Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Jakie urządzenia Smart Home sprawdzą się w niedużym mieszkaniu? Poradnik w praktyce

Jakie urządzenia Smart Home sprawdzą się w niedużym mieszkaniu? Poradnik w praktyce

·
Zaktualizowano: 2 lata temu

Wakacje to okres, kiedy mieszkania często zostają bez opieki na dłuższy czas. Albo wręcz przeciwnie – w końcu znajdujesz chwilę, aby zrelaksować się w zaciszu znajomych czterech ścian lub zorganizować domówkę z przyjaciółmi. Niezależnie od preferowanego scenariusza oraz posiadanej liczby metrów kwadratowych, dzięki urządzeniom smart możesz zamienić swoje lokum w prawdziwie inteligentne, bezpieczne i przytulne gniazdko. Dowiedz się, jak to zrobić.

Spis treści:

 1. Jaki smart system dla małego mieszkania?
 2. Przydatne inteligentne rozwiązania i ich zalety
 3. Urządzenia Smart Home dla skutecznej ochrony i komfortu
 4. Urządzenia Smart Home dla miłej atmosfery

Jeżeli systemy Smart Home kojarzą Ci się z ogromnymi, zautomatyzowanymi willami lub filmami z gatunku science-fiction, to najpewniej patrząc na swoje przytulne mieszkanko lub wynajmowaną kawalerkę, dochodzisz do wniosku, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Nic bardziej mylnego. Przedstawimy Ci koncepcje, które pomimo niewielkiego metrażu Twojego domu podniosą komfort życia w nim o kilka oczek do góry.

Jaki smart system dla małego mieszkania?

W przypadku niedużych pomieszczeń musisz włożyć niemało wysiłku, aby wszelkie instalacje elektryczne zabierały jak najmniej cennej przestrzeni. Natomiast w mieszkaniu wynajmowanym nie zawsze możesz pozwolić sobie na bardziej zaawansowane prace budowlane.

Dlatego urządzenia do systemu inteligentnego, a jednocześnie małego domu powinny być przede wszystkim bezprzewodowe. Unikniesz w ten sposób konieczności kucia ścian oraz upychania przewodów po kątach. Zapewnisz sobie za to możliwość wygodnego zmieniania ułożenia urządzeń oraz zabrania wszystkich sprzętów w razie przeprowadzki.

W tym miejscu należy również podkreślić znaczenie kompatybilności produktów. Aby wybrane urządzenia mogły tworzyć zintegrowany system, muszą należeć do jednej rodziny z tym samym programem zarządzającym. Nie musi to być od razu zaawansowany i skomplikowany system. Wystarczy zestaw kilku urządzeń współgrających ze sobą, a Twoje mieszkanie stanie się o wiele bardziej samodzielne.

system smart home w małym mieszkaniu

Przydatne inteligentne rozwiązania w domu i ich zalety

Do niewielkiego mieszkania niepotrzebny jest też cały arsenał inteligentnych urządzeń. Zresztą rozmieszczenie na, powiedzmy, 30 m2, czy 50 m2 kilkudziesięciu czujników i kamer nie byłoby praktycznym ani funkcjonalnym rozwiązaniem. W końcu Twoje mieszkanie ma być Smart Home, a nie komiczną twierdzą.

Lepiej więc skupić uwagę na produktach, które dla Ciebie i Twojego domu okażą się najbardziej przydatne. Dla zainteresowanych: pełne omówienie możliwych systemów oraz rzeczy niezbędnych do ich stworzenia znajdziesz w naszym poradniku: Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować?

Z rzeczy najistotniejszych – największymi zaletami tego typu urządzeń są bez wątpienia bezcenne poczucie bezpieczeństwa i wygoda które dają. Zastanów się zatem, na jakiego rodzaju ochronie swojego lokum, a co za tym idzie również swojego dobytku, zależy Ci najbardziej. Większym zagrożeniem dla Ciebie jest potencjalny włamywacz, złośliwość rzeczy martwych (i ich awaryjność) czy może wysokie rachunki za prąd? Odpowiednie dobranie sprzętów do własnych preferencji sprawi, że korzystanie z nich będzie komfortowe, a to zapewni jeszcze więcej przyjemności z ich działania. Poniżej znajdziesz nasze praktyczne propozycje.

