Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaki pierwszy komputer dla dziecka? Desktop czy laptop? Na co zwrócić uwagę podczas planowania zakupu?

Jaki pierwszy komputer dla dziecka? Desktop czy laptop? Na co zwrócić uwagę podczas planowania zakupu?

·
Zaktualizowano: Miesiąc temu

Jaki komputer kupić dziecku? Kiedy jest najwłaściwszy moment na zakup takiego sprzętu? Na te pytania odpowiedzi szuka wielu rodziców, nawet ci, którzy chcieliby maksymalnie opóźnić nieuniknione, bądź co bądź, „wejście” swoich dzieci w świat technologii. W niniejszym poradniku doradzimy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego komputera dla dziecka.

Pierwszy komputer dla dziecka. Kiedy planować zakup?

Wśród rodziców wciąż pokutuje przekonanie o szkodliwości szeroko rozumianej technologii dla zdrowia i rozwoju dzieci. Widok szkraba wpatrującego się w ekran monitora z miejsca budzi obawy o kondycję wzroku, kręgosłupa, ale i umysłu, wszak każdy chyba słyszał głos starszych pokoleń ganiący młodych o to, że „komputery ich ogłupiają”.

Często zapomina się o tym, że to nie komputery czy smartfony stanowią problem, ale sposób, czas i intensywność ich użytkowania. To trochę tak jak z nożem kuchennym. Wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem jest narzędziem tak pożytecznym, że żadna kuchnia nie może się bez niego obyć. Natomiast kiedy używasz go niewłaściwie lub nieumiejętnie, możesz na przykład skaleczyć się w palec.

Z nowinkami technologicznymi jest podobnie. Nie chodzi o to, by „chronić” dziecko przed nimi, ale o to, by nauczyć je właściwie z nich korzystać. Tak, aby styczność z urządzeniami była nie tylko umilaczem czasu, ale też narzędziem edukacyjnym sprzyjającym rozwojowi umiejętności i zainteresowań.

Czy to oznacza, że gdy tylko nasza pociecha opanuje umiejętność siedzenia, powinniśmy sadzać ją przed monitorem albo laptopem? Bynajmniej. W tej kwestii specjaliści są raczej zgodni; prawdziwa potrzeba obcowania z technologią rodzi się z chwilą rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej.

Nie ma się co oszukiwać, komputer z dostępem do Internetu jest dziś najpopularniejszym źródłem pozyskiwania informacji. Dlatego rola rodziców nie kończy się wyłącznie na wyborze i zakupie odpowiedniego sprzętu. Niezwykle ważne jest oswajanie dziecka z internetowym „know-how”, nauka odróżniania wartościowych informacji od śmieciowych czy zaznajomienie z podstawowymi aplikacjami pokroju edytorów tekstu.

Komputer stacjonarny czy laptop dla ucznia?

To jeden z pierwszych dylematów związanych z zakupem komputera dla ucznia. Mobilny i poręczny laptop czy desktop, który wymaga więcej wolnego miejsca, a także zaopatrzenia się w podstawowe urządzenia peryferyjne, takie jak: monitor, myszka, klawiatura, głośniki czy słuchawki.

Pierwsza z opcji wydaje się znacznie łatwiejsza do zrealizowania, mimo to jako pierwszy komputer dla dziecka polecamy desktop. Powodów jest kilka. Pierwszy z nich dotyczy cechy, która czyni notebooki wyjątkowymi, mianowicie mobilności. O ile w biznesie, pracy biurowej, a nawet podczas nauki w szkole średniej lub studiowania przydaje się ona niezmiernie, tak sześcio-, siedmioletnie dzieciaki zdecydowanie mogą się bez niej obyć. Ba, i tak mają co dźwigać, mierząc się ze szkolną codziennością, wszak podręczniki i zeszyty same się na lekcje nie zaniosą. Czemu miałyby jeszcze zabierać ze sobą ponad półtorakilogramowego laptopa?

