Tablet graficzny. Modele dla początkujących i zaawansowanych oraz niespodzianka

Tablet graficzny – czyli urządzenie peryferyjne, które pozwoli artystycznej duszy znaleźć wspólny język z komputerem. Może mieć szereg zastosowań, zarówno w grafice komputerowej, jak i w fotografii czy też projektowaniu. Czytaj dalej, a dowiesz się, do czego się przyda właśnie Tobie i jaki tablet graficzny wybrać.

Z artykułu dowiesz się:

1. Czym jest tablet graficzny i do czego służy?
2. Jakie są rodzaje tabletów graficznych?
3. Jakiego oprogramowania można używać z tabletem graficznym?
4. Na które modele warto zwrócić uwagę + niespodzianka

 

rysowanie na tablecie graficznym

 

Czym jest tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny jest bardzo wszechstronnym urządzeniem. Może służyć zarówno do rysowania, projektowania, projektowania przestrzennego czy też postprodukcji w fotografii. Tablet graficzny podłączasz do komputera – przewodowo, za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo. Niektóre modele wyglądają podobnie do tabletów multimedialnych - mają ekran, po którym rysujesz. Pozostałe tablety posiadają powierzchnię roboczą, na której pracujesz, a efekty swoich działań widzisz na ekranie komputera. Do rysowania używasz piórka, wyposażonego w wymienne wkłady, podobnego nieco do bardzo prostego ołówka lub długopisu.

To urządzenie dla Ciebie, jeśli rysowanie za pomocą myszki jest dla Ciebie zbyt trudne lub jeżeli chcesz po prostu rozwinąć swoje umiejętności w dziedzinie grafiki komputerowej. Ułatwisz sobie także obróbkę zdjęć. Wygodnie zaznaczysz piórkiem niewielkie elementy o nieregularnych kształtach. Jeśli często zmieniasz np. tło wokół przedmiotów, tablet graficzny może znacząco przyspieszyć Ci pracę i ułatwić ją.

Tablet graficzny w duecie z odpowiednim oprogramowaniem z powodzeniem zastępuje wyposażenie pracowni plastycznej – papier, kredki, farby, markery, gumki do ścierania. Dużym ułatwieniem jest też to, że w przypadku rysowania za pomocą tabletu graficznego nie musisz się przejmować tak bardzo mieszaniem się kolorów – tutaj z powodzeniem jaśniejsze elementy i odblaski możesz pomalować nawet na końcu – i wciąż będą miały te barwy, które miały wcześniej.

 

rysunek z tabletu graficznego Wacom

 

 

Rodzaje tabletów graficznych

Marka Wacom to wiodący producent tabletów graficznych. W swojej ofercie ma dwa rodzaje urządzeń:

  • Tradycyjny tablet graficzny

Są to modele, które składają się zazwyczaj z dwóch części: powierzchni roboczej oraz rysika (piórka), podobnego do długopisu. Powierzchnię roboczą podłączasz do komputera. Powierzchnie mają różną wielkość, w zależności od zastosowania. Dużo zależy od Twoich preferencji oraz tego, co chcesz robić za pomocą tabletu. Dobrze jednak, jeśli odzwierciedla wielkość monitora, a przynajmniej jego proporcje. Dzięki temu praca na nim jest znacznie łatwiejsza. Tradycyjne tablety są dostępne w wersji Pen, którą możesz obsługiwać jedynie piórkiem oraz Pen&Touch z funkcją dotyku.

  • Tablet graficzny LCD

Ten model jest wyposażony w ekran, po powierzchni którego możesz rysować za pomocą piórka. Praca na modelu LCD jeszcze bardziej odzwierciedla rysowanie na kartce papieru. Główna różnica polega jednak na tym, że tablet daje Ci niemal niezliczoną możliwość wprowadzania poprawek i edycji swojego dzieła. Bardziej zaawansowane tablety graficzne są wyposażone we własny system i wbudowane oprogramowanie. To bardziej samodzielne i mobilne urządzenia, nie wymagające podłączenia do komputera.