Urządzenia Smart Home dla skutecznej ochrony i komfortu

Poradnik ten skupia się na pierwszym z wymienionych wyżej rodzajów zagrożenia. Dlatego w celu zapewnienia Twojemu mieszkaniu ochrony przed niechcianymi gośćmi, przedstawiamy rozwiązanie, które niewielkim nakładem organizacyjnym i finansowym pozwoli Ci spać spokojnie, kiedy znajdujesz się akurat poza swoim łóżkiem (ale w nim także). Przy okazji, dzięki rozbudowanym inteligentnym funkcjom, zautomatyzuje Twoje mieszkanie i tym samym podaruje Ci jeszcze więcej komfortu na co dzień.

Posłuży do tego między innymi Xiaomi Mi Smart Sensor Set. Jest to budżetowy, ale dobrej jakości zestaw akcesoriów Smart Home, który w swoim składzie posiada niezbędne elementy do wykrycia wszelkich ruchów w Twoim mieszkaniu, nie tylko tych niepożądanych. Dwa czujniki do drzwi i okien, dwa czujniki ruchu, wielofunkcyjny przycisk bezprzewodowy oraz centralka z podświetleniem RGB i systemem alarmowym – połączone ze sobą w jeden ekosystem poprzez przejrzystą i intuicyjną aplikację Mi Home App.

xiaomi smart home system
 

Za łączność wszystkich komponentów między sobą odpowiada w tym komplecie sieć wi-fi oraz radiowa technologia transmisji danych ZigBee. Ta druga opcja cieszy się dużą popularnością właśnie w zastosowaniach IoT, znanych również jako Internet rzeczy.

A to dlatego, że łączność ZigBee służy do tworzenia sieci o typologii kraty, która wydłuża dystans przesyłanych sygnałów oraz zabezpiecza przed zerwaniem komunikacji między inteligentnymi przedmiotami domowymi, także kiedy jeden z nich ulegnie awarii. Ponadto wyróżnia się dużą wydajnością, ekonomicznością, niezawodnością i odpornością na zakłócenia na mniejszych odległościach (zwyczajowo 10 do 15 m). W związku z tym o skuteczne działanie zestawu Xiaomi Mi Smart Sensor Set w mieszkaniach usytuowanych w blokach nie musisz się martwić. Nawet kiedy internet będzie rozłączony lub poszczególne urządzenia zostaną oddzielone ścianami.

Jak rozstawić urządzenia Smart Home w małym mieszkaniu w celach bezpieczeństwa?

Wszystkie urządzenia z zestawu Xiaomi Mi Smart Sensor Set wyróżniają się dyskretną konstrukcją. Z łatwością więc ustawisz je w dowolnym miejscu tak, aby nie zwracały na siebie uwagi. Co jeszcze istotne, kompaktowy rozmiar tych produktów idzie w parze z solidnym wykonaniem, dzięki czemu możesz spokojnie zapomnieć o ich obecności na długi czas. 

Przykładowy schemat rozkładu urządzeń Smart Home z zestawu Xiaomi Mi Smart Sensor Set:

 • Czujnik drzwi/okien na drzwi balkonowe lub tarasowe (jeśli takowe posiadasz).
 • Czujnik drzwi/okien na drzwi wejściowe.
 • Czujnik ruchu w okolicach okna w sypialni.
 • Czujnik ruchu w przedpokoju (nieopodal drzwi wejściowych lub łazienkowych).
 • Centralkę (centrum kontroli) do gniazdka w sypialni, salonie lub przedpokoju.
 • Przełącznik na stoliku kawowym, stole lub biurku.
rozstaw inteligentnych czujników bezpieczeństwa

Działanie i zastosowanie inteligentnych czujników i systemu Smart Home

Najważniejsze jednak jest to, że czujniki wchodzące w skład Xiaomi Mi Smart Sensor Set możesz zaprogramować na kilka sposobów oraz dostosować ich działanie do swojego rytmu dnia i potrzeb. Każdy z czujników działa bowiem jednocześnie niezależnie od siebie, jak również oddziałując na siebie wzajemnie. Co to oznacza w praktyce? Poszczególne czujniki możesz zaprogramować na konkretne akcje i stworzyć jeden system lub kilka pomniejszych grup zabezpieczeń przy użyciu aplikacji.

