Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Jaki dysk SSD? Który wybrać? Czy one się różnią?

Nie wystarczy już, że powiesz: chcę mieć dysk SSD w laptopie albo w stacjonarce. Czeka Cię jeszcze wybór złącza oraz standardu, które definiują prędkości transferu danych, jak również wypływają na czas uruchamiania systemu, gier i aplikacji oraz komfort pracy z dużymi plikami. Poznaj więc różnice dzielące dyski SSD.

Spis treści:

  1. Czym są dyski SSD? Jaką trwałość oferują?
  2. Co zapewniają dyski SSD SATA III?
  3. Co charakteryzuje dyski SSD M.2?
  4. Czym różnią się dyski SSD PCIe?
  5. Polecane dyski SSD.

Czym są dyski SSD? Jaką trwałość oferują?

Nośniki SSD (Solid State Drive) zaskarbiły przychylność użytkowników wysokimi szybkościami zapisu/odczytu danych, które biją na głowę możliwości tradycyjnych dysków twardych. Prędkości transferów, zapewniane przez kości NAND, przyczyniły się do nadania dyskom SSD nadano przydomku superszybkie. I jest to określenie w pełni zasłużone.

Dyski SSD mają jeszcze jedną przewagę nad konstrukcjami HDD – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, gdyż nie mają ruchomych części (są nośnikami półprzewodnikowymi). O różnicach pomiędzy pamięciami komputerowymi piszemy w poradniku - Dysk SSD i dysk HDD. Od czego zależy prędkość zapisu i odczytu?

Co ważne, dysk SSD potrafi przyspieszyć nawet leciwy już komputer. Jest jednocześnie najprostszym sposobem na przyspieszenie PC. Jego obecność skraca odczuwalnie czas startu systemu, a także uruchamianie gier i programów, o ile zostały zainstalowane w jego pamięci. Dyski SSD są również niezastąpione w pracy z grafiką (szczególnie z obszernymi plikami) oraz w montażu wideo. Pamięcią flash można też w prosty sposób rozszerzyć cache.

Rozwój pamięci flash wykazał jednak, że tę superszybkość można jeszcze turbodoładować i zwielokrotnić oferowane transfery. Dzięki temu rodzina dysków SSD rozrosła się i tworzy dziś obszerną rodzinę modeli, różniących się nie tylko formatem (czyli wielkością i kształtem), lecz przede wszystkim złączami oraz standardami (innymi słowy osiągami).

Tak naprawdę to od standardu zależą maksymalne prędkości zapisu/odczytu danych, przy czym należy pamiętać, że to samo złącze, obecne w różnych dyskach SSD, może oferować różne standardy transferu danych. Te skomplikowane zawiłości, różnice i zależności mówimy szczegółowo poniżej.

Prędkość dyski SSD SATA, SSD M.2 i SSD PCIe

Jakie prędkości zapewniają dyski SSD SATA III?

Pod nazwą SATA kryje się zarówno złącze, jak standard przesyłu danych. Jest to jedno z najbardziej popularnych złączy komputerowych, do którego podłączane były i są dyski HDD, a także nośniki SSD 2,5”. To właśnie uniwersalność złącza pozwala na szybką przesiadkę z HDD na SSD, polegającą de facto na wymianie nośnika w obudowie.

Standard SATA III zapewnia z kolei transfery z szybkością do 6 Gb/s (600 MB/s). Czy faktycznie tyle osiąga, zależy rzecz jasna od samego komputera, przede wszystkim od płyty głównej. Tę sytuację można porównać do portów USB i pendrive’ów, gdzie pamięć może i obsługuje standard USB 3.0, ale w PC znajduje się port USB 2.0, a to przekłada się na ograniczenia w transmisji danych, narzucane przez niższą generację.

Pamiętaj – dyski SSD SATA nie występują z innym standardem niż SATA III.

Zobacz dyski SSD SATA III

Co charakteryzuje dyski SSD M.2?

Przede wszystkim inna budowa. Dyski SSD M.2 są znacznie mniejsze i wizualnie bliżej im do modułów RAM, niż do klasycznych dysków. Kompaktowość jest jednak ich atutem, bo dzięki temu dyski SSD M.2 mogą być instalowane w najsmuklejszych Ultrabookach. Co więcej, w wielu przypadkach złącze SATA pozostanie wolne, umożliwiając dorzucenie dysku HDD w charakterze magazynu danych.

Trzeba podkreślić, że dyski SSD M.2 nie mają jednolitego wymiaru i różnią się wielkością. Czy to takie ważne? Oczywiście, bo instalacja nośnika Solid State Drive M.2 polega na wsunięciu złącza dysku do portu płyty głównej (z jednej strony) oraz przykręceniu śruby mocującej (po przeciwległej stronie komponentu).

Niewłaściwy rozmiar dysku SSD M.2 uniemożliwi prawidłową instalację, a poza tym może się okazać, że pamięć w ogóle nie pasuje do płyty głównej Twojego komputera. Na szczęście 99% płyt głównych dysponuje złączem 2280, co oznacza obsługę nośników o szerokości 22 mm i długości 80 mm.