Mobilne atuty notebooków sprawiają, że warto postawić na… desktopy, które mobilne nie są i bardzo dobrze. Komputer stacjonarny, jak sama nazwa sugeruje, „stacjonuje” w jednym miejscu. Ta wiedza bardzo się przydaje rodzicowi, bo w każdej chwili może zerknąć, czy pociecha aby za długo nie siedzi przed ekranem. Z laptopem natomiast zdecydowanie łatwiej się przemieszczać, a tym samym ukrywać przed czujnym okiem rodzica. No i urządzenie, które trudniej przenosić z punktu do punktu jest z automatu mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejna rzecz – możliwość rozbudowy. Chciałoby się rzec: „śpieszmy się korzystać z komputerów, tak szybko się starzeją”. Może się okazać, że kupiony laptop bardzo szybko przestanie dźwigać wymagania nowych gier (tak, tak, komputer dla dziecka przeznaczony wyłącznie do nauki to taki sam mit jak obiektywne dziennikarstwo), a możliwości rozbudowy w tego typu urządzeniach są bardzo ograniczone. Co innego desktopy. Tutaj pole do ulepszeń jest naprawdę spore, więc teoretycznie kupując komputer stacjonarny, kupujesz sprzęt na lata. A gdy się zestarzeje, nie musisz wymieniać całości, ale poszczególne komponenty. Co więcej, jeśli masz do wyboru desktop i laptop o podobnych parametrach, mniej zapłacisz za stacjonarkę.

Na koniec jeszcze kwestia ochrony wzroku. W przypadku laptopów jesteśmy skazani na to, co przygotował producent, a jakość wielu matryc, zwłaszcza wśród sprzętów z niższej i średniej półki, często pozostawia wiele do życzenia. Do desktopa natomiast monitor kupujemy samodzielnie, a to daje nam możliwość wybrania takiego modelu, od którego nasza pociecha nie dorobi się problemów z oczami.

Przeczytaj poradnik: Jaki komputer i akcesoria dla ucznia?

Jaki komputer dla dziecka - stacjonarny czy laptop?

„Komputer do gier dla syna? Nie, poproszę taki tylko do nauki”

Jak już wcześniej zasygnalizowaliśmy, komputer dla dziecka przeznaczony wyłącznie do nauki to coś, w co uwierzyć trudno. Zwłaszcza gdy sama pociecha powołuje się na ten argument w prośbach o zakup wymarzonego sprzętu.

Nie ma co owijać w bawełnę, gry wideo to jedna z ulubionych rozrywek najmłodszych. I wbrew temu, co twierdzą niektóre środowiska w Polsce i na świecie, nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem oczywiście zachowania odpowiedniego umiaru, niemniej ta rada dotyczy także wielu innych sfer, nie tylko tych dotyczących najmłodszych. Inna rzecz – tytuły powinny być dopasowane do wieku odbiorcy.

Udowodniono, że gry rozwijają umysł, uczą strategicznego i logicznego myślenia, często są też nośnikiem wartościowych historii. Rzecz jasna nie dotyczy to wszystkich tytułów, ale tu już rola rodziców, aby podsuwać dzieciakom pod nos te „odpowiednie”. A co z wpływem gry na przemoc wśród dzieci i nie tylko? Sprawdź koniecznie felieton o przemocy w grach na naszym portalu technologicznym Geex.

Zmierzamy zatem do punktu, w którym warto zwrócić uwagę na następującą rzecz – kupując pierwszy komputer dla dziecka, dobrze tak dobrać podzespoły, aby były w stanie sprostać wymogom gier. Nie samą nauką przecież nasze potomstwo żyje i ma prawo od czasu do czasu się rozerwać przy ulubionym tytule.

Komputer dla dziecka - do gier i nauki
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego komputera dla dziecka?

Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni balans technologiczny i finansowy między ultrawydajną maszyną a pierwszym lepszym tanim desktopem, o którym wiemy tylko tyle, że jest, działa i pozwala na uruchomienie przeglądarki internetowej. Rynek komputerów stacjonarnych i komponentów jest tak rozległy, że niewprawieni mogą się w nim pogubić, dlatego punkt po punkcie odpowiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu dla dziecka:

  • Karta graficzna ­– czyli potencjalnie najdroższy element zestawu. Jedną z opcji jest zintegrowany układ graficzny, który pozwoli na zredukowanie kosztów, w zamian jednak nakłada dość spore ograniczenia w kwestii grania w wymagające tytuły. Co nie zmienia faktu, że do programów i gier edukacyjnych takie rozwiązanie w zupełności wystarczy (alternatywą jest tania karta pokroju GT 1030). W przypadku większego nacisku na granie, taki GeForce GTX 1050 Ti za mniej niż 1000 zł na sam początek będzie w sam raz (do starszych i mało wymagających produkcji), a wybór GeForce GTX 1650 lub GTX 1660 (Ti/Super) za ponad 1000-1500 zł jeszcze mocniej poprawi możliwości gamingowe. Jeśli dzieciak jednak nie daje spokoju i nieustannie przypomina „tato/mamo, chce ray tracingu w grach”, możesz pomyśleć o zakupie droższej karty: RTX 2060 (Super) lub RTX 3050.
  • Procesor – na „PC master race” przyjdzie jeszcze czas, więc zakup potężnych procesorów typu Intel Core i7 na start trochę mija się z celem. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast wybór innego modelu z rodziny Intel – na przykład czterordzeniowego Intel Core i3 lub Ryzena 3. Zakup Intel Core i5 lub Ryzen 5 to już gwarancja bardzo wysokiej wydajności w aplikacjach i grach i inwestycja na długie lata. Z kolei opcję jeszcze bardziej budżetową może stanowić na przykład dwurdzeniowy Intel Pentium.
  • Pamięć RAM – odpowiednia ilość RAM-u wpływa znacząco na płynność pracy komputera. To w niej przetwarzane są wszystkie uruchomione procesy, zarówno te z gier, jak i z aplikacji. Do komfortowej pracy z różnymi aplikacjami, przeglądarką internetową czy do oglądania multimediów zalecana minimalna ilość pamięci operacyjnej wynosi 8 GB.
  • Dysk twardy – do przechowywania wszystkich plików. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór dysku SSD, który znacząco przyśpiesza działanie systemu. Jeśli wiesz, że Twoja pociecha będzie często korzystać z gamingowego charakteru swojego komputera, wybierz model o pojemności co najmniej 512 GB. Do aplikacji i mało wymagających gier edukacyjnych z powodzeniem wystarczy dysk 256 GB.
  • Monitor – urządzenie, na którym nie warto oszczędzać, biorąc pod uwagę wszystkie te godziny, które będzie spędzać przed nim Twój potomek. Koniecznie wybierz model, w którym zastosowano technologie ochrony oczu, takie jak redukcja niebieskiego światła. Dobrze, żeby obsługiwał rozdzielczość co najmniej Full HD (1920 x 1080 pikseli). Co zaś tyczy się przekątnej ekranu, 24 cale przy tej rozdzielczości to optymalny wybór, który gwarantuje odpowiednią wygodę zarówno podczas pracy i gry, jak i oglądania filmów bądź seriali.
  • Akcesoria – myszka, która zmieści się w dziecięcej dłoni i klawiatura umożliwiająca komfortowe pisanie to podstawa. Do szkolnych zadań przyda się także drukarka, na której pociecha wydrukuje zadane prace tekstowe i nie tylko. Pamiętać trzeba też o kwestii odtwarzania dźwięku. Tutaj mamy do wyboru przede wszystkim głośniki lub słuchawki. Jeżeli natomiast Twoje dziecko lubi rysować, ciekawą opcją może być zakup prostego tabletu graficznego.

komputer dla dziecka - do gier i nauki
 

Komputer dla dziecka: gotowy czy składany?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli posiadasz wystarczającą wiedzę na temat komputerów i komponentów, wiesz, jaka karta graficzna będzie pasować do określonego procesora etc., możesz pokusić się o samodzielne złożenie desktopa dla swojej pociechy.