Rysik do tabletu graficznego wygląda podobnie jak długopis. Na rynku są dostępne rysiki bateryjne i bezbateryjne. W tabletach graficznych Wacom stosuje piórka niewymagające baterii, dzięki swojej opatentowanej technologii rezonansu magnetycznego. Niektóre modele rysików z jednej strony posiadają końcówkę, która jest podobna do gryfu ołówka, a z drugiej - programowalny przycisk. Możesz do niego przyporządkować różne funkcje, najczęściej wybieraną jest jednak funkcja gumki do ścierania. Zazwyczaj piórko posiada w zestawie komplet wymiennych wkładów.

 

Oprogramowanie do tabletów graficznych i jego możliwości

To bardzo ważna kwestia, szczególnie, jeśli korzystasz z tabletu tradycyjnego. Potrzebujesz bowiem aplikacji na komputer, która będzie reagować na siłę nacisku piórka i „tłumaczyć” go na bajty, by efekt Twoich działań był widoczny na ekranie komputera.

Jeśli zastanawiasz się, jaki tablet graficzny warto wybrać, pomyśl o modelu z dołączonym oprogramowaniem na start. Doskonałym wyborem jest jeden z tabletów Wacom, do których są dołączane potrzebne aplikacje (do pobrania po rejestracji tabletu). Wszystkie programy stanowią znaczną wartość dodaną – to profesjonalne, płatne oprogramowanie, które wraz z tabletem otrzymujesz już gratis. Oczywiście, tablety będą działać także z innymi programami graficznymi.

programy do tabletu graficznego

ArtRage Lite

Program umożliwia rysowanie i malowanie na komputerze. Wśród dostępnych narzędzi masz do dyspozycji doskonałe cyfrowe odpowiedniki różnych rodzajów pędzli, farb czy też markerów -dokładnie te same, które są w wersji pełnej – ArtRage 4. Program jest lekki i szybki, mimo swojego zaawansowania. Pozwala tworzyć piękne obrazy i grafiki. Dzięki współpracy z Wacom, który dołącza ten program do swoich tabletów z serii Wacom Draw, powstały także filmy instruktażowe, które pomogą początkującym twórcom w zrozumieniu działania programu oraz przybliżą podstawową wiedzę na temat zasad tworzenia, m.in. kompozycji obrazu.

Clip Studio Paint Pro

Jedna z najlepszych aplikacji, za pomocą której stworzysz mangę, komiksy i ilustracje. Możesz rysować odręcznie za pomocą piórka lub tworząc grafiki wektorowe na warstwach wektorowych. Do wyboru masz także szeroki wachlarz rozmaitych wzorów i deseni do użycia – między innymi są to linie, gwiazdy, wstążki.

Anime Studio® Debut

Program do tworzenia animacji 2D. Wystarczy zaimportować postacie z innych programów lub w łatwy sposób zaprojektować. Możesz także wzbogacić film dźwiękiem. Gotowe filmy zapiszesz, eksportujesz do wielu popularnych formatów, a nawet podzielisz się nimi w serwisie YouTube.

Corel® Painter® Essentials™

Bardzo ciekawa odmiana programu Corel Painter, która służy, tak, jak oryginał, przede wszystkim do malowania. Z tego względu jest wyposażony w bogaty zestaw cyfrowych pędzli, pozostałych narzędzi oraz ciekawych tekstur, wyglądających jak rozmaite rodzaje papieru. Oprócz tego, za pomocą tego programu możesz w taki sposób obrobić zdjęcie lub rysunek, aby wyglądały jak namalowane lub naszkicowane. Program jest dostępny zarówno na system macOS, jak i na Windows.

Macphun Creative Kit

Zestaw 4 aplikacji fotograficznych dla systemu macOS: Tonality Pro, Intensify Pro, Snapheal Pro oraz Noiseless Pro.

Skorzystaj z aż 500 niezwykłych narzędzi i całkowicie nowego sposobu edycji zdjęć. Za pomocą tych aplikacji możesz wzmocnić nasycenie barw, nadać tonację całej fotografii, wymazać niechciane obiekty czy też wyostrzyć obraz i usunąć szumy.