Teraz kwestia standardu. Dyski M.2 mogą korzystać z pasma SATA (i przepustowości do 6 Gb/s) albo z różnych wariantów M.2 PCIe z protokołem NVMe (mających różne złącza fizyczne, o maksymalnej przepustowości do 32 Gb/s). Nośniki tego typu instalowane są bezpośrednio w portach na płycie głównej i nie wymagają dodatkowego okablowania.

Zobacz dyski SSD M.2 PCIe

Pamiętaj – dyski M.2 występują zarówno w standardzie SATA III, jak i PCIe.

Zobacz dyski SSD M.2 SATA

Czy różnią się dyski SSD?

Czym zatem różnią się dyski SSD PCIe?

Nośniki SSD PCIe występują w dwóch wariantach: dla desktopów i dla notebooków.

Desktopowy dysk SSD PCIe

Ten pierwszy rozgałęzia się dodatkowo, bo możesz:

  • Zainstalować dysk SSD w gnieździe rozszerzeń na płycie głównej (tak, jak instaluje się kartę graficzną), korzystając z interfejsu 3.0 x16;
  • Umieścić komponent w złączu M.2 na płycie głównej – desktopowe dyski SSD PCIe mają zintegrowane radiatory, przez co są nieco wyższe i nie zmieszczą się w laptopach;
  • Skorzystać z opcji łączonej, w której dysk w formacie 2,5” posiada wtyczkę podłączaną do portu M.2 na płycie głównej.

Dysk SSD PCIe instalowany w linii PCI-Express 3.0 ma jednak ten minus, że zabiera cenne złącze, dlatego tego typu nośniki lepiej instalować w stacjach roboczych, które zapewnią zapas linii PCIe 3.0 dla innych komponentów.

Dysk SSD M.2 PCIe do laptopa

Drugi wariant SSD M.2 PCIe niczym nie różni się od klasycznego dysku SSD M.2 i może być używany w Ultrabokach wyposażonych w interfejs M.2 (przy czym koniecznie sprawdź, czy złącza fizyczne mają dokładnie takie samo wycięcie). Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby smukłe nośniki SSD M.2 PCIe montować w komputerach stacjonarnych (o ile na płycie głównej znajduje się kompatybilny port).

Pamiętaj – dyski SSD PCIe nie występują z innym standardem, niż PCIe.

Zobacz dyski SSD PCIe

Polecane dyski SSD

Zobacz najpopularniejsze dyski SSD.

polecane dyski ssd

 

Crucial 240GB 2,5" SATA SSD BX500

Uniwersalny dysk SSD o przekątnej 2,5” z interfejsem SATA III. Może być stosowany w desktopach i większości laptopów. Jest bardzo prosty w instalacji. Zapewnia przy tym prędkości zapisu/odczytu na poziomie 500/540 MB/s.

Crucial 500GB SATA SSD MX500

Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500

Dzięki pamięci 3D NAND dysk zapewnia szybkość odczytu/zapisu rzędu 560/510 MB/s. Duża pojemność przechowa system, programy biurowe, gry, filmy i zdjęcia, otwierając wszystkie pliki i programy w mgnieniu oka.

Kingston 500GB M.2 2280 KC2000 NVMe PCIe

Kingston 500GB M.2 2280 KC2000 NVMe PCIe

Model KC2000 jest dyskiem samoszyfrującym, który korzysta z klucza 256-bit AES. Pracuje ponadto w oparciu o kontroler SMI 2262EN, przesyłając dane przez interfejs NVMe PCIe Gen 3.0 ×4.

Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe

Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe

500 GB na dane, pamięci V-NAND oraz przepustowość złącza NVMe gwarantują prędkości zapisu/odczytu wynoszącą odpowiednio nawet 3500/3200 MB/s. Codzienną wydajność dysku zwiększa ponadto oprogramowanie Samsung Magician.

ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro

ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro

Idealny wybór dla graczy oraz overclockerów. Dzięki obsłudze NVMe 1.3 dysk XPG SX8200 Pro zapewnia doskonałą wydajność losowego odczytu/zapisu oraz bezbłędną wielozadaniowość. Do dysku dołączony jest radiator XPG.

PNY 250GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

PNY 250GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

Kompaktowy dysk SSD M.2 PCIe, który zainstalujesz w najsmuklejszym ultrabooku. W tym modelu wartości MTBF osiągają poziom nawet 2 milionów godzin, przy prędkościach odczytu/zapisu wynoszących odpowiednio 3500/1050 MB/s.

Patriot 960GB 2,5'' BURST SATA SSD

Patriot 960GB 2,5'' BURST SATA SSD

Oto dysk stworzony do pracy pod dużym obciążeniem. Technologia TRIM utrzymuje stale wysoką wydajność nośnika, który możesz zainstalować w laptopie lub komputerze stacjonarny. Prędkości zapisu/odczytu wynoszą tu odpowiednio 560/540 MB/s.

Zobacz wszystkie dyski SSD, dostępne w x-kom