W przeciwnym razie warto postawić na gotowe rozwiązania zaprojektowane i złożone przez profesjonalistów. W sklepie x-kom znajdziesz ciekawe, autorskie linie desktopów, czyli Home & OfficeElement Plus ​​​​​​oraz G4M3R. Tę pierwszą tworzą komputery stacjonarne o uniwersalnych zastosowaniach, które sprawdzają się w domu i w biurze, a w zależności od modelu nawet w grach. Tę drugą natomiast – komputery ze starannie wyselekcjonowanymi podzespołami, które nie zawiodą podczas gorących gamingowych starć.

Ale nie oznacza to oczywiście, że komputery z serii G4M3R nie sprawdzą się w innych zastosowaniach. Prace z najczęściej wykorzystywanymi programami to dla nich żadne wyzwanie. A wiele z nich poradzi sobie także z obróbką plików graficznych i wideo oraz innymi, nawet najbardziej wymagającymi zadaniami.

Co ważne, komputery stacjonarne z logo x-komu poddawane są rzetelnym testom, które sprawdzają wydajność i kulturę pracy pod obciążeniami oraz wydajność w najpopularniejszych zadaniach. Mało tego, sprzęt ten objęty jest trzyletnią gwarancją door-to-door.

Polecane komputery

Poniżej przedstawiamy listę polecanych przez nas komputerów stacjonarnych dla dzieci. Zaznaczmy od razu, że ułożyliśmy ją w taki sposób, aby znalazły się w niej i propozycje budżetowe, i bardziej zaawansowane. Oba rozwiązania mają zresztą swoje zalety. W pierwszym przypadku jest to niska cena. W drugim – konfiguracja, która spokojnie wystarczy na kilka lat i pozwoli grać w najnowsze tytuły. Wszystkie proponowane komputery mają zainstalowany Windows 10 lub Windows 11.

Lenovo V55t

Lenovo V55t Ryzen 5/8GB/256/Win10P

Nie jest to może demon szybkości, ale do podstawowych zadań i mniej wymagających gier wystarczy. Na pokładzie znajdziesz wydajny i nowoczesny procesor Ryzen 5 5600G z całkiem wydajnym zintegrowanym układem graficznym Radeon oraz 8 GB pamięci RAM. Podzespoły te zapewniają stabilną i całkiem wydajną pracę. Pliki można przechowywać na dysku SSD o pojemności 256 GB. Sprawdź: test komputera Lenovo V55t gen 2.

x-kom H&O 200 i5-12400F

x-kom H&O 200 i5-12400F/8GB/256/GT1030

I tu nie ma się co nastawiać na najlepsze osiągi w grach. Jednak sześciordzeniowy Intel Core i5-12400F z Intel Core 12. generacji, 8 GB pamięci RAM oraz karta graficzna GeForce GT1030 zapewnią wystarczająca wydajność do gier edukacyjnych i starszych tytułów. Jeszcze lepiej poradzą sobie z najczęściej używanymi aplikacjami, zapewniając płynne działanie, tak ważne podczas nauki obsługi różnych programów.

x-kom element plus i5-11400f i gtx 1050 ti

x-kom ELEMENT PLUS i5-11400F/16GB/1TB/GTX1050Ti/W11x

To wydajne narzędzie pracy oraz nieco lepszy od poprzednich propozycji komputer do gier, który pozwoli zagłębić się w tajniki różnorodnego oprogramowania oraz rozerwać się przy popularnych, choć starszych tytułach. Porządny procesor Intel Core i5-11400F zapewnią bardzo wysoką wydajność w aplikacjach, na które będziesz mieć także więcej miejsca dzięki dyskowi SSD 500 GB. Jeśli oczekujesz większej wydajności w grach, możesz wybrać też alternatywny model x-kom Element Plus z Intel Core i5-11400F i GTX-em 1650.