W celu uruchomienia zestawu na początek należy zainstalować aplikację Mi Home App (kompatybilną z systemem iOS i Android). Połączyć główny moduł systemu z domową siecią wi-fi oraz sparować kolejne urządzenia. Na koniec pozostaje tylko przejść do konfiguracji wszystkich elementów systemu.

Ważne: W dowolnym momencie możesz dodawać inne urządzenia kompatybilne z systemem Mi Home i zwiększać w ten sposób autonomię swojego mieszkania.

Przykład zaprogramowania czujników Xiaomi Mi Smart Sensor Set. Scenariusz poglądowy:

 • Czujnik drzwi/okien na drzwiach balkonowych lub tarasowych – zdejmij taśmę z czujnika i zamontuj go na stałe we framudze okna. Kiedy jesteś poza domem możesz zaprogramować czujnik tak, aby po otwarciu drzwi (czyli rozwarciu sygnału czujnika) na dłużej niż minutę uruchamiał on w centralce sygnał alarmujący w postaci np. syreny policyjnej lub szczekania psa. Rozbrzmiewający znienacka alarm, który zaatakuje włamywacza u progu Twoich drzwi lub okna, na pewno skutecznie go wystraszy.
 • Czujnik drzwi/okien na drzwiach wejściowych – w tym wypadku również zdejmij taśmę z czujnika i zamontuj go na stałe na drzwiach wejściowych. Jak już zostało wspomniane, mimo iż to czujnik należący do jednego ekosystemu, możesz zaprogramować go inaczej niż poprzednika.

Weźmy więc za wzór sytuację, kiedy nie ma Cię w domu, ale zostawiasz klucze bliskim, aby mogli dostać się do środka podczas Twojej nieobecności. Zamiast ogłuszającego alarmu witającego od progu, lepiej postawić na inne rozwiązanie. Na przykład takie, w którym czujnik wykrywając otwarcie drzwi, prześle zawiadomienie na Twój telefon. Dzięki dziennikowi aktywności dostępnemu w aplikacji, szybko sprawdzisz, kiedy ktoś odwiedzał mieszkanie i tym samym łatwiej zweryfikujesz tożsamość gościa.

 • Czujnik ruchu usytuowany w okolicach okna w sypialni – dyskretny czujnik ustawisz w zasadzie gdziekolwiek zechcesz. Proponowanym przez nas wariantem jest ułożenie go nieopodal okna w sypialni. Taki scenariusz sprawdzi się doskonale w mieszkaniach z oddzielnym salonem. Wtedy w jednym pomieszczeniu umieścisz czujnik drzwi/okien, a w drugim właśnie czujnik ruchu. Odpowiednio zaprogramowany będzie mógł również alarmować o intruzie za pomocą powiadomienia w aplikacji oraz sygnału dźwiękowego.

Drugą funkcją tego czujnika może być włączanie lub wyłączanie akcji z czujników drzwi/okien. Wystarczy, że skonfigurujesz jego działanie tak, by wykrywanie ruchu lub jego braku decydowało o uruchomieniu się pozostałych czujników. Dzięki temu, jeżeli zapomnisz zaprogramować czujniki drzwi/okien na konkretny czas, albo wypadnie Ci niespodziewane wyjście, dłuższa nieobecność każe wznowić ich pracę i dbać o bezpieczeństwo domu.

 • Czujnik ruchu usytuowany w przedpokoju (nieopodal drzwi wejściowych lub łazienkowych) – czujnik o identycznym zastosowaniu do poprzednika. Jednak wiele opcji konfiguracji pozwala na przypisanie mu zupełnie innych zastosowań. W tym wypadku możemy sobie pozwolić zatem na nieco inne działanie.

Skoro już trzy czujniki czuwają nad bezpieczeństwem, ten będzie idealny do pełnienia roli włącznika i wyłącznika światła w centrum kontroli lub w innej, dodanej do systemu, inteligentnej lampce (o których więcej w następnym rozdziale). Wystarczy ustawić godziny w których czujnik ma wykonywać takie zadanie, a droga na trasie wieczornego spaceru do łazienki lub lodówki zostanie automatycznie oświetlona. Przypisz jeszcze do czujnika kolejną scenę, która po wykryciu braku ruchu wyłączy światło – i gotowe.