Corel AfterShot™ Pro

Zaawansowany program graficzny do postprodukcji zdjęć. Umożliwia precyzyjną obróbkę fotografii i ich katalogowanie. Możesz wprowadzać zmiany w bardzo swobodny, nieliniowy sposób, a dzięki zastosowaniu warstw – łatwy do cofnięcia. Program jest wieloplatformowy: działa z systemem Windows, macOS oraz Linux.

Corel PaintShop® Pro

Program do retuszu, katalogowania oraz udostępniania zdjęć w Internecie. Zaawansowana obróbka, precyzyjne usuwanie wybranych obiektów z kadru, czy też szybki retusz masowy dzięki funkcji Express Lab – to wszystko to tylko część możliwości Corel Paintshop. Za jego pomocą stworzysz między innymi profesjonalną książkę fotograficzną oraz imponujący pokaz slajdów.

ZBrushCore®

Używany przez profesjonalnych filmowców i projektantów gier program 3D do cyfrowego rzeźbienia i malowania. Stwórz cyfrowe wydruki 3D oraz bohaterów animacji. ZBrushCore® działa zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i macOS.

 

Polecane modele tabletów graficznych + bonus

tablety graficzne Wacom

Do wymienionych poniżej modeli Wacom udostępnia wartościowe oprogramowanie gratis oraz bardzo miły prezent: gwarancję na 2 lata + dodatkowy rok gwarancji od x-kom. Ciesz się niczym nieskrępowaną wolnością tworzenia i wybierz swój wymarzony tablet.

Zobacz wszystkie tablety graficzne z dodatkowym rokiem gwarancji w x-kom

Promocja dotyczy tabletów zakupionych w okresie od 1 do 30 czerwca 2017.

Wacom Intuos Draw

Doskonałe tablety graficzne dla początkujących. Z łatwością znajdziesz swój styl, mając do dyspozycji szeroki wachlarz narzędzi. Oprogramowanie dostępne do pobrania po rejestracji tabletu: ArtRage® Lite.

Wacom Intuos Comic

Tablet piórkowy do rysowania komiksów, mangi, ale także do malowania czy też projektowania. Jak sama nazwa wskazuje, niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki funkcji wielodotyku w łatwy sposób powiększasz i pomniejszasz wyświetlany obraz. Oprogramowanie dostępne do pobrania po rejestracji tabletu: Clip Studio Paint Pro oraz Anime Studio® Debut.

Wacom Intuos Art

Precyzyjny tablet z obsługą wielodotyku. Piórko zachowuje się tak, jak tradycyjne narzędzia – ołówki, pędzle, markery. Dostępny w dwóch rozmiarach: S i M. Oprogramowanie dostępne do pobrania po rejestracji tabletu: Corel® Painter® Essentials™.

Wacom Intuos Photo

Z pomocą tego tabletu Twoje zdjęcia staną się niezwykłe. Łatwo poddasz je retuszowi, poprawisz i wzbogacisz. Funkcja multitouch pozwala Ci w wygodny sposób powiększać i pomniejszać interesujące Cię detale. Oprogramowanie dostępne do pobrania po rejestracji tabletu:

  • dla systemu macOS - Macphun Creative Kit (Tonality Pro, Intensify Pro, Snapheal Pro, Noiseless Pro) oraz Corel AfterShot™ Pro
  • dla systemu Windows: Corel PaintShop® Pro oraz Corel AfterShot™ Pro.

Wacom Intuos 3D

Twórz w trzech wymiarach. Za pomocą tego tabletu możesz rzeźbić i projektować obiekty 3D, które następnie wydrukujesz lub wykorzystasz w animacji. Wyposażony w funkcję multitouch. Oprogramowanie dostępne do pobrania po rejestracji tabletu: ZBrushCore®.

 

Twój tablet graficzny już na Ciebie czeka. Warto go mieć, bo to ciekawe urządzenie wybacza o wiele więcej niż kartka papieru. Który wybierasz? Co zamierzasz tworzyć za jego pomocą? Opowiedz nam o tym więcej w komentarzu.

Sprawdź wszystkie modele tabletów graficznych w x-kom