HP Pavilion gaming Ryzen 5 4600G

HP Pavilion Gaming R5/16GB/512+1TB/W10 GTX1650 Super

Ten komputer zapewnia przyzwoitą wydajność zarówno w aplikacjach, jak i grach, a przy tym przykuwa oczy zadziornie wyglądającą obudową. Dzięki dwóm dyskom – SSD i HDD (odpowiednio 512 GB i 1 TB) nie zabraknie miejsca ani na pliki, ani na kolejne gry.

Acer Nitro 50

Acer Nitro 50 i5-11400F/16GB/512+1TB/W10 GTX1660S

Bardzo dobra relacja oferowanej wydajności do ceny. Sześciordzeniowy Intel Core i5-12400F, 16 GB pamięci RAM oraz GeForce GTX 1660 Super to już specyfikacja, która udźwignie zdecydowaną większość gier. A skoro da radę z nimi, to z programami i aplikacjami pójdzie jak z płatka.

x-kom element plus i5-11400f i rtx 3050

x-kom ELEMENT PLUS i5-11400F/16GB/500/RTX3050/W11x

Propozycja dla bardziej wymagających, a zarazem taka, która popracuje przez kilka lat. Sześciordzeniowy Intel Core i5-11400F, karta graficzna GeForce RTX 3050 i 16 GB RAM-u to gwarancja niezłych osiągów w najnowszych grach i możliwość grania z ray tracingiem. Na tym sprzęcie można też śmiało stawiać pierwsze kroki w pracy z programami graficznymi i nie tylko. Sprawdź: Test komputera x-kom Element Plus. Uniwersalność ponad wszystko

x-kom G4M3R Hero i5-12400F

G4M3R HERO i5-12400F/16GB/1TB/RTX2060-6GB/W11x

To już naprawdę zaawansowana konfiguracja. Głównie dzięki superszybkiemu procesorowi Intel Core i5-12400F. Wsparciem są dla niego 16 GB pamięci RAM oraz karta graficzna GeForce RTX 2060. To oznacza, że zakres możliwości znacznie się poszerza. Można tu zagrać w najnowsze gry, można też pracować z wymagającymi mocniejszej mocy obliczeniowej programami.

x-kom G4M3R Hero i5-12400F i RX 6600

G4M3R HERO i5-12400F/16GB/1TB/RX6600/W11x

Sprzęt o prawdziwie gamingowym charakterze. Świetny pomysł na komputer dla starszego dziecka, które przejawia zainteresowanie technologią. Wewnątrz efektownie wyglądającej obudowy umieszczono starannie wyselekcjonowane i optymalnie do siebie dopasowane podzespoły. Sześciordzeniowy Intel Core i5-12400F, karta graficzna Radeon RX 6600 oraz 16 GB pamięci RAM – najprościej mówiąc – robią robotę, także w pracy z wymagającymi programami.

x-kom G4M3R Hero i5-12400F i RTX 3060

G4M3R HERO i5-12400F/16GB/1TB/RTX3060/W11x

Sprzęt na lata. Wydajna karta graficzna GeForce RTX 3060, 16 GB pamięci RAM oraz sześciordzeniowy Intel Core i5-12400F to gwarancja doskonałych osiągów w grach i w pracy z najbardziej wymagającymi programami. Czy to właściwy wybór na komputer dla dziecka? Jeśli przejawia ono zainteresowanie grami i szeroko pojętą technologią, to czemu nie. No i nikt przecież nie powiedział, że z takiego sprzętu nie mogą korzystać także rodzice.

Sprawdź wszystkie komputery stacjonarne w ofercie x-kom i znajdź komputer idealny dla Twojej pociechy

Zobacz również technologie, jakie mogą pomóc dziecku w nauce oraz przydatne urządzenia i akcesoria komputerowe.

Pobierz aplikację mobilną

 

AppStore Google Play AppGallery