 • Centralka podłączona do gniazdka w sypialni, salonie lub przedpokoju – to gdzie podłączysz centralkę zależy wyłącznie od funkcji, jakie ma ona dla Ciebie spełniać. Oprócz omawianych już opcji alarmu świetlnego i dźwiękowego oraz indukcyjnej lampki, potrafi ona wykonywać także zadanie budzika lub dzwonka do drzwi, kiedy czujniki ruchu uruchamiane są w czasie Twojej obecności w domu. Mnogość opcji tylko dowodzi, że odpowiednie dopasowanie akcji czujników względem centralki oraz do konkretnych godzin i Twojego rozkładu dnia, pozwala skorzystać z zestawu Xiaomi na wiele sposobów.
 • Przełącznik postawiony na stoliku kawowym, stole lub biurku – mały i zgrabny przełącznik postaw po prostu tam, gdzie aktualnie przebywasz. Przypisz liczbę i długość kliknięć do wykonania konkretnej czynności, a zyskasz możliwość wygodnego zarządzania systemem Smart Home bez konieczności ruszania się z miejsca. Na przykład dwukrotne naciśnięcie przełącznika może odpowiadać za uruchamianie lub dezaktywowanie alarmu, a jedno kliknięcie za włączenie lub wyłączenie lampki w centrum kontroli.

Przedstawiony powyżej scenariusz to tylko kilka z wielu dostępnych wariantów konfiguracji. Do każdego z urządzeń wchodzącego w skład Xiaomi Mi Smart Sensor Set możesz dodawać dowolną ilość Scen odpowiadających za uwarunkowane przez Ciebie czynności. W tym celu przysłużą Ci się gotowe Sceny znajdujące się w aplikacji lub stworzone własne – kolejny przykład: zamknięcie drzwi spowoduje zapalenie lampki z centrum kontroli. Aplikacja pozwoli Ci również na zdalne aktywowanie i przełączanie poszczególnych funkcji oraz rejestrowanie odczytów z wszystkich sprzętów.

Światło w służbie bezpieczeństwa

Ochronę przed nieproszonymi gośćmi zapewnić może nie tylko system inteligentnych czujników i alarmów, ale również zautomatyzowane oświetlenie domu. Metoda ta nie powiadomi Cię co prawda o możliwym zagrożeniu, ale pozwoli w pewnym stopniu go uniknąć. Włączone światło będzie stanowić bowiem ostrzeżenie i informację dla potencjalnych włamywaczy o tym, że mieszkanie nie jest w tym momencie puste, co powinno ich zniechęcić. Dzięki inteligentnym lampkom oraz żarówkom zarządzanym przez aplikację ustawisz zdalnie czas włączenia i wyłączenia światła, pozorując tym samym w naturalny sposób swoją obecność.

Urządzenia Smart Home dla miłej atmosfery

Inteligentne oświetlenie sprawdzi się jednak nie tylko jako element zabezpieczenia domu w czasie Twojej nieobecności lub drogowskazu w czasie nocnych wędrówek. Zadba również o odpowiedni nastrój oraz umożliwi dostosowanie natężenia i odcienia światła do panujących warunków w otoczeniu i wykonywanej czynności.

Aby zapewnić sobie miłą i adekwatną do chwili atmosferę przy pomocy światła, wystarczy podłączyć na przykład zintegrowane: dwie inteligentne lampki – Xiaomi Mi Bedside Lamp oraz  Xiaomi Mi LED Desk Lamp – żarówkę Yeelight LED Smart Bulb, taśmę LED Yeelight Lightstrip Plus oraz małą lampkę nocna z czujnikiem ruchu Yeelight Mi Motion-Sensor Night Light. Takie połączenie w zupełności spełni swoje role w niedużych mieszkaniach.

Przykładowe rozmieszczenie inteligentnego oświetlenia na niewielkim metrażu:

inteligentne oswietlenie smart home

Działanie i zastosowanie inteligentnego oświetlenia

Wszystkie wymienione lampki i żarówki możesz dodatkowo zintegrować ze swoim ekosystemem Mi Home, gdzie będą mogły stanowić element zabezpieczenia domu lub sterować nimi oddzielnie za pomocą dedykowanej aplikacji Yeelight. Aplikacja umożliwi Ci ustawienie czasu pracy lamp, zdalne sterowanie oraz zmienianie parametrów. Ponadto obecność Scen pozwoli także na szybkie i automatyczne przełączanie się pomiędzy konkretnymi konfiguracjami.

