Jaki pierwszy komputer dla dziecka? Desktop czy laptop? Na co zwrócić uwagę podczas planowania zakupu?

Jaki komputer kupić dziecku? Kiedy jest najwłaściwszy moment na zakup takiego sprzętu? Na te pytania odpowiedzi szuka wielu rodziców, nawet ci, którzy chcieliby maksymalnie opóźnić nieuniknione, bądź co bądź, „wejście” swoich dzieci w świat technologii. W niniejszym poradniku doradzimy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego komputera dla dziecka.

Spis treści:

 1. Pierwszy komputer dla dziecka. Kiedy planować zakup?
 2. Komputer stacjonarny czy laptop dla ucznia?
 3. Komputer wyłącznie do nauki czy również do gier?
 4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego komputera dla dziecka?
 5. Komputer dla dziecka: gotowy czy składany?

Pierwszy komputer dla dziecka. Kiedy planować zakup?

Wśród rodziców wciąż pokutuje przekonanie o szkodliwości szeroko rozumianej technologii dla zdrowia i rozwoju dzieci. Widok szkraba wpatrującego się w ekran monitora z miejsca budzi obawy o kondycję wzroku, kręgosłupa, ale i umysłu, wszak każdy chyba słyszał głos starszych pokoleń ganiący młodych o to, że „komputery ich ogłupiają”.

Często zapomina się o tym, że to nie komputery czy smartfony stanowią problem, ale sposób, czas i intensywność ich użytkowania. To trochę tak jak z nożem kuchennym. Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem jest narzędziem tak pożytecznym, że żadna kuchnia nie może się bez niego obyć. Natomiast kiedy używasz go niewłaściwie lub nieumiejętnie, możesz na przykład skaleczyć się w palec.

Z nowinkami technologicznymi jest podobnie. Nie chodzi o to, by „chronić” dziecko przed nimi, ale o to, by nauczyć je właściwie z nich korzystać. Tak, aby styczność z urządzeniami była nie tylko umilaczem czasu, ale też narzędziem edukacyjnym sprzyjającym rozwojowi umiejętności i zainteresowań.

Czy to oznacza, że gdy tylko nasza pociecha opanuje umiejętność siedzenia, powinniśmy sadzać ją przed monitorem albo laptopem? Bynajmniej. W tej kwestii specjaliści są raczej zgodni; prawdziwa potrzeba obcowania z technologią rodzi się z chwilą rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej.

Nie ma się co oszukać, komputer z dostępem do Internetu jest dziś najpopularniejszym źródłem pozyskiwania informacji. Dlatego rola rodziców nie kończy się wyłącznie na wyborze i zakupie odpowiedniego sprzętu. Niezwykle ważne jest oswajanie dziecka z internetowym „know-how”, nauka odróżniania wartościowych informacji od śmieciowych czy zaznajomienie z podstawowymi aplikacjami pokroju edytorów tekstu.

Komputer stacjonarny czy laptop dla ucznia?

To jeden z pierwszych dylematów związanych z zakupem komputera dla ucznia. Mobilny i poręczny laptop czy desktop, który wymaga więcej wolnego miejsca, a także zaopatrzenia się w podstawowe urządzenia peryferyjne, takie jak: monitor, myszka, klawiatura, głośniki czy słuchawki.

Pierwsza z opcji wydaje się znacznie łatwiejsza do zrealizowania, mimo to jako pierwszy komputer dla dziecka polecamy desktop. Powodów jest kilka. Pierwszy z nich dotyczy cechy, która czyni notebooki wyjątkowymi, mianowicie mobilności. O ile w biznesie, pracy biurowej, a nawet podczas nauki w szkole średniej lub studiowania przydaje się ona niezmiernie, tak sześcio-, siedmioletnie dzieciaki zdecydowanie mogą się bez niej obyć. Ba, i tak mają co dźwigać, mierząc się ze szkolną codziennością, wszak podręczniki i zeszyty same się na lekcje nie zaniosą. Czemu miałyby jeszcze zabierać ze sobą ponad półtorakilogramowego laptopa?

