Jaki dysk SSD do laptopa? Polecane nośniki SSD do notebooka
Najlepsze SSD do laptopa. Jakie dyski do notebooka wybrać?
Dlaczego warto wybrać SSD do laptopa?
• Szybkość – każde SSD jest szybsze od HDD. Obecnie najlepsze osiągi oferują dyski PCIe NVMe.
• Cisza – nośniki półprzewodnikowe pozbawione są ruchomych części, więc chodzą cicho podczas użytkowania laptopa.
• Wytrzymałość – budowa SSD jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.
Jaki najlepiej wybrać?
• Standard – zarówno SSD SATA, jak i PCIe NVMe są dobrym wyborem dla przeciętnego użytkownika (wybór interfejsu powinien być podyktowany płytą główną, ceną i zastosowaniem). PCIe NVMe to najnowszy, najlepszy i najbardziej uniwersalny standard w dyskach SSD (nośniki z wyższym PCIe przeznaczone są do najbardziej wymagających zadań).
• Pojemność – obecnie za minimum uważa 512 GB do codziennych zastosowań (multimedia, praca biurowa), a optimum 1-2 TB (gaming), a nawet 4 TB (do przechowywania danych).
Crucial 1TB 2.5" SATA SSD MX500
Solidny i niezawodny dysk SSD o pojemności 1 TB, idealny do zwiększenia wydajności laptopa. Wykorzystuje 64-warstwowe kości 3D NAND i zapewnia szybki transfer danych, a 256-bitowe szyfrowanie danych AES gwarantuje bezpieczeństwo plików. Doskonały wybór do codziennych zastosowań.
Sprawdź opinieLexar 1TB M.2 PCIe NVMe NM620
Popularny dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe 3.0, zapewniający szybkie transfery danych do 3300 MB/s (odczyt) i 3000 MB/s (zapis). Zoptymalizowany pod kątem intensywnych zadań, w tym do gamingu. Sprawdzi się w każdym wydajnym laptopie.
Sprawdź opinieWD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Blue SN580
Nowoczesny dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe 4.0 NVMe, który oferuje prędkość odczytu i zapisu do 4150 MB/s. Sprawdzi się do wielu wymagających zadań, istotnie przyspieszając pracę w rozmaitych aplikacjach. Dobra wydajność w rozsądnej cenie i z 5-letnią gwarancją.
Sprawdź opinieKingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000
Wysokowydajny dysk SSD z interfejsem PCIe 4.0 NVMe i pamięciami 3D TLC NAND, osiągający prędkość odczytu i zapisu do 7000 MB/s. Pojemność 2 TB i dobre parametry czynią go doskonałym wyborem dla graczy, twórców treści i profesjonalistów.
Sprawdź opinieSamsung 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 990 Pro
Najwyższa wydajność dzięki prędkościom odczytu do 7450 MB/s. Dysk o pojemności 2 TB wyposażony w kości Samsung V-NAND nadaje się do najbardziej wymagających zadań, takich jak gaming, edycja wideo i obróbka grafiki. Gwarantuje niezrównaną szybkość i trwałość, a wisienką na torcie jest 5 lat gwarancji.
Sprawdź opinieOdkryj pełną ofertę dysków SSD w x-komie
Zalety dysków SSD. Dlaczego warto je wybrać?
Podstawową zaletą dysków SSD, czyli dysków półprzewodnikowych, jest ich szybkość. Niezależnie od wybranego rodzaju, różnica względem tradycyjnych nośników HDD (dysków twardych) jest ogromna. Dyski SSD do laptopa przyśpieszają uruchamianie komputera i aplikacji oraz ułatwiają sprawne przenoszenie plików.
SSD nie posiadają ponadto żadnych ruchomych elementów, gdyż opiera się na pamięci flash, czyli takiej, jak w kartach pamięci czy pendrive’ach. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia fizyczne, a także odporne na działanie silnego pola magnetycznego. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest trudność z naprawą uszkodzonej pamięci SSD, gdyż niemal wszystkie jej elementy są wlutowane w cienką płytkę drukowaną.