Przykład działania lampek i żarówek z serii Yeelight. Scenariusz poglądowy:

 • Xiaomi Mi Bedside Lamp postawiona na stoliku nocnym, na parapecie, w pobliżu łóżka – ta lampka świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcesz zapewnić sobie przytulną i miłą atmosferę. Zadba o to 16 milionów dostępnych barw światła oraz możliwość ustawienia koloru na podstawie zdjęcia. Aplikacja potrafi bowiem za pomocą analizy kolorystycznej obrazka dobrać odpowiednie efekty świetlne w lampce. Jeżeli z rozrzewnieniem wspominasz ostatnie wakacje nad morzem to masz tutaj opcje przenieść kolory zachodu słońca do swojej sypialni.

Barwę i jasność światła w lampce możesz zmieniać wygodnie zarówno poprzez aplikację, jak i panel dotykowy w samej konstrukcji. Natomiast przy użyciu przycisku, jednym kliknięciem uruchomisz tryb nocny z poziomu samej lampki. Kiedy jednak będzie Ci ciężko zdecydować się na jeden kolor światła, uruchom tryb pływający, w którym barwy będą się przenikać z wybraną częstotliwością.

lampka xiaomi mi bedside lamp
 
 • Xiaomi Mi LED Desk Lamp znajdująca się na biurku, na stole – tę lampkę warto postawić w pobliżu swojego miejsca pracy, jak również w przestrzeni, w której czytasz, korzystasz z komputera, albo gdzie dzieci spędzają czas. Została ona bowiem wyposażona w tryb dziecięcy, który redukuje temperaturę barwową oraz ilość niebieskiego światła, przez co chroni oczy przed uszkodzeniem.

Jej największym atutem jest możliwość szybkiej zmiany natężenia światła oraz jego odcienia. Chłodniejszy, ale neutralny sprawdzi się w trakcie lektury, a cieplejszy i bardziej żółty do odpoczynku. Proporcje zmienisz za pomocą pokrętła lub aplikacji z gotowymi rozwiązaniami. A dodatkowo dostępny w niej tryb skupiony ułatwi Ci zarządzanie swoim czasem pracy. Na przykład po godzinie lampka zacznie migotać przez 5 minut, dzięki czemu oderwiesz się od monitora i wykonasz przepisową przerwę. W ten sam sposób zadbasz o kondycję swojego wzroku.

 • Yeelight LED Smart Bulb wkręcona do lampy w salonie, sypialni – o ile lampka Xiaomi Mi Bedside zapewni przytulną atmosferę, to ta żarówka zajmie się iście imprezowym klimatem. Ma ona również dostęp do całej palety RGB oraz trybu muzycznego, dzięki któremu kolorowe światło zmienia swoje barwy i miga w rytm puszczanych z aplikacji kawałków. Zawieszona pod sufitem wypełni światłem całe pomieszczenie, zamieniając w ten sposób Twój salon w parkiet taneczny. W tym celu lepiej sprawdzi się niż stolikowa Mi Bedside.
 • Yeelight Taśma LED Lightstrip Plus przyklejona pod kanapą, wokół telewizora lub obrazu. Samoprzylepna taśma z LEDOwymi lampkami, która przy użyciu całej palety barw RGB podkreśla każde miejsce i rzecz w Twoim domu. Dodatkowo możliwość zintegrowania sposobu emisji światła z puszczaną muzyką podkręci imprezę i nada wyjątkowy nastrój. 
 • Yeelight Mi Motion-Sensor Night Light zawieszony lub przymocowany pod łóżkiem, w przedpokoju, w kuchni – na koniec pozostaje mały, ale znaczący drobiazg. Lampka sensoryczna o kącie widzenia 120° oraz zasięgu 5,7 m, która po wykryciu ruchu rzuca delikatne, ciepłe światło. Wystarczające do tego, by trafić ciemną nocą do celu, ale nie rozbudzić się zbytnio.

Zaprezentowane w naszym tekście rozwiązania to przykład na to, że niewielkim nakładem finansowym można zamienić nawet mieszkania w blokach w bardziej zautomatyzowane i inteligentne. Jeżeli macie inne swoje propozycje lub produkty, które mogłyby się znaleźć w tym zestawieniu, to podzielcie się nimi z nami w komentarzach.

Odkryj wszystkie urządzenia Inteligentnego domu dostępne w sklepie x-kom