić rozpoczynanie pracy od uruchomienia wybranych kart. Wystarczy, że w Ustawieniach wybierzesz Po uruchomieniu otwórz konkretną stronę lub zestaw stron, a następnie zdefinujesz te strony i zapiszesz. W opcjach Firefox wystarczy zaznaczyć Po uruchomieniu programu Firefox wyświetl okna i karty z poprzedniej sesji.

wtyczka do zapamiętywania haseł

Pamiętanie haseł to zmora większości ludzi. Jeśli do tego dodasz konieczność pamiętania kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu haseł do programów i aplikacji, których używasz w firmie, o wiele lepiej zapisać je w jednym bezpiecznym miejscu. Możesz skorzystać z wbudowanego menedżera haseł w przeglądarce. Równie dobrym rozwiązaniem jest wtyczka KeePass. Pamiętaj tylko jedno hasło – do wtyczki.

ciekawe rozszerzenia do przeglądarek

To bardzo szeroka kategoria. Wybraliśmy jedynie te najciekawsze, z których korzystamy. Opisz i wyślij screen przydaje się, jeśli chcesz szybko zrobić print screen strony internetowej i wysłać go dalej. Możesz na nim rysować i pisać. Zrobisz zrzut zarówno niewielkiego fragmentu, jak i całej strony internetowej. Dużym plusem jest to, że zapisuje się jedynie sama treść strony – bez widoku paska zadań w Windows, czy paska zakładek w przeglądarce. RSS Feed Reader pozwala Ci być na bieżąco – dodaj strony, które chcesz obserwować i zobacz, kiedy są aktualizowane. Jeśli musisz sprawdzać np. kursy walut, to świetne rozwiązanie. Rapportive przyda się tym, którzy często kontaktują się z różnymi osobami i klientami w sieci. Wtyczka wyświetla Ci informacje na temat osoby, z którą się kontaktujesz mailem. Potrzebujesz jedynie adresu e-mail danej osoby, by dowiedzieć się o niej nieco więcej.

 

 

Oprogramowanie, które ułatwia i usprawnia pracę

Pakiet biurowy

Niezbędny w pracy. Arkusz kalkulacyjny i edytor tekstu to podstawa w pracy biurowej. Trudno znaleźć lepszy odpowiednik MS Office, który radziłby sobie równie dobrze z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi, prezentacjami oraz pocztą e-mail i umożliwiał ich łatwą synchronizację między różnymi urządzeniami, a także szybkie zapisywanie w chmurze (Microsoft Drive) i udostępnianie.

pakiet Office 365

Sprawdź pakiet Microsoft Office 365 dla domu i Microsoft Office 365 dla firmy oraz Microsoft Office 2016 dla domu oraz Microsoft Office 2016 dla domu i małej firmy

Program antywirusowy

Na nic produktywność, jeśli stracisz wyniki swojej efektywnej pracy w wyniku zainfekowania komputera wirusem. Unikniesz takiej sytuacji, przede wszystkim zachowując ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie otwieraj podejrzanie wyglądających załączników w e-mailach, nie klikaj w nic na nie budzących zaufania stronach, ani w linki do konkursów na Facebooku, w których znane sklepy umożliwiają "napełnienie koszyka za darmo" 😉 Oprócz tego, zainwestuj także w antywirus. Aplikacja zabezpieczy Twój komputer przed wirusami, trojanami oraz programami szpiegującymi, które mogłyby obciążyć Twój system. Wybierz dobrej jakości program, który nie spowalnia działania komputera.

Zobacz wszystkie programy antywirusowe w x-kom

Oprogramowanie graficzne i wideo

Jeśli potrzebujesz programu graficznego lub do montowania wideo, wybierz Adobe lub Corel, który umożliwia Ci szybką i sprawną pracę. To bardzo ważne, aby używane przez Ciebie aplikacje były łatwe w obsłudze i wydajne – dzięki temu oszczędzasz swój czas. Narzędzia pracy muszą zapewniać wysoką jakość. Na pewno się z nami zgodzisz, jeśli zdarzyło Ci się używać oprogramowania, które na długo zawieszało komputer i było mało intuicyjne. Oczywiście, dużo zależy także od samych parametrów komputera - specjalistyczne aplikacje mają zazwyczaj dość duże wymagania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz poradnik:

Laptop dla profesjonalisty, czyli jaki?

Sprawdź oprogramowanie graficzne i wideo w x-kom

System sprzedaży

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się księgowością, czy prowadzisz swój sklep internetowy, potrzebujesz także systemu sprzedaży. Sprawdzoną opcją jest oprogramowanie insERT, w którym znajdziesz zarówno programy księgowe, magazynowe, kadrowo-płacowe, jak i typowo sprzedażowe do połączenia ze sklepem internetowym.

Zobacz systemy sprzedaży i programy magazynowe w x-kom

 

Wtyczek i oprogramowania, które są warte polecenia, jest oczywiście dużo więcej. Może masz również jakieś ciekawe propozycje? Czekamy na Twój komentarz i Twoje sposoby, jak zwiększyć swoją produktywność w pracy przy komputerze. Chętnie przeczytamy, jak Ty sobie radzisz z dekoncentracją i co robisz, by pracować lepiej.

Zobacz oprogramowanie w x-kom