A przy budowie będąc, dyski SSD są bardzo lekkie i pracują całkowicie bezgłośnie. Tradycyjne dyski HDD nie tylko potrafią sporo ważyć, ale praca ich mechanicznych części jest niekiedy wyraźnie słyszalna. Ponadto dzięki dyskom SSD do laptopa znacznie spada zużycie energii (w stanie spoczynku), a w rezultacie komputer dłużej wytrzymuje na jednym ładowaniu baterii.
Nie oznacza to, że dyski HDD odeszły do lamusa – klasyczne dyski magnetyczne wciąż mają szerokie zastosowanie. Jednakże w przypadku lekkich, mobilnych laptopów liczy się szybkość, niezawodność, niska waga i kompaktowe rozmiary. Dysk SSD do laptopa spełnia te wymogi niekiedy nawet z nawiązką. Wszystko jednak zależy od rodzaju nośnika.
Rodzaje dysków SSD do laptopów
Jakie rodzaje nośników SSD do laptopów wyróżniamy?
Dyski wewnętrzne
W sprzedaży znajdziesz zwykle trzy rodzaje dysków SSD do laptopów:
• SATA – podstawowy standard dysków SSD, który wypierany jest przez nowsze, szybsze PCIe.
• M.2 SATA – dyski w standardzie SATA o podobnej wydajności do klasycznych SSD, ale cechują się inną budową i złączem.
• M.2 PCIe NVMe – najnowszy, ciągle rozwijany standard dysków, który oferuje najlepszą wydajność.
Rodzaje te różnią się rozmiarem, typem złącza oraz swoimi parametrami. Złącze SATA spotkasz w nieco starszych laptopach i służy do podłączania dysków 2,5-calowych. Tego typu złącze obsługuje prędkości do ok. 600 MB/s. Współcześnie powoli wychodzą one z użytku, gdyż zajmują dużo miejsca i oferują stosunkowo przeciętne parametry. W dodatku kuszą coraz mniej i coraz rzadziej atrakcyjną ceną względem szybszego standardu PCIe NVMe.
Złącze M.2 SATA także pojawia się w laptopach coraz rzadziej. Prędkości zapisu i odczytu są takie same, jak w klasycznych dyskach SATA, ale samo urządzenie jest dużo mniejsze. Dysk SSD M.2 SATA składa się z podłużnej, wąskiej płytki, którą wpina się do odpowiedniego, niedużego portu w laptopie. Nazwa SATA odnosi się do interfejsu, a nie samego kształtu złącza.
Dyski M.2 PCIe wyglądają bardzo podobnie do M.2 SATA, ale różni je niemal wszystko. Tego typu pamięci SSD wyróżniają bardzo wysokie prędkości zapisu i odczytu, ale są one zależne od rodzaju interfejsu (np. 3.0, 4.0 i 5.0 - im wyższy, tym lepiej, bo oznacza wyższe transfery). Rozpoczynają się one od ok. 1 GB/s i sięgające nawet 7 GB/s. Ponadto ich cena w ostatnich latach znacznie spadła. Nie bez powodu tego typu dyski są już standardem w przypadku znacznej części laptopów dostępnych na rynku.
Wybierając nowy dysk SSD do laptopa, sprawdź dokładnie, jaki rodzaj jest obsługiwany przez Twój komputer. W przypadku niektórych urządzeń możesz nie tylko wymienić, ale także dołożyć dodatkowy dysk SSD do laptopa. W ten sposób zwiększysz dostępną pamięć bez ingerencji w dotychczasowe dane. Pamiętaj jednak, że przyśpieszysz komputer jedynie wtedy, kiedy system i najważniejsze aplikacji zainstalujesz w pamięci SSD.
Zewnętrzne dyski SSD do laptopa
Jeżeli chcesz rozszerzyć pamięć laptopa, a nie chcesz lub nie możesz wymienić wewnętrznego dysku, wybierz zewnętrzny dysk SSD do laptopa. Taki dysk podłączasz przez port USB, więc łatwo i szybko zapewnisz sobie dodatkowe miejsce na dane. Dyski zewnętrzne ponadto bez trudu zabierzesz ze sobą i podłączysz do innych komputerów, gdyż ich rozmiary i waga są niewielkie.