Mobilne atuty notebooków sprawiają, że warto postawić na… desktopy, które mobilne nie są i bardzo dobrze. Komputer stacjonarny, jak sama nazwa sugeruje, „stacjonuje” w jednym miejscu. Ta wiedza bardzo się przydaje rodzicowi, bo w każdej chwili może zerknąć, czy pociecha aby za długo nie siedzi przed ekranem. Z laptopem natomiast zdecydowanie łatwiej się przemieszczać, a tym samym ukrywać przed czujnym okiem rodzica. No i urządzenie, które trudniej przenosić z punktu do punktu jest z automatu mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejna rzecz – możliwość rozbudowy. Chciałoby się rzec: „śpieszmy się korzystać z komputerów, tak szybko się starzeją”. Może się okazać, że kupiony laptop bardzo szybko przestanie dźwigać wymagania nowych gier (tak, tak, komputer dla dziecka przeznaczony wyłącznie do nauki to taki sam mit jak obiektywne dziennikarstwo), a możliwości rozbudowy w tego typu urządzeniach są bardzo ograniczone. Co innego desktopy. Tutaj pole do ulepszeń jest naprawdę spore, więc teoretycznie kupując komputer stacjonarny, kupujesz sprzęt na lata. A gdy się zestarzeje, nie musisz wymieniać całości, ale poszczególne komponenty. Co więcej, jeśli masz do wyboru desktop i laptop o podobnych parametrach, mniej zapłacisz za stacjonarkę.

Na koniec jeszcze kwestia ochrony wzroku. W przypadku laptopów jesteśmy skazani na to, co przygotował producent, a jakość wielu matryc, zwłaszcza wśród sprzętów z niższej i średniej półki, często pozostawia wiele do życzenia. Do desktopa natomiast monitor kupujemy samodzielnie, a to daje nam możliwość wybrania takiego modelu, od którego nasza pociecha nie dorobi się problemów z oczami.

Jaki komputer dla dziecka - stacjonarny czy laptop?

„Komputer do gier dla syna? Nie, poproszę taki tylko do nauki”

Jak już wcześniej zasygnalizowaliśmy, komputer dla dziecka przeznaczony wyłącznie do nauki to coś, w co uwierzyć trudno. Zwłaszcza gdy sama pociecha powołuje się na ten argument w prośbach o zakup wymarzonego sprzętu.

Nie ma co owijać w bawełnę, gry wideo to jedna z ulubionych rozrywek najmłodszych. I wbrew temu, co twierdzą niektóre środowiska w Polsce i na świecie, nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem oczywiście zachowania odpowiedniego umiaru, niemniej ta rada dotyczy także wielu innych sfer, nie tylko tych dotyczących najmłodszych. Inna rzecz – tytuły powinny być dopasowane do wieku odbiorcy.

Udowodniono, że gry rozwijają umysł, uczą strategicznego i logicznego myślenia, często są też nośnikiem wartościowych historii. Rzecz jasna nie dotyczy to wszystkich tytułów, ale tu już rola rodziców, aby podsuwać dzieciakom pod nos te „odpowiednie”. A co z wpływem gry na przemoc wśród dzieci i nie tylko? Sprawdź koniecznie felieton o przemocy w grach na naszym portalu technologicznym Geex.

Zmierzamy zatem do punktu, w którym warto zwrócić uwagę na następującą rzecz – kupując pierwszy komputer dla dziecka, dobrze tak dobrać podzespoły, aby były w stanie sprostać wymogom gier. Nie samą nauką przecież nasze potomstwo żyje i ma prawo od czasu do czasu się rozerwać przy ulubionym tytule.

Komputer dla dziecka - do gier i nauki
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego komputera dla dziecka?

Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni balans technologiczny i finansowy między ultrawydajną maszyną a pierwszym lepszym tanim desktopem, o którym wiemy tylko tyle, że jest, działa i pozwala na uruchomienie przeglądarki internetowej. Rynek komputerów stacjonarnych i komponentów jest tak rozległy, że niewprawieni mogą się w nim pogubić, dlatego punkt po punkcie odpowiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu dla dziecka:

 • Karta graficzna ­– czyli potencjalnie najdroższy element zestawu. Jedną z opcji jest zintegrowany układ graficzny, który pozwoli na zredukowanie kosztów, w zamian jednak nakłada dość spore ograniczenia w kwestii grania w wymagające tytuły. Co nie zmienia faktu, że do programów i gier edukacyjnych takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Oczywiście możesz zainwestować również w dedykowaną kartę graficzną i bynajmniej nie musi to być od razu wydajnościowy kombajn z obsługą technologii ray tracingu. Ale już taki GeForce GTX 1050 Ti za mniej niż 1000 zł na sam początek będzie w sam raz.
 • Procesor – na „PC master race” przyjdzie jeszcze czas, więc zakup potężnych procesorów typu Intel Core i7 na start trochę mija się z celem. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast wybór innego modelu z rodziny Intel – na przykład czterordzeniowego Intel Core i3. Opcję jeszcze bardziej budżetową może stanowić na przykład dwurdzeniowy Intel Pentium.
 • Pamięć RAM – odpowiednia ilość RAM-u wpływa znacząco na płynność pracy komputera. To w niej przetwarzane są wszystkie uruchomione procesy, zarówno te z gier, jak i z aplikacji. Do komfortowej pracy z różnymi aplikacjami, przeglądarką internetową czy do oglądania multimediów zalecana minimalna ilość pamięci operacyjnej wynosi 8 GB.
 • Dysk twardy – do przechowywania wszystkich plików. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór dysku SSD, który znacząco przyśpiesza działanie systemu. Jeśli wiesz, że Twoja pociecha będzie często korzystać z gamingowego charakteru swojego komputera, wybierz model o pojemności co najmniej 512 GB. Do aplikacji i mało wymagających gier edukacyjnych z powodzeniem wystarczy dysk 256 GB.
 • Monitor – urządzenie, na którym nie warto oszczędzać, biorąc pod uwagę wszystkie te godziny, które będzie spędzać przed nim Twój potomek. Koniecznie wybierz model, w którym zastosowano technologie ochrony oczu, takie jak redukcja niebieskiego światła. Dobrze, żeby obsługiwał rozdzielczość co najmniej Full HD (1920 x 1080). Co zaś tyczy się przekątnej ekranu, 21” to optymalny wybór, który gwarantuje odpowiednią wygodę zarówno podczas pracy i gry, jak i oglądania filmów bądź seriali.
 • Akcesoria – myszka, która zmieści się w dziecięcej dłoni i klawiatura umożliwiająca komfortowe pisanie to podstawa. Do szkolnych zadań przyda się także drukarka, na której pociecha wydrukuje zadane prace tekstowe i nie tylko. Pamiętać trzeba też o kwestii odtwarzania dźwięku. Tutaj mamy do wyboru przede wszystkim głośniki lub słuchawki. Jeżeli natomiast Twoje dziecko lubi rysować, ciekawą opcją może być zakup prostego tabletu graficznego.
komputer dla dziecka - do gier i nauki
 

Komputer dla dziecka: gotowy czy składany?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli posiadasz wystarczającą wiedzę na temat komputerów i komponentów, wiesz, jaka karta graficzna będzie pasować do określonego procesora etc., możesz pokusić się o samodzielne złożenie desktopa dla swojej pociechy.

W przeciwnym razie warto postawić na gotowe rozwiązania zaprojektowane i złożone przez profesjonalistów. W sklepie x-kom znajdziesz bardzo ciekawą linię desktopów x-kom H&O 300 ze starannie dobranymi komponentami i sporymi możliwościami rozbudowy w przyszłości. x-kom H&O 300 świetnie sprawdzają się na wielu frontach. Z powodzeniem uruchomisz na nim nawet najbardziej wymagające aplikacje, ale też i gry. Równie dobrze spiszą się w roli domowych centrów multimedialnych, za pośrednictwem których obejrzysz ulubione filmy i seriale na popularnych serwisach streamingowych.

x-kom h&o 300
 

Warto zwrócić uwagę również na elegancką estetykę tego desktopa, a także na trzyletnią gwarancję door-to-door realizowaną do pięciu dni roboczych. Jeżeli szukasz dla dziecka komputera, który posłuży mu przez wiele lat i nie zawiedzie pod względem wydajności, x-kom H&O 300 jest świetnym wyborem.

Sprawdź serię x-kom H&O 300 i znajdź idealny desktop dla swojej pociechy.