Dowiedz się więcej:
Najważniejsze parametry dysków SSD do laptopów. Na co zwrócić uwagę?
Prędkość
Dyski SSD podbiły rynek między innymi ze względu na wielokrotnie wyższe prędkości w porównaniu z dyskami magnetycznymi. Jednak im szybszy dysk, tym zwykle wyższa jego cena, a nie każde czynności wymagają zawrotnych parametrów. Do codziennej pracy biurowej i multimediów wystarczą prędkości dysków SATA, czyli ok. 500-600 MB/s. Do pracy z grafiką lub filmem, a także grania w nowoczesne gry wideo, dobrze zdecydować się na najpopularniejsze dyski PCIe. Prędkości odczytu w zakresie 2000-3000 MB/s oraz zapisu 1000-2000 MB/s w zupełności wystarczą do lwiej części zastosowań.
Dyski SSD o wyższym standardzie i lepszych prędkościach skierowane są zwykle do bardzo specyficznych, profesjonalnych zadań, a ich konstrukcja często uniemożliwia montaż w laptopach. Bardzo szybkie dyski SSD PCIe potrafią bowiem generować sporo ciepła. Jeżeli Twój laptop nie posiada wydajnego systemu chłodzenia, może wówczas dojść do przegrzewania albo nawet awarii dysku. Dlatego superszybkie dyski PCIe przeznaczone są głównie do komputerów stacjonarnych albo najdroższych laptopów gamingowych i mobilnych stacji roboczych.
Pojemność
Rozmiary nośników SSD zaczynają się od ok. 120 GB, ale współcześnie taka pojemność może być niewystarczająca. Bezpieczne minimum do pracy i multimediów to 512 GB, a większe pojemności sprawdzą się podczas przechowywania danych, np. zdjęć czy filmów lub grania w gry. Jeżeli potrzebujesz pojemnego magazynu danych (zewnętrznego lub dodatkowego dysku), do którego będziesz zaglądać sporadycznie, warto mimo wszystko rozważyć zakup dysku HDD.
Rodzaj kości pamięci
Kości pamięci NAND flash to podstawa każdego dysku SSD. Spotkasz się głównie z trzema rodzajami pamięci: TLC, QLC oraz MLC. Pierwsze z nich dominują na rynku i oferują dobry stosunek ceny do możliwości. Ponieważ utrzymują wysoką wydajność nawet w przypadku zapełnienia, świetnie sprawdzą się do większości zadań, a zwłaszcza jako nośniki systemowe. Modele z kośćmi QLC dużo częściej wykazują tendencję do spowolnienia w razie ich zapełnienia. Dlatego lepiej używać ich jako magazynu danych.
Dyski z kośćmi MLC pojawiają się coraz rzadziej, głównie ze względu na wyparcie ich przez tańsze w produkcji dyski TLC. Rzadkością na rynku konsumenckim są także dyski QLC. Zwykle wykorzystuje się je w serwerach i innych zastosowaniach, które wymagają wysokiej wytrzymałości.
Jaki dysk SSD do starego laptopa?
Jeżeli masz starszego laptopa, który bardzo spowolnił, a jego parametry teoretycznie powinny wystarczyć do pracy biurowej i przeglądania internetu, warto zamontować w nim SSD. Najprawdopodobniej w Twoim laptopie znajduje się dysk HDD, który nie potrafi już sprostać wymogom dzisiejszego oprogramowania oraz internetu, co owocuje spowolnieniami. Ponadto kilkuletnie dyski HDD mogą stopniowo ulegać usterkom, więc jego wymiana pozwoli Ci uniknąć niespodziewanej awarii.
Sprawdź, jaki rodzaj dysków obsługuje Twój laptop. Najprawdopodobniej będzie to tradycyjne złącze SATA, nieco rzadziej trafisz na M.2 SATA. Najważniejsze, aby dysk miał pojemność przynajmniej 512 GB. Dzięki temu zmieścisz na nim system i najważniejsze aplikacje oraz zostanie Ci bezpieczny zapas miejsca na pliki i programy. Dobrze także, aby nie brać najtańszego z najtańszych – różnica w cenie może być nieduża, a ciut droższy dysk zaoferuje np. wyższe prędkości bądź lepszy rodzaj kości pamięci czy dłuższą gwarancję.
Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?
Wymiana dysku na nowy
Na początku upewnij się, jaki konkretnie dysk będzie Ci potrzebny. Taką informację znajdziesz w instrukcji obsługi lub na stronie producenta. Kolejny krok to zabezpieczenie danych, które znajdują się na starym dysku (jeżeli działa). Sklonuj dysk systemowy, zgraj dane na inny nośnik, np. pendrive lub przełóż dysk do obudowy zewnętrznej. W ten sposób podłączysz go później przez port USB i przerzucisz pliki.
Teraz przyszedł czas na rozkręcanie. Niektóre laptopy mają specjalne klapki serwisowe, które zapewniają prosty dostęp do dysku. W innych może być konieczne odkręcenie całej dolnej obudowy laptopa, a niekiedy i innych komponentów. W różnych laptopach wygląda to nieco inaczej.
Najlepiej przeczytaj dokładnie instrukcję lub poszukaj poradników w internecie. Chociażby na YouTube znajduje się bardzo wiele instrukcji wymiany komponentów w konkretnych modelach laptopów. Także na forach internetowych nie brakuje dobrych porad, a nawet kompletnych instrukcji. Jeżeli sądzisz, że możesz sobie z tym nie poradzić, skorzystaj z pomocy specjalistów.
Po prawidłowym zainstalowaniu nowego dysku pozostaje instalacja systemu operacyjnego. Sam proces instalacji oraz konfiguracji może zająć nawet kilka godzin, więc dla bezpieczeństwa zarezerwuj sobie na to całe popołudnie. Czeka Cię bowiem pobieranie oraz instalowanie wielu aplikacji, np. pakietu biurowego, przeglądarki lub ulubionych gier.
Bardzo wiele komputerów, zwłaszcza cienkich ultrabooków, np. od Apple, nie ma możliwości samodzielnej wymiany dysku. W tej sytuacji pozostaje wybór modelu z odpowiednio dużym dyskiem lub wyręczanie się zewnętrznym dyskiem SSD do laptopa. Na szczęście w dobie przechowywania danych w chmurze coraz rzadziej potrzebujemy setek gigabajtów pamięci na pliki.
Dowiedz się więcej:
- Co to jest OneDrive? Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze Microsoftu
- Dysk Google – co to jest, jak najlepiej z niego korzystać i dlaczego warto go mieć?
- Co to jest iCloud? Kompendium wiedzy o chmurze od Apple
Dodatkowy dysk SSD do laptopa
Niektóre laptopy posiadają dwa sloty na dysk. W przypadku montażu drugiego dysku zasada jest niemal identyczna, jak w przypadku wymiany na nowy. Jeżeli Twój laptop posiada napęd optyczny, możesz kupić też specjalną kieszeń na dysk SSD do laptopa. Montujesz ją w miejscu napędu na płyty, a do środka wsadzasz dysk SSD, zazwyczaj 2,5-calowy dysk SATA. W wielu laptopach demontaż napędu optycznego wymaga odkręcenia tylko kilku śrubek, więc jest to względnie łatwy sposób na zorganizowanie większego miejsca na dane.
Przeczytaj również:
- Jaki dysk SSD? Który wybrać? Czy one się różnią?
- Dysk SSD i dysk HDD. Od czego zależy prędkość zapisu i odczytu?
- Najlepsze dyski SSD. Ranking topowych modeli
- Jak sformatować dysk?
- Rankingi najlepszych laptopów
Autorzy poradnika: Jakub Kopaniecki i Bartosz Woldański